Altyapıyı uzaktan çalışmaya uyarlama: IBM'den alınan dersler

Koronavirüs pandemisinin ortasında IBM'den Fletcher Previn, diğer CIO'lar için bir eylem kılavuzu yazdı.

En büyük şirketler bile her çalışanın ve müşterinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalıdır.
COVID-19
işgücünün çoğunu evlere ve ofis dışına taşıdı. Ek olarak bir web seminerine ev sahipliği yapmakIBM CIO Fletcher Previn, dört adımlı eylem kılavuzu uzaktan çalışma altyapısının nasıl uyarlanacağı konusunda TechRepublic'e IBM'in yaklaşık% 100 uzaktan çalışmaya hızlı geçişi hakkında konuştu ve başarılı dağıtım konusunda diğer işletmelere önerilerde bulundu.

GÖRMEK: Coronavirus: Her işletmenin ihtiyaç duyduğu kritik BT politikaları ve araçları (TechRepublic Premium)

Uzaktan çalışmak için kritik olan bir şey, dünya çapındaki BT departmanlarının işlevidir. Bu kadar geniş kapsamlı bir planın hızla tasarlanmasıyla, işletmelerdeki kurumsal kültürün yeni gerçekliğe hitap etmek için değişmesi kaçınılmazdır.

Dünya çapında IBM kadar önemli bir kadroya sahip çok sayıda işletme yoktur. Previn, IBM bünyesinde, dünya genelinde 1.300 ofiste 12.000 kişiden oluşan ve IBM'in 480.000 dizüstü bilgisayarının ve 220.000 mobil cihazının, bunları kullanan 350.000'den fazla tam zamanlı çalışan için iyi çalışmasını sağlayan bir BT işlevini denetler.

Hazırlık anahtardır

Previn, "Halkımızın büyük çoğunluğunun uzaktan çalışırken işlerini verimli bir şekilde yapabildiklerini bildirdiğini bildirmekten memnuniyet duyuyorum." Dedi.

IBM böyle büyük ölçekli bir planı nasıl başarıyla uygulayabildi? Hazırlık. Previn, "BT sistemlerimizin bir kriz sırasında çalışmaya devam etme yeteneğini düzenli olarak test ediyoruz. Doğal afetler, jeo-politik istikrarsızlık, siber saldırılar ve diğer potansiyel olarak yıkıcı senaryolar gibi çeşitli felaketler için model oluşturuyoruz."

Dünyayı izlemek

Ancak, felakete hazır olmanın yanı sıra, IBM dünyanın durumunu izledi ve bilim ve verilere odaklandı. "Virüsün dünyaya hızla yayılmaya başladığını izledikçe, uzaktan çalışan IBM'in 350.000 çalışanının neredeyse% 100'ünü desteklemek için BT gereksinimlerinin ne olacağını anlama ihtiyacını bekledik." Dedi.

Hazırlık ve kapanma saatine rağmen Previn, "Neredeyse% 100'e hızla geçmek kesinlikle bir meydan okumaydı. Kültür, çalışma yolları ve görgü kuralları gibi daha zor görevlerden bazıları IBM'in zaten bir numarayı desteklediği için çoktan yürürlükteydi. ofis dışında çalışanların. "

Siber güvenlik

IBM'in bir unsuru, yalnızca kendisi için değil, şirket çapında uzaktan çalışmaya geçiş yapan her şirket için güvenlikten endişe duyuyordu. "
Siber saldırılar arttı
olduğu gibi kimlik avı girişimlerisiber güvenlik programlarımızı dağıtılmış ortamımızın artan saldırı yüzeyine göre uyarlamak zorunda kaldık "dedi.

İnsanlara odaklan

Altyapıyı adapte etmekteki bir diğer endişe insanlara odaklanıyor: “Çalışanlar için en büyük zorluklardan bazıları basit insan-insan etkileşimi etrafında dönüyordu” dedi. "Bir ofiste çalışırken meslektaşlarınızla hazırlıksız etkileşimler kurmak ve arkadaşlıklar kurmak kolaydır. 'İlişki bankasında' para yatırabilirsiniz ve bu tahviller işe devam eder. bu etkileşimlerin sanal bir eşdeğerine sahip olma çabası, ilişkiler bozulabilir. "

Önceden önerilen CIO'lar uzaktan çalışma için bir strateji tanımlar. "Açık rehberlik, kurallar ve politikalar tanımlayın. Çalışanları uzaktan görgü kuralları konusunda eğitin" ve ekiplerin "işbirliği yapma ve katkıda bulunma" için araçlar sağlayın.

