Akamai, geliştiriciler için yeni yetenekler ve araçlar ekler

Akamai Edge platform geliştirmeleri arasında ücretsiz kullanım katmanı, hızlı veri erişimi ve API trafiği hızlandırma bulunur.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/03/11/2cd4dd4e-2d35-415a-8b6b-d4a12e6e6567/resize/770x/0adacb094e40dfd3398bccd7638b3cf9/istock-612825560.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: iStock/chombosan">Sınır bilişim konsepti

Resim: iStock/chombosan

İçerik dağıtım platformu sağlayıcısı Akamai Salı günü, geliştiricilere daha fazla yetenek ve daha fazla kontrol sağlamak için tasarlanan EdgeWorkers sunucusuz uç bilgi işlem çözümünde yapılan yeni geliştirmeleri duyurdu.

Yapay zeka hakkında daha fazla bilgi

Yeni Akamai uç platform geliştirmeleri şunları içerir:

  • Basitleştirilmiş uç geliştirme ve kodu dağıtmak için daha fazla esneklik
  • Özel kod için verilere yüksek kullanılabilirlik, düşük gecikme süreli erişim sağlayan yeni EdgeKV veritabanı
  • API Hızlandırma, API trafiği için optimize edilmiş yeni bir dağıtım aracı, artan güvenilirlik ve trafik artışlarıyla başa çıkmak için performans

Akamai'nin Edge ürün pazarlama müdürü C.J. Arnesen, kodu dağıtmak için artan esnekliğin, sorun giderme ve dağıtıma yardımcı olan yeni hata ayıklama başlıklarından geldiğini söyledi. İki yeni kaynak katmanı ayrıca geliştiricilere CPU ve belleği paketleyerek bir seçenek sunuyor, şirket, ihtiyaçlarına en uygun şekilde farklı fiyatlandırma seçenekleriyle birlikte dedi.

Arenesen, "Bunlar, geliştiricilerin kodlarını daha uygun maliyetli bir şekilde ölçeklendirmelerine yardımcı olmak için iki fiyatlandırma düzeyidir." Dedi. "(Örneğin) örneğin, basit bir yönlendirme yalnızca temel hesaplamaya ihtiyaç duyarken, daha karmaşık bir EdgeWorker (mikro hizmet) dinamik içerik derlemesi yoluyla kişiselleştirme gerçekleştiren daha büyük bellek ve CPU zaman eşiklerine ihtiyaç duyar ve dinamik katmanımızdan faydalanır."

GÖRMEK: Araştırma: Video konferans araçları ve bulut tabanlı çözümler dijital çalışma alanlarına hakim; VPN ve VDI, KOBİ'ler arasında daha az popüler (TechRepublic Premium)

İki katmandan ilki olan Temel Hesaplama, daha düşük CPU ve bellek tüketimi gerektiren uygulamalar için kullanılır. İkinci teklif olan Dinamik Hesaplama, daha yüksek düzeyde CPU ve bellek talep eden uygulamalar tarafından kullanılır. Her katman, ayda 30 milyona kadar etkinliğin ücretsiz kullanımını içerir. Arnesen, olayların bir EdgeWorker'ın çalıştırdığı bireysel işlevler olduğunu söyledi. Mantık ve kodun karmaşıklığına bağlı olarak, bir istek bir veya dörde kadar olayı tetikleyebilir. Göre Akamai'nin web sitesi, "EdgeWorkers, geliştiricilerin dünya çapında dağıtılan çeyrek milyondan fazla uç sunucuda mikro hizmetler oluşturmasına ve dağıtmasına olanak tanır."

Şirket, yeni API Hızlandırma teklifinin, artan güvenilirlik ve ölçekte performans sağlamak için API trafiği için özel olarak optimize edildiğini söyledi.

Akamai bir basın açıklamasında, "API yoğun uygulamalar giderek daha popüler hale geldikçe, API trafiği patlıyor" dedi. "2020'de Akamai 300 trilyondan fazla API isteği teslim etti – yıldan yıla %30 artış. API hızlandırma, API işlemlerinin başarıyla tamamlanmasını sağlamaya yardımcı olmak için özel amaçlı donanım, ayrılmış kapasite ve öncelikli yönlendirme kullanır."

Şirket, yeni EdgeKV veritabanının, uç uygulamalar için veritabanı işlevlerini basitleştiren ve hızlandıran, küresel olarak dağıtılmış bir anahtar-değer deposu olduğunu söyledi. Karmaşık bir sorgu dili gerektirmez ve çok çeşitli veri türlerini destekler.

GÖRMEK: Açık denizlerde yapay zeka: Dijital dönüşüm, küresel nakliyede devrim yaratıyor (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

Akamai Edge Technology Group kıdemli başkan yardımcısı Lelah Manz bir basın açıklamasında, "Bu en son platform sürümüyle, geliştiricilere uçta gerçekten dönüştürücü uygulamalar oluşturma yeteneği vererek bu yeniliği hızlandırmayı umuyoruz" dedi. "Yüzeyi kazıdığımızı biliyoruz ve EdgeWorkers ve Akamai platformunu kullanarak hangi yeni fikirlerin şekillendiğini görmek için sabırsızlanıyoruz."

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*