Apple iCloud: Bir hile sayfası

Apple'ın iCloud'u, kullanıcılara dosyaları depolamak ve paylaşmak, kayıp ekipmanı bulmak ve bilgileri birden fazla cihaz arasında senkronize etmek için güvenli yollar sağlayan bir bulut dosya depolama ve hizmet platformudur.

Resim: Apple Inc.

iCloud Apple'ın bulut dosya depolama ve hizmet platformudur. Hizmet, kullanıcıların çok çeşitli dosyaları depolamak ve paylaşmak, kayıp ekipmanı bulmak ve birden fazla cihaz arasında bilgileri senkronize etmek için güvenli ve son derece güvenilir bulut bilişim özelliklerinden ve yeteneklerinden yararlanmalarına izin verir.

GÖRMEK: Apple'ın WWDC 2021'i 7-11 Haziran: Nasıl izlenir ve geliştiricilerin neler bekleyebileceği (Teknoloji Cumhuriyeti)

Apple'ın iCloud'u birden fazla özellik ve bileşen içerir. iCloud'a dahil olan özellikler; iCloud Drive, iCloud Saklama Planları (ek dosya saklama), iCloud Fotoğraf Kitaplığı (bulut tabanlı fotoğraf saklama), Aile Paylaşımı (hesap ve kaynak paylaşımı), Safari ve iCloud Anahtarlık hizmetleri ve daha fazlasıdır.

iCloud hakkında yeni bilgiler mevcut olduğunda bu kaynak kılavuzunu düzenli olarak güncelleyeceğiz. Bu makale ayrıca indirilebilir olarak da mevcuttur, Hile sayfası: Apple iCloud.

GÖRMEK: Bulut Bilişim Politikası (TechRepublic Premium)

iCloud temelleri

  • iCloud nedir? Bulut hizmeti, kullanıcıların diğer yetkili kullanıcılar da dahil olmak üzere birden fazla cihaz ve platformda dosya depolamasına ve paylaşmasına izin verir. Kullanıcılar ayrıca iCloud'u kullanarak kayıp ekipmanı bulabilir, web'de gezinme durumunu diğer cihazlarla paylaşabilir, parolaları birden fazla yetkili cihaz arasında paylaşabilir ve posta, Takvim ve Kişiler gibi ortak kişisel bilgi yönetimi bileşenlerini senkronize edebilir. Kullanıcılar yedeklemek için iCloud'dan yararlanabilir iPhone'lar, iPad'ler ve iPod dokunuşları.
  • iCloud neden önemlidir? Bulut hizmetleri, dosya paylaşımı, işbirliği ve uygulama ihtiyaçlarını karşılamada giderek daha önemli bir rol oynamaktadır. Apple'ın iCloud hizmeti, yanlış yerleştirilmiş cihazları bulma yeteneği, takvim ve kişi senkronizasyonu ve bulut tabanlı yedekleme dahil olmak üzere daha fazla özellik ekler.
  • iCloud kimi etkiler? Apple müşterileri iCloud'dan en çok yararlanır. Mac, iPhone, iPad ve iPod kullanıcılarının tümü, bu tür Apple cihazlarına işlevsellik ve servis kolaylığı eklemek için bulut platformundan yararlanabilir. Yer imi senkronizasyonu, web tabanlı dosya erişimi, oluşturma, düzenleme ve paylaşma ve sınırlı uygulama erişimi dahil olmak üzere iCloud bileşenlerinin tümü Windows kullanıcıları tarafından kullanılabilirken, iCloud entegrasyonunun aygıtların işletim sistemlerine dahil edildiği Apple kullanıcıları ek işlevler alır.
  • iCloud ne zaman piyasaya sürüldü? Apple iCloud, 6 Haziran 2011'de 2011 Apple Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı'nda duyurulduktan sonra 12 Ekim 2011'de hizmete girdi. Önceki hizmet MobilMe 5 Ocak 2000'de piyasaya sürüldü ve Apple'ın .Mac çabasının bir parçası olarak 17 Temmuz 2002'de yeniden piyasaya sürüldü. MobileMe, 30 Haziran 2012'de durduruldu.
  • iCloud'u nasıl edinebilirim? bir iCloud kurulum yardımcısı iPhone'larda, iPad'lerde, iPod touch'larda yerleşiktir ve Mac'ler. Apple, iCloud'u ayarlamak için talimatlar sunar iOS cihazları, Mac'ler ve Windows makineleri. Apple, her iCloud hesabında 5 GB ücretsiz depolama alanı içerir. ABD'de 50 GB ek depolamanın maliyeti ayda 99 senttir; 200 GB'ın maliyeti ayda 2,99 ABD dolarıdır; ve 2 TB aylık 9,99 ABD dolarıdır. Dosya depolama kapasitesi ve fiyatlandırma seçenekleri ülkeye göre değişir.

