2021 MacBook Pro hile sayfası: Bilmeniz gereken her şey

Apple'ın en yeni MacBook Pro yeniden tasarımı, performans ve pil ömründe büyük iyileştirmeler vaat ediyor, ancak profesyoneller için iyi bir yatırım mı?

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/10/18/02d2f9e7-990a-4a53-a361-c4d101af9fab/resize/770x/3c4c0be9412eabb13d5013f0584e363d/intro-ewz1ro7xs14y -2x.jpg" target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

14" ve 16" modellerinde yeni 2021 MacBook Pro.&nbsp;

" data-credit="Resim: Elma">giriş-ewz1ro7xs14y-large-2x.jpg

14" ve 16" modellerinde yeni 2021 MacBook Pro.

Resim: Elma

Apple, birkaç yeni ürünü piyasaya sürdüğü ikinci bir sonbahar etkinliğinin duyurusu ile herkesi şaşırttı, ancak gösteriyi çalan 2021 MacBook Pro oldu.

Yeni MacBook Pro, yeni nesil bir dizüstü bilgisayardan bekleyeceğiniz tüm olağan yükseltmelere sahiptir: daha iyi ekran, geliştirilmiş bellek, daha hızlı sabit diskler ve benzerleri. Yine de yeni MacBook Pro'yu heyecan verici yapan şeyler bunlar değil.

Yeni MacBook Pro'nun gerçekten parladığı yeni çipler, M1 Pro ve M1 Max. Her iki yeni çipin sunduğu muazzam performans artışı, profesyonellerin ilgisini çekeceğinden emin ve bazıları, bu canavar makinenin piyasaya sürülmesiyle yükseltme döngüsünü kesintiye uğratmayı makul bir şekilde sorgulayabilir.

2021 MacBook Pro nedir?

NS MacBook Pro'nun önceki güncellemesi dahili olarak büyük bir anlaşmaydı (Apple Silicon M1'in eklenmesiyle), ancak kullanıcılar tarafından farkedilen çok fazla değişiklik olmadı. Önceki nesillerden gelen şikayetler (Dokunmatik Çubuk ve bağlantı noktası eksikliği gibi) hiçbir yere gitmedi ve Pro kullanıcıları nihayetinde daha fazlasını istemeye başladı.

2021 MacBook Pro'yu "Evet, duyduk" diyen Apple olarak düşünün.

Dokunmatik çubuk gitti ve onun yerine güzel, tam boyutlu bir dizi fonksiyon tuşu var. Yeni Pro'da yalnızca üç USB-C/Thunderbolt 4 bağlantı noktası bulunuyor, ancak neyin iade edildiğini anladığınızda bu kötü bir şey değil: dongle gerektirmeyen diğer, daha kullanışlı bağlantı noktaları.

GÖRMEK: Daha fazla okunması gereken Apple kapsamı (Flipboard'da TechRepublic)

Klavyenin solunda güzel bir manzara var: Bir MagSafe jakı, iki USB-C bağlantı noktası ve yüksek empedanslı kulaklıkları destekleyen bir kulaklık jakı. Sağda, bir HDMI bağlantı noktası ve bir SDXC Kart yuvası ile birlikte başka bir USB-C bağlantı noktası bulunur. Bu doğru: Sonunda toz toplamak için o dongle'ı bir masa çekmecesine koyabilirsiniz.

Bu değişikliklere ek olarak, 16" ve 14" modelleriyle gelen yeni nesil MacBook Pro, çerçevelerin küçültülmesi sayesinde boyut olarak da büyük bir artış elde ediyor. Önceki MacBook Pro modeliyle karşılaştırıldığında, 2021 sürümü %24 daha ince yan çerçevelere ve %60 daha ince üst çerçeveye sahip. Üst kısımdaki bu büyük azalma, bir ödünleşimle birlikte geliyor: Artık ekranın üst kısmında bir kamera çıkıntısı var. Neyse ki, Apple bu çıkıntıyı iyi kullandı ve daha yeni iPhone'larda olduğu gibi, uygulamalar için daha fazla ekran alanı sağlamak için menü çubuğunu çentiği bir kenara koydu.

O çentiğe oturan ön kamera 1080p'ye büyük bir destek aldı. Aynı zamanda iki kat düşük ışık performansına sahiptir ve görsel kaliteyi geliştirmek için makine öğrenimini kullanır. %60 daha düşük gürültü tabanına sahip yeni bir üç mikrofon dizisi ve Apple'ın %80 daha fazla bas sağladığını ve önceki woofer tasarımından yarım oktav daha derine inebileceğini söylediği yeni woofer'lara sahip altı hoparlörlü bir ses sistemi de dahildir.

Özellikler

2021 MacBook Pro 14"

2021 MacBook Pro 16"

Boyutlar

0.61"x 12.31"x 8.71"

0.66" x 14.01" x 9.77"

Ağırlık

3.5 libre

4,7 lbs w/M1 Pro, 4,8 lbs w/M1 Maks

Görüntülemek

120 Hz'e kadar ProMotion yenileme hızlarıyla 3024×1964'te 14,2" Liquid Retina XRD ekran

120 Hz'e kadar ProMotion yenileme hızlarıyla 3456×2234'te 16,2" Liquid Retina XRD ekran

yonga seti

M1 Pro veya M1 Max w/çeşitli yapılandırma seçenekleri

M1 Pro veya M1 Max w/çeşitli yapılandırma seçenekleri

Hafıza

M1 Pro ve Max için 16GB w/ 32GB seçeneği veya M1 Max için 65GB

M1 Pro ve Max için 16GB w/ 32GB seçeneği veya M1 Max için 64 GB

Depolamak

512 GB, 1 TB, 2 TB, 4 TB veya 8 TB seçeneği

512 GB, 1 TB, 2 TB, 4 TB veya 8 TB seçeneği

Limanlar

3x Thunderbolt 4/USB-C bağlantı noktası, 3,5 mm kulaklık jakı, HDMI bağlantı noktası, SDXC kart bağlantı noktası, MagSafe 3

