Adobe, Deneyim platformuna analiz araçları ve daha fazla müşteri verisi ekler

Yeni özellikler, müşteri yolculuğunu anlamayı ve kullanıcı deneyimlerini özelleştirmeyi kolaylaştıracak.

Tamamen çevrimiçi Summit 2020'de Adobe, Deneyim Platformunda veri silolarını birleştiren ve müşteri verilerini analiz etmek için daha fazla araç sunan yeni özellikler duyurdu.

Adobe platform mühendisliği başkanı Anjul Bhambhri, şirketin yeni bir web SDK'sı başlattığını ve mobil SDK'sını yenilediğini söyledi.

"Bu, tüm Adobe ürünleri için birinci taraf etki alanına bağlı tek bir Javascript kitaplığından yararlanarak web ve mobil kanallardan veri toplanmasını sağlayacaktır" dedi.

Bu veriler yeni Adobe Experience Platform Edge Ağına akar. Bhambhri, müşteriler her sayfadaki kod miktarını% 80 azaltarak, sayfa yükleme süresinin% 70 daha hızlı olduğunu tespit etti.

Bhambhri veri öngörülerini açmış, "Deneyimleri Gerçek Zamanlı Müşteri İstihbaratıyla Tutuşturun."

Bu değişiklikler ayrıca Adobe müşterilerinin satın alma modelleri, teklifler, açılan e-postalar ve web sitesi etkinliği de dahil olmak üzere çok sayıda veri noktasını yakalayan gerçek zamanlı müşteri profilleri oluşturmalarına olanak tanır. Bhambhri, Adobe'nin gerçek zamanlı müşteri profilleri ile ilgili 36 patente sahip olduğunu söyledi.

"Bu, milisaniyede büyük çapta kitlesel kişiselleştirmeye izin veriyor."

GÖRMEK: Büyük veri yönetimi ipuçları (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Adobe'de analitik ve veri biliminde kıdemli bir evangelist olan Eric Matisoff, bu yeni özelliklerin müşteri yolculuğu analizini nasıl geliştirdiğini açıkladı.

Platformla, bir pazarlamacı, bir başlangıç ​​açılış sayfasından istenen satın alma işlemine kadar bir müşteri için tercih edilen yolun bir dönüşüm hunisini oluşturabilir. Salı günü açıklanan geliştirmeler, Adobe müşterilerinin farklı kaynaklardan gelen müşterilerin bu yolda nasıl ilerlediğini anlamak için bu yola filtre uygulamalarına izin veriyor.

Ücretsiz deneme sürümünü kullanan müşterilerin, farklı bir müşteri grubu bunu yapmayabilirken, ürün satın alma sayfasına gitme olasılığı daha yüksek olabilir. Bu bilgiler, pazarlamacıların satış yapma şansını artırmak için kullanıcı deneyimini özelleştirmelerine yardımcı olabilir.

Matisoff ayrıca belirli veri kümeleri için yeni gizlilik korumaları gösterdi. Kullanıcılar, özel düzenleme gereksinimleri kapsamında olabilecek veri kümelerine gizlilik koruması ekleyebilir.

"Hassas veri kümesi kısıtlı olarak etiketlendi ve bu kısıtlamayı da uyguluyoruz" dedi.

Bhambhri, Adobe Analytics platformundaki yeni özelliklerin ayrıca şunları ekleyerek müşteri yolculuğu analizlerini geliştireceğini söyledi:

  • Cihazlar arası analiz
  • Veri bilimi çalışma alanı
  • Bir sorgu hizmeti

Hizmetin, web sitesi özellikleri ve müşteri etkinliği hakkında hipotezler oluşturmayı ve test etmeyi kolaylaştırdığını söyledi.

"Artık herkes müşteri verilerini keşfedebilir ve kullanıcı davranışı hakkında açık uçlu soruları yanıtlayabilir."

Bu ürün için yapılan iyileştirmelerin ayrıca pazarlama ve içerik yatırımlarını değerlendirmek için analiz çalışma alanında algoritmik bir ilişkilendirme modeli ve müşterilerin kendi modellerini oluşturmalarına, eğitmelerine ve yayınlamalarına olanak sağlamak için Veri Bilimi Çalışma Alanındaki yeni işlevleri de içerdiğini söyledi.

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/31/0713ae55-88a0-4c39-a6b3-c2ea7ed85441/resize/770x/90921a74dbdd5d9c868d85d6ead0aaa8/adobe-tr.jana.gen.tr = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

Summit 2020'de Adobe, Deneyim Platformu için yeni müşteri veri analizi özelliklerini duyurdu.

"data-credit =" Resim: Adobe "rel =" noopener noreferrer nofollow ">adobeexperiencemanager-full.jpg "data-original =" https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/31/0713ae55-88a0-4c39-a6b3-c2ea7ed85441/resize/770x/90921a74dbdd5d908d8d8d8d8d7 -full.jpg

Summit 2020'de Adobe, Deneyim Platformu için yeni müşteri veri analizi özelliklerini duyurdu.

Görüntü: Adobe

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*