Apple iOS 13: Bir hile sayfası

iOS 13, karanlık mod, yenilenmiş yerleşik uygulamalar ve endüstriyi değiştiren gizlilik özellikleri de dahil olmak üzere iPhone ve iPad için yeni geliştirmeler kullanıyor.

Apple, iOS 13'ü Haziran 2019'da tanıttı Dünya Çapında Geliştirici Konferansı (WWDC). Apple, yeni mobil işletim sisteminin nitrik ayrıntılarına girmek için zaman kaybetmedi ve iPad'in piyasaya sürülmesinden bu yana iPad ve iPhone desteğini ayrı özelliklerle kendi benzersiz işletim sistemlerine ayırmak gibi pek çok sürpriz yaşadı.

Bu hile sayfası indirilebilir, Apple iOS 13: Bir hile sayfası (ücretsiz PDF).

GÖRMEK: Tüm TechRepublic'in hile sayfaları ve akıllı kişi kılavuzları

İOS 13 nedir ve cihazımda çalışır mı?

iOS 13, Apple'ın iOS olarak adlandırılan mobil işletim sisteminin 13. büyük yinelemesidir. İşletim sistemi, bu yazıdan itibaren kullanılabilen aşağıdaki iPhone, iPad ve iPod Touch cihazlarında çalışabilir.

 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone Xr
 • iPhone Xs
 • iPhone Xs Max
 • iPhone X
 • iPhone 8/8 Artı
 • iPhone 7/7 Plus
 • iPhone 6s / 6s Plus
 • iPhone 6/6 Artı
 • iPhone SE
 • iPod touch (7. nesil)
 • iPad Pro 4.Nesil

Hangi cihazların iPadOS ile uyumlu olduğu hakkında bilgi için iPadOS kopya kağıdı.

Ek kaynaklar

İOS 13'teki temel özellikler nelerdir?

Verim

Apple, mobil işletim sistemindeki performansı artırmaya devam ediyor ve iOS 13 ile ilgili bu istatistikleri paylaştı:

 • Face ID kilidini açma% 30 daha hızlıdır.
 • Yeni bir uygulama paketleme özelliği sayesinde, uygulama indirmeleri% 50 daha küçük ve güncellemeler% 60 daha küçüktür, yani indirme ve güncellemeler çok daha hızlı olacaktır.
 • Uygulama başlatma hızı şimdi iOS 12 uygulamalarından 2 kata kadar daha hızlı

Karanlık mod

İOS geçmişindeki kullanıcı arayüzünde yapılan en büyük değişikliklerden biri iOS 13'te mevcut: iPhone ve iPad için kullanılabilen sistem genelinde karanlık bir mod. Karanlık mod, OLED cihazlarının daha parlak elemanlar görüntülendiğinden daha az güç tüketmesini sağlar ve birçok kullanıcı için gözlerde daha kolaydır.

Karanlık mod özelliği, tüm birinci taraf uygulamalarda, klavyede ve üçüncü taraf uygulamalarda sistem entegrasyonu ile birlikte sunulacak.

Hatırlatmalar

Hatırlatıcılar uygulaması tamamen yeniden yazılmıştır ve hatırlatıcıyı, konumu ve zamanı algılamak ve hatırlatıcıyı uygun bilgilerle otomatik olarak yapılandırmak için metin algılama yeteneğini içerir. Ayrıca, bir hatırlatıcıdaki kişileri etiketleme ve daha güçlü bir görev listesi için anahat stili hatırlatıcıları oluşturma yeteneği vardır.

<a href = "https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/06/04/a0dd382f-8bf8-4386-bb57-62228eba77d3/resize/770x/c10051c3dff4954a65649483b8972281/reminders.jpg" hedef = " _blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

Yeni Hatırlatıcılar uygulaması, birçok üçüncü taraf görev yöneticisinde yaygın olarak bulunan yenilenmiş bir kullanıcı arayüzü ve daha fazla profesyonel düzey görev yönetimi özelliğine sahiptir.

"data-credit =" Resim: Apple "rel =" noopener noreferrer nofollow ">reminders.jpg "veri-orijinal =" https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/06/04/a0dd382f-8bf8-4386-bb57-62228eba77d3/resize/770x/c10051c3dff4954a65649483b8972281/reminders.j

Yeni Hatırlatıcılar uygulaması, birçok üçüncü taraf görev yöneticisinde yaygın olarak bulunan yenilenmiş bir kullanıcı arayüzü ve daha fazla profesyonel düzey görev yönetimi özelliğine sahiptir.

