Apple macOS Catalina: Bir hile sayfası

Apple'ın işletim sistemi hattına en son girişi macOS Catalina. MacOS 10.15 ile birlikte gelen özellikler, uygulamalar ve güvenlik güncelleştirmeleri hakkında bilgi edinin.

3 Haziran 2019'da Dünya Çapında Geliştirici Konferansı (WWDC), Apple masaüstü işletim sisteminin bir sonraki yinelemesine çok beklenen bir bakış attı: macOS Catalina.

MacOS Catalina Apple ile şimdi tüm işletim sistemi hatlarında şimdi tanıdık yıllık sürümleri benimsemek, geleneksel masaüstü ortamı ile mobil alanda bulunanları hafiflik verimliliği ile tanıdık bir deneyim ile birleştirerek mobil alandaki çizgiyi daha da bulanıklaştırıyor. Mac bilgisayarları ve iPad veya iPhone cihazlarını düzenli olarak kullanan kullanıcılar. Catalina ayrıca daha önce hiç olmadığı kadar derin bir entegrasyon getiriyor.

Bu macOS Catalina hile sayfası, kullanıcıların bildiği ve beğendiği masaüstü deneyimini korurken performansı daha da artıran özelliklerini, uygulamalarını ve güvenlik güncellemelerini kapsar. Bu kılavuz, bu Apple işletim sistemi hakkındaki en son bilgileri yansıtacak şekilde düzenli olarak güncellenecektir. Ayrıca indirilebilir, Hile sayfası: Apple macOS Catalina (ücretsiz PDF).

GÖRMEK: İş kullanıcıları için en iyi 20 Apple klavye kısayolu (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

MacOS Catalina nedir?

macOS Catalina, Apple'ın masaüstü bilgisayar serisi için masaüstü işletim sistemi olan macOS'un 16. büyük sürümüdür. Resmi olarak 10.15 sürümü olarak kabul edilen Apple, temel işletim sistemini Unix'ten almaya devam ederken, kullanıcıların bildiği ve sevdiği mevcut hizmet çerçevesini güçlendirmek için birçok yeni özellik ekliyor. Bu zaman aşımı Apple, iPad işlevlerini enjekte etmek ve her iki cihaz türünün kullanıcıları için çalışma ortamını genişletmek için macOS DNA'yı daha da denedi.

Teknik gereksinimler:

 • OS X 10.8 veya üstü
 • 2 GB bellek
 • Yükseltme gerçekleştirmek için 15 GB kullanılabilir depolama alanı
 • Bazı özellikler için Apple Kimliği gerekir
 • Bazı özellikler için internet erişimi gerekir

Ek kaynaklar

MacOS Catalina ile hangi özellikler geliyor?

macOS Catalina, performansı daha da artıran ve güç tüketimini optimize eden güncellemelerin yanı sıra birkaç yeni özellik ve uygulama içerir. Bu, her iki cihazı aynı anda kullanırken iPad ile sıkı entegrasyona izin veren paylaşılan DNA ekosistemini içerir – şimdiye kadar böyle bir deneyim yaşanmadı.

Apple, gizlilik göz önünde bulundurularak macOS Catalina'yı geliştirdi ve işletim sisteminin, daha önce tanıtılan özelliklerin yanı sıra sistem bileşenlerine erişimi engelleyen tüm uygulamaların belgelere ve verilere erişmeden önce kullanıcı onayı almasını gerektireceği bir kontrol sistemi uyguladı. MacOS'un sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için Catalina, kendilerine ait özel bir sistem biriminde çalışacak ve sistem dosyalarının güvenli kalmasını ve üzerine yazılmaya karşı korunmasını sağlamak için salt okunur bir alanda diğer uygulamalardan ve verilerden ayrı çalışacaktır.

GÖRMEK: Tüm TechRepublic'in hile sayfaları ve akıllı kişi kılavuzları

Apple, Touch ID'nin kimlik doğrulamasını sağlayan, Apple Pay'ın satın alma işlemlerini yetkilendirmesine izin veren güvenli yerleşim alanı olan T2 Güvenlik Yongası'nı ikiye katlıyor ve artık desteklenen donanımdaki Etkinleştirme Kilidi'ni desteklemek için kullanılıyor ve kullanıcıların uzaktan silebilmesi ve yeniden etkinleştirebilmesi Mac'iniz kaybolur veya çalınırsa, yetkisiz kullanıcıların içeriği silmesini ve sistemi yeni gibi kurmasını önler – tıpkı iOS'ta olduğu gibi.

