Apple iOS 15 hile sayfası: Bilmeniz gereken her şey

Apple'ın en yeni mobil işletim sistemi duyuruldu. iOS 15'in yeni özellikleri hakkında her şeyi öğrenin, cihazlarınızla çalışıp çalışmayacağını öğrenin ve nasıl kurulacağını öğrenin.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/07/9b01bdd1-34da-4e7e-bdef-80f4d48ed70d/resize/770x/28c8b30664f22333f41c13cca42b6f1b/ios-15-hero .jpg" target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: Elma">

Resim: Elma

Apple'ın mobil cihazlar için işletim sisteminin en son sürümü olan iOS 15, 7 Haziran 2021'de şirketin Dünya Çapında Geliştirici Konferansı'nda duyuruldu. iOS 15'in beta sürümü aynı gün piyasaya çıktı. geliştiriciler2021 yazında halka açık bir beta bekleniyor.

iOS'un bu yeni sürümü, iletişim değişikliklerine vurgu, hayatınızın belirli yönlerine odaklanma yeteneği, cihaz içi zeka ve dünyayı keşfetme gibi tüketiciler ve geliştiriciler için benzer birçok yeni özellik içeriyor.

Apple'ın iOS 15'i 2021 sonbaharında piyasaya sürmesi bekleniyor.

GÖRMEK: İşe alım kiti: iOS geliştiricisi (TechRepublic Premium)

iOS 15 nedir?

iOS 15, Apple'ın iPhone'ları ve iPod touch cihazlarını destekleyen en yeni mobil işletim sistemidir. Apple'ın 2021 WWDC'sinde duyuruldu ve iOS cihazlar için kullanılabilecek birçok yeni özellik ve hizmet içeriyor (cihazınızın desteklenip desteklenmediğini öğrenmek için aşağıdaki bölüme bakın).

GÖRMEK: WWDC 2021: MacOS Monterey, iOS 15, iPadOS 15, WatchOS 8 profesyoneller için olmazsa olmazlar arasında (Teknik Cumhuriyeti)

iOS'un bu yeni sürümü tüketiciler, geliştiriciler ve kurumsal müşterilerle ilgili birçok yeni özellik içeriyor. Bu özellikler, iletişime eklemeler, kullanıcıların belirli görevlere ve ellerindeki kişilere odaklanabilmeleri için iyileştirmeler ve dünya etkileşimi özelliklerini içerir.

iOS 15 cihazımda çalışır mı?

Desteklenen çoğu donanım iOS 14 ayrıca, bu yazının yazıldığı sırada mevcut olan aşağıdaki Apple cihazları da dahil olmak üzere iOS 15'i destekleyecektir:

 • iPhone 12
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Maks
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Maks
 • iPhone XS
 • iPhone XS Maks
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Artı
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Artı
 • iPhone 6'lar
 • iPhone 6s Artı
 • iPhone SE (birinci nesil)
 • iPhone SE (ikinci nesil)
 • iPod touch (yedinci nesil)

GÖRMEK: Yeni bir iPad, iPhone veya Mac'e nasıl geçiş yapılır (TechRepublic Premium)

Temel iOS 15 özellikleri nelerdir?

iletişim

Yüz Zamanı

FaceTime, görüntülü sohbeti daha doğal, rahat ve gerçekçi hale getirmek için iOS 15 ile önemli bir güncelleme alıyor. Bu, Apple'ın AirPods Pro ile öncülük ettiği Uzamsal Sesi destekleyen FaceTime uygulamasıyla başlar. Bu, Spatial Audio uyumlu AirPods takarken sesin cihazdan geliyormuş gibi ses çıkaracağı anlamına gelir.

FaceTime ayrıca, Ses Yalıtımı adı verilen bir özellik aracılığıyla ortam gürültüsünü engellemenize olanak tanıyan bir güncelleme alacak. Makine öğrenme sesinizi izole eden ve diğer tüm gürültüleri engelleyen bu özelliği güçlendirecektir.

iOS 14'te Apple, kimin konuştuğuna bağlı olarak boyutu artan canlı döşemeleri destekleyen çok kişili görüntülü arama için yeni bir görünüm sundu. Birçok kullanıcı bu özelliği beğenirken, pek çoğu beğenmedi. Apple, tüm katılımcıları aynı anda kolayca görebilmeniz için canlı döşeme görünümü ile tüm video katılımcılarını aynı boyutta ızgaralarda gösterecek bir ızgara görünümü arasında seçim yapmanızı sağlayan bir değişiklik yapıyor.

