Akıllı giysiler sağlığınızı izleyecek

Purdue Üniversitesi'nde geliştirilen yıkanabilir, nefes alabilen ve gerilebilir bezler, Wi-Fi destekli pilsiz giysilerin önünü açıyor.

purdue.jpg

Kredi: Purdue Üniversitesi

Önce akıllı cihazlar vardı, şimdi kıyafetleri akıllı hale getirecek kumaşlar geliyor. Purdue Üniversitesi'nden mühendisler, kumaş parçalarını çamaşırhanede bozulmayan pilsiz giyilebilir ürünlere dönüştürmek için bir yöntem geliştirdiler.

Akıllı giysilerin ticari gelişimi, şu anda pillere bağımlılık, yıkanabilirliğin azalması ve mevcut büyük ölçekli tekstil üretim teknolojilerine zor dahil edilmesi gibi önemli zorluklar nedeniyle engelleniyor.

Purdue mühendislerinin geliştirdiği kumaşlar, tekstil üzerine dikilmiş esnek, ipek bazlı bir bobin aracılığıyla kablosuz olarak çalıştırılıyor. üniversite dedi. Bu, kıyafetlerin akıllı hale gelmesinin yolunu açacaktır.

GÖRMEK:
2021'in en iyi uyku cihazları: Akıllı uyku maskeleri, beyaz gürültü makineleri ve daha fazlasıyla sürüklenin

(Teknoloji Cumhuriyeti)

Üniversiteye göre, minyatür elektronik devreler ve sensörler ile bu akıllı giysiler geleneksel pasif giysilerden daha iyi performans gösterecek ve kullanıcının telefon, bilgisayar, araba ve diğer makinelerle sorunsuz bir şekilde iletişim kurmasını sağlayacak.

Üniversiteden yapılan açıklamada, "Bu akıllı giysiler sizi yalnızca daha üretken kılmakla kalmayacak, aynı zamanda sağlık durumunuzu da kontrol edecek ve hatta bir kaza geçirirseniz yardım çağıracak" dedi.

Purdue'ya göre, akıllı giysilerin yaygın bir şekilde yayılmasını engelleyen bir sorun, akıllı giysilerin imalatının "giysilerin periyodik olarak yıkanması gerektiğinden ve elektroniklerin suyu hor görmesinden dolayı oldukça zorlu" olmasıdır.

Bununla birlikte, Purdue'da mühendislik yardımcı doçenti Ramses Martinez yaptığı açıklamada, "akıllı giysileri yüksek oranda hidrofobik moleküller ile spreyle kaplayarak, onları su, yağ ve çamura karşı itici hale getirebiliyoruz" dedi. "Bu akıllı giysilerin lekelenmesi neredeyse imkansız ve su altında kullanılabiliyor ve yüzeylerine dikilen elektronik bileşenlere zarar vermeden geleneksel çamaşır makinelerinde yıkanabilir."

Tipik su geçirmez giysilerin sertliği ve azaltılmış nefes alabilirlikleri, birkaç saat sonra giymelerini rahatsız ediyor, dedi.

Martinez, "Ultra ince kaplamaları sayesinde akıllı kıyafetlerimiz geleneksel pamuklu tişörtler kadar esnek, gerilebilir ve nefes alabilir" dedi.

Yaygın giyilebilir cihazların aksine Purdue akıllı kıyafetleri, güç sağlamak için pil gerektirmez. Giysiler, ortamdaki Wi-Fi veya radyo dalgalarından basitçe enerji toplayarak, tekstil üzerine dikilmiş devrelere güç sağlayabileceğini söyledi.

Örneğin, kullanıcı canlı bir kabloya her yaklaştığında parmak uçlarını aydınlatan pilsiz bir eldiven, elektrik çarpması olasılığı konusunda uyarır. Martinez'e göre başka bir örnek, kullanıcının sağlık durumunu izleyebilen yıkanabilir bir ter bandına dikilmiş minyatür bir kalp izleme sistemidir.

"Her yerde bulunan Wi-Fi sinyalleriyle güçlendirilen bu tür giyilebilir cihazlar, giysileri yalnızca bizi sıcak tutan bir giysi olarak değil, aynı zamanda günlük yaşamımızda bize yardımcı olmak, sağlığımızı izlemek ve bizi dış etkenlerden korumak için tasarlanmış giyilebilir araçlar olarak düşünmemizi sağlayacaktır. kazalar," dedi Martinez.

Sonunda, akıllı kıyafetlerin kullanıcının duruşu ve hareketi hakkındaki bilgileri mobil uygulamalara iletebileceğini ve makinelerin diğer arayüzlere ihtiyaç duymadan insan niyetini anlamasını sağladığını söyledi. Bu, "iletişim kurma, cihazlarla etkileşim kurma ve video oyunları oynama şeklimizi" genişletecek.

Nasıl çalışır

Mühendisler geleneksel kumaşlar kullanıyor ve onları kablosuz olarak omnifobik ipek bazlı bobinlerle güçlendiriyor. Purdue'ya göre OSC'ler, herhangi bir tekstil üzerine kolayca dikilebilen ve manyetik rezonans kuplaj yoluyla giyilebilir elektroniklerin güvenli kablosuz olarak çalıştırılmasını sağlayan gerilebilir ve hafif güç alıcı bobinlerdir, Purdue'ya göre.

Üniversite, OSC'lerin ipek fibroinin gerilebilirliğinden ve çok duvarlı karbon nanotüplerin ve kitin karbon nano pullarının yüksek iletkenliğinden yararlanan yeni bir ipek-nanokarbon kompozitinden yapılmış mikrofiberlerden oluştuğunu söyledi.

Purdue, "OSC ile çalışan e-tekstiller, ölçeklenebilir üretim süreçleri kullanılarak düşük maliyetle üretilebilir, bu da makinede yıkanabilir ve pilsiz akıllı giysilerin ve yeniden kullanılabilir giyilebilir elektrofizyolojik cihazların hızlı bir şekilde geliştirilmesi ve ticarileştirilmesine giden yolu açar." Dedi.

Yenilikler patent beklemededir.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*