Resim: Elma

Haritalar

Apple, özel haritalar ekibini oluşturmaya devam ediyor ve sonuçları iOS 13'te görünüyor. Yeni sürüm, bina anahatları, park anahatları, yol anahatları ve daha fazlasını içeren son derece ayrıntılı haritalar içeriyor. Bu yeni haritalar 2019'un sonuna kadar ABD'deki tüm kullanıcılara ve gelecek yıl diğer ülkelere sunulacak.

Yeni Etrafına Bak özelliği, Google Haritalar Sokak Görünümü fikrini taklit eder ve geliştirir ve doğrudan Haritalar uygulamasından bir 3B sokak görünümü görmenizi sağlar. Apple, kullanıcının neredeyse caddede sürüş yapmak için sokak görünümüne dokunmasına izin vererek daha da ileri gitti.

Haritalar ayrıca artık sık ziyaret edilen yerler için sık kullanılanlar listesi oluşturmanıza, bu sık kullanılanları bir koleksiyona koymanıza ve arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmanıza veya koleksiyonları seyahatleri planlamak için kullanmanıza izin verir. Artık sürüş sırasında mesajlar aracılığıyla bir ETA paylaşabilirsiniz.

<a href = "https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/06/04/a9a0703f-43a6-46a4-a85d-9c1e05bba067/resize/770x/af21753d82ad59bba8148b4f715e55a2/maps" "" _blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

Haritalar'da artık bir konumun sokak düzeyinde özelliklerini görebilir ve uygulamadan çıkmadan neredeyse yolda ilerleyebilirsiniz.

"data-credit =" Resim: Apple "rel =" noopener noreferrer nofollow ">maps.jpg "veri-orijinal =" https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/06/04/a9a0703f-43a6-46a4-a85d-9c1e05bba067/resize/770x/af21753d82ad59bba8148b4f715e55.55a

Haritalar'da artık bir konumun sokak düzeyinde özelliklerini görebilir ve uygulamadan çıkmadan neredeyse yolda ilerleyebilirsiniz.

Resim: Elma

Gizlilik

Apple, gizlilik odaklı nihai mobil işletim sistemini oluşturma konusundaki tutumunu sürdürdü. Bu yıl Apple, Konum, Giriş, HomeKit ve Mesajlar üzerine odaklandı.

yer
İOS'taki uygulamalara konumunuza erişim verirken, artık her lansmanda konuma bir kez izin verme seçeneğiniz var. Ayrıca, bir arka plan izleme uyarısı, uygulamalar bilginiz olmadan arka planda konumunuzu kullanmaya devam ettiğinde sizi uyaracaktır.

Apple, konum erişimi vermediğinde kullanıcının konumunu belirleyebilecek Wi-Fi ve Bluetooth yanlış kullanımına engel oluyor. Apple, uygulamaların Wi-Fi ve Bluetooth'a erişim talep etmesini gerektirecek.

GÖRMEK: Video: WWDC 2019: Apple'ın duyurduğu her şey ve iş için gerçekten önemli olan (TechRepublic)

Oturum aç
Birçok uygulama artık Gmail veya Facebook üzerinden tek oturum açmayı destekleyerek bu uygulamalara adres, e-posta adresi, ad ve daha fazlası dahil olmak üzere paylaşmak istemeyebileceğiniz belirli bilgilere erişim sağlıyor. Apple kendi tek oturum açma API'sını oluşturdu – bu yeni özellik uygulamaların Apple ile Oturum Aç düğmesini içermesine izin veriyor. Düğmeye dokunduğunuzda Face ID ile kimlik doğrulaması yaparsınız ve uygulamaya ilişkin herhangi bir bilgi vermeden yalnızca bu uygulama için yeni bir hesap oluşturulur. Bir uygulama ad veya e-posta gibi bilgiler gerektiriyorsa, onunla ne paylaşacağınızı denetleme olanağınız vardır. E-postanızı paylaşmanız durumunda, uygulamada iCloud hesabınıza yönlendiren rastgele oluşturulmuş bir e-posta adresi oluşturulur ve bu adres her zaman devre dışı bırakılabilir veya silinebilir.

<a href = "https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/06/04/fce9206d-a89c-44bc-ab76-5286e4b24165/resize/770x/f61ed32d84b436d7620de180ea7f4db0/singlesignon.jpg" target " _blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

Apple'ın yeni tek oturum açma özelliği, gizlilik ve güvenliğinizden ödün vermeden üçüncü taraf uygulamalarında ve web sitelerinde bir hesap oluşturmanıza engel olur.

