2030'a kadar 25 milyon yeni proje uzmanına ihtiyaç var

PMI tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, yetenek açığını kapatmak ve talebe ayak uydurmak için her yıl 2,3 milyon proje yöneticisinin bu rolleri doldurması gerekiyor.

pmi-ekran.jpg

Resim: Proje Yönetimi Enstitüsü

Yeni bir rapora göre, ekonomik büyüme, proje yönetimi odaklı beceriler gerektiren iş sayısındaki artış ve emeklilik oranları nedeniyle küresel ekonominin 2030 yılına kadar 25 milyon yeni proje uzmanına ihtiyacı var. Yetenek açığını kapatmak için, talebe ayak uydurabilmek için her yıl 2,3 milyon proje yöneticisine ve fark yaratanın bu rolleri doldurması gerekecek. Yetenek Farkı raporu Proje Yönetim Enstitüsü'nden.

Rapora göre, bu yetenek eksikliği, stratejik girişimleri zamanında ve bütçe dahilinde uygulamak için proje ekiplerine güvendikleri için kuruluşlar için önemli bir risk oluşturabilir.

Raporda, COVID-19'un proje yönetimi odaklı istihdamda daralmaya neden olurken, pandemi sonrasında birçok iş kategorisine göre ortalamanın üzerinde bir büyümenin beklendiği belirtildi. Raporda, "Proje yönetimi becerilerine sahip işçilere olan acil ihtiyaç, proje yönetimini 2021'de iş liderlerinin öncelik vermek istediği ilk beş alandan biri olarak gösteren yakın tarihli bir PMI çalışmasıyla daha da pekiştirildi."

GÖRMEK: Perde arkası: Bir BT proje yöneticisinin hayatından bir gün (Teknoloji Cumhuriyeti)

PMI raporuna göre, talep edilen nitelik ve deneyimli yetenek eksikliği, proje yönetimi odaklı rolleri finansal olarak çekici kılıyor. Talent Gap raporuna göre, 2019'da ABD'de proje yönetimiyle ilgili roller için maaşlar, proje yönetimiyle ilgili olmayan maaşlardan ortalama %78 oranında çok daha yüksekti.

Raporda, proje yönetimine yönelik ortalama maaşın, önemli proje yönetimi gereksinimleri olan sektörlerdeki diğer mesleklerden önemli ölçüde daha yüksek olduğu belirtildi – 62.572 dolara karşılık 111.399 dolar.

PMI raporuna göre, ABD'deki proje yönetimi işleri için en büyük ve en hızlı büyüme yazılım geliştirmede olacak – 2030 yılına kadar mesleklerde öngörülen %14'lük bir artış. Bu büyümenin çoğu, mobil uygulamaların geliştirilmesinden, BT güvenliğinden ve sağlık teknolojisindeki artıştan kaynaklanacak.

Yazılımın ardından, ABD'deki diğer en iyi PMOE meslekleri, yönetim analistleri, bilgisayar sistemleri ve inşaat yönetimidir. Rapora göre, proje yönetimi ve iş operasyonlarındaki meslekler de pandemi ile ilgili bir düşüşe rağmen önümüzdeki 10 yıl içinde istikrarlı bir artış görecek.

Raporda, imalat ve inşaat, yayıncılık ve profesyonel hizmetler, finans ve sigorta, yönetim ve profesyonel hizmetler, kamu hizmetleri, petrol ve gaz gibi sektörlerin giderek proje odaklı hale geldiği belirtildi.

Tüm bu sektörlerdeki büyüme, proje yönetimi becerilerine yönelik talebin artmasına yol açarak, önümüzdeki 10 yıl içinde daha fazla proje yönetimi iş fırsatı yaratmaktadır. Raporda, projelendirilmiş endüstriler olarak adlandırılan sektörlerdeki PMOE'nin büyüme oranının, bu sektörlerdeki genel istihdamdan daha yüksek olması bekleniyor.

GSYİH risk altında

Rapora göre, yetenek açığının her bölgeyi etkilemesi muhtemel ve bu da, işler doldurulmazsa 2030 yılına kadar küresel GSYİH'de 345,5 milyar dolara kadar potansiyel bir kayıpla sonuçlanabilir.

Raporda, "İlginç bir şekilde, bulgularımız, artan üretkenliğin faydalarının daha yüksek bir GSYİH ile ilişkili olduğunu da gösteriyor." "Projeye tabi sektörlerdeki verimlilik artışına bağlı GSYİH artışının payının en yüksek Avrupa, Çin ve Kuzey'de olması bekleniyor. Amerika. Daha düşük GSYİH'ya sahip bölgelerin büyümeyi sürdürebilmesi için, PMOE tarafından tutulan daha yüksek verimlilik seviyeleri, gelecekleri için hayati önem taşıyacaktır."

Çin, 2030 yılına kadar en yüksek iş ilanı oranına (1.022.256) sahiptir. Bunu 504.363 ile Güney Asya, 131.715 PMOE ilanı ile Avrupa ve 128.088 iş ilanı ile Kuzey Amerika takip etmektedir.

Şimdi beceri kazan

Rapor, kuruluşların öğrenme fırsatları sağlamasını savundu. PMI raporunda, "Organizasyonlar bir sürekli öğrenme kültürünü teşvik etmedikçe, proje yönetimi yeteneğine yönelik küresel talebin 2030 yılına kadar doldurulması olası görünmüyor. Yeniden tasarlanan çalışan kapasitesi oluşturma, en dayanıklı kuruluşların temel odak noktası olacaktır."

Kuruluşların kendi yeteneklerini geliştirmek için yeni öğrenme girişimlerini desteklemesi ve çalışanları gerekli proje yönetimi becerileriyle donatmak için ortaklıklar keşfetmesi gerekecek. Bu yetenekler, işbirliği ve liderlik gibi güç becerilerini; çok yönlü çalışanlar yaratmak için iş zekası; ve teknolojiyle geliştirilmiş problem çözme araçlarının artan kullanımı gibi yeni çalışma yöntemlerinde ustalaşmak.

Baş müşteri Joe Cahill, "Projeler ve bu projelerin arkasındaki fark yaratanlar, küresel ekonomide ve bir bütün olarak toplumda hayati bir rol oynuyor. Ve proje yöneticileri en önemli değişim yaratıcısı olsalar da, proje yönetimi becerilerine sahip herhangi bir kişi değişimi yönlendirmeye yardımcı olabilir," dedi. PMI yetkilisi yaptığı açıklamada. "İşgücünü geliştirmek ve yeni nesil yetenekleri proje yönetimi becerileriyle güçlendirmek, yetenek açığını daraltmak ve olumlu etki yaratmak için kritik öneme sahip olacak."

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*