Başka birinin Google hesabınıza erişip erişmediğini kontrol etme

Hesabınızı sizin dışınızda kimsenin kullanmadığından emin olmak için son Gmail erişiminizi, tarayıcı oturum açma geçmişinizi ve Google hesabı etkinliğinizi inceleyin.

Resim: Andy Wolber / TechRepublic

TechRepublic'de Yenilikler

Bir bilgisayar doğrudan görüşünüzün ve kontrolünüzün dışında olduğunda, her zaman sizin dışınızda birinin erişim elde etme şansı vardır. Bir seyahatten dönen bir kişi, yokluğunda bilgisayarına ve hesaplarına erişilip erişilmediğini merak edebilir. Bir kişi, şifresinin herkese açık hale getirildiğinin farkında olmadan Gmail'de garip bir etkinlik fark edebilir (veya “şişkin“) Veya bazı durumlarda, bir kişi bir eş, bir aile üyesi, bir meslektaş veya hatta bilinmeyen bir kişi tarafından gözlenebilir.

Bir hesabı güvence altına almak için önce Şifreni değiştir, iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştir, hatta Google'ın Gelişmiş Koruma Programı. Bu adımlar, hesabınızın güvenliğini sağlamanıza yardımcı olacaktır. Ancak, insanların aile içi şiddet nedeniyle güvensiz olduğu durumlarda, bu adımlar muhtemelen bir istismarcı tarafından teşvik edilmeyecektir.yardım mevcuttur.

Aşağıdaki adımlar, Gmail veya Google hesabınıza sizin dışınızda birinin erişip erişmediğini anlamanıza yardımcı olabilir.

GÖRMEK: Google E-Tablolar: İpuçları ve püf noktaları (TechRepublic indirme)

Biri Gmail hesabıma mı erişti?

Gmail, bir masaüstü web tarayıcısında son e-posta erişim etkinliğini gözden geçirmenize olanak tanır. Son Hesap Etkinliği'nin altında, görüntülenen e-postaların altında sağ alt alanda Ayrıntılar'ı seçin (Şekil A).

Şekil A

DETAYLAR (sağ altta, gösterilen e-postaların altında) seçimini gösteren GIF, daha sonra son Gmail hesap erişim etkinliğini (etkinlik türü, IP adresi ve tarih / saat) gösterir.

Gmail hesabınıza başka konumlardan veya başka cihazlardan erişildiyse, bir masaüstü sınıfı web tarayıcısından Gmail'de oturum açtığınızda son etkinlikleri görüntüleyebilirsiniz.

Sistem, erişim türü (tarayıcı, POP, mobil, vb.), Konum (IP adresi) ve erişim tarihi ve saati ile birlikte Gmail hesabınıza en son 10 kez erişildiği ile ilgili bilgileri size gösterecektir. Bu, bu erişimlerin herhangi birinin beklenmedik bir cihazdan, yerden veya zamandan gelip gelmediğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Not: Eğer bir sanal özel ağ veya barındırılan bir masaüstünde, konum verileri fiziksel adresiniz yerine servis sağlayıcınızla ilgili bilgileri yansıtabilir.

Birkaç durumda, müşterilerim beklenen bir konuma erişim konusunda endişelerim oldu, ancak beklenmedik bir zaman. Bazen bunun nedeni, tarayıcıları veya posta istemcileri açık olarak bir bilgisayarı açık bırakmalarıdır: Sistem, postaları periyodik olarak otomatik kontrol edecek şekilde yapılandırılabilir. Bir durumda erişim, elektrik kesintisinden sonra gerçekleşti. Sistemi bir kesintiden sonra otomatik olarak açılacak şekilde yapılandırdılar, böylece güç geri geldikten kısa bir süre sonra oturum açtı ve yeni posta indirdi.

Biri tarayıcıma erişti mi?

Chrome tarayıcısında – ve herhangi birinde Chromebook veya Chrome OS cihazı – tarayıcı geçmişini görüntülemek için Ctrl + H tuşlarına basın. Alternatif olarak yazın chrome: // geçmiş çok amaçlı adres çubuğunda veya sağ üstteki üç dikey nokta menüsünü seçin, ardından Geçmiş | Tarih. MacOS'te Command + Y tuşlarına basın. Ziyaret edilen tüm mevcut sitelerde gezinebilirsiniz. Görüntülenen herhangi bir sitenin beklenmedik olup olmadığını görmek için bunları inceleyin.

