Apple iPadOS: Bir hile sayfası

Apple'ın iPad için işletim sistemi, iPad'i dizüstü bilgisayar yerine kullanmayı kolaylaştıran özellikler içerir. İşte iPadOS hakkında bilmeniz gerekenler.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/07/5b720eeb-9fc1-4f4e-ac4d-144d9ecc8c06/resize/770x/b7a08b5c9e04107a44fb5dffc453ec42/ipad-os15.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

iPadOS 15

" data-credit="Resim: Elma">

Resim: Elma

2010 yılında ilk nesil iPad'in piyasaya sürülmesinden bu yana, Apple tablet pazarına hakim oldu. Başlangıçta iPhone OS 3.2 ile piyasaya sürülen birinci nesil 9.7" iPad, mimari olarak büyük bir iPhone'a benziyordu. Birbirini izleyen modellerle Apple, aşağıdaki gibi giriş yöntemleri için destek ekleyerek iPad'i iPhone'dan farklılaştırdı. elma kalemive 7,9" gibi farklı ekran boyutları iPad Mini, ve 11" ve 12.9" iPad Pro ve 11" ve 12.9" M1 çipli iPad Pro.

iPad serisi tamamen ayrı bir ürün kategorisine genişlediğinden, Apple 2019'da duyurdu Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı (WWDC) başlayarak iPad için iOS'u iPadOS olarak yeniden markalaştırdığını iOS 13 iPad'i diğer cihazlardan ayıran özellikleri vurgulamak ve hedeflemek için. Bu, Apple'ın watchOS için adlandırma eğilimini takip ediyor: elma izleve tvOS için elma televizyonu.

TechRepublic'in iPadOS hile sayfası, iPadOS'un iOS'tan nasıl farklı olduğuna dair bir genel bakış niteliğindedir ve yeni bilgiler mevcut oldukça düzenli olarak güncellenecektir. Bu makaleyi de indirebilirsiniz: Apple iPadOS: Bir hile sayfası (ücretsiz PDF).

GÖRMEK: Mobil cihaz güvenlik politikası (TechRepublic Premium)

iPadOS nedir?

iOS 13'ün piyasaya sürülmesi için Apple, iPad için iOS varyantını şu şekilde yeniden markaladı: iPadOS, etkili bir şekilde telefon odaklı iOS'un bir üst kümesi haline getiriyor. iPadOS, aşağıdakilerle kullanılabilen tüm geliştirmeleri içerir: iOS 13, iPad'e özgü yeni özellikler ve optimizasyonların yanı sıra.

Yazılım mühendisliği kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi, "Gerçekten farklı bir deneyim haline geldi" dedi. iPadOS hakkında özel bir röportaj. "Bu bir iPhone deneyimi değil. Bu bir Mac deneyimi değil. Bu isim, bunun bir göstergesidir."

Ek kaynaklar

iPadOS'un iOS'tan farkı nedir?

iPadOS, iPad'i giriş seviyesi MacBook ile özellik eşliğine yaklaştırarak, dizüstü bilgisayar değiştirme. iPadOS aşağıdaki özellikleri içerir:

 1. Tablet odaklı ana ekran —  iPadOS ana ekranı artık kalıcı widget'ları destekliyor. iPadOS ana ekranı, Ana Ekran widget'larını destekleyecektir (açık iPadOS 15 ve daha yeni). Kullanıcılar, ana ekrana widget'ları bir uygulamada yaptıkları gibi yerleştirebilir ve düzenleyebilir (Android 3.0'dan beri Android tabletlerdeki widget'lara benzer).

 2. Geliştirilmiş çoklu görev — Kullanıcılar, Slide Over görünümünde tüm uygulamaları görmek için alt kısımda kaydırarak veya yukarı kaydırarak Slide Over uygulamaları arasında geçiş yapabilir. Slide Over uygulamaları, en üste sürüklenerek tam ekrana taşınabilir veya uygulama değiştiriciyi açıp uygulamayı yukarı doğru iterek kapatılabilir. Çoklu Görev özelliği (iPadOS 15 ve daha yeni sürümlerde bulunur), iPad'deki uygulamaları bulmayı ve kullanmayı kolaylaştırır. Kullanıcılar tam ekran modunda tek bir uygulamayı kullanabilir veya Bölünmüş Görünüm veya Slayt Üstü modunda aynı anda birden fazla uygulamayı kullanabilir. Yeni orta pencere özelliği, kullanıcıların mevcut görevden ayrılmadan notları veya mesajları ekranın ortasına getirmek için dokunup basılı tutmalarına olanak tanır. Kolay menü seçenekleriyle kullanıcılar, üzerinde çalışmakta oldukları herhangi bir görevi kesintiye uğratmadan ek seçeneklere erişebilirler. saat WWDC 2021, Apple ayrıca "raf", kullanıcıların iPad ekranlarının altında erişebilecekleri açık uygulamaları görüntüleyen bir tepsi.

