Android 12 hile sayfası: Bilmeniz gereken her şey

Android 12, Android 11'den kullanıcı deneyimini geliştirir ve platforma heyecan verici özellikler ekler. İşte geliştiricilerin, işletmelerin ve kullanıcıların Google'ın Android 12'si hakkında bilmesi gerekenler.

Android işletim sistemi, mütevazi ve garip başlangıcından çok uzun bir yol kat etti. Mobil platformun mazlum olması, ileri düzey kullanıcılara ve iş için tasarlanmış bir mobil cihaza ihtiyaç duyanlara hizmet vermeye hazırlıksız olması yerine, Android artık ona attığınız her şeyi işleme konusunda mükemmel bir usta ve şimdiye kadarki en kişisel Google işletim sistemi haline geldi.

Platformun biraz cila kullanabileceği alanlar var; işte bu noktada Android 12 devreye giriyor. Google'ın mobil işletim sisteminin en son yinelemesi, çeşitli öğelere yeni özellikler ve ince ayarlar getirmenin yanı sıra gizlilik ve hatta dokunsal geri bildirimde iyileştirmeler getiriyor.

Android 12'deki yenilikleri ve işletim sisteminizin mevcut sürümünü yükseltmek için hangi özellikleri biraz daha geliştirmenizi gerektirebileceğini öğrenelim. Google'ın en yeni işletim sisteminde hız kazanmak için bu Android 12 hile sayfasını okuyun. Android 12 hakkında yeni bilgiler olduğunda bu kaynağı düzenli aralıklarla güncelleyeceğiz.

GÖRMEK: En iyi Android güvenlik ipuçları (ücretsiz PDF) (Teknoloji Cumhuriyeti)

Android 12 nedir?

Android 12, Google'ın mobil işletim sisteminin en son sürümüdür ve Google'ın uygulama ekosistemiyle sorunsuz bir şekilde entegre edilmiştir. Bu, kutudan çıkar çıkmaz Android'in Gmail, Google Dokümanlar, Google Takvim, Google Fotoğraflar ve iş kullanıcıları için Google Workspaces'te sunulan hemen hemen tüm uygulamalarla mükemmel bir şekilde eşleştiği anlamına gelir.

Android aynı zamanda gezegendeki en yaygın kullanılan mobil işletim sistemidir. Küresel akıllı telefonların %83'ü Android ile birlikte gönderildi (bugüne kadar) 2021'de.

Android'in sonraki sürümlerinde olduğu gibi, Google hamur işi terminolojisini kaldırdı ve basit bir sayısal adlandırma kuralı seçti – dolayısıyla Android 12.

GÖRMEK: Android 11: Bir hile sayfası (ücretsiz PDF) (Teknoloji Cumhuriyeti)

Android 12 ile hangi yeni özellikler geliyor?

Android 12'ye gelen yeni özelliklere gelince, burada listelenen her şey, Google I/O 2021'den geliştirici önizlemesi ve duyurular.

Developer Preview 2 sürümündeki yeni özellikler

17 Mart 2021'de Android 12 Geliştirici Önizlemesi'nin ikinci sürümüyle birlikte eklenen birkaç yeni özellik var:

 • Geliştiriciler artık kilit ekranından uygulanan eylemler için kimlik doğrulama gerektirebilir
 • Android artık yüklü bir uygulamanın bütünlüğünü doğrulayabilir ve yer paylaşımlı uyarılar aracılığıyla şüpheli bir uygulamanın içerik görüntülemesini önleyebilir
 • Geliştirme ekiplerinin köşeleri yuvarlatılmış telefonlar için uygulamalar yazmasını mümkün kılmak için yeni çerçeveler yayınlandı.

Google I/O 2021 sırasında duyurulan yeni Android 12 özellikleri

18 Mayıs 2021 tarihinde, Google I/O açılış konuşması, aşağıdaki özellikler duyuruldu:

 • Dinamik aydınlatma ile kilit ekranı daha eğlenceli olacak
 • Bildirim gölgesi daha sezgisel olacak
 • Hızlı Ayarlar, Google Pay ve Ev Kontrollerini içerecek şekilde yeniden tasarlandı
 • Google Asistan, güç düğmesine uzun basılarak çağrılabilir
 • CPU zamanı %22 oranında azaltılarak Android'deki her şey daha hızlı hale getirildi
 • Gizlilik Panosu, uygulama izinlerini yönetmek için kullanımı kolay bir konum olacak
 • Bir uygulama kamerayı veya mikrofonu kullandığında bir gösterge görünür
 • Hızlı ayarlar artık sistem genelinde mikrofonu ve kamerayı devre dışı bırakmak için geçişler içeriyor
 • Android Caption'ın beğenisine güç veren ve başka hiçbir uygulama veya hizmetle bilgi paylaşmayan Android Private Compute Core