GÖRMEK: TechRepublic'in tüm hile sayfaları ve akıllı kişi kılavuzları

iCloud nedir?

Apple'ın iCloud hizmeti, kullanıcıların belgeler, elektronik tablolar, sunumlar, fotoğraflar, videolar, müzik, e-posta, yer imleri ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli dosya ve bilgileri depolamasına, yedeklemesine, erişmesine, görüntülemesine, düzenlemesine ve paylaşmasına izin verir. diğer yetkili kullanıcılarla. iCloud kullanıcılarının dosya paylaşabileceği cihazlar arasında Mac'ler, iPhone'lar, iPad'ler, iPod touch'lar ve Windows PC'ler ve tabletler bulunur.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2016/10/30/f613b77e-062d-42d4-9031-07ba1744d694/resize/770x/f2bac198f53bd44540d25d13b9330a34/icloudsyspref.jpg" hedef ="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

iCloud Sistem Tercihleri, bulut bilişim işleminin özelleştirilmesini sağlar.

" data-credit="http://www.techrepublic.com/">icloudsyspref.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2016/10/30/f613b77e-062d-42d4-9031-07ba1744d694/resize/770x/f2bac198f53bd44540d25d13b9330a34/icloudsyspref .jpg

iCloud Sistem Tercihleri, bulut bilişim işleminin özelleştirilmesini sağlar.

Kullanıcılar ayrıca iCloud'u kullanarak kayıp ekipmanı bulabilir veya arkadaşlarını bulabilir. MacOS Catalina ile Find My olarak yeniden adlandırılan iPhone Bul özelliği, iCloud kullanıcılarının iPhone'ları, iPad'leri, Elma Saatleri ve Mac'ler. Kullanıcılar, özelliğin daha önce etkinleştirildiği kayıp bir aygıtın konumunu belirlemek için iCloud'da oturum açabilir veya Find My uygulamasını kullanabilir. Arkadaşları ve aile üyelerini bulmaya izin veren Arkadaş Bul uygulaması da 2019'da Find My uygulamasına dahil edildi.

Bir aygıt kaybolursa, iCloud kullanıcıları aygıta uzaktan bir komut göndererek, aygıtın verilerini yetkisiz kullanıma karşı korumaya yardımcı olur ve aygıtı alan kişinin sahibini aramasını teşvik eder. iCloud kullanıcıları, kayıp bir aygıttan kişisel verileri kaldırmak için gerekirse bir uzaktan silme işlemi de uygulayabilir.

iCloud, web'de gezinme durumunun diğer yetkili cihazlarla paylaşılmasına izin verir. Sonuç olarak, kullanıcılar bir mobil cihazda (iPhone gibi) okumaya kaldıkları yerden devam edebilir (örneğin bir Mac kullanarak) veya tam tersi.