FaceTime için yapılan en büyük duyurular iki yeni özellik etrafında dönüyor: FaceTime Links ve Share Play.

GÖRMEK: WWDC 2021: İş profesyonelleri için en iyi 5 iOS 15 özelliği (Teknik Cumhuriyeti)

FaceTime bağlantıları, önceden bir FaceTime toplantısı planlamanıza ve ardından bağlantıyı e-posta, iMessage veya bir takvim daveti yoluyla katılımcılara göndermenize olanak tanır. Bir kullanıcı bağlantıyı tıkladığında, cihazı destekliyorsa FaceTime otomatik olarak açılır ve katılımcı Windows, Android veya FaceTime kullanamayan başka bir cihaz kullanıyorsa, FaceTime olmadan aramaya güvenli bir şekilde katılmalarını sağlayan bir web tarayıcısı açılır. uygulama.

Share Play, kullanıcılar için üç yeni özelliğin kilidini açan bir diğer önemli FaceTime özelliğidir: Birlikte müzik dinlemek, birlikte video izlemek ve birlikte ekran paylaşmak.

Birlikte müzik dinlemek ve video izlemek sesi senkronize edecek, böylece tüm izleyiciler aynı anda izliyor ve aynı anda görüntülü sohbet edebiliyor. Bu devam ederken diğer görevleri gerçekleştirmek için Resim içinde Resim'i veya videonun daha büyük ekranda göründüğü ve cihaz ekranında görüntülü sohbetin gerçekleştiği yerde bölünmüş bir görünüm elde etmek için AirPlay'i bir Apple TV'de veya AirPlay uyumlu başka bir ekranda kullanın.

Ayrıca Paylaşımlı Oyun, birine yardım etmek veya ekranınızda bir şeyin demosunu yapmak için ekranınızı diğer FaceTime katılımcılarıyla paylaşma özelliğini de destekler.

Mesajlar

Mesajlar, daha iyi arama, daha iyi uygulama entegrasyonu ve fotoğraf yönetimine olanak sağlayacak birkaç yeni özellik sunar.

İlk yeni özellik, cihazınız Rahatsız Etmeyin modundayken, Mesajlar bu durumu sizinle iletişim kurmaya çalışan herkese gösterecektir. Mesajı göndermeden önce Rahatsız Etmeyin modunda olduğunuz konusunda uyarılırlar. Yine de önemli mesajlar için sizi bölmeyi seçebilirler ve Rahatsız Etmeyin modunda olmanıza rağmen bu mesajlar size bildirilecektir.

GÖRMEK: Apple'ın kredi kartı, yeni Apple Card Family programıyla bir aile planı alıyor (Teknik Cumhuriyeti)

Mesajlar uygulamasıyla çok sayıda fotoğraf paylaşırsanız, çok sayıda fotoğraf göndermenin sohbeti kendi sohbet hattında her fotoğrafla spam göndermeyi içerdiğini bilirsiniz. Fotoğraf Yığınları ile Mesajlar, gönderilen birden fazla fotoğrafı, tüm fotoğrafların ızgara görünümünü elde etmek için çevrilebilen veya dokunulabilen tek bir dönen görünümde birleştirerek bu sorunu çözecektir.

Fotoğraflar uygulaması, Mesajlar'da başkaları tarafından gönderilenleri içeren fotoğrafları da çekebilir. Artık Mesajlar uygulamasından fotoğrafları tek tek manuel olarak çekmeniz gerekmeyecek.

Mesajlar'ın son önemli özelliği, Mesajlar'da arama yaparken daha kolay bulunabilen bir sohbetteki öğeleri sabitleme yeteneğidir. Bu, daha sonra vaktiniz olduğunda bir videoya, bağlantıya veya fotoğrafa geri dönmek için harikadır.

Odaklanmak

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/07/400f52b0-a98d-4583-b56d-b607f7f997eb/resize/770x/7a655143acc7942ad9038a57c3f881bd/ios15-notificationsummary.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Bildirim Özeti, acil olmayan bildirimlerin özet olarak teslim edileceği bir zaman belirlemenize olanak tanır, böylece gün boyunca kaçırdığınız şeyleri yakalayabilirsiniz.

" data-credit="Resim: Elma">ios15-notificationsummary.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/07/400f52b0-a98d-4583-b56d-b607f7f997eb/resize/770x/7a655143acc7942ad9038a57c3f881bd /ios15-notificationsummary.jpg

Bildirim Özeti, acil olmayan bildirimlerin özet olarak teslim edileceği bir zaman belirlemenize olanak tanır, böylece gün boyunca kaçırdığınız şeyleri yakalayabilirsiniz.

