5G ve uç bilgi işlem, dijital ekonomide kazananların belirlenmesine yardımcı olacak

Yeni bir IBM araştırması, kurumsal teknoloji sağlayıcılarının telekomünikasyon şirketlerinin bulut platformlarını benimsemesine yardımcı olması gerektiğini öne sürüyor.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/09/95f6ae28-8538-420a-8788-9f27912684b0/resize/770x/5c67cbf81f2134e83852d34bd1077a37/5g.jpg" hedef ="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: TierneyMJ/Shutterstock">5g konsepti

Resim: TierneyMJ/Shutterstock

Sonuç olarak benzeri görülmemiş hiper büyüme 5G yeni bir IBM araştırmasına göre, iletişim hizmeti sağlayıcılarının on yılın ortalarında başlaması ve hazırlanmak için doğru parçalara sahip olduklarından emin olmaları gerekiyor. Bunlara kurumsal strateji, teknolojik ve operasyonel süreçler ve tabii ki altyapı dahildir.

Bildiğimiz şekliyle iletişim hizmetlerinin sonu adlı araştırmaya göre, kullanıcı beklentilerinin karşılanması, verinin bulunduğu ve kararların alındığı yere daha yakın olan bağlantı ve bilgi işlemin entegrasyonunu daha sık gerektirecektir.

GÖRMEK: 2026'ya kadar uç bilişimin benimsenmesi; kuruluşlar, karışıma 5G ekleme konusunda temkinli (TechRepublic Premium)

"İlgili fiziksel altyapının, ağ işlevlerinin ve yazılımın genişlemesinin o kadar büyük olması bekleniyor ki, on yılın ortalarında maliyetlerin kitlesel benimsemeyi ve hiper genişlemeyi mümkün kılan bir düzeye indirecek tamamen yeni bir teknolojik çağı başlatacak." Ardından, kişisel bilgisayarlar ve bulut bilişim geleneğini sayısallaştırmanın üçüncü dalgası olarak 'ağ bulutu' takip edecek.

Çalışma, "Bu dalga, ağ ve bulut işlevlerini, bağlantı ve bilgi işlemi bir araya getirerek, veriye dayalı zekayı ve otomatik karar vermeyi uygulamalara aktararak, ağ katmanlarına yayılmış 'akıllı bağlantı' dediğimiz şeyi oluşturacak" dedi.

İletişim hizmeti sağlayıcıları uyum sağlamalıdır

Verilerin bulunduğu yere yakın bağlantı ve bilgi işlemin entegre edilmesi çok önemlidir, ancak CSP'lerin değişikliklere uyum sağlama yeteneği de önemlidir. 500 telekomünikasyon yöneticisinin katılımıyla yapılan çalışmada, IBM'in 5G'de alanın geri kalanından daha iyi performans göstermesi beklenenler olarak tanımladığı yüksek performanslı küçük bir grup (%14) belirlendi. uç bilgi işlem.

Bu yüksek performanslıların yüzde elli dokuzu, bulutlarla aşılanmış güvenli bulutlar olmaları gerektiği konusunda hemfikirdi. yapay zeka ve otomasyon, yüksek performanslı CSP'lerin yarısı, çeşitli bir iş ortağı ekosistemini harmanlayan stratejik bulut platformları olmaları gerektiği konusunda hemfikirdi.

GÖRMEK: 5G: Uç bilgi işlem için ne anlama geliyor (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

Çalışma, "CSP'ler gelişecekse, çoğunun yeni yetkinlikler geliştirmesi ve değer zincirlerinde yeni roller üstlenmeleri gerekecek" dedi. "CSP'ler, bağlantı ve veri erişimini ölçmenin ötesinde, para kazanmak için yeni yollar aramalı, çünkü bunlar bunlar gibi, CSP iş modellerinin geleneksel dayanak noktalarının metalaşması muhtemeldir."

Ayrıca, ankete katılan telekom CEO'larının %71'i, bulut bilişimin önümüzdeki iki ila üç yıl içinde sonuç alınmasına yardımcı olacak temel bir teknoloji olduğunu söylerken, %61'i 5G'yi benzer şekilde değerlendirdi..

