Açık kaynak başarısını bir crapshoot'tan daha az hale getirme

Yorum: Hangi açık kaynak projelerinin başlayacağını bilmek zor, ancak hangilerinin neden olmayacağını ve nedenini tahmin etmek kolaydır.

AÇIK KAYNAK KAVRAMI

Resim: Getty Images / iStockphoto

Kullanmayacağın neredeyse kesin Senatör Elizabeth Warren'ın (şimdi açık kaynak) kampanya araçları. Ayrıca, Microsoft'un açık kaynaklı Windows hesap makinesi. Ve kesinlikle kullanamayacaksın Medtronic'in "açık kaynaklı" ventilatörü.

Ancak bu gerçekten önemli değil. Kodu GitHub'a dökmek, üzerine açık kaynaklı bir lisans atmak ve uzaklaşmak asla iyi bir uygulama olmamasına rağmen, kodun nasıl kullanılacağını tam olarak tahmin etmek de zordur. Bu nedenle, kaynak kodunu açmak isteyen bir kişi veya kuruluşun yapabileceği en iyi şey, basitçe onu benimseyenler için kullanılabilir hale getirmektir.

GÖRMEK: Başarılı bir geliştirici kariyeri nasıl oluşturulur (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Fayda seyirci gözündedir

Geliştirici içeriğini okumalı

2006 yılında, Tim O'Reilly bir OSCON yönetici brifinginde bir görüşmeyi yönetti. Bu oturumda Google'ın ve Yahoo'nun açık kaynaklara yaptığı katkılardan bahsettik. Her iki şirket de açık kaynak anahtar teknolojilerinde ilk öncülerdi, ancak bu görüşmedeki her iki şirket, aslında, "Kimse kodumuzu anlayamayacak ya da onu kullanamayacaktı – büyük bir web şirketine çok spesifik değil."

14 yıl ileri gidiyoruz ve birçok "web ölçeği" yeniliğinin açık kaynak projeleri olarak yaygınlaştığı açık. Apache Hadoop (Yahoo), Kubernetes (Google) veya diğerleri olsun, Sonuçta web titans'ın zaten yaşadığı geleceği yakalarız.

Ölçeğin diğer ucunda, Warren kampanyası teknolojisini açıkladı çünkü "Umudumuz, diğer Demokratik adayların ve ilerici nedenlerin, daha güçlü kampanyalar yürütmek ve Demokratların kazanmasına yardımcı olmak için geliştirdiğimiz fikirleri ve kodu kullanmasıdır." Örneğin Cumhuriyetçi kampanyaların kodu kazanmak için kullanması çok muhtemeldir, ya da hiç kimse kodu kullanır.

Elizabeth Warren'a, ideallerine ve hatta kampanya teknolojisine olan yakınlığından dolayı değil. Ancak belki de daha küçük ölçekli kampanyalara (şehir, eyalet vb.) Uygun olmayabilir veya sıfırdan inşa etmek daha kolay olabilir. Kullanmamak için iyi, teknik merkezli nedenler var jant, eşler arası mesajlaşma platformunun yanı sıra Pollaris, seçim yeri arama aracı.

Bununla birlikte, bu açık kaynak projelerini kullanmak için başka, teknik merkezli nedenler olabilir, ancak diğer siyasi kampanyalar tarafından zorunlu değildir. Açık kaynak olana kadar gerçekten bilmiyorsunuz.

Ve elbette, sadece umut verici bir projenin açık kaynaklı olması, başarılı olacağı anlamına gelmez. Yıllar önce, Martin Buckley bana hatırlattı, Novell, NetMail'i Hula projesi olarak açtı. NetMail güvenilir bir web postası ürünüdür, ancak açık kaynak kodlu bir proje olarak akın etti ve sonunda öldü (Bongo olarak). Salt Stack, kodunu kullanarak açık kaynaklı ve kısa süre sonra mega şirketleri keşfetti Rhett Glauser dikkat çekti.

Açık kaynak olana kadar bilmiyorsun.

Açık kaynak oranlarınızı artırma

Ya da, daha iyi bir kaynak açana kadar. Kodun ne kadar iyi olursa olsun, kodu GitHub'a boşaltmak yardımcı olmaz. Prensipler 2005 yılında detaylandırdım gerçekten değişmedi: İyi belgeler, erişilebilir (ve lisans), modüler bir çerçeveye sahiptir, vb. Bu kolay olduğu anlamına gelmez.

Örneğin belgeleri ele alalım. 15.000'den fazla geliştiricinin yaptığı Slashdata anketinde, katılımcılara kendileri için en önemli şeyin ne olduğu soruldu. Teknoloji şirketleri bütçelerinin büyük bir kısmını ticari fuarlara ve konferanslara harcama eğiliminde olsa da, geliştiricilerin sadece% 9'u bunları çalışmaları için önemli olarak tanımladı. Şimdiye kadar en önemli şey (ankete katılanların% 62'sini destekleme) dokümantasyon, ardından öğreticiler ve araçlardı. Harika, bunun dışında 2017 Açık Kaynak Geliştiricileri GitHub Araştırması % 93'ünün kullanmak zorunda oldukları belgelerden nefret ettiğini tespit etti.

Açık kaynak projenizin mümkün olan en iyi başarı şansına sahip olmasını sağlamanın yollarını arıyorsanız, belgeleri doğru yapmaktan daha kritik bir şey bulmak zor olacaktır. Başkent Jennifer Riggins özetliyor bunu yapmanın birkaç yolu.

Kısacası, açık kaynak kodlu. Ancak belgeyi de belgelediğinizden emin olun, yoksa önemli olmayabilir.

Açıklama: AWS için çalışıyorum ancak burada hiçbir şey oradaki çalışmamla ilgili değil.

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*