AVIF görüntü desteği

Android 12'ye gelen en çok beklenen özelliklerden biri AVIF görüntü desteği. Bu yeni görüntü formatı, görüntülerin kalitesinden ödün vermeden görüntülerin sıkıştırılmasını büyük ölçüde iyileştirecektir. Bu, daha az bant genişliği kullanılarak daha büyük görüntü dosyalarının iletilebileceği anlamına gelir. Bu sadece gün boyunca görüntü tüketmeyi seven kullanıcılar için bir nimet değil, aynı zamanda geliştiricilerin darboğazlara, ara belleğe alma veya veri tüketimi sorunlarına neden olmadan uygulamalarına daha da fazla görsel öğe entegre edebilecekleri anlamına geliyor. Bu yeni biçim, ilk olarak ABD'de tanıtılan açık kaynaklı video codec bileşeni AV1'i kullanır. Android 10.

Uyumlu ortam kod dönüştürme

Google, Android 12'ye şu anda Yüksek Verimli Video Kodlama (HEVC) video sıkıştırma standardını desteklemeyen uygulamaların bu çok iyileştirilmiş video sıkıştırmadan yararlanmasını mümkün kılacak yeni bir kod dönüştürme katmanı ekliyor. Bu yeni standart, yaygın olarak kullanılan Gelişmiş Video Kodlama sıkıştırma formatının halefidir ve aynı video kalite seviyesinde %25-50 daha iyi veri sıkıştırması sunar.

AVIF görüntü desteğinin eklenmesi gibi, HEVC de geliştiricilerin daha az bant genişliği kullanırken daha fazla video sunmasını mümkün kılacaktır.

Ancak bu uyumluluk katmanı, geliştiriciler için yalnızca bir durak noktası olarak düşünülmelidir. Google, tüm geliştiricileri uygulamalarına HEVC desteği eklemeye çağırıyor.

Üçüncü taraf uygulama mağazası desteği

Android geliştiricileri, kullanıcıların üçüncü taraf uygulama mağazalarından uygulamaları güvenli bir şekilde yüklemelerini mümkün kılmak için çalışıyor ve bunu yaparak cihaz güvenliklerinden ödün verilmeyeceğine dair bazı güvenceler veriyor.

Geliştiricilerin bunu nasıl yapmayı planladıkları şu an için bilinmiyor. Ancak bunun nedeni açıklandı. Google, bu değişikliği, Android uygulama geliştirme konusundaki son endişelerin ve COVID-19 nedeniyle çevrimiçi olmaya zorlanan işletmeler için uygulama içi ödeme sistemlerinde bulunan zorlukların bir sonucu olarak planlıyor.

Ancak, Google Play Store'da bulunan uygulamalar için uygulama içi ödemelerin değişmeyeceğini belirtmek gerekir. Google, uygulama içi ödemeli tüm uygulamaların Google Play'in faturalandırma sistemini kullanması gerektiğini açıkça belirtti.

GÖRMEK: İşe alım kiti: Android Geliştiricisi (TechRepublic Premium)

Uygulama Hazırda Bekletme

Bu sonraki yeni özelliğin Android pil ömrü üzerinde önemli bir etkisi olacak. Uygulama Hazırda Bekletme, şu anda kullanımda olmayan tüm uygulamaları etkin bir şekilde hazırda bekletecektir. Bu, yalnızca kullanımdaki uygulamaların cihazınızın pilini tüketeceği anlamına gelir. Bu özellik ayrıca uygulama önbelleğinizi otomatik olarak temizleyecektir.

Uygulama Çiftleri

Android Bölünmüş Ekran zaten iki uygulamayı aynı anda kullanmanıza izin veriyor, ancak Android 12 ile Uygulama Çiftleri adı verilen yeni bir özellik, kullanıcıların aynı anda yaygın olarak kullanılan iki uygulamayı açmasına izin verecek. Bu özellik, iki uygulamayı tek bir "görev" olarak gruplayacaktır.

Uygulama Çiftleri ile kullanıcılar, yakın zamanda açılan iki uygulamayı seçebilecek ve bunları bir çift haline getirebilecek. Bu uygulamalar eşleştirildikten sonra, kullanıcılar tek bir uygulama ile bir çift arasında kolayca geçiş yapabilir.

Yeni tema sistemi

Geliştiriciler ayrıca Android 12'ye yeni bir tema sistemi getiriyor. Bu sistem, kullanıcıların uygulamalar için bir ana ve vurgu rengi seçmesine veya sistem temalarının mevcut duvar kağıdına dayalı olmasına izin verecek.

