30 yaşında Microsoft Office: Sıkıcı olduğu için popüler

Yorum: Microsoft, Office hakimiyetindeki zorlukları onlarca yıldır savuşturdu, ancak en son yeniliklerle değil.

Resim: Microsoft

Otuz yıl sonra, hala Microsoft Office'e bağımlıyız. Microsoft Office ilk olarak 1990 yılında piyasaya sürüldü ve hala durmamış olsa da, sürekli satın alımları teşvik etmek için yaratılan bazı “yenilikler” herkes için değil. Örneğin, Microsoft Word'ün yaratıcılarından Richard Brodie, şerit arayüzünün hayranı yok: “Lanet kurdelede hiçbir şey bulamıyorum. Eski menüleri beğendim. Ama yaşlıyım.”

Microsoft Office de öyle. Yine de, yaşına rağmen, coğrafyası ne olursa olsun dünyanın en popüler iş uygulaması olmaya devam ediyor. Okta'dan 2021 İş Yerinde İş raporu. Şahsen, WordPerfect'i daha çok sevdim. Diğerleri OpenOffice gibi açık kaynak seçeneklerini tercih etti ve son zamanlarda dünya Google Dokümanlar ile flört etti. Yine de Microsoft Office kalır. Neden?

GÖRMEK: Microsoft 365: Hile sayfası (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Dosyaları sıkıcı yapmak

2015 yılında, Office “Mesozoic” i aradım (iltifat değil!). Beş yıl önce, 2010'da, The Document Foundation'ı küçümsedim “gelecek web'e ait olduğu” için “Microsoft'un yorgun Office mirasını” kopyalamaya çalışmak için. Aynı yıl OpenOffice ile alay ettim “Microsoft Office'in en iyisinin ve en kötüsünün yeniden yayınlanmasından biraz daha fazlası.”

Her seferinde gönderilerimin alt metni şuydu: “Kimse Microsoft Office umurunda değil. Devam edin.”

Ben yanılmışım. Birçok insan Office'i önemsiyor– Bazı tahminlere göre yüz milyonlarca kullanıcı. Ve Microsoft'un benimle aynı fikirde olmayacağından emin olduğum halde, tüm bu kullanımın temel nedeni yenilikçi yeni işlevler değil – tam tersi. Sıkıcı eski doktorların sıkıcı olmaya devam edeceği gerçek; bu elektronik tablolar aynı eski pivot tabloları işleyecektir; ve bu sunumlar tahmin edilebilir olacaktır. Hiç kimse ofis paketinin yenilikçi olmasını gerçekten istemez. Sadece çalışmasını istiyorlar.

Bu nedenle, açık kaynak alternatifleri Microsoft'un Office imparatorluğuna hiçbir zaman gerçekten zarar vermedi. O zamanlar,% 100 uyumluluk konusunda riske değmeyeceğine dair yeterince endişe vardı. Belge paylaşmak söz konusu olduğunda kimse macera istemez. Yüzde doksan dokuz uyumluluk yeterli değildi. Herkesin kullanabileceği tarafsız bir dosya formatı (Microsoft, LibreOffice, OpenOffice, vb.) Sağlamak için Açık Belge Biçimi bulma girişimleri de olmadı.

İşe yaramadı.

Demek istediğim, dosya formatları işe yaradı, ancak müşteriler dosya formatlarının gerçekten değişmesini istemediler. Yine yenilik, müşterilerin ofis üretkenlik paketleriyle istediği şey değildir. Kararlılık, evet. “Sadece çalışıyor”, evet. Uyumluluğu bozan harika yeni özellik? Hayır!

GÖRMEK: Hizmet Olarak Yazılım (SaaS): Hile sayfası (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Diğer popüler iş uygulamaları için burada bir ders olabilir. Okta'nın sıralaması: Salesforce, Docusign, Box, Lucidchart, Slack ve daha fazlası. Bazen satan şey, gee-whiz inovasyonu gibi uygulamaları pazarlıyoruz. Microsoft Office herhangi bir gösterge ise, “denenmiş ve doğrulandı”, kazanan satış konuşmasıdır. Evet, öncelikle müşterilerin uygulamayı kullanmakla ilgilenmelerini sağlamalısınız, ancak bundan sonra, trendleri güncel tutmak için yeterli değişiklikle işleri sabit tutmanın hassas bir dengesi haline gelir. Ama çok güncel değil.

Açıklama: AWS için çalışıyorum ancak burada ifade edilen görüşler bana ait.

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*