"data-credit =" Resim: Apple "rel =" noopener noreferrer nofollow ">singlesignon.jpg "veri-orijinal =" https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/06/04/fce9206d-a89c-44bc-ab76-5286e4b24165/resize/770x/f61ed32d84b436d7620de180ea7f4dignonblesbles.sing

Apple'ın yeni tek oturum açma özelliği, gizlilik ve güvenliğinizden ödün vermeden üçüncü taraf uygulamalarında ve web sitelerinde bir hesap oluşturmanıza engel olur.

Resim: Elma

HomeKit
HomeKit'in yeni özellikleri, evinizdeki gizliliği ve güvenliği korumak için tasarlanmıştır. Apple, HomeKit Secure Video adlı bir özellik sayesinde bu yıl kameralar için destek ekliyor; bu, uyumlu HomeKit güvenlik kameralarınızın analiz ve şifreleme için evinizin içindeki iPad veya Mac'inize video göndermesini sağlar. Şifrelenmiş video güvenli depolama için iCloud hesabınıza yüklenir – 10 günlük depolama alanı ücretsiz olarak dahil edilir. Başlangıçta bu hizmet HomeKit kamera ortakları Logitech ve Netamo ile başlatılacak.

Apple ayrıca, yönlendiricinizin davetsiz misafirlerin bu akıllı cihazlara erişmesini önlemek için HomeKit cihazlarının etrafına bir güvenlik duvarı koyabilmesini sağlayacak Eero, Linksys ve Charter Spectrum'dan HomeKit özellikli yönlendiricileri duyurdu.

Mesajlar
Apple artık bir Fotoğraf, Memoji veya Animoji profil resmi ile tamamlanmış iMessage profillerinin oluşturulmasına izin veriyor. Birisine mesaj attığınızda, bu fotoğraf ve adınız paylaşılacak, böylece "Bana kim mesaj atıyor?"

GÖRMEK: IoT ve mobil dünyada siber güvenlik (ZDNet özel raporu) | Raporu PDF olarak indirin (TechRepublic)

Kamera ve fotoğraflar

Fotoğraf ve video düzenleme
Artık canlılığı, beyaz dengesini, keskinleştirmeyi, tanımı, skeç ve parazit azaltmayı düzenlemek için yeni araçlar da dahil olmak üzere fotoğrafların tüm düzenleme yönlerinde değişiklik yapabilirsiniz. Bu aynı zamanda videoda aynı özellikleri ayarlamanın yanı sıra video döndürme, filtreler uygulama ve diğer efektleri de ayarlamanızı sağlar.

Yeni fotoğraf tarayıcı
Cihazlarımızda ihtiyacımız olmayan çok fazla fotoğraf var. Apple, kopyaları kaldırmak ve fotoğraflarınızın dağınıklığını gidermek için makine öğrenimi kullanıyor. Bu ayrıca, fotoğraf kitaplığınıza hayat eklemek ve fotoğraflar arasında gezinirken otomatik oynatmak için Canlı Fotoğraflar'ı kullanarak yaşamınızın yeni bir günlük görünümünü oluşturur.

Siri

AirPods
AirPod giyerken,
Siri
mesajınızı duyurup sesli olarak hemen yanıtlamanızı sağlayarak mesajlarınızı gelir gelmez size okuyabilir. Ses paylaşımı da mevcuttur ve iki kullanıcının bir cihazdan birden fazla AirPod setiyle ses paylaşmak için cihazlarına birlikte dokunmasına izin verir.

HomePod
HomePod artık iPhone'unuzu HomePod'unuza hafifçe vurarak müzik, podcast veya telefon görüşmelerinin sorunsuz bir şekilde geçişine izin veren el desteği sunuyor. Siri artık TuneIn, Radio.com ve daha fazlasından canlı ses çalabilir – sadece 100.000'den fazla radyo istasyonunu çalmanızı isteyin. Buna ek olarak, HomeKit artık kimin konuştuğunu tanıyabilir ve yanıtı kişiselleştirebilir.