Dokunsal ses efekti

Android 12 ile geliştiriciler, dokunsal geri bildirim modellerini sesle birleştirebilecekler. Bu, yalnızca oyunlara değil, kullanıcıların dokunsal geri bildirime dayalı olarak arayanları belirleme veya müzik dinlerken dokunsal geri bildirim ekleme becerisine de fayda sağlayabilir.

GÖRMEK: Güç kontrol listesi: Android cihazları yönetme ve sorun giderme (TechRepublic Premium)

Çift dokunma işlemleri

Android 12, desteklenen cihazlara çift dokunma eylemleri getirecek (şu anda bu, Google Pixel telefonlarıyla sınırlıdır). Bu özellik sayesinde, telefonunuzun arkasına iki kez dokunduğunuzda yapılacak işlemleri yapılandırabilirsiniz. Şu anda desteklenen eylemler şunları içerir:

 • ekran görüntüsü alma
 • Medyayı oynatma ve duraklatma
 • Son uygulamaları görüntüleme
 • Bildirim gölgesini açma
 • Google Asistan'ı Başlatma

Tek elle kolaylık

Şimdiye kadar, tek elle daha büyük bir cihaz kullanmak, özellikle daha küçük rakamlara sahip olanlar için bir zorluk teşkil ediyor. Android 12, yeni bir Tek El Modu getirecek. Bu yeni özellik, iPhone'un Erişilebilirlik özelliğine benzer. Bu etkinleştirildiğinde, arayüzü ekranınızın ortasına taşıyarak her şeyi erişilebilir hale getirir.

Başka bir tek elle kullanım dostu özellik, etkinleştirme/devre dışı bırakma geçişlerinin çoğunu ekranın ortasına taşıyan Silky Home olarak adlandırılır.

Daha fazla medya için daha az kontrol

Medya yürüten her uygulamanın Hızlı Ayarlar medya kontrol paneline erişimi olmamalıdır. Android 12 ile kullanıcılar, Hızlı Ayarlar'a bireysel uygulama erişimini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir. Bu, çok daha temiz bir Hızlı Ayarlar kontrol paneli sağlayacaktır.

Android 12'de hangi geliştirmeler var?

Şimdi, Android 12'ye gelen önceki özelliklerin bazı geliştirmelerine göz atacağız.

Geliştirilmiş Wi-Fi paylaşımı

Android 10'da Google, bir QR kodu kullanarak bir Wi-Fi bağlantısını paylaşmayı oldukça kolaylaştırdı. Bir kullanıcı, kodu hızla tarayabilmeleri için yanınızda durduğunda her şey yolunda ve güzel. Android 12 ile geliştiriciler Yakın Paylaşım'dan yararlanacak, böylece kullanıcılar Bluetooth aracılığıyla yakındaki cihazlara Wi-Fi yapılandırması (SSID/parola) gönderebilir, böylece bir alıcının yalnızca Bluetooth menzili içinde olması gerekir.

Bunun bir uyarısı, Bluetooth paketlerinin ele geçirilmesinin oldukça kolay olmasıdır. Umarım Google, bu yöntemle paylaşılan Wi-Fi bilgilerini şifrelemenin bir yolunu bulur.

İyileştirilmiş güncellemeler

Google geliştiricileri, Android Çalışma Zamanı'nı Android 12'de bir Ana Hat modülü yapmayı planlıyor. Bu, Google'ın Google Play Store aracılığıyla daha fazla işletim sistemi bileşeni güncellemesi sunmasına olanak tanıyor. Bunun iki etkisi olacaktır:

 • Güncellemeler daha küçük ve daha sık olacak
 • Güncellemeler daha hızlı olacak

Uzun bir güvenlik yaması güncellemesi yaşayan herkes bu iyileştirmenin önemini takdir edecektir.

Daha iyi ekran görüntüsü işaretlemesi

Android 12, ekran görüntüsü aracına üçüncü taraf bir araca güvenmek zorunda kalmadan metin, Emoji ve çıkartma ekleme yeteneği getirecek.

Hareket iyileştirme ve daha temiz kullanıcı arayüzü

Arayüz tamamen elden geçirildi, her bir parçası Material You'dan ilham aldı. Google Pixel cihazları, sistemin duvar kağıdı olarak kullanılan fotoğraflara dayalı özel bir palet oluşturacağı anlamına gelen Renk Çıkarma özelliğini kullanacak. Her Android arayüzü türünün tek örneği olacak.

Formun duyguyu takip edebilmesi gibi yeni Materyal Tasarımı yeteneği, gerçek zamanlı olarak yanıt veren kişisel tasarım paletleri oluşturma yeteneği ile. Uygulamalar rahatça uyarlanacak ve kullanıcılara dönüştürücü kontrol sağlayacaktır. Material You, Android'i temalandırmanın yeni ve radikal bir yoludur. Her ruh hali için bir mod olacak ve tüm bağlı cihazlarınız arasında seyahat edebileceksiniz.