 3. Masaüstü Safari — Safari artık web sayfalarının dokunmatik ekranlar için optimize edilmiş masaüstü sürümünü ve ayrıca Google Dokümanlar ve WordPress düzenleyici için daha iyi desteği yüklüyor. Safari'ye yaklaşık 30 yeni klavye kısayolu eklendi.

 4. Harici sürücü desteği — USB sürücüler ve SD kartlar artık Dosyalar'da destekleniyor, bu da dosya yönetimi için üçüncü taraf bir programa veya bir aracı Mac'e ihtiyaç duymadan doğrudan bir iPad'e bağlanmayı mümkün kılıyor.

 5. Dosyalar uygulamasında iyileştirmeler — Dosyalar, Mac OS'deki Finder'a benzer bir sütun görünümü ve SMB paylaşımları için destek ekler.

 6. Kamera desteği — Kameralar doğrudan iPad'e bağlanabilir ve fotoğraflar Adobe Lightroom gibi iPad uygulamalarında düzenlenmek üzere içe aktarılabilir.

 7. Yazı tipi desteği — Fontlar, çeşitli uygulamalarda kullanılmak üzere App Store'dan indirilebilir.

 8. Daha hızlı düzenleme için yeni hareketler — Kopyalama, yapıştırma ve geri alma artık birinci taraf ve üçüncü taraf uygulamalar için kullanılabilen üç parmakla sıkıştırma, kopyalama için üç parmakla sıkıştırma, yapıştırma için üç parmakla yayma ve geri alma için üç parmakla kaydırma ile üç parmakla yapılan hareketler kullanılarak gerçekleştirilebilir. .

 9. Apple Pencil iyileştirmeleri — Apple Pencil ile ekranın köşesinden hızlıca kaydırmak, işaretleme görünümünü açarak kullanıcıların ekrandaki herhangi bir şeye açıklama eklemesine ve bunu dışa aktarmasına olanak tanır. Apple Pencil için gecikme süresi 20 ms'den 9 ms'ye düşürüldü. WWDC 2021'de Apple, Apple Pencil için yeni yetenekler duyurdu. Kullanıcılar, Kalem ile ekranı yukarı kaydırarak ve ardından Hızlı Not yazarak not ekleyebilirler. Kullanıcılar ayrıca ziyaret ettikleri her site için bir Hızlı Not kaydetmek üzere bağlantılar/URL'ler ekleyebilir. Kullanıcı aynı web sitesine döndüğünde Hızlı Not otomatik olarak kullanılabilir olacaktır. Quick Notes'a Notes aracılığıyla da erişilebilir. Apple Pencil Quick Notes özelliği macOS ve iPad OS'de mevcuttur ve iOS'tan erişilebilir.

 10. sepet — Kullanıcılar, Mac OS masaüstünü ikinci bir ekran olarak iPad'e genişletebilir veya her iki ekran arasında içerik yansıtabilir. Sidecar, Apple Pencil ile birlikte kullanıldığında iPad'i çizim tableti olarak kullanılabilir hale getirebilir. Sidecar, kablolu bir bağlantı üzerinden veya kablosuz olarak 10 metre içinde çalışır.

 11. İzleme dörtgeni desteği — Apple'ın Magic Keyboard, Magic Mouse 2, Magic Trackpad 2'nin yanı sıra Bluetooth veya USB üzerinden bağlanan üçüncü taraf aksesuarları için destek vardır. ZDNet'ten Jason Cipriani'ye göre, "fare desteği bir AssistiveTouch özelliğidir ve iPad'e bir Magic Trackpad bağlandığında da çalışır" ve "ekranda hareket eden ve ekrana dokunurken bir parmak gibi hareket eden dairesel bir imleç" sağlar. . Çoklu dokunma hareketlerinin bir fare işaretçisiyle nasıl çalışacağı belli değil."