CarPlay
CarPlay artık ABD'de satılan otomobillerin% 90'ından fazlasında kullanılabiliyor. Bu yıl Apple, CarPlay'i bir harita, takvim, müzik ve daha fazlası dahil olmak üzere aynı anda birden fazla görünüm görmenizi sağlayan yeni bir Gösterge Tablosu da dahil olmak üzere en büyük değişikliklerle güncelliyor. Siri, artık SiriKit aracılığıyla CarPlay'deki üçüncü taraf uygulamalarla da çalışıyor.

Siri'nin diğer yeni özellikleri:

 • Çok adımlı kısayollar Siri Kısayolları uygulamasıyla çalıştırılabilir
 • Önerilen otomasyonlar
 • Küçük ses örnekleri kullanmak yerine tamamen yazılım tarafından üretilen sinirsel bir TTS sesi. Bu, Siri teknik terimler veya uzun cümleler konuştuğu zaman netlik kazandırır.

İOS 13'te daha fazla değişiklik mevcut

 • Kurumsal hesaplar için tek oturum açma
 • İş ve kişisel hesaplar için çoklu iCloud hesabı desteği
 • Yeni Hızlı Yol klavyesi, iOS klavyesinde yazmak için hızlıca kaydırmanıza olanak tanır
 • Fotoğraflar uygulamasında yeniden tasarlanmış kullanıcı arayüzü
 • Yeni paylaşım sayfasında sıkça dağıtılan kullanıcılar ve paylaşılan uygulamalar için paylaşım önerileri var
 • Müzik uygulaması, müzik çalarken zaman senkronize edilmiş şarkı sözleri görüntüler
 • Safari metin boyutunu değiştirebilir
 • Mail, masaüstü tarzı metin biçimlendirmesi ve zengin yazı tipleri için destek alır
 • Yeni yazı tipi uygulaması, sistem genelinde kullanılabilir yazı tiplerini yüklemenizi ve yönetmenizi sağlar
 • Notes'ta paylaşılan klasörler ve daha fazla kuruluş seçeneği vardır
 • Memoji, özel emojileri daha gerçekçi hale getirmek için ek aksesuarlar, cilt tonları ve makyaj seçenekleri içerir
 • Memoji çıkartma setleri, emoji klavyesi aracılığıyla mesajlarda, postalarda ve diğer üçüncü taraf uygulamalarında kullanılabilen Memoji'lerinizin her biri için oluşturulur
 • Bilinmeyen arayanları sesli mesaja gönderebilme
 • Düşük veri modu

Ek kaynaklar

<a href = "https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/06/04/6a7ff6bb-6aa2-47ab-887d-1041c0525e4c/resize/770x/1bde952c6110b6e8786d8965a5deee15/keyboard-1.j hedef" = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

Yeni tokatlamak tipi klavye, birçok üçüncü taraf klavyede ve diğer mobil işletim sistemlerinde bulunan bir özelliği taklit eder ve gizliliğe ve güvenliğe özel önem verir.

"data-credit =" Resim: Apple "rel =" noopener noreferrer nofollow ">keyboard-1.jpg "data-original =" https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/06/04/6a7ff6bb-6aa2-47ab-887d-1041c0525e4c/resize/770x/1bde952c6110b6e8786d8965a5deee15/keyboard -1.jpg

Yeni tokatlamak tipi klavye, birçok üçüncü taraf klavyede ve diğer mobil işletim sistemlerinde bulunan bir özelliği taklit eder ve gizliliğe ve güvenliğe özel önem verir.

Resim: Elma

İOS 13 ne zaman piyasaya sürüldü?

 • iOS 13.0 beta: 3 Haziran 2019'da WWDC'de yayınlandı
 • iOS 13.0: İPhone aygıtları için 19 Eylül 2019'da herkese açıklandı (iPadOS 13, 24 Eylül 2019'da yayınlandı)
 • iOS 13.1: 24 Eylül 2019'da gösterime girdi.
 • iOS 13.2: Ekim 2019'da piyasaya sürüldü ve uyumlu iPhone modelleri, AirPods Pro desteği ve Siri gizlilik değişiklikleri için Deep Fusion kamera dahil
 • iOS 13.3: Şubat 2020'de halka açıklandı ve Apple News + düzeninde değişiklikler ve Ekran Saati için ek ebeveyn denetimleri dahil edildi
 • iOS 13.4: 24 Mart 2020'de kamuya açıklandı

Ek kaynaklar

İOS 13.1'de neler var?

Apple, iOS 13'ün özelliklerini duyurduğunda, şirket bazı özelliklerin yılın ilerleyen aylarında geleceğini belirtmedi. Apple, iOS 13'ün bazı özelliklerinin geciktiğini ancak 24 Eylül 2019'da yayınlanan iOS 13.1'de mevcut olduğunu açıkladı.