3x Thunderbolt 4/USB-C bağlantı noktası, 3,5 mm kulaklık jakı, HDMI bağlantı noktası, SDXC kart bağlantı noktası, MagSafe 3

bağlantı

Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0

Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0

Pil ve şarj

70 watt saatlik LiPo pil, 17 saat video oynatma, 11 saat kablosuz web

100 watt-saat LiPo pil, 21 saat video oynatma, 14 saat kablosuz web

En büyük yeni özellik: M1 Pro ve M1 Max Apple Silicon yongaları

M1 çipi bir başarılı çaba Apple için ve M1 çip üzerinde sistemin (SoC) iki yeni versiyonunun duyurulması, Apple'ın trend devam ederse etkileyici olacak silikon yaratma yeteneklerinin geleceğine bir bakıştır.

Yeni nesil MacBook Pro'lar, her ikisi de orijinal M1'i performans açısından sudan çıkaran M1 Pro ve M1 Max yongaları ile birlikte gelir.

Apple, örneğin M1 Pro'nun 200 GB/sn'ye ulaşabilen hızlarla M1'in bellek bant genişliğinin üç katına sahip olduğunu söyledi. Ayrıca M1 Pro, 32 GB'a kadar birleşik belleği destekler, iki kat daha fazla transistöre sahiptir, M1'e göre %70 daha hızlı performansa sahip 10 çekirdekli bir CPU'ya ve iki kat daha fazla grafik performansına sahip 16 çekirdekli bir GPU'ya sahiptir.

GÖRMEK: Yeni bir iPad, iPhone veya Mac'e nasıl geçiş yapılır (TechRepublic Premium)

M1'in modası geçmiş görünmesinden memnun olmayan M1 Max, bu yeni nesil MacBook Pro için de yaratıldı. Çift bellek bant genişliği (400 GB/s), M1'in dört katı performansa sahip 32 çekirdekli bir GPU ve 64 GB'a kadar birleşik bellek sunarak Pro'yu geliştirir.

Soyut sayılarla ilgilenmeyenler için Apple, bu çiplerin neler yapabileceğini görselleştirmek için bu yararlı yolu sağlar. M1 Pro, 20 adede kadar 4K ProRes video oynatma akışını destekleyebilir ve M1 Max, yedi adede kadar 8K ProRes video akışını işleyebilir.

Apple, yeni MacBook Pro'ları "süper şarjlı" olarak adlandırıyor. Bir uygulama olmadan, teknik özellikler (eğer doğruysa) bu iddiayı destekliyor gibi görünüyor.

2021 MacBook Pro, profesyoneller için iyi bir dizüstü bilgisayar mı?

Piyasaya sürülen her yeni dizüstü bilgisayar, akıllı telefon ve tablet ile aynı soru ortaya çıkıyor: Yeni özellikler ve performans yükseltmeleri, yükseltme maliyetine değer mi? Apple'ın tasarım değişiklikleri ve özellikler açısından yeni MacBook Pro'ya getirdiği her şeyle birlikte, özellikle önceki modellerin bağlantı noktası eksikliği gibi dezavantajları nedeniyle engelli profesyonel bir kullanıcıysanız, yükseltme için yapılması gereken zorlayıcı bir durum var.

GÖRMEK: Mac'iniz için 10 temel uygulama ve yardımcı program (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

Gartner'ın araştırma direktörü Mikako Kitagawa, bu duyguları tekrarlıyor. Kitagawa, "Bu ürünler, bir M1 cihazı bekleyen yaratıcı profesyoneller için çok iyi," dedi. Ayrıca, yeni M1 çiplerinin performans artışının etkileyici olduğunu ve şu anda bir M1 MacBook'a sahip olanların en son Pro modellerini satın almalarının bir nedeni olabileceğini söyledi.

Kitagawa, M1 Pro ve M1 Max ile yeni MacBook Pro'lardan iyi bir şekilde yararlanabilecek sadece yaratıcı profesyoneller değil: Küçük bir pakette yüksek performanslı bilgi işlem ihtiyacı olan herkes 2021 MacBook Pro'da iyi bir uyum bulacaktır, dedi Kitagawa.

Yükseltme kararının çoğu fiyata düşebilir ve bu makineler (önceki MacBook Pro modelleri gibi) ucuz değildir. 14 inçlik model 1.999 dolardan ve 16 inçlik model 2.499 dolardan başlıyor, özellikle de geçen yılki M1 MacBook Pro'yu hala ödüyorsanız, onları ağır bir satın alma haline getiriyor.

Yine de, Apple'ın reklamını yaptığı performans artışları oldukça akıllara durgunluk veriyor ve veri analistleri veya grafik tasarımcıları olsun, her türden profesyonel için taşınabilir yüksek performanslı yeni bir bilgisayar dünyasının kapılarını açabilir.

2021 MacBook Pro ne zaman satışa sunulacak?

İlgilenenler yeni bir MacBook Pro siparişi verin şimdi ve makineler 26 Ekim 2021'den itibaren genel kullanıma sunulacak.

Gümüş ve Uzay Grisi olmak üzere iki renk mevcuttur ve her iki model de aynı yeni özelliklere ve iyileştirmelere sahip olmanın yanı sıra M1 Pro ve M1 Max'i de destekleyebilir. Özellikleri seçmekte özgürsünüz, tek gerçek fark ne kadar büyük bir ekran istediğinizdir.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*