Previn'in kılavuzu, operasyonlardaki aksaklıkları en aza indirmek için bu gibi zamanlarda "anlamlı kararlar almanın" önemini vurgularken, aynı zamanda şirket kültürünü ve iş gücü bağlarını korumak için zaman ve çaba harcıyor. "Eylem Kılavuzu, küresel kriz başladıktan hemen sonra yazılmıştır, ancak rehberdeki uygulamaların çoğu IBM'de yıllardır kurulmuştur."

Previn'in dört adımı

Tümüyle modernize edin: Şirketler, uygulama ortamlarını daha esnek olacak şekilde modernize etmeyi, bant genişliğindeki ani talebin artmasını sağlamalı, çalışanların uzaktan çalışma ile çevik olmasını sağlamalı ve yeni zorlukların üstesinden kolayca gelmeyi düşünmelidir.

Kişisel öncelik: Şahsen etkileşimler, işçilerin olumlu bir şekilde işe dönüşen bir ilişki kurmalarına yardımcı olur ve yalnızca para çekme işlemlerinden kaçınmak ve tamamen işlemsel hale gelebilecek ilişkilerden para yatırmadan kaçınmak için neredeyse aynı çaba gösterilmelidir.

İlişki kurmak için zaman ayırın: Evden çalışan neredeyse tüm işçilerle, daha az resmi ofis etkileşimi ile oluşan aile benzeri bağlar hızla çözülebilir, bu yüzden iş yapıldığında bile insanların hayatında kalmak için zaman ayırmak önemlidir.

Uzak kültürü vurgulayın: Yeterli BT planlaması ve desteği uzaktan çalışmayı sağlar, ancak aynı zamanda işçilerin normalde ofis çevresinde olacağı etkileşimleri taklit etmek için video konferans gibi teknolojiler kullanarak herhangi bir şirketin duvarları dışında gelişmesini sağlar.

IBM CIO'nun en iyi ipucu

En önemlisi, Previn'in vurguladığı gibi, organizasyonların asla hazırlanmayı bırakma. Neyin yaklaşmakta olduğu hakkında dedikodular olsa da, uzaktan çalışabilenlerin yaklaşık% 100'ünün çok az gerçek uyarıyla yapmak zorunda kalması hala bir sürpriz oldu.

Bir şirketin BT departmanı "kendi performansının ve insanların gerçekten çalışmak istedikleri yüksek performanslı bir ortam yaratmanın ne kadar iyi bir yansıması" olmalıdır.

Uzaktan çalışmanın geleceği ve salgının işi nasıl etkilediğine gelince, Previn dedi. "Hepimiz çok şey öğreniyoruz. Açıkçası ideal koşullarda değiliz. Ama uzaktan çalışarak ne tür rollerin geliştirildiğini veya azaltıldığını öğreniyoruz. Salgın sona erdikten sonra, hangi işlerin fayda sağladığını daha iyi anlayacağız. ofiste olmak ve hangi işlerin daha iyi çalıştığını görmek için sadece işlerin yolunda gitmeyeceğiz .. Farklı ortamlardaki işlerin daha iyi takdir edilmesi sayesinde, hangi teknolojilerin parlak insanların yanında çalışmanın faydalarını sağlayacağını bileceğiz aynı binada değil. "

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/04/08/38554b1e-053d-423f-915f-06515a12b4ad/resize/770x/f3b0650a5858c8a1ca84ebdfe9d16ebc/ibm-build" = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

Silikon Vadisi'nde bulunan IBM Corporation İnovasyon Merkezi genel merkezi.

"data-credit =" Resim: Muhtelif Fotoğrafçılık / Getty Images "rel =" noopener noreferrer nofollow ">Silikon Vadisi'nde bulunan IBM Corporation İnovasyon Merkezi genel merkezi

Silikon Vadisi'nde bulunan IBM Corporation İnovasyon Merkezi genel merkezi.

Image: Muhtelif Fotoğrafçılık / Getty Images

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*