Peki, iOS 13.1'de bulunmayan ve iOS 13.0'da bulunmayan özellikler nelerdir? Bazı önemli ve küçük özellikler:

 • Kısayol otomasyonları

 • ETA'yı Haritalar'da paylaşma

 • Dinamik duvar kağıtları

 • AirPods Hacim Göstergesi

 • Yeni HomeKit simgeleri

 • Fare desteği geliştirmeleri

 • Uygulamalarda yeni TestFlight göstergesi

 • HEVC iyileştirmeleri

 • Yazı tipi yönetimi

 • Kitaplar uygulamasında hedefleri okuma

Ek kaynaklar

İOS 13.4'te neler var?

iOS 13.4, Apple, iOS 14'ü WWDC '20'de tanıtmadan önce iOS 13'ün son büyük yinelemelerinden biridir. Halk, iOS 13.4'teki özelliklerin birkaçını bilse de – özellikle iCloud Drive Klasör Paylaşımı desteği – Apple, 2020 iPad Pro modellerini tanıttıklarında ve iOS'ta iPadOS kullanıcıları için tam fare ve izleme dörtgeni desteğini duyurduklarında birçok kişiyi şaşırttı 13.4.

iOS 13.4, iOS ekosistemine aşağıdakiler gibi birçok harika yeni özellik getiriyor:

 • iCloud Klasör Paylaşımı (daha önce nasıl kullanacağımızı)

 • E-posta okuma görünümünde posta öğelerine yanıt vermeyi ve bunlar üzerinde işlem yapmayı çok daha az kafa karıştırıcı hale getiren, Posta için daha iyi ve yeniden tasarlanmış araç çubuğu

 • Çıkartma olarak kullanılabilecek dokuz yeni Memoji ve Animoji ifadesi

 • Yeni Magic Keyboard (yalnızca iPadOS) ile 2020 iPad Pro modelleri için destek

 • Hücresel ve Wi-Fi akışının ve indirme kalitesinin kontrolüne izin veren yeni TV Uygulaması ayarları

 • Shazam Kısayol uygulaması eylemleri

İPadOS ve iOS ayrılık yolları mı?

iOS iki ayrı işletim sistemine bölünüyor: iPhone ve iPod Touch için iOS ve iPadOS iPad için. iPadOS, iOS ile aynı özelliklerin tümünü içerir, ancak yeni bir çoklu görev sistemi, dosya yöneticisi ve daha fazla masaüstü benzeri uygulama deneyimi gibi yeni özellikler eklemek için daha da ileri gider.

İPhone'lar için iOS 13'ün ve iPadOS 13'ten yaklaşık iki hafta önce gelen iPod touch cihazlarının piyasaya sürülmesiyle Apple, bu cihazların ve ilgili işletim sistemlerinin resmi olarak bölünme yolları olduğunu açıkça gösteriyor. İleride, iPad'ler ve iPhone'lar farklı özellik setlerine ve sürüm döngülerine sahip olacak.

İOS 13'ü nasıl edinebilir ve yükleyebilirim?

Apple, uyumlu cihazlar için iOS 13'ü herkese açık olarak yayınladı. Aşağıdaki adımları uygulayarak uyumlu cihazlarınızı iOS 13'e güncelleyebilirsiniz:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.

 2. Genel | Yazılım güncellemesi.

 3. İOS 13 kullanılabiliyorsa, indirmeniz ve yüklemeniz istenir.

İTunes çalıştırıyorsanız, cihazınızı orada da güncelleyebilirsiniz:

 1. İOS aygıtınızı Mac veya Windows bilgisayarınıza bağlayın.

 2. İTunes'ta cihazınızı seçin.

 3. Güncellemeyi Kontrol Et'i seçin.

 4. iTunes, güncellemeleri kontrol eder ve cihazınız için mevcutsa iOS 13'e yükseltmenizi ister.

Ek kaynaklar

Editörün Notu: Bu makale ilk olarak 3 Haziran 2019'da yayımlandı ve en son 30 Mart 2020'de güncellendi.

ios13-hero.jpg "veri-orijinal =" https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/06/03/c7d3cfdc-e21b-43b4-a9ab-a3fdbab77716/resize/770x/aac689374c265e825fa60cbb/12e86e -hero.jpg

Resim: Elma

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*