Akıllı sözleşmeler blockchain'in katil uygulaması olabilir

Blockchain tabanlı akıllı sözleşmeler, rutin ticari işlemleri kolaylaştırabilir. Kripto para biriminin akıllı sözleşmelere nasıl etki ettiğini öğrenin.

istock-992429158-smart-contract.jpg

Resim: Melpomenem, Getty Images/iStockphoto

Blockchain, teknolojide "bir sonraki büyük şey" olarak yıllardır manşetlerde yer alıyor, ancak arttırılmış gerçeklik, 3D baskı ve 5G, vaat, birkaç özel uygulama dışında gerçekliği karşılamadı. Bu, artan benimsenme ile değişebilir blok zinciritabanlı akıllı sözleşmeler.

GÖRMEK: İşe alım kiti: Blockchain mühendisi (TechRepublic Premium)

Sözleşme nedir?

Sözleşmeler, herhangi bir ticari ilişkinin temel bir unsurudur. Sözleşmeler, sizden kaç torba çimento satın aldığımı ve hangi fiyattan aldığımı belirleyen basit bir anlaşma veya geri ödemeler, performans garantileri ve farklı ödeme koşulları içeren bir işlemi ayrıntılandıran çılgınca karmaşık belgeler olabilir. Temel unsurlarına damıtılmış bir sözleşme, bir veya daha fazla taraf arasında, bir olayın meydana gelmesi durumunda bir miktar değerin el değiştireceği konusunda yapılan bir anlaşmadır.

GÖRMEK: Hızlı sözlük: Satıcı sözleşmesi terminolojisi (TechRepublic Premium)

Geleneksel sözleşmeler, bir noktada manuel müdahaleye dayanan belgelerdir. Örneğin, bir tarafın belirli bir miktarda malları belirli bir fiyattan satın alacağı bir sözleşme olan temel bir satın alma siparişini düşünün. Bu mallar sevk edildiğinde, satıcı, alınan malların miktarını ve kalitesini doğrulayan, faturayı satın alma siparişiyle eşleştiren ve ödemeyi yapan alıcı tarafa bir fatura gönderir. Satıcının, sözleşmeye bağlı işlemi tamamlamak için bir ödemeyi basitçe siparişle eşleştirmeden veya alıcıya tekrar tekrar fatura kesmeye ve hatta fatura ödenmemişse tahsilat çalışmalarını başlatmaya kadar değişebilen tutar için bir tahsilat sürecini yönetmesi gerekir. Bu adımların çoğu çoğu kuruluşta otomatikleştirilmiş olsa da, istisnaları işlemek ve sürecin çeşitli aşamalarını denetlemek için önemli bir insan çabası vardır.

Akıllı sözleşme nedir?

Akıllı bir sözleşme, bir işlemin şartlarını şart koşan geleneksel bir sözleşmeye iki kritik unsur ekler:

  • Değer (örneğin para), sözleşmeye bir tür kripto para.
  • Sözleşmenin "iş kuralları" dijital belgeye gömülür ve otomatik olarak doğrulanır.

Yukarıdaki örnekte, taraflar bir akıllı sözleşme kullanmış olsaydı, malların maliyeti akıllı sözleşmeye gömülü olacaktır. Benzer şekilde, akıllı sözleşme, alıcı malları envanter sistemine taradığında bir tetikleyici içerecektir. Bu tetikleme tamamlandığında, akıllı sözleşme, herhangi bir faturalandırma veya tahsilat gerektirmeden satıcıya ödeme yaparak, sahip olduğu değeri serbest bırakır.

Akıllı sözleşmeye bir örnek, bir uçuş iptal sigortası poliçesi olabilir. Birçoğumuz, uçuşunuz belirli bir eşiğin üzerine rötar yaparsa sabit bir miktar ödemeyi amaçlayan bu poliçeleri satın aldık. Bu politikaların kullanılması genellikle birkaç telefon görüşmesi yapmayı, belge sağlamayı ve bu politikaların çoğunun kullanılmadığı noktaya kadar acı veren bir süreci izlemeyi gerektirir. Akıllı sözleşmeye dayalı bir politika satın aldığınızı hayal edin. Uçuş verileri geniş çapta mevcut olduğundan, sözleşme belirli bir uçuşla bağlantılı olacaktır. Uçuş verileri, uçuşun sözleşmede belirtilen beş saati aştığını belirttiği anda, otomatik olarak değerini açıklayacak ve poliçe sahibine derhal ödeme yapılacaktır.

GÖRMEK: Akıllı sözleşme: Nedir ve neden birine ihtiyacınız var? (Teknoloji Cumhuriyeti)

Akıllı sözleşmeler ve geleneksel sözleşmeler hakkında önemli bir ayrıntı, akıllı sözleşmelerin oluşturuldukları yasal yargı yetkisine dayanmasıdır. Taraflardan biri sözleşmenin kendi tarafını yerine getirmezse, yasal işlem tehdidi esasen nihai başvuru kaynağıdır. Bununla birlikte, bir akıllı sözleşmenin parasal değeri ve dijital bir belgeye gömülü serbest bırakma tetikleyicileri olduğundan, koşullar karşılandığında değer otomatik olarak serbest bırakıldığından herhangi bir yasal sistemin yardımına ihtiyaç duymaz. Bu nedenle, akıllı sözleşme iyi tasarlandığı ve destekleyici blok zinciri güvenilir olduğu sürece, teknoloji esasen daha önce mahkemelere dayanan güvenceyi sağlar.

Akıllı sözleşmeler kullanmanın en büyük faydaları nelerdir?

Akıllı sözleşmeler, çoğu işletmenin faaliyetlerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu binlerce sözleşmeyi izlemek ve hafifletmek için harcanan milyonlarca saati azaltır. Akıllı sözleşmeler, basit bir satış işleminden karmaşık bir sigorta poliçesine kadar her şeyi izlemeyi ve gerçekleştirmeyi önemli ölçüde daha kolay hale getirmeyi vaat ediyor, hem de yasal sistemin masraflı rücularına gerek kalmadan. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………?

Belki de daha ilginç olan, akıllı sözleşmelerin birkaç endüstriyi bozabileceği veya yeniden yapılandırabileceğidir. Örneğin, sigorta sektörü büyük ölçüde elde edilmesi son derece zor bir varlığa dayanır: güven. Akıllı bir sözleşme, içine gömülü bir değere ve otomatik olarak tetiklenen performans koşullarına sahip olduğundan, güven belki de asırlık bir şirketin itibarından akıllı sözleşmenin teknik uygulamasına geçer. İyi finanse edilen bir girişim, teorik olarak akıllı sözleşmelere dayalı her türlü yeni sigorta poliçesini yayınlayabilir ve akıllı sözleşme, şirkete değil, akıllı sözleşmeye ödeme yaptığından, markanın güvenilirliği veya uzun ömürlülüğü ile ilgili soruları ortadan kaldırmak için teknolojiyi kullanabilir.

GÖRMEK: Satıcı sözleşmesi yenileme planlayıcısı (TechRepublic Premium)

Akıllı kişileri okuyun, çünkü bunları yakın gelecekte rutin işlemleri kolaylaştırmak için uygulayacaksınız. Ayrıca şirketinizin akıllı sözleşmeler yoluyla sektörünü yeniden şekillendirmek için benzersiz bir şekilde konumlandığı alanları da belirleyebilirsiniz ve liderliğiniz pazarda toptan değişimi teşvik edebilir.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*