Android 11: En iyi 9 özellik

Android 11 geliştirici önizlemesi kısa süre önce yayınlandı. Google platformuna yapılan bu yeni sürüme geçişte göze çarpan özellikler hakkında bilgi edinin.

<a href = "https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/02/24/0c40ec8f-8ebf-4f28-9e2b-5f09d977ce97/resize/770x/b5212467eb5665bc8b1a49d4f8a5d2e7and11 hedef" " _blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

"data-credit =" Resim: Jack Wallen "rel =" noopener noreferrer nofollow ">android11hero.jpg

Resim: Jack Wallen

Görünüşe göre Android 10 sadece hareketlilik hava dalgalarına çarptı. Android 10 pişirildi ve mükemmellik için çalışıyor – en azından benim durumumda Google Pixel 4. Ancak Google'ın alışkanlığı gibi, Android her zaman ilerliyor. Android 11'in geliştirici önizlemesi yayınlandıve son sürüme getirebilecek veya etmeyebilecek ilginç özellikler içerir.

Bu Android 11 sürümü yalnızca geliştiriciler içindir, bu yüzden onu aramaya ve desteklenen cihazınıza yüklemeye zahmet etmeyin; Aksi takdirde, sonsuz hayal kırıklığı çekeceksiniz.

GÖRMEK: En iyi Android güvenlik ipuçları (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Android 11'in en ilginç özellikleri

Zamanlanmış karanlık tema

İtiraf edeceğim: Ben hayranı değilim Android'de karanlık tema. Ancak bunun platformla hiçbir ilgisi yok, ya da özelliği ele alması – Görünümün keskin kontrastını umursamıyorum. Ayrıca, nadiren Android cihazımı karanlıkta kullanıyorum. Benim Kindle çoğu zaman karanlık modda kalır, bu yüzden özelliğin cazibesini anlıyorum.

Bununla birlikte, Android 11'in artık cihazınızın karanlık moda geçtiğini zamanlama yeteneğine sahip olduğu bildirildi. Saat diliminizdeki gün doğumu / gün batımı zamanlarına bağlı olarak özel bir saat ayarlayabilir veya karanlık ve aydınlık mod arasında Android geçiş yapabilirsiniz.

Chat Head baloncuklar geri döndü

Çoğu Android kullanıcısı Chat Head baloncuklar Facebook'un Messenger uygulamasında bulundu. Birçok hardcore Android kullanıcısı, böyle bir özelliğin diğer uygulamalara doğru sürünme olasılığını biliyordu ve o zaman nihayet geldi.

Android 11 ile baloncuklar özelliği kitlesel kullanıma yol açacak. Google, geliştiricilere kabarcıklar API'sını kullanmaya başlamaları konusunda bilgi verdi, bu nedenle Android 11 gönderildikten sonra uygulamaların aracı kullanması gerekiyor.

Umarım Android ekranlarımız baloncuklarla dolmaz. Eğer öyleyse, umarım, kolayca "patlarlar".

Bir defalık izin

Google'ın mükemmel Android güvenliği ve gizliliği arayışında şirket, platformun izin sisteminde yeni bir seçenek sunacak. Android 10'da, bir uygulamaya konum erişimi için iki farklı izin verme seçeneğiniz vardır: Uygulamayı Kullanırken veya Reddet. Android 11'de yeni bir izin görünecek: Yalnızca Bu Zaman.

Başka bir deyişle, kullanıcılar bir uygulamaya konum erişimini bir kez kullanma izni verebilir. Uygulamayı her açtığınızda bu izin isteğinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine veya tek bir işlem seçeneğine sahip olduğuna dair herhangi bir gösterge yoktur; bu, konum erişimi vermek için uygulamayı yeniden yüklemeniz gerektiği anlamına gelir.

Özellik ne kadar rüzgar olursa olsun, en azından Google'ın platformun güvenliğini ve gizliliğini artırmak için çalıştığını biliyoruz.

Ekran kaydı

Android'de ekran kayıtları yakalamak için aşağıdaki gibi bir üçüncü taraf aracı kullanmak zorunda kaldım AZ Ekran Kaydedici; Android 11'in piyasaya sürülmesiyle bu uygulama artık gerekli olmayabilir.

Bu ekran kayıt özelliği, Android 10 sürümlerinden birinde kısa bir süre ortaya çıktı, ancak hızla kayboldu – Android 11'in piyasaya sürülmesiyle aynı kaybolma eylemini çekip çekmeyeceğini bilmenin bir yolu yok. Umarım, bu kez geliştiriciler özelliği bırakacak, böylece kullanıcılar başkalarıyla paylaşmak için cihazlarının video ekran kapmalarını alabilirler.

