Az koddan kodsuza: Azure GPT-3 ve Microsoft'un Power Platformu

Microsoft, yapmak istediğiniz şeyin bir açıklamasını alarak ve sizin için kod parçacıkları yazarak düşük kodu 'kod yazmayın' haline getiriyor.

Microsoft, donanımdan Azure'da çalıştırmaya kadar (bir "AI süper bilgisayar" olarak bahsettiği) çok büyük dil modellerine büyük yatırımlar yapıyor. DeepSpeed ​​kitaplığı Bu, milyarlarca parametreye sahip makine öğrenimi modellerini birden çok GPU'ya yayarak eğitimi ve çalıştırmayı hızlandırır. 2020'de Microsoft, güçlü (ve bazen tartışmalı) için özel bir lisans aldı GPT-3 Bir kişi tarafından yazılan bir şeye çok benzeyen şeyleri üretmek için 175 milyar parametre kullanan OpenAI'den doğal dil oluşturma modeli.

Okunması gereken geliştirici içeriği

OpenAI'nin bir Azure üzerinde eğitilen ve çalıştırılan GPT-3 API, ancak özel beta sürümündedir ve araştırmacılar ile akademisyenlerin bir bekleme listesine katılmak için bireysel olarak başvurmaları gerekir. (Bu kısıtlamalara rağmen, Microsoft kısa süre önce duyurdu Azure'daki GPT-3'ün, birden çok müşteride üretimde kullanılan yüzlerce uygulama için günde ortalama 4,5 milyar kelime oluşturduğunu söyleyebiliriz.)

GÖRMEK: Microsoft Office'te işinizi hızlandırmak için zaman kazandıran 50 ipucu (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

Benzer şekilde Microsoft, Open AI GPT ve Azure Hizmeti olarak adlandırdığı şey için henüz özel bir önizleme bile başlatmadı. bildirimlere kaydolmak için sayfa henüz çıkış tarihi yok diyor. Ancak Microsoft, görüntüler için otomatik altyazı yazmaktan çok daha karmaşık özellikler için ürünlerinde zaten GPT-3 ve diğer doğal dil oluşturmayı kullanıyor.

Bu, Microsoft'un düşük koduyla başlar Güç Platformu, eğitimli geliştiriciler olmayan kullanıcıların verileri analiz etmelerine, bilgileri ayıklamalarına ve bunları özel uygulamalarda ve otomatikleştirilmiş iş akışlarında kullanmalarına yardımcı olmak için yapay zekayı giderek daha fazla kullanıyor.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/03/5d7d019c-5b4d-4245-9a63-f4cdbf62dbd9/tr-dax-smart-narrative.jpg" target=" _blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Smart Narrative aracını kullanarak DAX kodu yazmadan Power BI'da dinamik değerler oluşturabilirsiniz. &nbsp;

" data-credit="Resim: Microsoft">

Smart Narrative aracını kullanarak DAX kodu yazmadan Power BI'da dinamik değerler oluşturabilirsiniz.

Resim: Microsoft

güçlü dil

Power BI'da bir rapor oluşturduğunuzda, grafikler ve görselleştirmeler kendi kendini açıklayıcı olabilir, ancak genellikle eğilimler veya önemli sonuçlar hakkında yorum yapmak isteyeceksiniz. Akıllı Anlatı Power BI'daki bu özellik, raporun tamamı için bir anlatım eklemenize veya belirli bir görselleştirmeye sağ tıklayıp Özetle'yi seçmenize olanak tanır. Her iki durumda da hizmet, trendler, büyüme, aykırı değerler ve olağan değerlerin ne olduğu gibi öngörüler oluşturmak için verileri analiz eder ve ardından bunları açıklayan metinler oluşturur.

Veri seti yeni rakamlarla güncellenirse veya verilerin bir yönünü detaylandırmak için bir görseli filtrelerseniz, anlatı eşleşecek şekilde güncellenir.

Rapordaki alanlara ve ölçülere atıfta bulunmak için dinamik değerler kullanarak (veri kümesi değiştiğinde de güncellenecektir) metni düzenleyebilir veya rapor hakkındaki anlatıma kendi noktalarınızı ekleyebilirsiniz. Bunu, Soru-Cevap görselinde Power BI'da zaten kullandığınız aynı tür doğal dille yaparsınız, ancak yalnızca yanıtı görmek yerine bir cümlede kullanabileceğiniz bir değer elde edersiniz. Perde arkasında, Power BI şunları yazıyor: Veri Analizi İfadeleri (DAX) sorgusu sizin için.

