Aşırı talep, işsizlik sistemlerinin birkaç eyalette çökmesine neden oluyor

Bu olay COVID-19 gibi kriz zamanlarında nasıl önlenebilir veya azaltılabilir

27 Mart 2020 haftası rekor kırdı 6.6 milyon işsizlik talebi. CARES Yasası sadece geleneksel iddiaları mümkün kılmakla kalmaz, aynı zamanda yükleniciler ve "konser" çalışanları gibi işsizliğe hak kazanamayan işçilerin kapsamını da genişletir. BT'de neredeyse hiç kimseyi şaşırtmayan, ancak neredeyse herkesi şaşırtan, eyalet web siteleri ek yükü kaldıramadı.

Önce borsa çöktü, sonra iki hafta sonra işsizlik siteleri de çöktü.

Sistemlerinizde neden ve bundan nasıl kaçınacağınız hakkında konuşalım.

Beklenmedik durumlar

Yük testi yapmamaları nedeniyle devletleri eleştirmek kolaydır. Ama bu dikkat dağıtıcı. Colorado'ya göre, NPR, Mart başında günde yaklaşık 400 kişinin gelmesini bekledi. 17 Mart'ta bu sayı sabah saat 10.00'a kadar 6.800 idi. İnsanların sabah 7'den sonra (özellikle işten çıkarılmış kişiler) gerçekçi bir şekilde kalkmasını ve akşam saat 8'e kadar çalışmasını beklemektedir, bu da 30.000 kişiye yakındır. Bu veriler aynı zamanda ülke çapında 3.3 milyon işsiz rekoru kıran 20 Mart haftasından elde edildi.

Ertesi hafta 6.6 milyon olacak, neredeyse iki katına çıkacaktı.

Bu, beklenen yükün 150 katından fazla bir tahminde bulunur. Testi 150 kat tipik talep için yüklüyor musunuz?

Kara Cuma ya da Noel telaşını düşünün. Örneğin, siber Pazartesi geçen yıl ABD'de 9.4 milyar dolara ulaşırken, ABD'deki günlük internet satış ortalaması 1.6 milyar dolar civarında. Bu, yaklaşık altıya bir dolarlık bir hacimdir. Performans testi yaparken, beklenen ortalama hacmin beş veya 10 katını test edebilirim. Çoğu zaman, eğer 20 kez alırsam, sistem devrilir. Hiç kimse bir gereksinimi ifade edemez, ancak çoğu lider başlarını büyük ölçüde sallar ve beklenen ortalama hacminin 20 katının iyi olduğunu kabul eder.

Oluncaya kadar.

Nicolas Nassib Taleb'in kitabında "kara kuğu" dediği bu tür sorunlar: Kara Kuğu: Son Derece Olasılıksızlığın Etkisi. Taleb'e göre, siyah kuğu ciddi sonuçları olan son derece nadir bir olaydır. Bunları önceden tahmin etmek zordur, ancak arkada açık görünür.

Örneğin, bir depresyon veya durgunluk sırasında işsizliğin doğrusal olarak artması yaygın bir bilgedir. Büyük Buhran'da bile, ekonomiler gibi restoranlar gibi büyük bir kesim aynı anda çalışmayı bırakmadı. Kullanıcılar, işlemlerin ele alınması ve ölçeklendirilmesi için zamanın olacağı konusunda yavaş bir düşüş görmelidir.

Son 20 yılda, bir işsizlik sistemindeki tipik yükün 150 katına yapılan herhangi bir yatırım atık olacaktır. Hatta "İşsizlik bu kadar yüksekse, işsizlikten daha büyük sorunlarımız var" diyerek yöneticilerin buna hitap etmeye çalıştığını bile duyabilirsiniz.

Whoops.

İşte bununla başa çıkmanın iki yolu.

Esneklik planlarınız var

Bir sistemin devrildiğinde nasıl çalıştığı, arıza noktası kadar önemli olabilir. Örneğin, ana sayfanın, sistemin yükleme nedeniyle çalışmama durumunu belirten tek bir statik sayfa ile değiştirilmesi mümkün olabilir ve bu da tekrar kontrol etmek için bir zaman önerir. Bu, en azından, sisteme giremeyen, onlar için bile hala kilitli olan operatörlere giden ücretsiz sistemi aşırı yükleyen çılgın telefon çağrılarını önleyecektir. Bir İçerik Dağıtım Ağı, sistemin dahili kapasiteyi oluşturma maliyetinin bir kısmıyla 200 kat tipik yüke ölçeklendirilmesini sağlayabilir

Tabii ki, statik sayfa kapatıldığında ve insanlar sistemin çalışmasını beklediğinde, herkes aynı anda check-in yapacak.

Düşük teknolojiye sahip olun

Colorado'nun yaklaşımı insanlardan girişlerini soyadına göre zamanla. Bu aptalca gelse de, trafiği kesinlikle azaltabilir ve aslında talebi artıran ve sistemleri daha fazla inciten "tıklama yenileme" sendromunu ortadan kaldırabilir.

Bugün mesele çözüm önerileri değil, düşünme kalıplarıdır. MediaAlpha teknik program yöneticisi Lanette Creamer, performans testinin kurtarma ve kararlılık testini veya çökmeden sonra ne yapılacağını önermektedir. Bu yüzden ne olabileceğini düşünün ve garip olsa bile, etkiyi en aza indirmek için bir plan yapın. Umarım, asla buna ihtiyacınız olmaz.

Bir sonraki seferde böyle bir risk ortaya çıktığında, 2020 işsizlik krizinin odasındaki herkese hatırlat. Bu dersten sonra yönetimin "konser işçileri için işsizlik" gibi yeni özelliklerin bir olasılık olduğunu öğrenmesi mümkündür.

Ayrıca bakınız

Gözleri yuvarlama işkadını şirket pazar kazasında şok

Görüntü: fizkes, Getty Images / iStockphoto

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*