Platform, birden fazla yetkili cihaz arasında Anahtarlık bilgilerinin (uygulama ve web sitesi şifreleri) paylaşılmasını sağlar. Bu özellik, bir üçüncü taraf şifre yönetim programı ve Apple kullanıcılarının, belleğe çok sayıda site için birden fazla parola kaydetmeden web sitelerinde ve programlarda gezinmesini kolaylaştırır.

iCloud, e-posta, Takvim, Kişiler, Anımsatıcılar ve Notlar'ın senkronize edilmesini sağlar. Uyumlu bir Mac veya iOS aygıtı, iCloud'u kullanarak ilgili verileri paylaşmak üzere yapılandırıldığında, bulut hizmeti, bilgileri tüm yetkili aygıtlar arasında otomatik olarak senkronize eder. Ardından, örneğin bir Mac'te kişiler oluşturulabilir, bir iPhone'da görüntülenebilir ve bir iPad'de düzenlenebilir.

GÖRMEK: Apple ile ilgili daha fazla haber ve ipucu (Flipboard'da TechRepublic)

macOS Catalina'dan başlayarak, Apple kullanıcıları özel bir bağlantı kullanarak iCloud Drive klasörlerini paylaşabilir. Yetkili kullanıcılar daha sonra ilgili dosyalara erişebilir, düzenlemeler yapabilir, yeni dosyalar ekleyebilir ve güncellenmiş sürümleri inceleyebilir.

iPhone, iPad ve iPod'ları yedeklemeyi seçen kullanıcılar, bu cihazların yedeklemeleri için iCloud'dan yararlanabilir. Görüntünün ilk olarak hangi cihazda çekildiğine bakılmaksızın, iCloud'u kullanarak tüm fotoğrafları ve videoları yedeklemeye ek olarak, iCloud, kullanıcıların iPhone, iPad ve iPod touch yapılandırmalarını ve verilerini, gerektiğinde yeni bir cihaz yapılandırma sürecini basitleştiren yedeklemelerine izin verir. cihazlar güce ve Wi-Fi'ye bağlı. Kullanıcılar, yeni cihazı dağıtırken tüm eski yedeği geri yüklemeyi seçebilir. Alternatif olarak, kullanıcılar yeni bir aygıt dağıtabilir ve ardından iCloud Drive'da depolanan dosyaları veya iCloud'a yedeklenen bileşenleri seçerek kurtarabilir.

Rakip bulut depolama ürünleri şunları içerir: geri tepme, Kutu, Dropbox ve Google sürücü. Microsoft'un öncelikle Windows PC'ler için tasarlanan, ancak Mac ve iOS kullanıcıları için de çalışan bulut sürümü, OneDrive.

Ek kaynaklar:

iCloud neden önemlidir?

Bulut bilişim, kurumsal ve kişisel teknoloji stratejilerini önemli ölçüde bozmuştur.

Bulut dosya depolama ve senkronizasyon hizmetleri, bilgileri yedekleme, kişisel bilgi yönetimi (e-posta işlemi ve takvim paylaşımı gibi) senkronizasyonu ve dosyaları yetkili kullanıcılarla paylaşma ve dağıtma için güvenli ve güvenilir alternatifler sunar.

GÖRMEK: Daha fazla bulut bilişim ipucu ve haber (Flipboard'da TechRepublic)

Apple iCloud destekler Güç kontrol listesi: Bulut depolamayı yönetme ve sorun giderme (TechRepublic Premium)

Bulut abonelikleri, yaratıcı paket araçlarından yaygın ofis üretkenlik uygulamalarına kadar çok sayıda uygulama için lisans yönetimini basitleştirir. Bulut hizmetleri ayrıca kuruluşların güncellemeleri daha kolay almasına, uygulama yamaları yüklemesine ve yükseltilmiş yazılım sürümlerini dağıtmasına olanak tanır.