Smart Narrative'in örtüler altında GPT-3'ü mü yoksa yalnızca Power BI'daki mevcut Soru-Cevap teknolojisini mi kullandığı belli değil, ancak Microsoft, daha karmaşık DAX ifadeleri oluşturmak için GPT-3'ü kullanacak bir Power BI özelliği geliştirdiğini duyurdu. Kolay Önlemler. Bu, Akıllı Anlatı'ya benzer şekilde çalışır: bir raporda görmek istediğiniz şeyi kendi sözcüklerinizle yazarsınız ve Power BI, veri kümesindeki bilgilerle ifadeler oluşturabileceği bir öneri listesi açar. Birini seçtiğinizde, DAX koduyla birlikte sorgu sonucunun bir önizlemesini alırsınız. Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı DAX formülü elde edebilir ve en iyi sonucu seçip raporunuza ekleyebilirsiniz.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/03/e5a49e64-c170-4644-9a53-7d005c5c146d/tr-dax-gpt-3.jpg" target=" _blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Power BI'da DAX ifadeleri oluşturmak için kendi kodunuzu yazmak yerine GPT-3'ü kullanma.&nbsp; &nbsp;

" data-credit="Resim: Microsoft">tr-dax-gpt-3.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/03/e5a49e64-c170-4644-9a53-7d005c5c146d/tr-dax -gpt-3.jpg

Power BI'da kendi kodunuzu yazmak yerine DAX ifadeleri oluşturmak için GPT-3'ü kullanma.

Resim: Microsoft

Kodu elle yazmak yerine ne istediğinizi açıklamanızı sağlayarak DAX hesaplamaları oluşturmak için GPT-3'ü kullanmak, çok daha fazla insanın veri analizlerine iş mantığı ve karmaşık hesaplamalar ekleyebileceği anlamına gelir. Bugün, iş kullanıcıları genellikle DAX kodunu başka yerlerden kopyalayıp yapıştırıyor; oluşturulması, kopyala-yapıştır hatalarından kaçınmalıdır (ayrıca, bir formülün biraz farklı bir veri seti ile çalışmasını sağlamak için zamandan tasarruf sağlar).

Güç Uygulamaları günlük dilde yapmak istediklerinizin açıklamalarından kod oluşturmak için GPT-3'ü de kullanır, ancak Güç Fx, yeni açık kaynaklı Power Platform dili.

GÖRMEK: Öğrenilecek en iyi programlama dilleri ve en kötüsü (TechRepublic Premium)

Power Apps ve Power Automate, bileşenlerden ve bağlantılardan uygulamaları ve iş akışlarını birleştirmeye yönelik düşük kodlu hizmetler olsa da, bazen verileri filtrelemek veya dönüştürmek için bazı kodlar ekleyerek bunları özelleştirmek istersiniz. Power Fx, Excel işlevlerine dayalıdır, ancak verilerle çalışmak ve düğmeler ve galeriler gibi etkileşimli öğelerin çalışmasını sağlamak için bazı SQL ve zorunlu programlama komutları eklenmiştir.

Programlama dilleri ilerledikçe, bu Power Fx'i birçok insanın zaten aşina olduğu bir şey yapar, ancak işlevleri doğru yazmak hala karmaşık olabilir. "Ürün adında bebek arabası olan 10 siparişi göster ve satın alma tarihine göre en yeni en üstte olacak şekilde sırala" veya "Aboneliği sona eren Müşterileri göster" yazmak, sözdizimini tam burada almaktan çok daha kolaydır: Filter('BC Siparişler' Sol('Ürün Adı',4)="Çocuklar") veya İlkN(Sırala(Ara('BC Siparişleri', "bebek arabası", "aib_productname")), 'Satın Alma Tarihi', Azalan), 10).

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/03/ed17f198-76de-427a-be77-da0b68c21cce/tr-powerapps-ideas.jpg" target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Power Apps Fikirleri, doğal dilinizi GPT-3 için daha iyi bir istem haline getirmek için eşleşen veri kaynakları ve değerleri önerir.&nbsp; &nbsp;

" data-credit="Resim: Microsoft">tr-powerapps-ideas.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/03/ed17f198-76de-427a-be77-da0b68c21cce/tr-powerapps-ideas .jpg

Power Apps Fikirleri, doğal dilinizi GPT-3 için daha iyi bir istem haline getirmek için eşleşen veri kaynakları ve değerleri önerir.

Resim: Microsoft

Power Apps Fikirleri, uygulamada görüntülemek istediğiniz bilgileri veri kümenizden yazmanıza olanak tanır. Power BI Easy Measures gibi Ideas da, siz yazarken tablo, sütun ve denetim adları için eşleşen veri kaynakları ve değerler önermek için IntelliSense kullanır, böylece GPT-3 tarafından oluşturulan kod doğru referansları içerir.

