Akıllı telefon gönderilerinin geçen yılki düşüşe göre %12 oranında iyileşmesi bekleniyor

Canalys'e göre sevkiyatların 2021'de 1,4 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor, ancak küresel çip sıkıntısı da dahil olmak üzere tedarik kısıtlamaları büyümeyi sınırlamakla tehdit ediyor.

Resim: iStockphoto/Sitthihong

Akıllı telefon endüstrisi, koronavirüs salgını nedeniyle geçen yılki pazar düşüşünün ardından 2021'de toparlanmaya hazırlanıyor. İçinde Pazartesi yayınlanan rapor, araştırma firması Canalys, akıllı telefon sevkiyatlarının 2019'daki %7'lik düşüşün ardından bu yıl %12 artacağını tahmin ediyor. Olumlu eğilim, COVID-19 aşılarının küresel olarak kullanıma sunulması ve pandemiyi bastırmaya yönelik devam eden çabalar ışığında ortaya çıktı.

GÖRMEK: Araştırma: 5G işletmeyi nasıl dönüştürecek? (TechRepublic Premium)

Akıllı telefon endüstrisinin dayanıklılığını "oldukça inanılmaz" olarak nitelendiren Canalys araştırma müdürü Ben Stanton, dünyanın belirli bölgelerinde tatil gezileri ve benzeri etkinliklere para harcayamayan insanların bunun yerine harcanabilir gelirlerini yeni akıllı telefonlara harcadığını söyledi.

5G telefonlar İlk çeyrekte tüm sevkiyatların %37'sini yakalayarak ve 2021'in tamamı için muhtemelen %43'ünü (610 milyon adet) oluşturacak şekilde önemli bir yararlanıcı oldu.

Satış 5G telefonlar, farklı satıcılar arasında daha düşük fiyatlar tarafından desteklenecek ve bunların çoğu, en son hücresel lezzeti daha ucuz cihazlara dahil etmek için ekran veya güç gibi temel özellikleri sulandırabilir. Stanton'a göre, yıl sonuna kadar sevk edilen tüm 5G cihazlarının %32'sinin maliyeti 300 doların altında olacak.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/14/4e1a4a4f-acb6-4b83-ac7f-9f0d41021821/resize/770x/b139b1b127a01772c54096c17636c421/global-smartphone-shipments -estimates-canalys.jpg" target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: Canalys">global-smartphone-shipments-estimates-canalys.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/14/4e1a4a4f-acb6-4b83-ac7f-9f0d41021821 /resize/770x/b139b1b127a01772c54096c17636c421/global-smartphone-shipments-estimates-canalys.jpg

Resim: Kanallar

Bu yıl akıllı telefon sevkiyatının büyümesini sınırlaması beklenen bir faktör, bileşen darboğazları olacak. Gibi mikroçip eksikliği Stanton, diğer tedariklerin teknoloji endüstrisini engellediğini, siparişlerin artmaya devam ettiğini ve her markayı etkilediğini söyledi.

GÖRMEK: 2026'ya kadar uç bilişimin benimsenmesi; kuruluşlar, karışıma 5G ekleme konusunda temkinli (TechRepublic Premium)

İle çip sıkıntısıStanton'a göre, satıcılar akıllı telefon tahsislerine bölgelere göre öncelik vererek Çin, ABD ve Batı Avrupa gibi kazançlı gelişmiş pazarlara yönelerek Latin Amerika ve Afrika pahasına olacak. Ancak bu daha kazançlı bölgelerde bile sevkiyatlar kısıtlı olacaktır. Sonuç olarak, perakendeciler taşıyıcılar aracılığıyla daha fazla ve açık pazar yoluyla daha az satış yapmak zorunda kalacaklar. Bu olaylar zinciri, daha fazla rakip akıllı telefon markasının, büyük oyuncuların talebi karşılayamadığı kanallarda satış yapmasının önünü açabilir.

Canalys Hareketlilik Başkan Yardımcısı Nicole Peng bir basın açıklamasında, "Bunun diğer açısı fiyatlandırmadır" dedi. "Yonga setleri ve bellek gibi temel bileşenler fiyattaki artıştan dolayı, akıllı telefon satıcıları bu maliyeti karşılamaya mı yoksa tüketicilere mi aktarmaya karar vermelidir."

Pandemi belirli şekillerde yavaşlıyor olsa da etkileri toplum ve akıllı telefon pazarında hissedilmeye devam edecek.

Stanton, "Pandemi sırasında kanalların dönüşmesi veya ölmesi gerekiyordu ve bu da yeniliği zorunlu kıldı" dedi. "Gelişmiş ülkeler, perakendecileri çevrimdışı ayak izlerini yeniden değerlendirmeye zorlayan çevrimiçi bir artış gördü. Sonuç olarak, birçok mağaza bu yıl kapanacak ve açık kalanlar için amaçları müşteri desteği ve sipariş karşılama için yeniden tasarlanacak. müşteriler satın alma sürecinde giderek daha fazla kanal kullanıyor."

GÖRMEK: Elektronik iletişim politikası (TechRepublic Premium)

COVID-19 tarafından desteklenen otomobillere ürün teslimatı gibi belirli yenilikler, perakendecilerin daha konsolide çok kanallı bir yaklaşıma doğru ilerlemesine yardımcı oldu. Bu tür bir sistemde perakendeciler, müşteri ister masaüstü tarayıcıdan, ister mobil cihazdan, isterse gerçek mekanda faaliyet gösteren bir mağazadan satın alıyor olsun, daha sorunsuz ve tutarlı bir deneyim sunmaya çalışır.

Stanton, "Merkezileştirilmiş satın alma, kanala akıllı telefon markalarıyla daha fazla pazarlık gücü verecek ve bazı perakendecilerin yeni doğrudan ilişkiler kurmak için dağıtımı atlamaya çalışmasına neden olabilir." Dedi. "Akıllı telefon endüstrisi için yeni normal, eskisi kadar acımasız ve rekabetçi."

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*