Apple iPadOS: Bir hile sayfası

Apple'ın yeni iPad için işletim sistemi, iPad'i dizüstü bilgisayar yerine kullanmayı kolaylaştıran çeşitli özellikler içeriyor. İşte bilmeniz gerekenler.

Apple iPadOS: Yenilikler ve adı neden değiştiriliyor?
Apple'ın yeni iPad için işletim sistemi, iPad'i dizüstü bilgisayar yerine kullanmayı kolaylaştıran çeşitli özellikler içeriyor. İşte bilmeniz gerekenler.
http://www.techrepublic.com/

İlk nesil iPad'in 2010'da piyasaya sürülmesinden bu yana, Apple tablet pazarına hakim oldu. İlk olarak iPhone OS 3.2 ile piyasaya sürülen ilk nesil 9.7 "iPad, mimari olarak büyük bir iPhone'a benziyordu. Apple, birbirini izleyen modellerle, iPad'i iPhone'dan Elma Kalemive 7,9 "gibi farklı ekran boyutları iPad Minive 11 "ve 12,9" iPad Pro.

İPad serisi tamamen ayrı bir ürün kategorisine genişlediğinden, Apple 2019'da Dünya Çapındaki Geliştiriciler Konferansı (WWDC) iPad'i diğer cihazlardan ayıran özellikleri vurgulamak ve hedeflemek için iPad için iOS'u "iPadOS" olarak yeniden markaladı (iOS 13'ten başlayarak). Bu, Apple'ın watchOS için Apple Watchve için TVOS Apple TV.

TechRepublic'in iPadOS için hile sayfası, iPadOS'un iOS'tan nasıl farklı olduğuna hızlı bir genel bakış ve yeni bilgiler geldikçe periyodik olarak güncellenecek "canlı" bir kılavuzdur. Ayrıca indirilebilir, Apple iPadOS: Hile sayfası (ücretsiz PDF).

GÖRMEK: Tüm TechRepublic'in hile sayfaları ve akıllı kişi kılavuzları

İPadOS nedir?

İOS 13'ün piyasaya sürülmesi için Apple, iPad için iOS varyantını iPadOS olarak yeniden markalaştırıyor ve bu da onu telefon odaklı iOS'un bir süper seti haline getiriyor. iPadOS, gelecekteki tüm iyileştirmeleri devralır iOS 13ve iPad'e özgü yeni özellikler ve optimizasyonlar içerir.

Yazılım mühendisliği kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi, "Bu gerçekten farklı bir deneyim oldu," iPadOS hakkında özel bir röportaj. "Bu bir iPhone deneyimi değil. Mac deneyimi değil. Adı bunun bir tanınması."

Ek kaynaklar

İPadOS ile iOS arasındaki fark nedir?

iPadOS, iPad'i giriş seviyesi MacBook ile eşlik özelliğine yaklaştırıyor ve laptop değiştirme.

iPadOS aşağıdaki özellikleri içerir:

 1. Tablet odaklı ana ekran – iPadOS ana ekranı artık Android 3.0'dan (Honeycomb) beri Android tabletlerdeki widget'lara benzer kalıcı widget'ları destekliyor.

 2. Geliştirilmiş çoklu görev – Kullanıcılar, alttan hızlıca kaydırarak veya Slayt Üstü görünümünde tüm uygulamaları görmek için hızlıca kaydırarak Slide Over uygulamaları arasında geçiş yapabilir. Slide Over uygulamaları üste sürüklenerek tam ekrana taşınabilir veya uygulama değiştiriciye açılarak ve uygulamayı yukarı doğru kaydırarak kapatılabilir.

 3. Masaüstü Safari – Safari artık dokunmatik ekranlar için optimize edilmiş web sayfalarının masaüstü sürümünü ve Google Dokümanlar ve WordPress düzenleyicisini daha iyi destekliyor. Safari'ye 30 yeni klavye kısayolu eklendi.

 4. Harici sürücü desteği – USB sürücüler ve SD kartlar artık Dosyalar'da desteklenerek üçüncü taraf programlara veya dosya yönetimi için aracı bir Mac'e gerek kalmadan doğrudan iPad'e bağlanmayı mümkün kılıyor.

