5G ile ilgili yanlış bilgilerle nasıl mücadele edilir

Güçlü bir 5G altyapısı Amerika'nın en büyük sorunlarından bazılarını nasıl çözebilir ve (umarız) dünyayı 5G'nin güvenli olduğuna ikna edebilir.

Dünyada 5G kablosuz mobil internet telekomünikasyon ağı yayılımı, yüksek hızlı veri iletişim teknolojisi, uzaydan bakıldığında şehir ışıklarıyla Dünya gezegeni etrafında küresel bağlantı

Görüntü Getty Images / iStockphoto

2021'de 5G'nin zorluğu, mahalledeki havalı çocuk olmaktan tüm sektörlerde kullanım senaryoları sağlayan bir çalışana dönüşmektir. Bir endüstri gözlemcisine göre 5G, Amerika Birleşik Devletleri'nin şu anda karşı karşıya olduğu ekonomik, sağlık ve çevre krizlerine yardımcı olabilirse, bu altyapıya daha fazla yatırım, daha fazla ortaklık ve genel olarak satın alma sağlayacaktır.

Bu değişiklikler işletmelerin yeni ürünler yaratmasına, bireylerin hizmetlere erişimini kolaylaştırmasına ve hatta devam eden komplo teorilerini kapatmasına yardımcı olacak.

Nesnelerin İnterneti Konsorsiyumu ve GK Digital Ventures CEO'su Greg Kahn, 5G bağlantısının çanları ve ıslık unsurları için daha az iştah gördüğünü ve pratik kullanım için daha fazla talep gördüğünü söyledi.

"Bence soru, insanları işe alabilir mi ve insanlara sağlık, eğitim ve işgücü eğitimine daha iyi erişim sağlayabilir mi?" Dedi.

Kahn, teknoloji adına teknoloji hakkında konuşmayı bırakıp odağı bireylere ve işletmelere sağladığı değere kaydırmanın zamanının geldiğini söyledi. Tarım teknolojisi örneğini, 5G'nin kırsal ekonomilere yardımcı olabileceği ve kırsal alanlara karşı kentsel alanlardaki 5G erişimi arasındaki boşluğu doldurma potansiyeline sahip bir yol olarak kullandı.

"5G, bir çiftçinin tarlalarını daha üretken hale getirebilir, böylece daha fazla satabilir ve ayrıca risk yönetimi ve işçi güvenliğine yardımcı olabilir" dedi.

CTIA ve Boston Consulting Group'un yeni raporu, 5G'nin ekonomik vaadini çok açık bir şekilde ortaya koyuyor: Rapor yazarları, 5G'nin ABD'nin GSYİH'sına 1,5 trilyon dolar ekleme ve önümüzdeki on yılda 4,5 milyon iş yaratma potansiyeline sahip olduğunu tahmin ediyor.

CTIA, Şubat ayında yeni bir rapor yayınladı, "5G, ABD'de Devasa İş ve GSYİH Büyümesi Vaat Ediyor " Rapor yazarları, Amerika Birleşik Devletleri'nin özellikle orta bant aralığında ek lisanslı spektrum, daha akıllı ve daha verimli dağıtım politikaları ve güçlü bir yetenek hattı için çalışmaya devam etmesini tavsiye etti.

Raporda, ABD'nin "düşük ve yüksek bant spektrumu ticari kablosuz hizmetler için kullanılabilir hale getirmede lider olduğu, ancak orta bant spektrumunu tahsis etmede diğer ülkelerin hala gerisinde olduğu" bulundu.

Örgütün kıdemli başkan yardımcısı ve baş iletişim sorumlusu Nick Ludlum, bunun CTIA'nın bu yılki önceliklerinden biri olduğunu söyledi.

Ludlum, "Orta bant spektrumundaki boşluğu kapatmak istiyoruz, ancak bu altyapıyı ilerletmek için her üç türden de yeterli miktarda elimizde olduğundan emin olmak için yapılacak daha çok iş var." Dedi.

Ludlum, altyapıdaki en büyük değişikliğin sırt çantası büyüklüğünde binaların kenarlarına ve şehir çevresindeki diğer yerlere yerleştirilen küçük hücrelerin kurulması olduğunu söyledi. 5G sinyalleri diğer frekanslar kadar güçlü değildir, bu nedenle güçlü bir 5G ağı çok sayıda küçük hücre gerektirir. Radyo sinyallerindeki bu artış, bazı insanlarda endişe uyandıran şeydir.

Ludlum, insanların yeni teknolojiler hakkında soru sormalarının anlaşılabilir olduğunu söyledi. CTIA bu endişeleri ele aldı wirelesshealthfacts.com.