Motion Sense hareketi

Bu özellik en azından başlangıçta yalnızca Pixel cihazlarda olacaktır. Bu özellik, bir Motion Sense hareketiyle duraklatmanıza / oynatmanıza olanak tanır. Böylece müzik dinlerken, mevcut melodiyi duraklatmak veya çalmak için cihazınızla hareket edebilirsiniz. Gerçek bir insanla sohbet etmek için müziğinizi sürekli olarak duraklatmanız gerekiyorsa bu kullanışlı olacaktır.

Paylaşım Menüsü sabitleme

Android Paylaşım Menüsü benim için her zaman bir tartışma konusu oldu. Android'in Paylaşım Menüsü sürümden sürüme büyük ölçüde iyileşmiş olsa da (Android 10 henüz en iyisi), asla hayal kırıklığına uğratmadı. Neden?

Belirli birkaç uygulamayı kullanarak belirli birkaç kişiyle paylaşma eğilimindeyim, ancak Paylaş Menüsü nadiren doğru paylaşım kombinasyonunu gösteriyor. Örneğin, İletişim A ile paylaştığımda, daima Uygulama B'yi kullanırım; Bununla birlikte, Android Paylaşım Menüsü, Uygulama C ile İletişim A'yı asla gösteremez. Ve en sık paylaştığım uygulama Google Drive'dır, ancak Google Drive söz konusu uygulamayla ilk kez paylaşana kadar her zaman Paylaşım Menüsüne gömülür. gün. O zaman bile, hala gömülebilir.

Android 11 ile, uygulamaları ve kısayolları Paylaş Menüsüne sabitleyebilirsiniz. Bu özellik, Android 10 oluşturma döngüsünde kısa bir süre ortaya çıktı, ancak hiçbir zaman son sürüme getirilmedi. Umarım, bu sefer özellik etrafında kalacak.

GÖRMEK: Google zaten Android 11 yapıyor. Güvenlik, bildirimler ve daha fazlası hakkında bildiklerimiz (CNET)

Airdrop tarzı dosya paylaşımı

Bir süre içinde Android'e gelmesi en çok beklenen özelliklerden biri, iOS'un Hızlı Paylaşım (veya muhtemelen Yakın Paylaşım) adı verilen Airdrop'unu almaktır. Bu yeni ekleme Android 11 Geliştiricileri sürüm notları ve ayrıca geliştiricilerin şu anda bu özellikte yaşadıkları bazı sorunları gösterir. Düzeltildiğinde, Hızlı Paylaşım, Android cihazlar arasında dosya paylaşımını inanılmaz derecede kolaylaştıracaktır.

Yeni API'lar

Android 11'e gelen iki önemli API eklentisi var. Birincisi, Android'in bir kullanıcının şu anda 5G ağında olup olmadığını görmesini sağlayan 5G durum API'sı. Bu API, geliştiricilerin daha hızlı, yeni nesil ağdayken platform için mevcut olan belirli deneyimleri etkinleştirebilmesini sağlayacak.

Başka bir yeni API, katlanabilir cihazlara odaklanmıştır. Bu sayede API, uygulamaların cihaz menteşesinin açısına uyum sağlayabilmesi için bir menteşe açısı sensöründen veri okuyabilir.

Diğer API'ler arasında robocall'ları ve değişken yenileme oranlarını tarama amaçlı olanlar bulunur.

Önyüklemede Devam Et

Android 11 saniyelik geliştirici önizlemesine gelen ve Boot On Resume On adlı yeni bir özellik daha var. Bu ekleme ile, bir Android 11 cihazı bir gecede OTA güncellemesinden sonra yeniden başlatıldığında, hemen Kimlik almaya Şifreli depolama alanına hemen erişebilir, böylece hemen mesaj almaya başlayabilir.

Android 11'in çıkış tarihi

Şu an itibariyle, Android 11 için resmi bir çıkış tarihi yok. Android 11 için geliştirici önizlemesi, Android 10'dan bir ay önce yayınlandı, bu nedenle Android 11'in bir ay kadar erken yayınlanabileceğini düşünmek kolay olabilir. Bu, Android 11 beta programının normalden daha erken başlayacağı anlamına mı geliyor? Bilmiyorum, Android 11'in Eylül 2020'de piyasaya sürüleceğini tahmin ettim. Ve hepinizin beklediği gibi, önce Pixel cihazlarına çarpacak ve daha sonra diğer cihazlara çok yavaş bir şekilde yayılacak. Yani, Android 11'de ilk dib'leri istiyorsanız, bir Piksel elde etmenin zamanı geldi.

Editörün Notu: Bu makale ilk olarak 26 Şubat 2020'de yayınlanmıştır ve 20 Mart 2020'de ek özellikleri yansıtacak şekilde güncellenmiştir.

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*