Resim: Elma

Apple, iki yeni özellik sunarak kullanıcıların iOS 15 ile eldeki göreve daha kolay odaklanmasını istiyor: Bildirim Takvimleri ve Özeti ve Odak modu.

Bildirim Çizelgeleri ve Özeti

Bildirimler, daha büyük simgeler, Mesajlar için kullanıcı profili fotoğrafları ve birbirlerinden daha kolay ayırt edilmeleri için daha büyük fotoğraflar içerecek şekilde yeniden tasarlandı. Buna ek olarak, artık belirli uygulamaları öncelikli olmayan olarak ayarlayabilir, böylece onları gün boyunca görmezsiniz ve bunun yerine, öncelikli olmayan bildirimleri istediğiniz zaman yakalayabilmek için seçtiğiniz saatte bir Bildirim Özeti alırsınız. Önemli iletişim bildirimleri her zaman gelecektir, ancak hangi bildirimlere ihtiyacınız olduğunu belirleyebilmek, çalışırken veya aile zamanlarında odaklanmayı iyileştirmede uzun bir yol kat edecektir.

GÖRMEK: 2021'de bir Apple platformu: iPad ve Mac'in yakınsamaya başladığı yıl (Teknik Cumhuriyeti)

Odak modu

Odak modu, odaklanabileceğiniz bir alan oluşturmanıza olanak tanır (iş, kişisel, egzersiz vb. için). Odak Modu oluşturmak, o moddayken hangi uygulamalara, Ana Ekranlara ve kişilere erişeceğinizi belirlemenizi sağlar. Modlar arasında geçiş yaparken, alakasız uygulamalar veya kişiler yok sayılır.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/07/e9a01680-2276-41a3-a441-05260ef2f4c6/resize/270x/9e0c4650f77b1288b91b17407118b7d9/ios15-livetext.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Canlı Metin, gerçek dünya ortamlarından metin almak için kamerayı kullanmanıza olanak tanır. Kartvizitteki bir telefon numarasını çevirmek ister misiniz? Kamerayı kullanın, ardından aramak için telefon numarasına dokunun.

" data-credit="Resim: Elma">ios15-livetext.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/07/e9a01680-2276-41a3-a441-05260ef2f4c6/resize/270x/9e0c4650f77b1288b91b17407118b7d9 /ios15-livetext.jpg

Canlı Metin, gerçek dünya ortamlarından metin almak için kamerayı kullanmanıza olanak tanır. Kartvizitteki bir telefon numarasını çevirmek ister misiniz? Kamerayı kullanın, ardından aramak için telefon numarasına dokunun.

Resim: Elma

Tek bir aygıtta oluşturulan odaklar, iCloud aracılığıyla ek aygıtlarla eşzamanlanacak, böylece odakları iPhone'dan iPad ve Mac ile kolayca paylaşabilirsiniz.

Cihaz Üzerindeki Zeka

Apple, aşağıdaki yeni iOS 15 cihaz üstü zeka özellikleri aracılığıyla cihaz üzerinde makine öğrenimini ve veri işlemeyi geliştirmeye devam ediyor.

Canlı Metin

Bu özellik, kullanıcıların bir fotoğrafı kolayca önizlemesine (veya metne dönük kamerayı kullanmasına) ve doğrudan fotoğraftan metin seçmesine ve hatta numarayı doğrudan iPhone'unuza yazmadan telefon numaralarını çevirmesine olanak tanır. Fotoğraflardaki metinler otomatik olarak OCR işlemine tabi tutulur ve e-postalara, sohbetlere veya düz metin yapıştırmayı destekleyen diğer uygulamalara yapıştırılabilir. Başlatıldığında, bu özellik aşağıdaki dilleri otomatik olarak destekleyecektir: İngilizce, Çince, Fransızca, İtalyanca, Almanca, Portekizce ve İspanyolca.

Spot ışığı

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/07/d0e2c673-bf2d-41be-ab7c-7ca5a335142d/resize/770x/442f7ada2f643f43a0732b67ab5d859c/ios15-spotlight.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Spotlight'ın yeni zengin veri görünümleri, Ana Ekranınızdan hiç ayrılmadan birçok kişi araması veya temel web araması yapmanıza olanak tanır.