Ludlum, "İyi haber şu ki, uluslararası bilimsel fikir birliği, kablosuz ağların ve cihazların zarar vermediğinin gösterilmemesidir." Dedi.

Nasıl aşıların güvenliğiyle ilgili endişeler bazı kötü bilimlerle başladıysa, 5G ile ilgili endişelerin çoğu da gözden düşmüş bilime dayanıyor, dedi.

Çevresel maruziyet ve sağlık riskleri

İnsanların 5G ile ilgili endişelerinden biri de elektromanyetik alana maruz kalmadır. İki tür EMF vardır – iyonlaştırıcı radyasyon ve iyonlaştırıcı olmayan radyasyon. X-ışınları iyonlaştırıcı radyasyon kullanırken, elektrik şebekeleri ve cep telefonu kuleleri iyonlaştırıcı olmayan radyasyon kullanır. Meese, Frith ve Wilken'in araştırma makalesinin açıkladığı gibi, bilim adamları ve poliçe sahipleri iyonlaştırıcı olmayan radyasyonun güvenli olduğunu söylediler. Devlet kurumları, insan sağlığını korumak için iyonlaştırıcı olmayan radyasyona maruz kalma yönergeleri belirlemiştir. Komplo teorisyenleri ve "sağlık savunucuları", bu yönergelerin, insanların iyonlaştırıcı olmayan radyasyona maruz kalmasını güvenli seviyelerle sınırlayacak kadar katı olmadığını düşünüyorlar.

Bilim adamları on yıllardır iyonlaştırıcı olmayan radyasyon üzerinde çalışıyorlar ve hastalık ile bu tür radyasyona maruz kalma arasında bir bağlantı bulamadılar. Yakın zamanda yapılan bir araştırma şunu buldu: her 5G kulesi, mevcut teknolojiler tarafından üretilenlerden genel olarak daha düşük radyasyon alanlarına neden olabilir.

Amerika Kanser Tedavi Merkezleri hassas tıp programı direktörü Dr. Ankur Parikh, nasıl kansere yakalandıklarını merak eden hastalarla çevresel maruziyeti tartıştığını söyledi.

"Ancak, gerçek çevresel maruziyeti ölçmek ve çevresel maruziyetin doğrudan kanserlerinin doğrudan bir nedeni olduğunu doğrudan belirtmek zor olduğu için, genellikle bunu doğrulamak çok zordur" dedi. "Diyet, egzersiz miktarı, genetik vb. Gibi kesinlikle başka potansiyel nedenler de var ve bunlar da çok alakalı bir faktör olabilir."

Ulusal Kanser Merkezi Enstitüsü'nün Kanser Epidemiyolojisi ve Genetiği Bölümü'nde araştırmacı olan Mary Ward, olumsuz sağlık sonuçları, kalıtsal genetik, çevresel maruziyetlere kadar izlenebilir, ancak çoğu zaman nedeni bilinmemektedir.. Bu çevresel maruziyetlerden bazıları sigara veya alkol gibi önlenebilirken, hava veya su kirliliği, gıda kontaminasyonu veya işle ilgili maruziyetler gibi diğerleri istemsiz veya kaçınılması daha zor olabilir. Ayrıca Ward, bu risklerin coğrafi konumlara veya sosyoekonomik duruma eşit olarak dağılmadığını söyledi.

Ulusal Kanser Merkezi'nde başka bir araştırmacı olan Elizabeth Cahoon, bu riskleri incelemenin zor olduğunu çünkü çok sayıda insanın bunları deneyimlediğini söyledi.

"Bilim adamları, maruz kalmayla ilişkili riski anlamak için daha fazla maruz kalan meslek çalışanlarını araştırıyor" dedi. "Buna karşılık, daha düşük maruz kalmalarla ilişkili riskleri bulgularından tahmin edebilirler."

Cahoon var dedi çevresel maruziyetlerden kaynaklanan riskleri düşünmenin iki yolu: Mutlak risk ve göreceli risk. Mutlak risk, bir bireyin belirli bir süre içinde bir hastalığa yakalanma şansını temsil eder ve kişinin ne kadar maruz kaldığına ve bu maruziyetin hastalıkla ne kadar güçlü ilişkili olduğuna bağlıdır. Göreceli risk, maruz kalan bir grup insanda hastalık geliştirme şansını, maruz kalmayan bir gruptaki risk düzeyiyle karşılaştırır.

Cahoon, "İnsanların maruz kaldığı en yaygın maruziyetler için, kanser dahil olmak üzere belirli bir kronik hastalık için ortaya çıkan riskler nispeten düşüktür" dedi.

