Apple Geliştirici Programı: Profesyonellerin bilmesi gerekenler

macOS, iOS, tvOS veya watchOS için yazılım geliştirmek istiyorsanız Apple'ın Geliştirici Programı hakkındaki bu genel bakışı okuyun.

devp.jpg

Resim: Elma

Bir Apple platformu için yazılım geliştirmeyi düşünen herkes muhtemelen şu adresi ziyaret etmiştir: Apple geliştirici web sitesi, belgeler, öğreticiler, ipuçları ve hevesli bir iOS, macOS, watchOS veya tvOS geliştiricisinin ihtiyaç duyduğu her şeyle ağzına kadar dolu.

Apple geliştirici web sitesinde bulunan içeriğin çokluğu, onu kullanmayı zorlaştırabilir. Buna geliştirici web sitesi ile gerçek Apple Geliştirici Programı arasında biraz belirsiz bir sınır eklediğinizde, işler daha da kafa karıştırıcı hale gelebilir. (Not: Bu makale Profesyonellerin Apple Geliştirici Programı hakkında bilmesi gerekenler ücretsiz PDF olarak indirilebilir.)

Apple cihazları için yazılım geliştirmenin temellerini öğrenmek için geliştirici web sitesini kullanmak ile Apple Geliştirici Programına üye olmak arasında büyük bir fark vardır. Bu kılavuz ayrımları ortadan kaldıracaktır.

GÖRMEK: iOS geliştirmeye başlarken (ücretsiz PDF) (Teknoloji Cumhuriyeti)

Apple Geliştirici Programı nedir?

Apple Geliştirici Programı Apple'ın sözleriyle, "müşteriye kod" boru hattıdır. Apple Geliştirici Programına üyelik, geliştiricilere işletim sistemleri için uygulamalar oluşturmak, test etmek ve dağıtmak için ihtiyaç duydukları her şeyi sağlar.

Var Apple Geliştirici Programı üyeliğiyle birlikte gelen birçok şey, dahil olmak üzere:

  • iOS, iPadOS, macOS, watchOS ve tvOS'un beta sürümlerine erişim;
  • kullanarak uygulamaları herkese açık olarak beta test etme yeteneği Test uçuşu;
  • Apple'ın CloudKit, Game Center, Apple Pay, Haritalar ve daha fazlası gibi sayısız uygulama uzantısına erişim;
  • geliştiricilere, kod sorunlarını gidermeye ve düzenlemeye yardımcı olabilecek bir Apple geliştiricisine erişim sağlayan kod düzeyinde destek;
  • Apple App Store'da uygulama yayınlama yeteneği;
  • App Store dışında macOS uygulama sürümleri için geliştirici imzalama;
  • ad hoc uygulama dağıtımı (yılda her cihaz türünden 100'e kadar); ve
  • Apple Store Connect'e erişim Uygulama Analizi programı ve diğer App Store yönetim özellikleri.

Apple Geliştirici Programındaki herhangi bir standart üyelikle birlikte gelen bu avantajların yanı sıra Apple, Geliştirici Programı çatısı altına giren iki program daha sunar: Kurumsal Program ve MFi Programı.

Kurumsal Program standart Geliştirici Programına dahil olanlar gibi avantajlar sunar ve kurumsal müşterilerin çalışan cihazlarında dağıtım için şirket içi tescilli uygulamalar geliştirmesini sağlar.

MFi veya iPod, iPhone ve iPad İçin Üretildi, Program Apple sertifikalı donanım aksesuarları oluşturmak isteyen şirketler içindir. Apple, bir Apple cihazına elektronik olarak bağlanan herhangi bir üçüncü taraf cihazı dikkate alır. MFi programı kapsamına girmek; buna kulaklık jakı veya standart Bluetooth profilleri kullanan cihazlar ve elektronik olmayan cihazlar dahil değildir.

Not: MFi programı kapsamına giren bir cihaz üretmek, şirketlerin kaydolmasını gerektirmez; ancak MFi sertifikalı olmayan ürünler Apple sertifikalı olduklarını iddia edemezler ve tam uyumlu bir çevre birimi aygıtı oluşturmak için gerekli teknik özelliklere erişimleri de verilmez.

Apple yazılım geliştiricilerinin Geliştirici Programına katılmaları gerekiyor mu?

Açıkça söylemek gerekirse, macOS, iOS, tvOS veya watchOS uygulamaları oluşturmak isteyen geliştiricilerin Apple Geliştirici Programı'na üye olmaları gerekmez. Ancak üyeliği tercih etmemek birçok kısıtlamayı da beraberinde getiriyor.