" data-credit="Resim: Elma">ios15-spotlight.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/07/d0e2c673-bf2d-41be-ab7c-7ca5a335142d/resize/770x/442f7ada2f643f43a0732b67ab5d859c /ios15-spotlight.jpg

Spotlight'ın yeni zengin veri görünümleri, Ana Ekranınızdan hiç ayrılmadan birçok kişi araması veya temel web araması yapmanıza olanak tanır.

Resim: Elma

Spotlight, iki alanda ek yükseltmeler alıyor: Canlı Metin özelliği sayesinde, fotoğrafta belirli kişileri, sahneleri veya metni içeren fotoğraflarda arama yapmak için artık fotoğraf araması mümkün. Ayrıca, artık aradığınız kişiler için zengin sonuçlar döndürülür ve bağlamla bir arama başlatma, onlara kısa mesaj gönderme veya onlardan bahseden randevuları, notları ve dosyaları görme özelliklerini içerir.

Fotoğraflı Anılar

Fotoğraflar, cihaz üzerinde makine öğrenimi sayesinde sürekli olarak iyileştirmeler gören bir uygulamadır. iOS 15'te Photo Memories, önemli bir iyileştirme aldı. Bu özellik, ilgili fotoğrafları ve videoları birleştirerek Apple Music'ten seçilen bir şarkıyla, şarkının vesilesiyle ve ritmiyle videodaki aksiyona uyan bir video oluşturur. Videonun stilini düzenleyebilirsiniz ve stile uygun yeni müzik otomatik olarak seçilecektir.

dünyayı keşfetmek

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/07/e320a8a3-02f3-4a12-ad97-7da7743c75b2/resize/770x/b51d4e58ca03c2b79b41064f25fda4f6/ios15cardswallet.jpg" hedef ="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Apple, eyaletiniz destekliyorsa ehliyetinizi iptal etmenize izin vererek dijital cüzdanı daha da iyi hale getirmek için büyük bir baskı yapıyor.

" data-credit="Resim: Elma">ios15cardswallet.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/07/e320a8a3-02f3-4a12-ad97-7da7743c75b2/resize/770x/b51d4e58ca03c2b79b41064f25fda4f6/ioscard .jpg

Apple, eyaletiniz destekliyorsa ehliyetinizi iptal etmenize izin vererek dijital cüzdanı daha da iyi hale getirmek için büyük bir çaba harcıyor.

Resim: Elma

Cüzdan

Apple, iOS 14'ün bir parçası olarak Cüzdan'da Araba Anahtarlarını tanıttı; ancak bu özellik iOS 15'te çok daha iyileştirildi ve genişletildi. Araba Anahtarları, otel anahtarları ve geçişler artık Cüzdan uygulamasına eklenebilir. Apple'ın tüm fiziksel cüzdanı dijitalleştirme hedefine devam ederken, ehliyetinizi Cüzdan uygulamasına taramanıza ve her şey için dijital lisansı kullanmanıza izin vermek için belirli eyaletlerle ortaklık kuruyor. TSA bile gemide ve bu programa ilk katılan kişi olacak.

Hava

Apple, Dark Sky'ı bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce satın aldı ve bu hava özelliklerinin birçoğunu iOS 15'teki varsayılan Hava Durumu uygulamasına getiriyor. Yeni bir tasarım, mevcut dış koşullara ve yeni hava durumu verilerine göre değişen bir düzene sahip olacak. her türlü hava meraklısını mutlu edeceğinden emin olabilirsiniz.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/07/5d9b11c8-9d6d-4b98-b040-bc8b804c53ee/resize/770x/07978445ec0ff0dacbca81fa27db6c9f/ios-15-weather .jpg" target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: Elma">iOS 15 hava durumu" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/07/5d9b11c8-9d6d-4b98-b040-bc8b804c53ee/resize/770x/07978445ec0ff0dacbca81fa27db6c9f/ios -15-hava durumu.jpg

Resim: Elma

Haritalar

Apple, haritalara yeni "Şehir Deneyimleri" ekleyerek iOS 15'teki Haritalar uygulamasını büyük ölçüde geliştiriyor. Belirli şehirler için önemli yerler dijitalleştirilmiş 3B modeller olarak dahil edilecek ve yeni veriler ticari bölgeler, yol renkleri ve etiketler hakkında bilgi sunacak. Ek olarak, yeni bir gece modu, şehirleri mehtaplı bir ortamda keşfetmeye izin verecek.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/07/b3a14eb8-2cb1-48ab-b428-785cfa6ba36e/resize/770x/61bfb3c7ea7ee841ddaa005d125d770/ios-15-maps .jpg" target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: Elma">iOS 15 haritaları" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/07/b3a14eb8-2cb1-48ab-b428-785cfa6ba36e/resize/770x/61bfb3c7ea7eee841ddaa005d125d770/ios -15-haritalar.jpg