Arasında yeni uygulamalar önceki enkarnasyonunda artık bulunmayan en büyüklerinden biri olan macOS Catalina ile yerel olarak gemi iTunes. Apple, alt bölümlere ayrılmış üç uygulama (la iOS): Müzik, TV ve Podcast'ler lehine medya yönetim uygulamasını ortadan kaldırdı. Her uygulama, satın alma, indirme ve senkronizasyon da dahil olmak üzere kendi içeriğini işler. İOS'tan aktarılan bir başka uygulama, cihazınız çevrimdışı veya uykuda olsa bile eksik Mac ekipmanını bulmanıza yardımcı olmak için kullanılan bağımsız uygulama Find My'dir.

GÖRMEK: MacOS Catalina incelemesi: Apple, Mac'in profesyonel olmasını sağlar ve iPad'i ortak yapar (CNET)

Yeni uygulamalara ek olarak macOS Catalina, Fotoğraflar uygulamasında fotoğraf koleksiyonunuzun daha büyük önizlemelerinin yanı sıra dinamik görünümler ve kurumsal güncellemeler gibi en sevdiğiniz uygulamaların bazılarına güncellemeler sunar. Kişiler veya gruplarla öğeye veya bir klasöre paylaşmayı kolaylaştırmak için Not ve Anımsatıcılar'da yerleşik olarak geliştirilmiş geliştirilmiş işbirliği araçları vardır. Ayrıca, Safari'nin güncellenmiş başlangıç ​​sayfası daha hızlı gezinmek için sık kullanılanları, bağlantıları ve yayınları daha iyi düzenler.

Bu özellikler arasında, muhtemelen iPad kullanıcıları tarafından en çok aranan şey, iPad'i ikincil ekran olarak kullanarak bir Mac masaüstünü genişletme yeteneğidir. Sidecar adı verilen bu teknoloji resmen macOS Catalina için hazırlanmıştır ve ayrıca istenirse, Sidecar uyumlu ve Apple Pencil'ı destekleyen uygulamalar popüler giriş aracının işlevselliğini macOS'a getirecek ve kullanıcılara yazma yeteneği kazandıracak, fikirlerini iPad'lerine dönüştürüp çizerek Mac'lerine dönüştürün.

Apple, yazılımın hem macOS'u hem de macOS'u hedeflemesine izin veren Catalyst adlı yeni bir platform geliştirdi iPadOS (başka bir WWDC'19 duyurusu), iPad'e izin veriyor geliştiriciler esasen macOS platformunda birkaç değişiklik yaparak uygulamaları üzerinden taşımak ve Apple ekosisteminde entegre uygulama desteği olanaklarını açmak.

Ek kaynaklar

Hangi cihazlar macOS Catalina'yı destekliyor?

Apple, macOS Catalina'nın sadece masaüstü ve mobil bilgi işlem hattındaki en son donanım sürümleriyle değil, aynı zamanda ikisi arasında çok az işlevsellik ile çok az işlevsellik kaybıyla eski donanımda takdire şayan bir performans sergilediğinden emin olmak için büyük çaba sarf etti. Bu, Apple'ın en son işletim sistemini resmi olarak destekleyen modele göre Mac donanım gereksinimlerinin bir listesidir.

 • MacBook: 2015 ve sonrası
 • MacBook Pro: 2012 ve sonrası
 • Macbook Air: 2012 ve sonrası
 • Mac Mini: 2012 ve sonrası
 • iMac: 2012 ve sonrası
 • iMac Pro: 2017 ve sonrası
 • Mac Pro: 2013 ve sonrası, Metal özellikli bir GPU ile

Ek kaynaklar

MacOS Catalina kullanılabilir mi?

WWDC 2019 açılış konuşmasını bitiren Apple, macOS Catalina'nın ilk sürümünü tohumlamaya başladı. MacOS Catalina'nın son sürümü 7 Ekim 2019'da piyasaya sürüldü.

Ek kaynaklar

MacOS Catalina'yı nasıl edinebilirim?

Yapabilirsin Mac App Store'dan ücretsiz olarak MacOS Catalina uygulamasını indirin.

Ek kaynaklar

MacOS Catalina'ya alternatifler nelerdir?

Apple, macOS'u bilgisayar serisiyle el ele eldiven gibi çalışacak şekilde uyarlıyor. Apple donanımında macOS kullanımı, işletim sistemini yasal olarak lisanslanmış bir kapasitede kullanmanın tek yoludur.

Bazı insanlar Apple'ın donanım tasarımlarından gelen sağlam yapı kalitesi, mühendislik ve estetik konusunda ısrar ediyorlar, ancak macOS olmayan bir işletim sistemini kullanmayı tercih ediyorlar. Bu kişiler için çeşitli seçenekler vardır.

Apple, yıllar önce Intel tabanlı işlemcilere atladığından ve BootCamp sürücülerini tanıttığından, Mac kullanıcıları, çift önyükleme için macOS ile birlikte yüklenen üçüncü taraf ana bilgisayar yazılımı kullanılarak sanallaştırılan macOS'un yanı sıra işletim sistemleri yükleme ve çalıştırma becerisi kazandılar. veya bağımsız bir işletim sistemi olarak. MacOS Catalina yerine Mac'inize yüklenebilecek yaygın işletim sistemlerinden bazıları şunlardır (bu ayrıntılı bir liste değildir).