Power Apps Fikirleri ayrıca makine öğretimi veya 'örnekle programlama' tekniklerini kullanır (NESİRveya Örnekleri Kullanarak Program Sentezi zaten Visual Studio'dadır ve Excel Otomatik Doldurma özelliğini destekler). Power Fx kodu tarafından alınan verileri biçimlendirmek istiyorsanız, bu veri dönüşümünü yapacak formülü almak için bir örnek yazabilirsiniz (Mary B. gibi tam ad yerine ilk adı ve baş harfini göstermek için): Birleştir( Text(First(Split(ThisItem.'Hesap Adı', "http://www.techrepublic.com/")).Sonuç), "http://www.techrepublic.com/", Left(Text(Last( Split(ThisItem.'Hesap Adı', "http://www.techrepublic.com/")).Sonuç), 1)).

Özellik, Haziran ayı sonuna kadar US Power Platform kullanıcıları için İngilizce dilinde önizlemede olacak. Başlangıçta Ideas, Search(), Sort(), SortByColumns(), Filter(), FirstN() ve LastN() formülleriyle en iyi sonucu verir.

Diğer Power Platform araçları ve hizmetleri gibi Güç Sanal Aracıları ve veri evreni Power Platform desteği için veri depolama Power Fx, GPT-3 özellikleri de buraya eklenecektir.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/03/5636c9f3-183d-4879-b236-dd13f9938feb/tr-powerapps-prose.jpg" target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Power Apps Ideas ayrıca makine öğretimi veya 'örnekle programlama' tekniklerini kullanır.

" data-credit="Resim: Microsoft">tr-powerapps-prose.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/03/5636c9f3-183d-4879-b236-dd13f9938feb/tr-powerapps-prose .jpg

Power Apps Ideas ayrıca makine öğretimi veya 'örnekle programlama' tekniklerini kullanır.

Resim: Microsoft

GPT-3'ü temizleme

Power Platform GPT-3 modelleri Azure'da çalışıyor. Azure Machine Learning hizmetini kullanarak, yeni yönetilen uç noktalar Bu, Power Platform ekibinin temel küme altyapısını yönetmesi gerekmediği, ancak yine de kullanılacak CPU ve GPU kaynaklarını seçebileceği, yeni modeller deneyebileceği ve gecikme ve aktarım hızı gibi ölçümleri izleyebileceği anlamına gelir.

GPT-3 ile ilgili sorunlardan biri, mantıklı, çok net okunan ve teknik olarak doğru olabilen metinler üretebilmesidir — ancak aslında soruyu cevaplamıyor. Bir diğeri ise, web sayfaları gibi yaygın olarak bulunan içerik üzerinde eğitildiğinde, bu içeriğin önyargılarını ve önyargılarını alması ve rahatsız edici ifadeler üretebilmesidir.

Değiştirme modelin eğitilme şekli ve hangi veriler üzerinde eğitildiği, GPT-3'ü daha doğru kılıyor ve Microsoft, OpenAI GPT-3 API'sini çağıran birinin sahip olmadığı şekilde bu kontrole sahip: Microsoft, Power BI'da kullanılan GPT-3'ün kapsamlı bir eğitimden geçtiğini söylüyor zararlı çıktıların oluşmamasını sağlamak için yerleşik güvenlik kontrolleri ile'. Benzer şekilde, Power Platform ve Azure AI ekipleri, GPT-3 modelini Power Fx için ayarlama üzerinde çalıştı ve sonuçlardaki "hassas veya uygunsuz içeriği" kaldırmak için filtreler ekledi.

Power Platform özellikleri, yazmaya başladığınız şeye bakarak ve GPT-3'e gönderilecek doğal dili önererek modelin yanıtladığı 'istemi' sınırlandırır. Bu, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli seçenekler elde edeceğinden doğruluk konusunda yardımcı olacaktır. Power Platform kullanıcıları, kullanmaya karar vermeden önce kendileri için oluşturulan DAX ve Power Fx'in sonuçlarını da görürler, bu nedenle müşterilere veya personele, kuruluşunuzdaki hiç kimsenin ilk önce kontrol etmediği AI tarafından oluşturulan bir şeyi göstermeyeceksiniz. . Oluşturulan DAX veya Power Fx kodunu gördüğünüz için, bu aynı zamanda raporları ve uygulamaları hızlı bir şekilde oluştururken daha fazla dil öğrenmenin bir yolu olacaktır.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*