2020'de buluta geçiş yapan kritik görev hizmetleri

Uzak işyerleri, optimize edilmiş üretim ve düşük maliyetlerle kritik hizmetleri buluta zorluyor.

<a href = "https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/06/13441199-0033-4e37-a942-b9bc2deaac89/resize/770x/f9bbb48e40e2d4575c81ef7270d4c2ad/istock-11675889999. hedef" = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" Resim: kofotoizme, Getty Images / iStockphoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">Hong Kong şehir ile teknoloji fütüristik tasarım çift pozlama bilgi işlem bulutlar

Görüntü: cofotoisme, Getty Images / iStockphoto

Bulutun bilgi hizmetleri üzerindeki etkisini inkar etmek yoktur. Kısa bir süre içinde, bulut tabanlı hizmetler, bol miktarda depolama alanından, uygulama barındırma uygulamalarına, bir kuruluşun ağının ve güvenlik altyapılarının omurgasını veya yukarıdakilerin tümünü etkin bir şekilde geliştirdi.

GÖRMEK: 2020'deki en iyi bulut sağlayıcıları: AWS, Microsoft Azure ve Google Cloud, hibrit, SaaS oynatıcılar (TechRepublic Premium)

Bulut tabanlı hizmetlerin kullanımı, sıçramalara ve sınırlara göre artıyor. 2020'de genel bulut pazarının toplamda% 17 arttığını gören bir Gartner tahmini. Geçmişteki en yüksek kazançları gören Hizmet Olarak Yazılım (SaaS), bir önceki yıla göre% 24 büyüme öngörülen Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) tarafından kaldırılacak – "En yüksek büyüme tüm pazar segmentlerinde bu oran "dedi.

Bu işin mobil doğası onu geleneksel veri merkezlerinin ortalamaları ortalama olan kullanıcılardan gelen taleplere ayak uyduramayacağı için şaşırtmamalı. 6.58 ağa bağlı cihazlar her biri, Statistica'ya göre.

Daha fazla ekipman alımı ve yönetimi ile ilişkili artan maliyetler nedeniyle, BT personeli, eğitim, yazılım ve donanım için pahalı destek sözleşmeleri, yüksek yoğunluklu ağ ekipmanı ve bant genişliği, birçok kuruluş, temel hizmetlerinin bakımının izleme, güvenlik ve felaket de dahil olmak üzere buluttaki yönetilen hizmetlere yüklenmesinin maliyetini düşük buluyor kurtarma.

Aşağıda, 2020'de buluta en büyük sıçrama yapacak hizmetleri tahminlerim var – geriye bakmadan.

GÖRMEK: Özel özellik: Multicloud'u yönetme (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Dizin hizmetleri

Segment: IaaS
İşletmenizin tercih ettiği platform ne olursa olsun, dizin hizmetleri merkezi kullanıcı ve cihaz yönetiminin temelidir. Microsoft'un Active Directory'si için büyük pazar payı, masmavi şemsiye. Microsoft, aygıtların etki alanı kimlik doğrulaması için bulut tabanlı bağlantı sağlayan ve etki alanı denetleyicisine geleneksel "görüş hattı" gerektirmeyen, kullanımı kolay, ölçeklenebilir ve dikkat çekici bir web tabanlı çözüm ekledi. Aslında, bulut tabanlı yapısı nedeniyle, kullanıcılar teorik olarak dünya çapında herhangi bir ağda kimlik doğrulaması yapabilir, bu da kimlik bilgilerini önbelleğe alma gereği olmadan uzaktan çalışmalarına izin verir, ancak yine de kablosuz bağlantıları üzerinden paylaşımlara erişebilir.

Azure Active Directory, maalesef, aşağıdaki gibi bir güvenlik dayanağını desteklemiyor Grup ilkesi Daha şimdi. Bununla birlikte, Microsoft'un MDM yazılımı olan Intune'un dahil edilmesi, herhangi bir ağ bağlantısı üzerinden aygıt yönetimini zorunlu kılan uzaktan ilkelerin kullanılmasıyla, bunların sertleştirilmesini ve güvende kalmasını sağlamak için Azure bağlantılı aygıtlardaki güvenliği yönetmek için kullanılabilir (ve kullanılmalıdır). .

Mobil Cihaz Yönetimi / Birleşik Uç Nokta Yönetimi

Segment: SaaS

MDM / UEM uygulamaları, sanal makine (VM) örneğiyle karşılaştırıldığında fiziksel sunucuda olduğu gibi çalışır. Uygulamaların birçoğu, bulut tabanlı sürümle aynı olan şirket içinde yönetilebilen bir sürüm sunuyor, bu yüzden neden kuruluşumuzun kendisinin neler yapabileceğini yönetmek için bir başkasına ödeme yapıyorsunuz? Cevaplar basit: Ölçeklenebilirlik, güvenlik ve daha az idari yük.