 12. karalama — Apple Pencil için iPadOS 14'teki bu özellik, Kalem sahiplerinin herhangi bir metin alanına el yazısı yazmasına ve el yazısından otomatik olarak yazıya çevrilmesine olanak tanır. Piyasaya sürüldüğünde, İngilizce ile geleneksel ve basitleştirilmiş Çince'yi destekleyecek ve aynı metin alanında birlikte kullanıldığında ikisi arasında ayrım yapabilecek.

 13. Çevirmek — Apple'ın Çeviri uygulaması, iPadOS 15'teki yeni özelliklerle de mevcuttur. iPad, bir kişinin ne zaman konuştuğunu algılayan yeni bir otomatik çeviri özelliği kullanır, böylece konuşulan kelimeleri çevirmek için herhangi bir düğmeye basmaya gerek kalmaz. Kullanıcılar ayrıca iPad ekranlarındaki herhangi bir yerden metin çevirebilir (e-posta, Safari/web'de gezinme, metinler vb.).

 14. Hızlı Oyun Alanları — WWDC 2021'de Apple duyurdu Hızlı Oyun Alanları Bu, geliştiricilerin Swift UI aracılığıyla doğrudan iPad'de uygulamalar oluşturmasına olanak tanır. Swift Playgrounds'u kullanan geliştiriciler, kodlama değişikliklerinin önizleme modunda yansıtıldığını hemen görebilir. Uygulama geliştirmede yeni olanlar şanslıdır—Swift Playgrounds, ilk uygulamanızı oluşturmanız için bir kılavuz sunar ve hatta doğrudan App Store'a (iPhone ve iPad için) gönderilebilir.

Ek kaynaklar

Hangi cihazlar iPadOS kullanabilir?

iPadOS, M1 çipli 12.9" ve 11" iPad Pro, 12.9", 11", 10.5" ve 9.7" iPad Pro, 5., 6., 7. ve 8. nesil iPad, 4. ve 5. nesil iPad için mevcuttur mini ve 2., 3. ve 4. nesil iPad Air. Apple iPad Pro 2020 önceden yüklenmiş iPadOS 13.4 ve 4. nesil iPad Air ve 8. nesil iPad iPad OS 14 önceden yüklenmiş olarak gönderilir.

GÖRMEK: TechRepublic'in tüm hile sayfaları ve akıllı kişi kılavuzları

iPadOS ne zaman çıktı?

Apple, iPadOS'u ilk olarak WWDC 2019'da duyurdu; şirket iPadOS 14'ü duyurdu 2020. Geliştirici betaları, duyurunun yapıldığı gün olan 22 Haziran 2020'de kullanıma sunuldu. iPadOS 14'ün genel beta sürümü 9 Temmuz 2020'de yayınlandı ve son sürüm 16 Eylül 2020'de yapıldı. Apple, 26 Nisan 2021'de iPadOS 14.5'i piyasaya sürdü. iPadOS 15, 7 Haziran 2021'de WWDC 2021'de duyuruldu; Apple'a göre, genel beta Temmuz 2021'de bekleniyor ve son sürüm sonbaharda olacak.

Ek kaynaklar

iPadOS'u nasıl edinebilirim?

Güncelleme artık uyumlu iPad modellerinde mevcuttur. Güncellemek için Ayarlar uygulamasını açın ve Genel > Yazılım Güncelleme'ye gidin. LTE özellikli iPad kullanıcıları için, güncellemeyi indirmenin bir sonucu olarak aşırı kullanımları veya kısıtlamaları önlemek için Wi-Fi'ye bağlanmaları önerilir. ZDNet'in şu konularda ek tavsiyeleri vardır: iPad'inizi yazılım güncellemeleri için hazırlama.

Ek kaynaklar

Editörün Notu: Bu makale ilk olarak James Sanders tarafından yazıldı ve ardından Brandon Vigliarolo ve Kristen Lotze tarafından güncellendi.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2019/06/03/71c7203c-9d62-4da6-b0e5-d26e028d97e7/resize/770x/4eb075b024ba20944703e696b97212ce/apple-ipados.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: Elma">apple-ipados.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2019/06/03/71c7203c-9d62-4da6-b0e5-d26e028d97e7/resize/770x/4eb075b024ba20944703e696b97212ce /elma-ipados.jpg

Resim: Elma

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*