Android 12 beta 2 artık ek gizlilik ve UX özellikleriyle mevcut

Android 12 için Android'in ikinci beta sürümü, geçen ay Google I/O'daki ilk beta sürümünün ardından işletim sistemi deneyimine üç yeni özellik ekliyor.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/09/11aeab52-b397-44c8-a771-e5ef1fbdb793/resize/770x/ef4e77a4019512861cc891aa37ec92c9/android-12.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: Google">android-12.jpg

Resim: Google

Okunması gereken geliştirici içeriği

Google, Android platformunun yaklaşmakta olan 12. yinelemesini duyurduğunda, "vay" faktörü çizelgelerin dışındaydı. Yeni Material You UX, bir süre önce dişte uzun süre büyüyen bir arayüzde memnuniyetle karşılanan bir değişiklikti. Beta 1 sürümünü yükledikten sonra Android 12, Ciddi anlamda etkilendiğimi itiraf etmeliyim. UI kesinlikle çok etkileyici.

Çarşamba günü Google, Android 12 beta sürümünün 2. yinelemesini açıkladı. İşte yeni sürüm hakkında bilmeniz gereken her şey.

GÖRMEK: En iyi Android güvenlik ipuçları (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

Gizlilik Panosu

Android 12'ye yapılan en büyük yenilik, Gizlilik Kontrol Paneli aracılığıyla geliyor. Bu yeni özellik, cihazınızda hangi verilere erişildiğini (ayrıca ne sıklıkta) gösterecektir. Bu yeni Gösterge Tablosu, uygulama izinlerini anında ayarlamanıza da yardımcı olacak, böylece cihaz güvenliği üzerinde daha fazla kontrole sahip olacaksınız.

Gizlilik Panosu, cihazın mikrofonuna, kamerasına ve konumuna (son 24 saat içinde) yapılan tüm uygulama erişimlerinin basit ve net bir zaman çizelgesi görünümünü sunar. Ayrıca bir uygulamadan hassas verilere neden eriştiğine ilişkin ayrıntıları da talep edebileceksiniz. Geliştiriciler, ACTION_VIEW_PERMISSION_USAGE_FOR_PERIOD adlı yeni bir sistem amacını işleyerek bu bilgileri bir etkinlikte sağlayabilir.

Mikrofon ve Kamera Açık/Kapalı Geçişleri

Gizlilik ve güvenlikle ilgilenen kullanıcılar, Android 12'nin 2. beta sürümünün cihaz Mikrofon ve Kamera için Açık/Kapalı geçişlerini kullanıma sunacağını öğrenmekten mutlu olacaklar. Buna, bir telefonun mikrofonuna veya kamerasına erişildiğinde ana ekranda göstergeler de eşlik edecek. Kullanıcılar, Bildirim Gölgesinin Hızlı Ayarlar bölümünden mikrofonu veya kamerayı hızlı bir şekilde etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir. Bir özellik devre dışı bırakıldığında, sistem genelindedir, bu nedenle hiçbir uygulama veya hizmet devre dışı bırakılan donanımı kullanamaz (kullanıcı etkinleştirmek için dokunana kadar).

Donanım devre dışı bırakıldığında, bu sensörlere erişen bir uygulama ya boş bir kamera ya da sessiz ses beslemeleri alır ve sistem, kullanıcıya uygulamanın özelliklerini kullanma erişimini etkinleştirmesi için bildirimde bulunur.

Pano Okuma Bildirimi

Diğer bir güvenlik/gizlilik özelliği, uygulamaların Android panosundan ne zaman okuduğunu bilmenizi sağlayan Pano Okuma Bildirimidir. Bu, kullanıcıların bir uygulamanın panonun içeriğine erişip erişmediğini, bu özelliği kullanmamış olsalar bile bilmelerini mümkün kılacak ve böylece kullanıcılara cihaz güvenliği konusunda daha iyi bilgi verecektir.

Unutulmaması gereken bir nokta, panonun aynı uygulamadan kopyalanması durumunda Android'in uyarıyı göstermeyecek olmasıdır.

Güncellenmiş Wi-Fi UX

Beta 2 sürümü, ağ bağlantılarınızı yönetmenizi daha da kolaylaştıran yeni bir bağlantı deneyimini gün ışığına çıkarıyor. Bu yeni deneyim, Durum Çubuğu, Hızlı Ayarlar ve Ayarlar'daki ağ bağlantılarını iyileştirir ve basitleştirir. Yeni bir İnternet Paneli ile kullanıcılar internet sağlayıcıları arasında kolayca geçiş yapabilir ve hatta ağ bağlantısı sorunlarını daha kolay giderebilir.

Bunlar, Android 12'nin ikinci beta sürümüne gelen büyük yeniliklerdir. Beta programına zaten katıldıysanız, güncelleme kullanıma sunulduğunda (Android cihazınızda) bilgilendirileceksiniz.

Beta programına henüz katılmadıysanız ve Android'in en son yinelemesini test etmek istiyorsanız, okuduğunuzdan emin olun. Android 12 beta nasıl edinilir.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*