GÖRMEK: En iyi MDM iş ortağı nasıl seçilir: 5 önemli husus (TechRepublic)

Hemen hemen tüm MDM'ler, şirket içi çözümlerini mevcut tutmak için bulut tabanlı tekliflere taşındı. Cihaz yönetimi ile kendi MDM'nizi kullanıma sunmanın yönetimsel tarafı arasındaki cihaz başına fiyat noktasının, yönetilebilir cihaz sayısının belirli bir noktayı, genellikle altyapınızın sınırlarını aşmasıyla katlanarak arttığı gösterilmiştir. Bu noktada, cihazlara servis kaybını önlemek için yeni ekipman, yazılım lisansları ve bant genişliği kaynakları sağlanmalıdır.

Kurumsal e-posta

Segment: SaaS

Tarafından bakılırsa 2019'da her gün gönderilen ve alınan iş e-postalarının sayısıStatistica, e-posta yönetiminin neden herhangi bir yönetici için tam zamanlı bir işten daha fazla olduğunu görebiliriz.

Bu, kendi kendine barındırılan e-posta hizmetleriyle ilişkili artan tehdit maruziyeti ve donanım maliyetlerini eklemeden önce. Sunucuların, bağlantıların ve istemcilerin güvenliğini sağlama, e-postanın yalnızca iletim yönünü kapsar. Hala erişim düşünceleri ve en büyük çekişme noktaları var: Neredeyse kesinlikle kesin bir prens'e yardım etmek için banka hesap numarasını vermek isteyen bir kullanıcıya yol bulacak spam ve kimlik avı ile ilgili mesajlar.

GÖRMEK: Şirket içi ilk beş bulut depolama seçeneği (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP)

Segment: SaaS / IaaS

İnsan kaynakları, teknoloji ve hizmetlerle ilgili işlevleri yönetmek ve otomatikleştirmek için kullanılan donanım ve yazılım kaynaklarını birleştiren iş arka planı olan ERP, genellikle bir araya getirilmesi ve daha sonra sürdürülmesi gereken sayısız çalışma saati içeren bir sistem canavarıdır. Sonuçta, bir işletmenin temel işlevlerinin büyük bir bölümünü yönlendirir ve kuruluştaki hemen hemen herkes tarafından birçok görevi yerine getirmek için kullanılabilir. Bu sistemler büyük ve karmaşıktır, genellikle ERP'nin sorunsuz çalışması için özel personel ve destek sözleşmeleri gerektirir.

GÖRMEK: 2020'deki en iyi 10 ERP satıcısı (TechRepublic)

Bu monolit sistemlerin bakımını satıcıya veya üreticiye teslim ettiğinizi düşünün. Bu sistemleri yönetmek için gereken zaman, enerji ve kaynakları koruyabilir, gerektiğinde ölçeklendirebilir ve ekibinizin çabalarını kuruluşa değer katan görevlere yeniden odaklamasına izin verebilirsiniz. Benzer şekilde, bir ERP sistemi dahil etmek isteyen ancak bunu yapacak personel veya bilgiye sahip olmayan KOBİ'ler, bir arama yapmak veya bir toplantı yapmak için gereken süre içinde yazılım ve altyapı olarak hizmet sunabilir.

Olağanüstü durum kurtarma

Segment: IaaS

Kuruluşunuzun ekipmanının imha edilmesinden ve f yerinde bir felaket kurtarma planının (DRP) bulunmadığından daha kötü bir şey yoktur. Düzeltme: Daha kötü olan tek şey bir DRP'nin bulunmasıdır, ancak veriler düzgün bir şekilde kurtarılamaz veya kuruluşun tam olarak faaliyete geçmesi için çok fazla kaynak gerekir. Neyse ki bizim için, felaket kurtarma alanında, her büyüklük ve bütçeden kurumların gün, saat, hatta dakikalar içinde faaliyete geçmelerini sağlayacak bir çalışma kurtarma planını etkin bir şekilde uygulamalarına izin vermek için çeşitli seçenekler bulunmaktadır.

GÖRMEK: Olağanüstü durum kurtarma ve iş sürekliliği planı (TechRepublic Premium)

Bulut tabanlı seçeneklerin esnekliği ile her işletme mevcut ihtiyaçlarına uygun minimum gereksinimlerle başlayabilir ve ihtiyaçlar büyüdükçe ölçeklenebilir. Bu ihtiyaçlar ister dünyanın herhangi bir yerindeki depolama, sunucular, kümeler veya veri merkezleri olsun, birden fazla sıcak ve soğuk siteyi etkinleştirme yeteneği hala dikkatli bir planlama gerektirir, ancak artık birden fazla ekipman seti satın alma masrafı veya uzun vadeli maliyetler gerektirmez söz konusu ekipmanın arıza veya felaket kaybı durumunda korunması.

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*