Apple iCloud, kullanıcıların kayıp ekipmanla ilgili verileri ve bilgileri izlemesine, almasına, daha güvenli hale getirmesine ve silmesine olanak vererek bulut avantajlarını genişletiyor. iCloud, bir kullanıcının cihazları arasında e-postaları, randevuları, kişileri, notları ve hatırlatıcıları senkronize eder, böylece kritik ve yaygın olarak kullanılan verilere erişme, bunları düzenleme ve senkronize etme günlük görevini basitleştirir. Bu kadar çok cihazı ve veri kümesini manuel olarak yedeklemeye, senkronize etmeye, izlemeye ve başka şekilde yönetmeye çalışmak pratik değildir.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2016/10/30/063cc464-9a6b-4347-8dcd-b839ec047d08/resize/770x/7c9c2535356ab0e6b360948b4a5132d4/icloudweb.jpg" hedef ="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

iCloud web tabanlı arayüz, iCloud ile senkronize edilmiş Posta, Notlar, Hatırlatıcılar, Kişiler, Takvim ve daha fazlasına web erişimi sağlar. Windows kullanıcıları ayrıca iCloud'da saklanan Pages belgelerine, Keynote sunumlarına ve Numbers elektronik tablolarına erişebilir ve kayıp ekipmanı izleyebilir.

" data-credit="http://www.techrepublic.com/">icloudweb.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2016/10/30/063cc464-9a6b-4347-8dcd-b839ec047d08/resize/770x/7c9c2535356ab0e6b360948b4a5132d4/icloudweb .jpg

iCloud web tabanlı arayüz, iCloud ile senkronize edilmiş Posta, Notlar, Hatırlatıcılar, Kişiler, Takvim ve daha fazlasına web erişimi sağlar. Windows kullanıcıları ayrıca iCloud'da saklanan Pages belgelerine, Keynote sunumlarına ve Numbers elektronik tablolarına erişebilir ve kayıp ekipmanı izleyebilir.

Ek kaynaklar:

iCloud kimi etkiler?

Apple kullanıcıları iCloud özelliklerinden ve hizmetlerinden en çok yararlanır; iCloud entegrasyonu, iPod touch, iPhone, iPad ve Mac cihazlarının işletim sistemlerine doğal olarak yerleştirilmiştir. Sonuç, sorunsuz yapılandırma, çeşitli iCloud seçeneklerini çeşitli bağımsız cihazlarda farklı şekilde özelleştirme ve ayarlama yeteneği ve güvenilir çalışmadır.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2016/10/30/344303d6-a67b-41a3-93f1-b0cd37d09170/resize/770x/3b3fc88b697039125b3c38296aa05b68/icloud-iclouddrive-pr -print.jpg" target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

iCloud Drive, Mac'ler, iPhone'lar ve iPad'ler dahil olmak üzere çeşitli aygıtlarda çeşitli dosyaların paylaşılmasına olanak tanır.

" data-credit="Resim: Apple Inc.">icloud-iclouddrive-pr-print.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2016/10/30/344303d6-a67b-41a3-93f1-b0cd37d09170/resize /770x/3b3fc88b697039125b3c38296aa05b68/icloud-iclouddrive-pr-print.jpg

iCloud Drive, Mac'ler, iPhone'lar ve iPad'ler dahil olmak üzere çeşitli aygıtlarda çeşitli dosyaların paylaşılmasına olanak tanır.

Resim: Apple Inc.

Apple, PC kullanıcılarına bir iCloud uygulaması iCloud Drive kullanarak dosya paylaşımına, fotoğraf ve videoların paylaşılmasına ve yedeklenmesine, Posta, Kişiler, Takvimler, Görevler ve Yer İmlerinin senkronize edilmesine ve dosyaların paylaşılması ve kayıp ekipmanın izlenmesi için platformlar arası web tabanlı bir iCloud arayüzüne izin verir. Ancak Windows telefonları ve mobil tabletler, uygulamaları, ayarları, program yapılandırmalarını ve diğer bilgileri iOS aygıtlarının iCloud ile yaptığı gibi yerel olarak yedeklemez ve Windows aygıtları, Apple aygıtlarının geri yüklendiği şekilde iCloud kullanılarak geri yüklenemez.