Microsoft Windows: Windows istemci işletim sistemi genellikle Apple'ın macOS'una doğrudan rakip olarak görülür. En büyük kullanıcı tabanı pazar payına sahip olmanın yanı sıra, Windows iş dünyasında yaygın bir armatürdür, çünkü bilgisayarları çalıştırmak ve çoğu sektör için üretkenliğe liderlik etmek için kullanılır – idari alandan medikal eğitime kadar – ve daha sonra en geniş yazılım seçimine sahiptir ve kurumsal sınıf ağlarda kullanıcıları ve cihazları merkezi olarak yönetme desteği.

VMware ESXi: VMware tarafından geliştirilen çıplak metal donanım üzerine yüklenen kurumsal sınıf, tip 1 Hipervizör, konukların ana bilgisayardan çalışan ve ücretsiz olarak kullanılan sanal makineler olarak kullanılan kaynakları yönetmek için temel ana bilgisayar sistemini çalıştıran tescilli bir Linux çekirdeğinden oluşur. bir GPL lisansı aracılığıyla. Çekirdek hipervizörün kullanımı ücretsiz olmakla birlikte, 1: çok, Yüksek Kullanılabilirlik (HA) ve sanal makinelerin canlı geçişini içeren gelişmiş yönetim özellikleri isteğe bağlı olarak mevcuttur.

Ubuntu Linux: En popüler Linux dağıtımı olarak kabul edildi,
Ubuntu
açık kaynak kodludur ve istemci ve sunucu sürümlerinde tam olarak desteklenir. Geliştirici Canonical, düzenli olarak yayınlanan güvenlik yamalarıyla Ubuntu'yu güncel tutuyor ve 3-5 yıl boyunca belirli sürümlerin desteklenmeye devam edeceğine söz veriyor. Güçlü bir topluluk, kullanıcıların ücretsiz olarak taleplerine yardımcı olmak için son derece yetenekli, sadık destekçilerden oluşan bir forum tarafından desteklenen birincil destek kaynağıdır.

GÖRMEK: Video: WWDC 2019: Apple'ın duyurduğu her şey ve iş için gerçekten önemli olan (TechRepublic)

Linux Nane: Ubuntu'ya benzer şekilde Mint, tam multimedya desteği sunan ve kullanıma hazır eksiksiz bir masaüstü ortamı için açık kaynaklı uygulamalar içeren, topluluk odaklı bir dağıtımdır. İndirilen sürüme bağlı olarak Mint, CLI veya çeşitli paket yöneticileri aracılığıyla genişletilen ek destekle varsayılan olarak seçim yapmak için birden fazla farklı ortamı destekler.

Microsoft Windows Server / Hyper-V Sunucusu: Masaüstü odaklı kardeşine benzer şekilde, Windows Server sağlam ölçeklendirme sunar ve kullanıcı ve cihaz yönetimi için kurumsal sınıf destek, IP adreslerini otomatik olarak yapılandırmak için DHCP ve DNS gibi ağ hizmetleri ve internet aramalarını işlemek için dünya çapında kullanılan hizmetler sunar, ve sadece birkaçını belirtmek için E-posta, Web ve Yük Devretme kümelemesi gibi çok sayıda ana bilgisayar tabanlı hizmetin temelini oluşturur. Paylaşılan donanım kaynaklarının ek fiziksel cihazlara gerek kalmadan birden fazla sanal makineyi (VM) çalıştırmasına izin veren sanallaştırma desteği de mevcuttur.

Citrix XenServer: Bir Linux temeli olan ve 4.000'den fazla fiziksel CPU'ya, konuk VM başına 256 vCPU'ya, ana bilgisayar başına 16 TB RAM'e ve 1 TB'ye kadar genişleyen yüksek seviye ölçeklenebilirliği destekleyen ücretsiz ve açık kaynaklı yazılım olan Xen Projesi'ne dayanan bir başka hipervizör. Konuk başına RAM. XenServer'ın Citrix sürümü, çoğu açık kaynaklı Linux dağıtımında standart olduğu gibi, topluluk tabanlı desteğin aksine büyük bir şirketten ek özellikler ve destek sağlayan çekirdeğe özel ilavelerle ticari bir dağıtım olarak yayınlandı.

Ek kaynaklar

Editörün Notu: Bu makale ilk olarak 4 Haziran 2019 tarihinde yayımlanmıştır. En son 8 Ekim 2019 tarihinde güncellenmiştir.

2019-22-hero.jpg "veri-orijinal =" https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/06/04/6e0facb8-1809-435f-92ab-8c5a646cf98d/resize/770x/2932a5a18672667a5aedcc266d888 /2019-22-hero.jpg

Resim: Apple Inc.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*