Resim: Elma

Yol ayrıntılarını ekleyen ve iyileştiren yeni yol tarifleri var ve artık seyahat ettiğiniz yol hakkında bisiklet şeridi bilgileri, taksi şeritleri ve daha fazlası gibi bilgileri içerecek. Bu, sürücülerin GPS yardımıyla daha güvenli bir şekilde seyahat etmelerini sağlayacaktır.

Transit yolcuları artık favori hatlarını sabitleyebilir ve varış noktasına yaklaşırken karaya çıkma zamanı geldiğinde watchOS'ta bildirim alabilir.

Son olarak, Haritalar belirli şehirlere yeni bir artırılmış gerçeklik görünümü ekler. Desteklenen şehirlerde binaları taramak ve bir kamera görünümünde üst üste bindirilmiş yürüyüş talimatları almak için kamerayı kullanın. Lansmanda, bu Londra, Los Angeles, New York, Philadelphia ve San Diego'da satışa sunulacak ve bu yıl daha sonra daha fazlası eklenecek.

Gizlilik

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/07/a6be9d89-5e14-458e-a259-793b1d0aee27/resize/770x/ca19bc68728daf0b9c11bb4661a488a1/ios15-appprivacyreport.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

iOS 15'teki Gizlilik Raporları, uygulamaları ve verilerinizle ne yaptıklarını kontrol etmenizi sağlar.

" data-credit="Resim: Elma">ios15-appprivacyreport.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/07/a6be9d89-5e14-458e-a259-793b1d0aee27/resize/770x/ca19bc68728daf0b9c11bb4661a488a1 /ios15-appprivacyreport.jpg

iOS 15'teki Gizlilik Raporları, uygulamaları ve verilerinizle ne yaptıklarını kontrol etmenizi sağlar.

Resim: Elma

Apple, gizlilik temelli iOS 15 değişiklikleri ile iOS'u dünyanın en güvenli mobil işletim sistemi yapma konusundaki duruşunu sürdürdü. Bu yeni özellikler arasında Gizlilik raporları, Mail ve Siri bulunmaktadır.

Mail'de Apple, kullanıcının piksel izlemeyi engellemesini sağlıyor ve gönderenlerin e-posta okumanızı izleyememesi için IP adresini gizleyecektir.

Siri için, Apple varsayılan olarak aygıtta Siri için konuşma tanımayı yapmaya başlayacak, bu da sesinizin Siri için kopyalanması için Apple sunucularına hiç gönderilmeyeceği anlamına geliyor. Bu aynı zamanda bir hız avantajıdır, çünkü isteklerin genellikle daha hızlı işlenebileceği anlamına gelir.

Apple, belirli uygulamaların gizliliğiniz söz konusu olduğunda ne kadar iyi davrandığını görmek için erişilebilen uygulamalar için yeni bir Gizlilik Raporu özelliği sunuyor. Rapor, onlara verdiğiniz izinleri, hangi üçüncü taraf alanlarla iletişim kurduklarını ve ne kadar yakın zamanda iletişim kurduklarını ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

