5G, tarihin en hızlı konuşlandırılan mobil iletişim teknolojisi olma yolunda ilerliyor

5G cihazları ve hizmetleri her zamankinden daha hızlı görünüyor. Ericsson, 2026 yılına kadar dünyadaki her pazara gireceğini tahmin ediyor.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2019/04/08/8141d408-590c-41e2-abe5-66213c6d098d/resize/770x/c99f6a959fd2838a223dccb1c6e947bf/5g.jpg" hedef ="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: iStockphoto/wooyaa">5g.jpg

Resim: iStockphoto/wooyaa

Telekomünikasyon şirketi Ericsson en son sürümünü yayınladı. Hareketlilik Raporu, ve uzun vadeli tahminleri, 2026 yılına karar verdi. 5G sonunda eskiyen 4G altyapısının ve cihazlarının yerini alarak küresel kablosuz standart haline geldi.

5G genişlemesinin hızlı olduğunu söyleyen Ericsson, yetenekli cihazlara sahip 5G aboneliklerinin 2021'in ilk çeyreğinde 70 milyondan fazla artarak 290 milyona ulaştığına dikkat çekti. Ericsson, 2021'in sonunda 580 milyon 5G aboneliği olacağını ve 2026'ya kadar Kuzey Amerika'nın 5G'lik mobil aboneliklerin payının lider olacağını ve mobil kullanıcıların %84'ünün 5G kapsama alanına sahip olacağını tahmin ediyor.

GÖRMEK: 2026'ya kadar uç bilişimin benimsenmesi; kuruluşlar, karışıma 5G ekleme konusunda temkinli (TechRepublic Premium)

Ericsson, bunun 5G'yi 4G'den iki yıl daha hızlı bir şekilde 1 milyar kullanıcıya ulaşmasını hızlandırdığını söyledi. Yine 2026'ya atıfta bulunulduğunda, küresel 5G abonelik tabanının, tüm mobil aboneliklerin %40'ını oluşturan 3,5 milyar kullanıcı olacağı tahmin ediliyor.

Ericsson, 2026'nın 5G'nin küresel penetrasyona ulaşacağı yıl olduğunu ve tanımladığı 10 bölgenin hepsinde en azından bir dereceye kadar erişime sahip olacağını söyledi. Ericsson'un 2026'da 5G'de olacağını tahmin ettiği kullanıcı yüzdesi, %7 ile Sahra Altı Afrika'dan, yukarıda bahsedilen %84'lük benimsenmeye sahip olacak olan Kuzey Amerika'ya kadar uzanıyor. 2020'de ise aksine, Kuzey Doğu Asya en yüksek 5G penetrasyonuna sahipti ve mobil planlarının %9'u 5G'ydi. 2026 yılına kadar bölge, 5G'nin %65 oranında benimsenmesiyle Kuzey Amerika, Körfez İşbirliği Konseyi ve Batı Avrupa'nın ardından dördüncü sıraya yerleşecek.

Akıllı telefonlar ve kullanıcıları, 5G'nin hızlı sunumundan yararlanan tek cihaz değil. Ericsson, 5G'nin büyümesiyle birlikte hızla genişleyen iki farklı kategoriden bahseder: sabit kablosuz erişim ve geniş bant Nesnelerin interneti.

Sabit kablosuz erişim, sabit yerleri internete bağlamanın bir yolu olarak 4G veya 5G kullanan herhangi bir hizmettir. Büyük ölçüde kırsal bölgelerdeki son kilometre baş ağrılarını ortadan kaldırmanın bir yolu olarak görülen FWA, şu anda hizmet sağlayıcıların %70'inden fazlası ve 5G hizmetini başlatanların %90'ı tarafından sunuluyor. Ericsson, 2026'nın sonunda, dünya çapındaki toplam mobil ağ veri trafiğinin %20'sinden fazlasının FWA'dan geleceğini tahmin ediyor.

Ericsson, FWA'nın benimsenmesinin büyük ölçüde üç faktör tarafından yönlendirildiğini söyledi: geniş bant bağlantı talebi, kablolu geniş bant hizmetine kıyasla maliyet etkinliği ve geniş bant erişiminin dijital dönüşüm ve ekonomik büyüme girişimlerinin hayati bir parçası olarak görülmesiyle desteklenen devlet sübvansiyonları.

GÖRMEK: 5G: Uç bilgi işlem için ne anlama geliyor (ücretsiz PDF) (Teknoloji Cumhuriyeti)

İş liderleri için belki de en ilgi çekici olanı, raporun 4G veya 5G olarak tanımladığı geniş bant IoT, dar bant (NB-IoT) ve Cat-M (IoT donanımı için tasarlanmış 4G yongaları) olarak 2G/3G IoT'yi geçecek şekilde ayarlandı. 2021 yılında ürünlerin %80 artması bekleniyor.

Bulut tabanlı kaynaklara atıfta bulunan Ericsson, IoT cihazları için geniş bant bağlantılarının yepyeni bir kullanım alanı açtığını söyledi. arttırılmış gerçeklik/sanal gerçeklik, makinelerin ve araçların uzaktan kontrolü, bulut robotik, daha iyi bulut oyunları ve potansiyel kullanım durumları olarak makinelerin ve süreçlerin gerçek zamanlı koordinasyonu ve kontrolü. Ericsson, tüm bu hizmetlerin zaman açısından kritik olduğunu ve çalışmak için 4G omurgası gerektirmeyen 5G bağımsız IoT cihazlarının daha da genişletilmesiyle mümkün olacağını söyledi.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*