Apple'ın M1 çipi büyük veri ve analiz için ne anlama geliyor?

Yonga üzerinde sistem yeni değil, ancak analitik, yapay zeka, IoT ve daha fazlasının hızına ve yeteneklerine katkıda bulunabilir.

Resim: Apple

Bu ay Apple, Mac için M1 çip. M1, önceden tek bir yonga üzerinde birden çok yonga tarafından sağlanması gereken tüm işlevselliği entegre eden yonga üzerinde sistem (SoC) teknolojisini kullanır.

GÖRMEK: Mac'iniz için 10 MacOS ayarlama püf noktası (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Apple, M1 çipinin “son derece karmaşık – tek bir çipte koyduğumuz en fazla sayıda transistörü paketlediğini söyledi. Aynı zamanda sektör lideri 5 nanometre proses teknolojisi kullanılarak üretilen ilk kişisel bilgisayar çipi.”

SoC, Apple'ın Mac mimarisi için yeni bir adım olsa da, BT'de yeni bir adım değil.

Önemli ölçüde daha küçük ayak izleriyle, SoC'ler zaten yaygın olarak kullanılmaktadır. iPhone'lar, Android'lerve diğer daha küçük dijital cihazlar. Bunlar, iPhone'umda SoC olmayan Mac'ime kıyasla bir internet aramasını karşılaştırdığımda, iPhone'un aramayı ilk olarak tamamlamasının nedenlerinden biri.

SoC ayrıca yaygın olarak kullanılan bir teknolojidir Nesnelerin interneti (IoT) kenar sensörleri; ve yapay zeka (AI), derin öğrenme ve nöral ağlar, hızlandırmanın önemli olduğu yer yüksek performanslı işleme.

“(AI) çipleri arasında grafik işleme birimleri (GPU'lar), sahada programlanabilir geçit bulunur

Georgetown Üniversitesi Güvenlik ve Gelişen Teknoloji Merkezi'nden Saif M. Khan ve Alexander Mann, yapay zeka için uzmanlaşmış diziler (FPGA'lar) ve uygulamaya özel entegre devreler (ASIC'ler), “diye yazdı. Merkezi işlem birimleri gibi genel amaçlı yongalar ( CPU'lar) bazı basit AI görevleri için de kullanılabilir, ancak Yapay zeka ilerledikçe CPU'lar gittikçe daha az kullanışlı hale geliyor. ”

GÖRMEK: Microsoft'un yeni güvenlik çipi, bilgisayar korumasını daha yüksek bir seviyeye taşıyor (TechRepublic)

Apple'ın duyurusu ile bu SoC gücü, masaüstü cihazların yanı sıra elde taşınan emsallerine dahil ediliyor. Büyük veri perspektifinden, SOC ile birleştiğinde 5G Bant genişliği, SoC, videolar, fotoğraflar, şemalar, ses kayıtları vb. gibi büyük verilerin pazarlanma süresini hızlandıracak ve bunları çok sayıda cihazda iş kullanıcıları ve tüketiciler için daha kolay erişilebilir hale getirecektir. Bu, aşağıdakilerden birini elde etmeye yardımcı olur: dört Vs büyük veri– hız – ve ayrıca daha büyük veri hacimlerini barındıracaktır.

M1 ve diğer SoC'ler işletmelere nasıl yardımcı olabilir?

İşletme genelindeki iş birimleri videolar, fotoğraflar, ses kayıtları vb. Gibi büyük verilere erişmeyi ve bunları işlemeyi daha kolay bulacak ve aşağıdaki gibi uzak konferans platformlarının teslim kalitesini bulacaktır. Yakınlaştır ve Gevşek gelişecek. Toplu olarak bu ilerlemeler, daha fazla gerçek zamanlı ve gerçek zamanlıya yakın büyük veriyi doğrudan kullanıcıların ellerine teslim edecek.

Daha fazla bilgi işlem, SoC mimarisine doğru çekildikçe, BT'nin, ürünlerini bir SoC mimarisi üzerinde çalışacak şekilde uyarlamada eğrinin önünde hangi satıcıların olduğunu ve hangilerinin geciktiğini görmek için yönetim altındaki sistemlerini ve uygulamalarını değerlendirmesi gerekecektir. Bir süre için bu, SoC sistemleri ve daha geleneksel CPU tarzı yonga setlerinde çalışan sistemler arasında “bölünmüş” bir mimari gerektirecektir.

Güvenlik ve fikri mülkiyet (IP) koruması fayda sağlayabilir

Gömülü izleme donanımı sağlayan UltraSoC CEO'su Rupert Baines eeNews Europe'a verdiği demeçte “IP'yi (tescilli fikri mülkiyet) güvenlik ve güvenlik için yazılımı optimize etmenizi sağlayan yongalara koyduk,” dedi. Doğrudan her bir yongaya gömülü diğer işlem işlevlerinin yanı sıra güvenlik korumaları ile güvenlik güçlendirilir ve sistemler ve uygulamalar için ek koruma sunar.

GÖRMEK: iPhone 12 etkinliği: Apple'ın 2020 Hi Speed ​​etkinliğinde duyurduğu şey (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

SoC'den sonra ne beklemeli

SoC teknolojisi, Mac'ler gibi masaüstü makinelerde ve satıcı tarafından sağlanan yapay zeka ve büyük veri sistemlerinde bir yer edindikçe, yapay zeka çıktısı, yeteneği ve işleme, kullanıcılar için evrensel olarak daha erişilebilir hale gelecektir.

Bu artırılmış yapay zeka, pazara sunma hızı, BT ve veri bilimcilerinin analitik sonuçlarını son işletmeye ulaştırmasına yardımcı olacak ve karar verme süresini kısaltacaktır.

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*