Diğer önemli iOS 15 özellikleri

 • Memoji, kullanıcıların seçebileceği yeni giysiler, gözlükler, şapkalar ve göz rengi özelleştirmeleri içeriyor.
 • Haritalar, şehirler ve seyahat ederken ziyaret edilecek yerler için editoryal küratörlüğünde rehberler içerecek.
 • Safari, kaydırılabilir sekmeler, yeni bir akıllı arama alanı ve tıpkı macOS'ta olduğu gibi üçüncü taraf web uzantılarını yükleme yeteneği ile tamamen yeniden tasarlandı.
 • Cüzdan artık kurumsal rozetler için ofis anahtarlarını ve şu anda kullanılmayan geçişleri arşivleme özelliğini destekliyor.
 • Fotoğraflar, kamera, lens ve deklanşör hızı, dosya boyutu veya Mesajlar'da Sizinle Paylaşılan fotoğrafı kimin gönderdiği gibi bilgileri görüntüleyen yeni bir Bilgi paneli içerir. Ayrıca, çekildiği tarihi veya konumu düzenleyebilir, bir başlık ekleyebilir ve Görsel Arama tarafından algılanan öğeler hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 • Sağlık uygulaması, verilerinizi başkalarıyla kolayca paylaşmanıza, sağlık sağlayıcılarının Laboratuvar bilgilerini görmenize ve sağlık trendlerini görüntülemenize olanak tanır.
 • Güvenli yapıştırma, uygulamaların siz özellikle erişim izni verene kadar kopyaladığınızı görmeyeceği anlamına gelir.
 • Siri artık Zamanlayıcılar ve Alarmlar, Telefon, Mesajlaşma, Paylaşma, Uygulama Başlatma, Ses Oynatmayı Kontrol Etme ve Ayarlar dahil olmak üzere birçok görev için çevrimdışı desteğe sahiptir.
 • Apple Kimliği artık, siz öldükten sonra aile üyelerinin veya sevdiklerinizin verilerinize erişmesine izin vermek için Apple'ın Dijital Miras programına katılabilir. Ayrıca, Apple Kimliğiniz kilitlenirse, kilitli hesabınıza anında geri erişim sağlamak için size bir kod sağlayabilecek güvenilir kişileri belirleyebilirsiniz.
 • VoiceOver artık görüntüleri keşfetme ve görüntüler içindeki kişiler, nesneler, metin ve tablolar hakkında ayrıntılar alma özelliğini destekliyor.
 • Uygulama Kitaplığı özelliği artık Ana Ekranları kolayca yeniden sıralamanıza olanak tanır.
 • Apple Pay, kullanıcılara, satıcının izin verdiği kupon kodları veya ek bilgiler gibi şeyleri girme olanağı sağlamak için ödeme akışı ekranını yeniden tasarladı.
 • Kamera, geometrik bozulmayı iyileştiren ve hareketli nesneleri daha iyi yakalarken görüntü parazitini ve şeritlenmeyi azaltan yeni bir panorama modu içerir.
 • CarPlay artık mesajları ve bildirimleri anons edebilir.
 • FindMy, kullanıcıların AirTag cihazlarını bulabileceği şekilde desteklenen AirPods modellerini bulmak için kullanılabilir.
 • Apple, imleci basılı tutarken metin girişi için büyüteci geri getirdi
 • Yazılım güncellemesi artık önceki ana sürümde kalmanıza ve yine de güvenlik güncellemeleri almanıza veya özellik ve güvenlik güncellemeleri için en son sürüme geçmenize olanak tanır.
 • Geçici iCloud saklama alanı, iCloud'da yeterli boş alanınız olmasa bile iCloud'u yeni bir aygıta aktarmak için kullanmanıza olanak tanır. Apple, bu işlem için size ücretsiz depolama alanı sağlayacaktır.
 • Mail, App Store, uyku verileri, Game Center, Find My ve Contacts için olanlar dahil olmak üzere ek sistem widget'ları.

GÖRMEK: iOS geliştirmeye başlarken (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

iOS 15'i nasıl edinebilirim?

iOS 15'i hemen edinmek için iOS Geliştirici Programına üye olmanız gerekir. Üye olarak giriş yapabilirsiniz Apple'ın Geliştirici İndirmeleri sayfasına gidin ve aşağıdaki adımları uygulayarak (profil yüklendikten sonra) güncellemeleri kontrol etmenize ve iOS 15 betalarını yüklemenize izin verecek bir profil yükleyin:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Genel Seç | Yazılım güncellemesi.
 3. iOS 15 beta göründüğünde İndir ve Yükle'yi seçin.
 4. Şartlar ve koşulları kabul ettikten sonra cihazınız güncellemeyi indirecek, yükleyecek ve otomatik olarak yeniden başlayacaktır.

Yalnızca betayı çalıştırmaya ayrılmış cihazlara iOS 15 beta yüklemelisiniz. Betalar genellikle günlük işleri etkileyebilecek hatalara sahiptir ve bu nedenle dikkatli ilerlemelisiniz.

Apple'ın 2021 yazında daha sonra, kullanıcıların şu adreste beta sürümleri almak için kaydolmalarını sağlayacak bir genel beta programı yayınlayacağını umuyorum. beta.apple.com.

iOS 15'in çıkış tarihi nedir?

7 Haziran 2021:

Apple, iOS 15'i WWDC'de geliştiricilere tanıttı ve geliştiricilerin indirip uygulama oluşturmaya başlaması için bir beta yayınladı.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*