Çalışma, CSP'lerin gelişen 5G odaklı platform ekonomisinde sunacakları çok şeye sahip: deneyim, varlık noktaları, kurumsal sistemler, benzersiz veriler ve müşteri güveni, dedi.

Sözde yüksek performanslı CSP'ler "dijital platformların, otomasyonun, ortaya çıkan ortak ekosistemlerin ve yeni ortak ekosistemlerin stratejik önemine değer veriyor gibi görünüyor. hibrit bulut'' çalışma dedi.

5G, dijital, ekonomiyi önemli bir büyümeye itecek

IBM raporuna göre, 2030 yılına kadar 5G odaklı büyüme, ekonominin dijital platformlar tarafından yönlendirilen kısmını genel dünya ekonomisinin %50'sinden fazlasına taşıyacak. Bunu başarmak için, yaklaşık on yılın ortalarında, "ekonomik aktivitede on trilyonlarca doları" desteklemek için çeşitli kullanım durumları için fiziksel altyapı ve mobil veri trafiğinde üstel büyümeyi destekleyecek bir temel oluşturulmalıdır.

5G, 4G'ye kıyasla trafik kapasitesinde 100 kat artışı desteklemek üzere tasarlanmıştır, ancak bunu yapmak için daha düşük spektrumlu bantlar kadar uzağa gitmeyen daha yüksek spektrumlu bantlar gerekecektir. Sonuç olarak, bunun birçok küçük hücre veya nispeten kısa menzilli düşük güçlü hücresel radyo erişim düğümleri gerektireceği belirtildi.

Raporda, bu durumun 2019'da yaklaşık 2 milyar dolardan 2027'de yaklaşık 500 milyar dolara, 200 milyar dolardan fazla radyo erişim ağı teknolojisi de dahil olmak üzere yaklaşık 500 milyar dolara çıkması öngörülen küresel 5G altyapı pazarına yansıdığı belirtildi.

CSP'ler henüz 5G'ye odaklanmadı

Bir diğer önemli bulgu, çoğu CSP'nin henüz 5G kullanım durumları için bir 5G iş gerekçesi geliştirmemiş olmasıdır. Raporda, "değer oluşturmaktan sorumlu platformlar kurarak müşterileri, kendileri ve çevresindeki ekosistemler için platform ekonomisi avantajını elde etmek için nasıl gerekli hale gelebileceklerini" değerlendirmeleri gerekiyor.

Raporda, ankete katılan kuruluşların çoğu "yatırım yapmadan önce talebin kanıtlanmasını bekleyen muhafazakar bir iş vakası odaklı bir yaklaşım benimsiyor" denildi. "Bu, 5G ile ilgili talep bir patlamayla geldiğinde birçoğunu tepetaklak edebilir 2024 veya 2025 civarında."

Rapora göre, ankete katılanlar, iki yıl içinde hizmetlerin yalnızca %7'sinin 5G yetenekleriyle benzersiz bir şekilde etkinleştirileceğini ve %93'ünün mevcut 4G hizmetlerinin iyileştirmeleri olacağını bildirdi.

"Araştırmacılar, beş yıl içinde bile, hizmetlerin yalnızca %18'inin 5G tarafından benzersiz bir şekilde etkinleştirileceğini bekliyor. Çoğu CSP, 5G kullanım durumları için henüz bir 5G iş gerekçesi geliştirmedi. Yüksek performanslı olarak belirlediğimiz katılımcıların yalnızca yaklaşık yarısı bir iş gerekçesi geliştirdi. 5G kullanım senaryolarının dağıtımı için (%49), ancak bu diğer CSP'lerin iki katı."

Buna karşılık, rapor, yüksek performanslı CSP'lerin dört temel eyleme odaklanarak değer zincirleri için gerekli hale gelmeye hazırlandıklarını ortaya koyuyor:

  • Bağlantının ötesinde düşünmek
  • Hiper ölçekli bulut ortaklıklarıyla temkinli ilerlemek
  • İş ortağı ekosistemlerine değer katmak
  • Hibrit bulut ile ağ hiper ölçeğine hazırlanma

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*