Ek olarak, listelenen geçmiş URL'lerin üzerinde görüntülenen kutuya arama terimleri de girebilirsiniz. Örneğin, “oturum aç” araması yapın veya bu bağlantıyı kopyalayıp tarayıcınızın çok amaçlı adres çubuğuna yapıştırın: chrome: // geçmiş /? q = işaret% 20in çoğu site giriş sayfasını görüntülemek için (Şekil B). Yine, beklemediğiniz siteler için sonuçları inceleyin. “Gmail.com” için de arama yapabilirsiniz.

Şekil B

Tarayıcı geçmişinizi görüntülemek için Ctrl + H (veya macOS, Command + Y) tuşlarını kullanın. Geçmişte gösterildiği gibi “giriş” veya “giriş” gibi terimler için arama yapabilirsiniz.

Google hesabıma birisi erişti mi?

Git https://myactivity.google.com/ Google hesabı geçmişinize tüm cihazlarda ve YouTube, Google Haritalar, Google Play ve daha fazlası gibi Google hizmetlerinde erişmek için (Şekil C). Güvenlik ayarlarınıza bağlı olarak, bu bilgilere erişmeye çalıştığınızda yeniden kimlik doğrulaması yapmanız gerekebilir. Yine, kullanımınıza uygun olduğundan emin olmak için kayıtlı verileri gözden geçirin.

Şekil C

Google Etkinliğim sayfası, web sitelerine, uygulamalara, konuma ve YouTube'a kaydedilen her türlü erişimi gösterir.

Benzer şekilde gidin https://myaccount.google.com/device-activity Google hesabınızla oturum açtığınız cihazların bir listesini incelemek için (Şekil D). Görüntülenen herhangi bir aygıtın sağ üst tarafındaki üç dikey noktayı seçebilir, ardından bir aygıtta yeniden kimlik doğrulaması yapmadan ileride herhangi bir erişimi önlemek için Oturumu Kapat'ı seçebilirsiniz.

Şekil D

Google hesabınızda Oturum Açtığınız cihazları da inceleyebilirsiniz. Herhangi bir cihazdan Çıkış yapmak için her cihaz için kutunun sağ üst köşesindeki üç noktalı menüyü seçin.

Google'ın Güvenlik Kontrolü'nden (https://myaccount.google.com/security-checkup) Google'ın sisteminin potansiyel bir güvenlik sorunu olarak tanımladığı her öğenin adım adım incelemesi için (Şekil E).

Şekil E

Google'ın Güvenlik Kontrolü, hesabınızın güvenliğini adım adım incelemenize yardımcı olur.

Google Workspace (eski adıyla G Suite) kullanıyor musunuz? Bir yöneticiden yardım isteyin.

Bir kuruluşun parçası olarak (ör. İş veya okul) Gmail ve Google Workspace kullanıyorsanız, bir yönetici, hesap erişim verileriniz üzerinde ek inceleme yapabilir. Bunu yapmak için yöneticinin şu adresten yönetici konsolunda oturum açması gerekir: https://admin.google.com. Yönetici konsolundan şu adrese gidebilirler: https://admin.google.com/ac/, hesabınızı seçin, ardından güvenlik ayarlarının yanı sıra bağlı uygulamaları ve cihazları inceleyin. Ardından, adresindeki giriş raporuna giderek tüm giriş bilgilerini gözden geçirebilirler. https://admin.google.com/ac/reporting/audit/login, ardından hesabınız için filtreleme (Şekil F). Bu bilgiler sistem tarafından merkezi olarak günlüğe kaydedildiği için, hesabınıza erişen kişi izlerini gizlemeye çalışsa bile (örneğin, tarayıcı geçmişini yerel olarak silerek) erişim kayıtları kalacaktır.

Şekil F

Kurumsal hesaplar için, bir Google Workspace yöneticisi bu iki alternatif ekran görüntüsünde gösterildiği gibi hesap ayarlarını (ör. Güvenlik, uygulamalar ve cihazlar) ve denetleme günlüklerini (ör. Hesapta oturum açma) inceleyebilir.

Deneyiminiz nedir?

Başka birinin Google hesabınıza erişip erişmediğini merak ettiyseniz, hangi adımları attınız? Google hesabınızın yukarıdaki erişim incelemesini tamamladığınızda ne öğrendiniz? Önerdiğiniz ek adımları aşağıdaki yorumlarda veya Twitter'da bana bildirin (@hayalhanemersin).

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*