 5. Dosyalar uygulamasındaki geliştirmeler – Dosyalar, Mac OS'ta Finder'a benzer bir sütun görünümü ve SMB paylaşımları için destek ekler.

 6. Kamera desteği – Kameralar doğrudan iPad'e bağlanabilir ve fotoğraflar Adobe Lightroom gibi iPad uygulamalarında düzenleme için içe aktarılabilir.

 7. Yazı tipi desteği – Yazı tipleri, çeşitli uygulamalarda kullanılmak üzere App Store'dan indirilebilir.

 8. Daha hızlı düzenleme için yeni hareketler – Kopyalama, yapıştırma ve geri alma artık üç parmak hareketleriyle, kopyalamak için üç parmak sıkıştırma, yapıştırmak için üç parmak yayma ve geri almak için üç parmak kaydırma ile birinci taraf ve üçüncü taraf uygulamalar için kullanılabilir .

 9. Apple Pencil geliştirmeleri – Apple Pencil ile ekranın köşesinden hızlıca kaydırma, işaretleme görünümünü açar ve kullanıcıların ekrandaki herhangi bir şeye açıklama eklemesine ve dışa aktarmasına olanak tanır. Apple Pencil için gecikme süresi 20ms'den 9ms'ye düşürüldü.

 10. motosiklet sepeti – Kullanıcılar Mac OS masaüstlerini ikinci bir ekran olarak iPad'e genişletebilir veya her iki ekran arasında içeriği yansıtabilir. Apple Pencil ile birlikte kullanıldığında, Sidecar iPad'i çizim tableti olarak kullanılabilir hale getirebilir. Sepet kablolu bir bağlantı üzerinden veya 10 metre içinde kablosuz olarak çalışır.

 11. İzleme dörtgeni desteği – Apple'ın Magic Keyboard, Magic Mouse 2, Magic Trackpad 2 ve Bluetooth veya USB üzerinden bağlı üçüncü taraf aksesuarları için destek var. ZDNet'ten Jason Cipriani'ye göre, "fare desteği bir AssistiveTouch özelliğidir ve iPad'e bir Magic Trackpad bağlandığında da çalışır" ve "ekranda hareket ederken, ekrana dokunurken parmağınız gibi hareket eden dairesel bir imleç sağladığını" Çoklu dokunma hareketlerinin fare işaretçisi ile nasıl çalışacağı belli değil. "

Ek kaynaklar

Hangi cihazlar iPadOS'u kullanabilir?

iPadOS, 12.9 ", 11", 10.5 "ve 9.7" iPad Pro, 5., 6. ve 7. nesil iPad, 4. ve 5. nesil iPad mini ve 2. ve 3. nesil iPad Air için kullanılabilir. Apple iPad Pro 2020 iPadOS 13.4 önceden yüklenmiş olarak gelir.

Ek kaynaklar

İPadOS ne zaman piyasaya sürüldü?

İPadOS 13.4'ün kararlı sürümü 24 Mart 2020 Salı günü iOS 13.4 ile birlikte piyasaya sürülecek.

Ek kaynaklar

İPadOS'u nasıl edinebilirim?

Güncelleme artık uyumlu iPad modellerinde mevcut. Güncellemek için Ayarlar uygulamasını açın ve Genel> Yazılım Güncelleme'ye gidin. LTE özellikli iPad kullanıcıları için, güncellemeyi indirmenin bir sonucu olarak fazlalıkları veya kısıtlamaları önlemek için Wi-Fi'ye bağlanmanız önerilir. ZDNet ile ilgili ek tavsiye iPad'inizi yazılım güncellemelerine hazırlama.

Ek kaynaklar

<a href = "https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/06/03/71c7203c-9d62-4da6-b0e5-d26e028d97e7/resize/770x/4eb075b024ba20944703e696b97212ce/apple-ipop.- = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" Resim: Apple "rel =" noopener noreferrer nofollow ">apple-ipados.jpg "veri-orijinal =" https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/06/03/71c7203c-9d62-4da6-b0e5-d26e028d97e7/resize/770x/4eb075b024ba20944703e696bce1291212 -ipados.jpg

Resim: Elma

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*