Parih dedi ki Günlük kararlar, bir kişinin genel sağlığı üzerinde çevresel faktörlerden daha fazla etkiye sahip olacaktır.

"Bazı çevresel faktörler, belirli hastalıkları geliştirme riskini artırsa da, çoğu durumda doğrudan bir nedene işaret eden çok az veri var" dedi. "Genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, kişisel kontrole sahip olmanın ve belirli kronik tıbbi problemler geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olmanın en iyi yoludur."

Dezenformasyon kampanyaları neden işe yarıyor?

Üç araştırmacı, Ağustos 2020'de yayınlanan bir araştırma makalesinde 5G ile ilgili komplo teorilerini kapsamlı bir şekilde inceledi, "COVID-19, 5G komploları ve altyapı gelecekleri"İyonlaştırıcı olmayan radyasyonun tehlikeleri hakkındaki korkuların 1990'larda ve 2000'lerin başında ortaya çıktığını buldular. Şimdi 5G ağları genişledikçe," 5G karşıtı kampanyacılar sadece sokaklarda kalmakla kalmıyor, aynı zamanda resmi soruşturmalarla meşgul olmaya çalışıyorlar. Araştırmacılar, endişelerini ilerletmek için, "dedi. Sosyal medya, komplo teorisyenlerinin 5G ile ilgili yanlış bilgileri çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yaymasını kolaylaştırdı.

Cisco Talos'ta tehdit araştırmacısı Nick Biasini, insanların saatlik olmasa da günlük olarak dezenformasyon ve yanlış bilgiyle karşılaştığını söyledi. Konular geniş kapsamlıdır ve 5G gibi teknolojik gelişmelerle bağlantılı doğrudan komplo teorilerini içerir. Biasini, yanlış bilgi yayan kişi ve grupların genellikle çok yüklü konularla çalıştıklarını ve mesajı yükseltmek için duygularını kullandıklarını söyledi.

"Bu platformların okuyucuları ve kullanıcıları, bir manşeti veya hikayeyi paylaşmadan önce birkaç dakika duraklatmak, nefes almak ve düşünmek için birkaç dakika ayırarak gelgiti durdurmaya yardımcı olabilir" dedi.

Wisconsin Madison Üniversitesi'nde gazetecilik ve kitle iletişimi fahri profesörü Sharon Dunwoody, 5G'nin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilginin komplo teorilerini mutlaka kapatmayacağını söyledi.

"Bu komplo anlatısını benimseyen bireyler, bunu öncelikle 'kabilelerindeki' başkaları böyle yaptığı için yapıyor" dedi. "Birincil grup üyeliğinin gücü oldukça güçlü olabilir ve bir kişinin grubun inançlarıyla çelişen bilgilere karşı açıklığını kapatabilir."

Dunwoody, teknolojinin nasıl çalıştığına ilişkin açıklamaların, belirli bir konuyu aktif olarak araştıran insanlar üzerinde en fazla etkiye sahip olduğunu söyledi.

"Komplo teorilerini ortadan kaldırmak söz konusu olduğunda, bu teorilere sahip insanlarla etkileşimde bulunmak için bire bir görüşmeyi kullandığınız farklı bir tür müdahale gördüm" dedi.

Dunwoody, ikna edici mesajlara en açık olanların, belirli bir konu hakkında çitlerin üzerinde duran insanlar olduğunu söyledi.

"'Bundan emin değilim' diye düşünen insanlar için, bilginin çok güvenilir bir kaynaktan geliyorsa önemli bir etkisi olabileceği yer burasıdır," dedi.

Biasini, sorunu durdurmanın artık neredeyse imkansız olduğunu ve insanları farkı nasıl anlatacaklarını eğitmek için daha iyi çaba harcanabileceğini söyledi. Biasini, duygusal bir çekiciliği olan veya inanması zor gibi görünen bilgileri paylaşmadan önce bir konuyu okumak için zaman ayırmanızı önerir.

"5G'nin piyasaya sürülmesiyle bağlantılıysa, 5G hakkında biraz araştırma yapın. Nedir? Nasıl yayılıyor? En önemlisi, hikaye mantıklı mı?" dedi.

Bir sonraki adım, hikayenin kaynağını incelemek ve şu soruları sormaktır:

  • Saygın bir haber kuruluşundan mı?
  • Bilgi için birden fazla kaynak var mı?
  • Her şey ortak bir kökene geri dönüyor mu?
  • Öncelikle sosyal medyada ele alınıyor mu?

Biasini, şüpheli bilgileri etiketlemek için sosyal medya şirketlerinin attığı adımlar kadar bireysel çabaların da önemli olduğunu söyledi.

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*