Apt-key artık kullanımdan kaldırıldığına göre, bir OpenPGP depo anahtarı nasıl eklenir

Jack Wallen, artık apt anahtarının kullanımdan kaldırıldığına göre, GPG depo anahtarlarının nasıl ekleneceğini gösteriyor.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/04/05/50ca6790-0a3c-46ee-b444-ae24d498a1b6/resize/770x/9922798e02acd2edf25e7b3517a75945/linuxhero4.jpg" hedef ="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: Jack Wallen">linux pengueni

Resim: Jack Wallen

Yıllardır apt-key komutuyla Ubuntu tabanlı Linux dağıtımlarına depo anahtarları ekledim. Ancak son zamanlarda, bu komut kullanımdan kaldırıldı. Komut gibi apt-key ile bir anahtar eklemeye çalışırsanız:

wget -qO - http://deb.opera.com/archive.key | sudo apt-key add -

Şimdi şu uyarıyı göreceksiniz: "Uyarı: apt-key kullanımdan kaldırıldı. Bunun yerine anahtarlık dosyalarını trust.gpg.d dosyasında yönetin." Ne yaparsınız?

Standart olmayan depolardan belirli uygulamaları yüklemek için bu anahtarların eklenmesi gerekir. Onları nasıl eklersiniz? Ne yazık ki, eskisi kadar kolay değil. İndirilen dosyayı sudo yardımıyla başka bir komuta yönlendiren bir komut vermeye devam edeceksiniz.

GÖRMEK: Açık Kaynak Dizini ve GitHub projeleri kontrol listesi kılavuzu (TechRepublic Premium)

Kafa karıştırıcı kısım, anahtarı eklemek için artık hiçbir şekilde apt kullanmayacağınızdır. Anahtarı anahtarlığınıza ekleyeceksiniz. Opera örneğimize bağlı kalalım, ancak Opera'yı .deb paketi aracılığıyla yüklemek, depolarını sizin için otomatik olarak kurar ve yapılandırır.

GPG anahtarını kurmanın yeni yolu, wget çıktısını tee komutuyla şu şekilde iletir:

so wget -O- http://deb.opera.com/archive.key | sudo tee /usr/share/keyrings/opera-archive-keyring.gpg

Bir uyarı, eğer anahtar şifrelenmişse, önce çıktıyı aktarmanız gerekecek. gpg ve sonra tişört.

Bu komut şöyle bir şeye benzeyecektir:

wget -O- http://deb.opera.com/archive.key | gpg --dearmor | sudo tee /usr/share/keyrings/opera-archive-keyring.gpg 

komutu olmadan çalıştırma gpg kısmı, GPG tuşuyla bir metin dosyası kaydederken, komutu gpg kısmı bir ikili dosya kaydeder.

Apt'nin anahtarı kullanabileceğinden emin olmak için, nerede olduğunu bilmek için depoyu yapılandırmanız gerekir. Opera örneğimiz için bir depo yapılandırması şöyle görünür:

deb (signed-by=/usr/share/keyrings/opera-archive-keyring.gpg) 

Bir zamanlar olduğu kadar basit değil, ancak daha güvenli ve bu, sürekli saldırıların ve güvenlik açıklarının olduğu günümüzde çok önemli hale geldi.

TechRepublic'in YouTube'da Teknik İşi Nasıl Yapılır'a abone olun Jack Wallen'dan profesyonel iş adamları için en son teknoloji tavsiyeleri için.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*