Artık önizlemede olmayan Microsoft Azure Purview, verilerinizi yönetmeye yardımcı olmaya hazır

Microsoft'un veri sınıflandırma aracı artık önizlemeden çıktı. Microsoft'tan Mike Flasko ile geleceği hakkında konuştuk.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/07/12/450ed9b8-b36f-4e01-a107-99bf3c6a7eda/resize/770x/b63725149a975a912a9b8d0caca1b13f/microsoft.jpg" hedef ="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: HJBC/Shutterstock">microsoft.jpg

Resim: HJBC/Shutterstock

Azure Purview kuruluşların sürekli büyüyen veri varlıklarını anlamalarına ve yönetmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış Microsoft'un veri yönetimi aracıdır. Birkaç tıklama uzaktaki otomatik ölçeklenen bulut veri hizmetleriyle, verilerin kontrolden çıkması için bir veri merkezinde depolama sağlamaya bağlı olduğu zamana göre daha fazla alan var. Bu, geliştiricilerin bir uç noktaya bağlanmasının ve bu verileri tüketmesinin daha kolay olduğu anlamına gelir, bu da veri sızıntısı veya daha tehlikeli olarak kontrolsüz kullanım riskleri ekler. makine öğrenme modeller.

GÖRMEK: Snowflake veri ambarı platformu: Bir hile sayfası (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

Bu son risk, verilerin denetimsiz kullanımı modellere tehlikeli önyargılar yerleştirebileceğinden, büyüyen bir risktir. Ardından, kişisel verilerin nasıl kullanılabileceğini belirleyen ve kötüye kullanım veya veri sızıntıları için büyük para cezaları tehdidini beraberinde getiren, giderek daha sıkı hale gelen veri koruma düzenlemelerinin ek etkisi var.

Purview gibi bir araç kullanmak çok mantıklıdır, veritabanları ve iş kolu uygulamaları arasında veri yönetişimi oluşturmak için gereken bir zamanlar manuel olan süreçlerin çoğunu yapılandırır ve otomatikleştirir, tüm kayıt sistemlerinizin hala hareket halindeyken yönetilmesini ve kontrol edilmesini sağlar. etkin bir şekilde çalışmalarını sağlar.

Yayınlanan yeni özellikler: S3 desteği

Microsoft kısa süre önce Azure Purview'ı önizlemeden genel kullanılabilirliğe taşıyarak, onu Microsoft'un bulutunun ötesine, Amazon'un ve Google'ın bulutlarına taşıyan bir dizi ek hizmet ve uzantı da dahil olmak üzere yeni özellikler ve araçlar ekledi. Azure'ın Veri Yönetişim Platformu genel müdürü Mike Flasko ile genel kullanılabilirliğe geçiş ve Purview ile bulut tabanlı veri yönetişimi için geleceğin nasıl göründüğü hakkında konuşmak için oturduk.

Daha önemli yeni özelliklerden biri de destek Amazon S3 paketlerini taramak için. Amazon'un S3 API'leri diğer depolama satıcıları tarafından kullanılırken, şu anda Purview araçları içeride çalışmakla sınırlıdır AWS. Hizmet için, şifrelenmiş paketlerle çalışabilen uygun kimlik bilgilerine sahip bir AWS rolüne sahip olmanız gerekir. Rol çok az izne ihtiyaç duyar, aslında Amazon'un kendi minimum S3 izinleriyle gelenden daha az izne ihtiyaç duyar, bu nedenle belirli bir paketi taramak veya tüm AWS S3 kaynaklarınızda çalışmak için ayrı kurallarla kendi izinlerinizi oluşturmanız gerekir.

Diğer yeni veri kaynakları arasında Google'ın Big Query ve Erwin veri yönetişim platformuyla entegrasyon yer alıyor. Flasko, bulut ölçeği de dahil olmak üzere diğer popüler kurumsal depolama platformlarının yakında Purview desteği alacağını kaydetti. kar tanesi veri tabanı. Amaç, Flasko'nun tanımladığı gibi, "daha fazla otomatikleştirmek için taramayı hem şirket içi hem de ek çoklu bulut kaynaklarına genişlettiğimiz bir veri kaynakları koleksiyonuna sahip olmaktır. Ne görebileceğinizi ve anlayabileceğinizi biliyorsunuz."

Akıllı veri keşfinden yararlanma

Azure Purview sürümünün belki de en önemli unsuru veri haritasıdır. Harita, verileri kataloglamak ve keşfetmek için ayrı araçlara sahip olmak yerine, hepsini tek bir yerde toplar ve görsel bir katman ekler. Flask bunu "veri varlıklarınız hakkında istihbarat için bir platform sağlamak" olarak tanımlıyor. Görsel yaklaşım, farklı veri kaynaklarınız arasındaki akışları ve bunların kuruluşunuz genelinde nasıl paylaşıldığını ve kullanıldığını anlamanıza yardımcı olduğundan, bu, diğer veri yönetimi araçlarından bir farktır. Flasko, buradaki fikrin, bu bilgiyi "veri çevikliğini artırmak, aynı zamanda doğru kullanımı sağlamak" için kullanmak olduğunu söyledi.

