Android'in yeni Etrafımda Paylaşımı ile uygulamalar nasıl paylaşılır?

Google Play Store'un en son sürümüyle, Android kullanıcıları artık Yakındaki Paylaşım özelliğini kullanarak uygulamaları hızlı bir şekilde paylaşabilir.

Resim: iStock / shironosov

Google, son zamanlarda Android platformuna bir dizi gerçekten kullanışlı özellik getirdi. Böyle bir özellik, yakındaki Android cihazlarla dosyaları ve diğer bilgi parçalarını kolayca paylaşmanıza olanak tanıyan bir Bluetooth hizmeti olan Yakında Paylaşımı'dır.

Google Play Store'da yapılan son güncellemeler, uygulamaları yakındaki kullanıcılarla paylaşmayı da mümkün kılıyor. Örneğin, bir kullanıcının sahip olması gerektiğini düşündüğünüz bir uygulamanız olduğunu varsayalım. Bu kullanıcının Google Play mağazasına gitmesi gerekmek yerine, uygulamayı arayın, doğru uygulamayı bulun ve ardından uygulamayı yükleyin, onlarla kolayca paylaşabilirsiniz.

Bununla birlikte, tüm uygulamaların bu şekilde paylaşılamayacağını bilmelisiniz. Örneğin, ücretini ödediğiniz veya yandan yüklediğiniz uygulamalar paylaşılamaz.

Bu şık özelliğin nasıl çalıştığını öğrenelim.

GÖRMEK: Android 11: Hile sayfası (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Neye ihtiyacın olacak

Uygulamalar için Etrafımda Paylaşımı kullanmak için Google Play Store'un en son sürümünü yüklemeniz gerekir. Benim Google Pixel 5 bu 24.0.32-21 sürümüdür. Sürümünüzü öğrenmek için cihazınızda Google Play Store uygulamasını açın, sol üst köşedeki hamburger menüsüne dokunun, aşağı kaydırın ve Ayarlar'a dokunun ve ardından Play Store Sürüm Bilgilerini bulmak için pencerenin altına kaydırın.

Hem gönderenin hem de alıcının Google Play'in en son sürümüne sahip olması ve ayrıca Yakında Paylaşımın etkinleştirilmiş olması gerekir.

Etrafımda Paylaşım nasıl etkinleştirilir

Etrafımda Paylaşımı etkinleştirmek için Android cihazınızda Ayarlar uygulamasını açın. Aşağı kaydırın ve Google girişine dokunun. Bu ekranda, Cihaz Bağlantıları'na ve ardından Yakındaki Paylaşıma dokunun ve ardından Açık / Kapalı kaydırıcısının Açık olarak ayarlandığından emin olun (Şekil A).

Şekil A

Android 11'de Yakındaki Paylaşımı Etkinleştirme.

Hem gönderen hem de alıcı cihazlarda Yakında Paylaşım etkinleştirildiğinde, bir uygulamayı paylaşmaya hazırsınız demektir.

Etrafımda Paylaşım aracılığıyla uygulamalar nasıl paylaşılır?

Gönderen cihazda Google Play Store'u açın. Arama çubuğunun doğrudan solundaki hamburger menüsüne ve ardından Uygulamalarım ve Oyunlarım'a dokunun. Bu pencerenin üst kısmında, bir Paylaş sekmesi görmelisiniz (Şekil B).

Şekil B

Google Play Store uygulamasındaki Paylaş sekmesi.

Paylaş sekmesine dokunun ve açılan pencerede Gönder düğmesine (Şekil C).

Şekil C

Uygulama Paylaşımı penceresi, Göndermenize veya Almanıza olanak tanır.

Açılan pencerede, yüklü uygulamalar listesinde ilerleyin ve Yakındaki Paylaşım aracılığıyla göndermek istediğiniz uygulamayı seçin (Şekil D).

Şekil D

Paylaşılacak uygulamayı seçme.

Seçiminizi yaptıktan sonra, sağ üst köşedeki yeşil Gönder düğmesine (yeşil sağı gösteren ok) dokunun. Kullanılabilir cihazların bir listesi görünecektir. Alıcı cihazı seçin ve alıcının gelen uygulamayı kabul etmesini bekleyin. Alıcı, Google Play Store'da Paylaş sekmesini açmalı ve ardından Al'a dokunmalıdır. Alıcıya, gönderenlerle eşleşmesi gereken bir eşleştirme kodu sunulacaktır. Kodlar eşleşmiyorsa, kabul etmeyin (Şekil E).

Şekil E

Alıcıya bir paylaşım kodu sunulur.

Alıcı daha sonra Yükle'ye dokunur ve uygulama yüklenir (Şekil F).

Şekil F

Yakın Paylaşım aracılığıyla aldıktan sonra uygulamayı yükleme.

Tamam, bu tam olarak bir uygulamayı kurmanın en verimli yöntemi değil. Ancak, bunu başkaları için olabildiğince kolaylaştırmak istediğinizde, Yakında Paylaşım, resmin biraz tahmin çalışmasını ortadan kaldırır. Bu, özellikle bir arkadaşınızın veya iş arkadaşınızın cihazına Google Play Store'da bulunması en kolay olmayan bir uygulamayı yüklemesini sağlamaya çalışırken geçerlidir.

Yakında Paylaşım sayesinde, Android cihazlarda çeşitli veri türlerini paylaşmak önemli ölçüde daha kolay hale geldi.

TechRepublic'in YouTube'da Teknolojinin Çalışmasını Sağlama Yoluna abone olun Jack Wallen'den iş profesyonellerine yönelik en son teknoloji tavsiyeleri için.

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*