6 IoT projesi için en iyi uygulamalar

Şirketiniz Nesnelerin İnterneti stratejisini uygulamadan önce, güvenlik ve ağ oluşturma ipuçlarını içeren bu adımları izleyin.

<a href = "https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/09/a176fd4c-e3e6-4ac5-b502-84176c22b9ef/resize/770x/1502b6d982ead23e36b9bf10f914c2ce/4-4-4-4-4-4 = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" Getty Images / iStockphoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">Resim: Metamorworks, Endüstri ve veri analizi kavramı. GUI (Grafik Kullanıcı Arayüzü).

Getty Images / iStockphoto

Şirketler yatırım yapıyor Nesnelerin İnterneti (IoT), ancak birkaçı tamamen hazır olduklarını düşünüyor onun için. Var IoT güvenliği ile ilgili endişeler, diğer teknolojilerle entegrasyon ve daha geniş uygulamalar için IoT'yi ölçeklendirme yeteneği. Bazı şirketler, IoT'yi çalıştırmak için yerleşik yeteneklere veya IoT dağıtımını yönetebilecek iyi tanımlanmış bir BT stratejisine sahip olup olmadıklarını da sorguluyor.

IoT en iyi uygulamaları geliştikçe, bu korkunun devam etmesi muhtemeldir. Ancak kuruluşların IoT dönüşümünü kolaylaştırmak için atabilecekleri birkaç adım var.

GÖRMEK: Özel rapor: Endüstriyel IoT'nin yükselişi (ücretsiz PDF) (TechRehalka açık)

1. IoT üzerinde BT ve kullanıcı işbirliği

Birçok IoT çözümü, üretim, mühendislik, tesis yönetimi, filo yönetimi ve daha fazlası aracılığıyla kapıya geliyor, ancak BT tarafından finanse edilmiyor veya incelenmiyor. Bu bir artı çünkü şirketin son kullanıcıları IoT için ticari kullanım durumlarını en iyi şekilde anlıyorlar; ancak güvenlik, ölçeklenebilirlik ve destek konusunda BT istişarelerinin atlanması olumsuzdur.

Son kullanıcıların ve BT'nin, hiçbir adımı kaçırmamak için IoT çözüm incelemelerinde, planlamasında ve uygulamasında birlikte çalışabilmesi en iyisidir.

2. IoT projelerinin ölçeklendirilmesini planlama

Bir pilot IoT projesinde başarılı olursanız, bir sonraki adım teknolojiyi diğer konumlara ve uygulamalara göre ölçeklendirmektir. Bu maksimum ölçeklendirme, ilk pilotu uygulamadan önce IoT stratejinizde tanımlanmalıdır; böylece, genişletildiğinde IoT için gereken ağları, yazılımı, donanımı, güvenliği, veri yönetimini ve desteği planlayabilir ve finanse edebilirsiniz.

3. Titreşime dayanıklı ve IoT yoğun ağları ayırın

Ağlar çok fazla veri akışıyla tıkandığında, veri aktarımında gecikmeler olur ve bu IoT titreşimi ağ performansını düşürür. Jitter, veri aktarımları sırasında küçük aralıklı gecikmelerdir ve kuruluşlar ağ kapasitelerini ve bant genişliklerini ilk önce doğru boyutlandırmadan IoT'yi ölçeklendirmeye başladığında sorun haline gelebilir. Mimari olarak şirketler, IoT iletimleri için birden fazla ağ yolu planlayabilir, böylece hiç bir yol aşırı yüklenmez. IoT yoğun ağlar ayrıca çok büyük veri dosyaları veya ses ve video tabanlı iletişim taşıyan ağlardan ayrılmalıdır.

GÖRMEK: İşletmelerde IoT'den yararlanmak (ZDNet özel özelliği)

4. Merkezi olmayan bir ağ altyapısı stratejisi kullanın

Üretim, lojistik, tesisler ve şirketin IoT kullanıyor olabilecek diğer alanlarında merkezi olmayan, daha küçük ağlar kullanarak, merkezi bir veri havuzuna göndermeden önce titreşim yapabilir ve IoT verilerini yerel olarak önceden işleyebilirsiniz. Yerel ağ işleme, makine-makine iletişimi "el sıkışmaları" gibi yabancı IoT verilerini ayıklayabilir, böylece merkezi veri havuzlarına gönderilen veriler temiz ve akıcı hale getirilir.

5. Bir ağ kalitesi hizmet stratejisi uygulamak

Bir ağ hizmet kalitesi (QoS) stratejisi her şirket için benzersizdir ve işlenen ve iletilen verilerin güvenli olduğundan emin olmak için her ağ düğümü ve cihazındaki güvenlik derecesini ele alır. IoT güvenliği şirketlerin temel kaygısıdır çünkü IoT'nin güvenlik açıkları kadar sağlam veya tek tip güvenlik standartları yoktur. Bu, kendi IoT ağınızı kontrol etmeyi bir zorunluluk haline getirir. Şirketler bunu bir IoT ağının her yönlendiricisinde, cihazında, sensöründe ve uç noktasında veriler için gerekli güvenlik seviyelerini tanımlayarak yapabilirler. Kuruluşlar genellikle satın alınan her yönlendiricinin, sensörün, cihazın vb. Satıcı güvenlik ön ayarlarını benimseyerek bu göreve yaklaşır, ancak satıcı ön ayarları mutlaka kendi ağınızın güvenlik gereksinimleriyle eşleşmez. Hizmet kalitesi burada devreye giriyor; kendi güvenlik düzeylerinizi cihaza göre ayarlarsınız. İş zorlu ve zaman alıcı olabilir, bu nedenle şirketler genellikle bir QoS danışmanı tutarlar.

6. Kendi IoT yeteneğinizi geliştirin

IoT yeteneği talep ediyor ve olmaya devam edecek. IoT mükemmelliğine ulaşmak için en hızlı yol olmasa da, son iş ve BT'de çalışanlarınızı eğitmek, böylece görev açısından kritik IoT beceri setleri kazanmanız iyi bir fikirdir. Geliştirilmesi gereken IoT becerileri arasında şunlar vardır: IoT cihazına hakim olma ve programlama, ağ QoS, IoT entegrasyonu ve IoT veri analizi.

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*