GÖRMEK: TechRepublic'in tüm hile sayfaları ve akıllı kişi kılavuzları (Teknoloji Cumhuriyeti)

Geliştirici Önizleme 2 sürümünde bulunan iyileştirmeler:

Ayrıca Android 12 Developer Preview 2 sürümünde aşağıdakiler gibi birkaç iyileştirme bulunur:

 • Resim içinde resim (PiP) kontrolü, pencere kontrollerini görüntülemek için bir PiP penceresine tek bir dokunuşla gerçekleştirilebilir; bir PiP penceresine iki kez dokunmak, geçerli ve maksimum PiP boyutu arasında geçiş yapar
 • Uygulama bant genişliği tahminlerinde iyileştirmeler
 • Geliştiriciler, bulanıklaştırma, renk filtreleri ve çeşitli efektler üretmek için çok daha kolay bir zamana sahip olacak.
 • Uygulamaların yardımcı cihazlarda (akıllı saatler ve fitness izleyicileri gibi) çalışmasını sağlamak için yeni API'ler tanıtıldı.

Android 12'de hangi güvenlik özellikleri var?

Android'in güvenliğine yapılan en büyük eklemelerden biri, üçüncü taraf uygulamaların çevrimiçi içeriği (Chrome tarayıcısının dışında) görüntülemek için kullandığı WebView motorunu etkileyecektir. WebView, Chrome'un belirli izleme türlerini azaltacak SameSite çerez ayarını benimseyecektir. Google Asistan ayrıca güvenliği ihlal edilmiş şifreleri hızlı bir şekilde düzeltmenize yardımcı olur.

Android Private Compute Core, Android Caption'ın beğenisine güç verir ve başka hiçbir uygulama veya hizmetle bilgi paylaşmaz.

Gizlilik geçişleri

Başka bir yeni güvenlik özelliği, kullanıcıların cihaz mikrofonlarına ve/veya kameralarına erişimi hızlı bir şekilde kapatmalarına olanak tanıyan Gizlilik geçişleridir. Bu geçişler, bildirim gölgesindeki Hızlı Ayarlar menüsünde mevcut olacaktır. Geçişler, Kamerayı Engelle ve Mikrofonu Kapat'ı yazacaktır.

Kilitli fotoğraflar, kullanıcıların Fotoğraflar'daki belirli klasörleri parola korumasına izin verir. Bu, önce Google Pixel cihazlarına gelecek ve daha sonra desteklenen diğer cihazlara sunulacak.

Geliştiriciler Android 12'yi kullanmaya nasıl başlayabilir?

18 Şubat 2021'de Google, Android 12'nin geliştirici önizlemesini yayınladı. Bu sürüm özellikle geliştiricilere yönelik olduğundan Google, uygulamaların yeni işletim sistemi ve özelliklerle uyumlu olmasını sağladı.

Başlamak için geliştiricilerin bir cihaz sistem görüntüsünü flash aşağıdakilerden birine Google Piksel cihazlar:

 • Piksel 3/3 XL
 • Piksel 3a/3a XL
 • Piksel 4/4 XL
 • Piksel 4a/4a 5G
 • Piksel 5

Android 12 ne zaman çıkacak?

Şu an itibariyle Android 12 için kesin bir çıkış tarihi yok; Ancak Android 12'nin herkese açık betası 18 Mayıs 2021'de kullanıma sunuldu. 9 Haziran 2021'de Google, Android 12 beta sürümünün 2. yinelemesini yayınladı.

Android 12 Geliştirici Önizlemesi yayınlandı ve şu an için mevcut: Google Piksel 5, Piksel 4a 5G, Piksel 4a, Piksel 4, Piksel 4 XL, Pixel 3, Pixel 3 XL, Pixel 3a ve Pixel 3a XL. Yapabilirsin Geliştirici Önizlemesi 2 görüntüsünü indirin ve önizleme sürümünü test etmek için cihazınıza flaşlayın.

Editörün Notu: Bu hile sayfası, Google I/O 2021 konferansından duyuruları içerecek şekilde güncellendi.

Ayrıca bkz.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/02/16/626b0975-a4ef-41d1-a290-c17d51a285dd/resize/770x/2829d263dcd59020e9bca5529ff22db3/android12hero.jpg" hedef ="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Android 12

" data-credit="Resim: Jack Wallen">android12hero.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/02/16/626b0975-a4ef-41d1-a290-c17d51a285dd/resize/770x/2829d263dcd59020e9bca5529ff22db3/android12hero .jpg

Resim: Jack Wallen

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*