Acil durum uyarı platformu, yerel koronavirüs haritaları oluşturmak için coğrafi eskrim kullanır

Regroup, DSÖ, Johns Hopkins Üniversitesi ve Washington Üniversitesi'nden verileri şehir ve ilçe düzeyinde teyit edilmiş vakaları ve ölümleri haritalamak için birleştirir.

Acil durum bildirim platformu eyalet ve yerel bilgileri ekledi coronavirüs kendi yerel ofislerindeki tehdit seviyesini anlamalarına yardımcı olmak için uyarı sistemine ilişkin veriler. Regroup, Dünya Sağlık Örgütü, Washington Üniversitesi ve Johns Hopkins Üniversitesi'nden verileri ülke, eyalet ve ilçe düzeyinde koronavirüs vakalarını izlemek için kullanıyor.

GÖRMEK: Coronavirus: Her işletmenin ihtiyaç duyduğu kritik BT politikaları ve araçları (TechRepublic Premium)

Platform, kullanıcıların acil durumlarda telefon görüşmesi, metin veya e-posta yoluyla çalışanlarla veya müşterilerle iletişim kurmalarına olanak tanır. Kullanıcılar bu mesajları tüm şirkete gönderebilir veya konuma veya iş işlevine göre alt gruplar oluşturabilir.

Uyarı sisteminin coğrafi eskrim özelliğini kullanan bir Regroup müşterisi, COVID-19 Hastalıkların dünya genelindeki şirket ofislerine göre yayılmasını anlamak için haritalar. Kullanıcı bir coğrafi bölgedeki toplam vaka sayısı ile ilgili bilgileri gerçek zamanlı olarak görebilir. Koronavirüs haritasının iki katmanı vardır: biri ölümler için ve diğeri doğrulanmış vakalar için.

Yeniden Gruplandır harita katmanlarındaki veri katmanları, bilgilerin en ayrıntılı halini vermek için resmi kaynaklardan gelen verileri birleştirir.

Regroup satış direktörü Ray Almanza, coğrafi eskrim yeteneğinin bir süredir Regroup platformunun bir parçası olduğunu, ancak COVID-19 veri katmanlarının yeni olduğunu söyledi.

"Bu hizmet için hiçbir ücret almıyoruz," dedi Almanza.

GÖRMEK: Teknoloji uzmanının video konferans rehberi (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Regroup'un mevcut müşterilerinin yaklaşık% 80'i, iptal bildirimleri ve aktif atıcı uyarıları göndermek için platformu kullanan okullardır. Üniversiteler ve kolejlerin kanunen bu tür bir bildirim sistemine sahip olmaları gerekmektedir. Regroup, web tabanlı bir platformun yanı sıra bir uygulamaya da sahiptir.

Regroup satış temsilcisi Brian Fischer, şirketin iş sürekliliğini sağlamak için platformu kullanan müşterilerin arttığını söyledi. Şirketin koronavirüs bilgilerini platforma ekleyerek müşterilerin işletmeleri üzerindeki etkilerini ele almalarına yardımcı olduğunu söyledi.

"Bunu, müşterilerin yere göre, bölgede neler olup bittiğini görebilmeleri için uyguladık." Dedi.

Regroup, diğer sivil trafiğe göre platform dağıtım önceliğinden bildirimler veren FEMA onaylı bir çözümdür. Bu boşluk aşağıdakilere kadar teslimat sağlar:

  • Dakikada 100.000 e-posta
  • Dakikada 80.000 metin
  • Dakikada 30.000 çağrı

Fischer, FEMA ile bu durumun, mesajların yoğun trafikli zamanlarda bile hızlı ve güvenilir bir şekilde iletilebileceği anlamına geldiğini söyledi.

Fischer, "Bu listede bulunmadıkları takdirde yerel hücre kulelerinin ve yerel ISP'lerin merhametindeler." Dedi.

Yeniden grup kullanıcıları, büyük bir gruba acil durum iletişimi gönderebilir veya tek bir kişiyi belirleyebilir. Her iletideki raporlar gönderilen iletilerin sayısını, kullanılan biçimi ve iletiyi kimin aldığını ve kimin almadığını izler.

Almanza, platformun yalnızca acil durum iletişimi için olduğunu ve mesajların belirli sayıda karakterle sınırlı olduğunu söyledi. Daha uzun mesajlar için, kullanıcılar tam iletişimi okumak için bir bağlantı alır.

Bireyler Regroup uygulamasını indirdiğinde, daha fazla sayıda koronavirüs vakasına sahip bir konuma girerken kullanıcıları uyarmak için bir işaret görevi görebilir. Kullanıcılar bu işlevi, etkilenen alandaki veya dışındaki kişilere seyahat ve diğer etkinlikler hakkında karar vermelerine yardımcı olmak için ileti göndermek üzere kullanabilir.

Almanza, "Bunu gerçek zamanlı olarak yapabiliriz ve bir kişi uygulamayı kullanırken otomatik olarak güncellenir.

Nasıl çalışır

Acil durum mesajlaşma platformu, en güncel iletişim bilgileri listesini korumak için bordro sistemleriyle bütünleşir. Almanza, çoğu müşterinin acil durum mesajlarına ihtiyaç duyan herkese gönderilmesini sağlamak için bir Active Directory entegrasyonu kullandığını söyledi. Sistem bulut tabanlıdır ve Regroup, ABD genelinde beş yerde Amazon sunucuları kullanmaktadır.

Platform, çeşitli acil iletişim türleri için kullanılır:

  • Anında kritik uyarı
  • Otomatik kritik uyarılar
  • Birleşik acil iletişim
  • Anonim olay raporlaması
  • Gerçek zamanlı olay analizi
  • IVR etkileşimli yoklama

Platform aynı zamanda bir acil durum mesajını belirli bir cep telefonu kulesine bağlayabilir, böylece kuleden geçen bir akıllı telefona sahip olan herkes, Amber Alert sisteminin nasıl çalıştığına benzer bir mesaj alır.

Farklı ülkelerdeki çalışanlar ve müşteriler için mesajlar gerçek zamanlı olarak 50 dile çevrilebilir.

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/23/01452e82-5168-4e89-8fd7-2b1d5affcdba/resize/770x/3b7d7c0f0fb911d7e3dafc01718c1924/regr. hedef" = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

Acil durum bildirim platformu olan Regroup, müşterilerin yerel ofislerindeki tehdit seviyesini anlamalarına yardımcı olmak için uyarı sistemine eyalet ve yerel koronavirüs verileri ekledi.

"data-credit =" Resim: Yeniden Gruplandır "rel =" noopener noreferrer nofollow ">regroup-maplayers.jpg "veri-orijinal =" https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/23/01452e82-5168-4e89-8fd7-2b1d5affcdba/resize/770x/3b7d7c0f0fb911d7e3daf24/18c0/18 -maplayers.jpg

Acil durum bildirim platformu olan Regroup, müşterilerin yerel ofislerindeki tehdit seviyesini anlamalarına yardımcı olmak için uyarı sistemine eyalet ve yerel koronavirüs verileri ekledi.

Resim: Yeniden gruplandırma

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*