GÖRMEK: AWS Lambda, sunucusuz bir bilgi işlem çerçevesi: Bir hile sayfası (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

Veri yönetişimi, özellikle büyük ölçekli analitik için veya makine öğrenimi modelleri oluşturmak için kullanılması söz konusu olduğunda giderek daha önemli hale geliyor. Purview'in veri haritası gibi bir araçla, hassas verilerin nerede saklandığını ve nasıl kullanıldığını görebilirsiniz. Bu yaklaşım, veri yönetimine gerçek zamanlı bir yaklaşıma işaret eder. Veri yönetişimi eskiden reaktifti, veriler depolandıktan ve kullanıldıktan sonra politikalar oluşturur ve dağıtırdı. Purview gibi araçlar, otomasyonu dinamik haritalama ile karıştırarak yönetişime yönelik yeni bir içgörü odaklı yaklaşım sunar.

"Bence otomatik taramaya yaptığımız yatırımlardan bazıları, veri kullanıcılarının bu konuşmasını veri küratörleriyle ilişkilendiriyor. Veri durumunu yöneten kişiler." Flasko, Purview için bu yaklaşımın öneminden bahsederek, "Bence giderek daha önemli hale gelecek. Bu, Purview'in kilit alanlarından biri, tüm bu kullanıcıları platform aracılığıyla bir araya getiriyor. Verilerin nasıl kullanıldığı ve kuruluşlarda daha da geliştirildiği konusunda çok daha fazla çeviklik yaratma fırsatı."

Azure Purview'ın geleceği

Platformun geleceği, daha fazla veri kaynağı ve daha fazla otomasyon ekleyerek sürekli iyileştirmeden biridir. Ne kadar çok eklenebilirse, o kadar çok otomatikleştirilebilir, Purview o kadar fazla değer katacaktır. Bir bulut kadansı üzerinde çalışmanın bir avantajı olduğunu söyleyen Flasko, "İleriye dönük her ay, Purview'a giderek daha fazla veri kaynağı desteğinin eklendiğini göreceksiniz. Sahip olduğumuz bulut dağıtım modelinin avantajlarından biri, hazır olduklarında açığa çıkacaklar."

Microsoft, kullanıcıların ihtiyaç duydukları meta verilere ve bunları nasıl kullandıklarına bakarak bir veri yönetişimi platformundan ne istediklerini anlamak için Purview'in önizleme sürümünü kullandı. Bu, Flasko'nun büyüleyici bulduğu bir süreç: "Geri döndükleri farklı kullanım örneklerinin sayısı açısından bazı müşterilerimizle zaman zaman gerçekten heyecanlandık ve biraz şaşırdık." Bu, müşterilerle gördükleri ve keşif süreçlerini nasıl iyileştirebilecekleri hakkında konuşmalara yol açtı. Flasko bunu müşterilerin kendilerine "Daha fazla küratörlük yapsaydım veya bu sınıflandırıcıları etkinleştirseydim ya da X yapsaydım, bilirsiniz, verileri kullanabilir ve verileri çok daha fazla şekilde kullanabilirdim" diye soran müşteriler olarak tanımlıyor.

Bu, böyle bir aracın gerçek değeridir, tasarımcıların ve geliştiricilerin kullanıcıların yapmasını beklediği şey değil, aslında onu ne için kullandıklarıdır. Flasko'nun dediği gibi, "Bu platformun kuruluş genelinde veri kullanımını ve uygun veri kullanımını gerçekten nasıl mümkün kıldığını ve müşterilerimizle bu tür konuşmaları ve beyin fırtınasını nasıl yönlendirdiğini görmek benim için heyecan verici kısım."

Flasko ile konuşmanın sonucunda ortaya çıkan bir şey varsa o da, Microsoft'un onlarla birlikte çalışarak yeni veri kaynaklarını ve işlerinin kontrolünü ele geçirmelerine yardımcı olacak yeni özellikleri ortaya çıkarmak için onlarla birlikte çalıştığı için, bu müşteri konuşmalarının uzun süre devam edeceği açıktır. veri patlamaları Flasko, Purview'in kendi finansal organizasyonu içindeki kullanımını "ekipteki tüm insanlara bu verilerin anlaşılmasını sağlamak ve daha sonra, isterseniz herkesin veri tüketicisi olmasını sağlamak" olarak tanımladığı gibi, Microsoft'un kendi dahili deneyimleri burada devreye giriyor. organizasyondaki görevleri arasında."

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*