GÖRMEK: Güç kontrol listesi: Bulut depolamayı yönetme ve sorun giderme (TechRepublic Premium)

Aile Paylaşımı, iCloud hizmetlerinin en fazla beş aile üyesiyle paylaşılmasına izin verir. Yetkili aile üyeleri, Aile Paylaşımı'nı kullanarak müzik, kitap ve uygulamalardan iCloud saklama alanına kadar her şeyi paylaşabilir ve ayrıca aile üyelerinin kayıp cihazları bulmalarına, ekran sürelerini izlemelerine ve daha pek çok şeye yardımcı olabilir.

Apple'ın WWDC 2019 konferansında şirket duyurdu Apple HomeKit Güvenli Video, iCloud saklama alanından yararlanır. Diğer video gözetim sağlayıcılarının teknolojilerinden farklı olarak, Apple'ın HomeKit çözümü, potansiyel olarak hassas kullanıcı gözetim videosunu analiz edilmek ve potansiyel olarak kötüye kullanılmak üzere buluta göndermez. Bunun yerine, Apple HomeKit Secure Video, örneğin iPad veya Apple TV'de olduğu gibi kullanıcının evindeki videoyu analiz eder ve ardından video şifrelenir ve kullanıcıların 10 günlük ücretsiz video klipleri depolama alanına girmeden saklayabilecekleri iCloud'a güvenli bir şekilde gönderilir. kullanıcının depolama sınırı. Apple bile bir kullanıcının iCloud hesabındaki güvenli, şifreli görüntüleri göremez.

GÖRMEK: WWDC 2020: En büyük çıkarımlar (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

icloud-pr-print.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2016/10/30/fb625302-aec2-49cd-a900-b7830d2b8206/resize/770x /0458757279fef381fe7650f1aa346d26/icloud-pr-print.jpg

iCloud, Apple kullanıcılarına fotoğrafları ve videoları yedekleme ve dosyaları Mac'ler, iPad'ler ve iPhone'lar arasında paylaşma olanağı sağlar.

Resim: Apple Inc.

Ek kaynaklar:

iCloud ne zaman piyasaya sürüldü?

Apple, iCloud'u 6 Haziran 2011'de 2011 WWDC'de duyurdu. iCloud, 12 Ekim 2011'de hizmete girdi.

Önceki hizmet MobileMe ilk olarak 5 Ocak 2000'de piyasaya sürüldü. MobileMe, Apple'ın .Mac markalaştırma çabasının bir parçası olarak 17 Temmuz 2002'de yeniden başlatıldı. Apple, MobileMe işlemini 30 Haziran 2012'de durdurdu.

iCloud'u nasıl edinebilirim?

Apple şunları içerir: iCloud kurulum yardımcısı iPhone'larında, iPad'lerinde, iPod touch'larında ve Mac'lerinde. Asistan, yeni bir aygıtın veya yeniden görüntülenen bir sistemin (örneğin, arızalı bir sabit sürücüyü değiştirirken olduğu gibi) dağıtımını kolaylaştırır.

Apple ayrıca iCloud'u kurmak için yönergeler yayınlar ve bakımını yapar. iOS cihazları, Mac'ler ve Windows makineleri.

Her iCloud hesabına varsayılan olarak 5 GB ücretsiz depolama alanı dahildir; ek depolama alanı mevcuttur. ABD'de 50 GB ek depolama alanı ayda 99 sente mal olur; 200 GB'ın maliyeti ayda 2,99 ABD dolarıdır; ve 2 TB aylık 9,99 ABD dolarıdır. Dosya depolama kapasitesi ve fiyatlandırma seçenekleri ülkeye göre değişir.

Ayrıca bkz.

Editörün Notu: Bu makale en son bilgileri yansıtacak şekilde güncellendi.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*