Yukarıda listelenen Apple Geliştirici Programı avantajlarının tümü, üye olmayan geliştiriciler için sınırsızdır. En önemlisi, üye olmayanların uygulamalarını App Store'da dağıtmasının veya bunlardan para kazanmasının hiçbir yolu olmadığı anlamına gelir.

Bir Apple Geliştirici Programı temsilcisine göre, Apple geliştirici web sitesine erişim için kaydolan üye olmayanlar, Xcode, Apple'ın macOS App Store'da da bulunan geliştirme platformu ve başka pek bir şey değil – üye olmayanlar tarafından oluşturulan uygulamalar bile söz konusu geliştiricinin Apple Kimliğine bağlı cihazlarla sınırlıdır.

GÖRMEK: İşe alım kiti: iOS geliştiricisi (TechRepublic Premium)

Apple geliştirme konusunda yeniyseniz veya yalnızca Apple cihazları için nasıl geliştirme yapacağınızı öğrenmekle ilgileniyorsanız, Geliştirici Programına katılmanıza gerek yoktur. Yine de Apple'ın tüm işletim sistemleri için uygulamalar oluşturabilir ve bunları kişisel cihazlarınıza yükleyebilirsiniz, ancak bu kadar – uzantı yok, destek yok, beta işletim sistemi derlemesi yok ve App Store yok.

Şirket içi uygulamaları çalışanlarının Apple cihazlarına dağıtmak isteyen kurumsal müşteriler de sorun yaşıyor; Enterprise üyeliği satın almadan yapabileceğiniz hiçbir şey yok.

Apple Geliştirici Programının maliyeti nedir?

Bu talihsiz kısım: Apple Geliştirici Programına katılmak ucuz değil.

Bireysel üyelik size yılda 99 ABD Doları'na mal olacak; bu, büyük ölçüde uygulama satın alma şeklinde gelecek olan bu yatırımı telafi edip edemeyeceğinizden emin değilseniz, ödenmesi gereken yüksek bir bedeldir. Geliştiriciler, App Store Küçük İşletme Programına kaydolmadıkça satış gelirlerinin %70'ini elinde tutar ve bu da %85'ini elinde tutmalarına olanak tanır.

Kurumsal Program üyeliği, kuruluş başına faturalandırılır ve yıllık 299 ABD doları tutarındadır.

GÖRMEK: Apple, kadın uygulama geliştiricilerine yardımcı olmak için Girişimci Kampı'nı başlattı (CNET)

Apple MFi Programına katılmak için herhangi bir ücret yoktur, ancak üyelikle ilişkili iki maliyet vardır; katılmak isteyen bir şirket, onaylandıktan sonra üçüncü taraf kimlik doğrulaması için ödeme yapmak ve Apple'a telif ücreti ödemek zorundadır ve Apple'ın MFi SSS belgelerinde hiçbir ücretten bahsedilmez. Özellikle telif ücretleri bir NDA tarafından karşılanır ve gerçek fiyatlandırmayı bulmayı zorlaştırır.

bir göre 2014'ten Apple Insider makalesi (mevcut en yeni fiyatlandırma kaynağı), MFi telif ücretleri, bir cihazda konektör (örneğin, bir yıldırım bağlantı noktası) başına 4 ABD doları tutarında çalışır. Bu bilgilerin hala doğru olup olmadığı bilinmiyor. Apple ile iletişime geçtim ve şu yanıtı aldım:

MFi Programı hakkında herkese açık tüm bilgiler SSS sayfamızda mevcuttur: http://mfi.apple.com/faqs. Maalesef, MFi Programı hakkında SSS'de verilenlerin ötesinde daha fazla ayrıntı sağlayamıyoruz.

Apple Geliştirici Programına nasıl katılırım?

Geliştirici Programı üyeliği için 99 ABD Doları tutarındaki ücreti ödemek isteyen geliştiriciler, işleme buradan başlayın.

Şirket içi uygulamaları dağıtmakla ilgilenen kurumsal müşteriler şunları yapabilir: Kurumsal Program kayıt işlemine buradan başlayın.

Donanım üreticileri şunları yapabilir: MFi kayıt işlemine buradan başlayın.

Apple cihazları için yazılım oluşturmayı basitçe denemek isteyenler, Apple geliştirici web sitesine erişim ücretsiz, bu da Xcode'a erişim sağlar.

Apple Geliştirici Programı, dünyanın her yerindeki geliştiricilere açıktır.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*