Bazen robotlarla etkileşim, insanlarla olduğundan daha kolaydır

Yeni bir çalışma, insanlar bir botla etkileşime girdiklerine inandıklarında fikir üretmede daha yüksek performans gösteriyor. Geleceğimizde robotlarla çalışmak mı?

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2020/11/11/5c83880b-a529-40f7-b697-c166577487ee/crop/1067×803+137+0/resize/770x /83faa22c98fcf08fb0144211f938a02e/istock-849376288.jpg" target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: iStock/Besjunior">sevimli robot

Resim: iStock/Besjunior

Yakın zamanda sunulan bir çalışma Bilgisayar Makineleri Derneği ilginç bir deneyi detaylandırdı. Deneyin üç yinelemesi, fikir üretme görevlerini gerçekleştirmek için metin yoluyla etkileşime giren bireyleri test etti. İlk "kontrol" grubuna bir insan veya robotik "bot" sohbet ortağı atandı. Deneyin bir sonraki çalışmasında, tüm sohbet ortakları bir insanla çalışıyordu, ancak rastgele bir şekilde sohbet ortaklarının bir insan ya da bot olduğu söylendi. Deneyin son aşamasında, sohbetin diğer ucunda bir bot ile zıt senaryo test edildi, ancak katılımcılara rastgele bir insan veya bot ile sohbet ettikleri söylendi.

GÖRMEK: BT gider geri ödeme politikası (TechRepublic Premium)

Deneyin sonuçları, insanların bir robotla etkileşime girdiklerini düşündüklerinde, bir makine mi yoksa sohbetin diğer tarafında bir makine gibi davranan bir insan mı olduğuna bakılmaksızın, fikir üretme konusunda daha iyi bir iş çıkardıklarını gösterdi. Bu şaşırtıcı ve mantığa aykırı görünüyor; hatta en iyisi yapay zeka araçlar yeni fikirler üretmek için mücadele ediyor, bu nedenle bir botun üstün fikir ortağı olduğu önerisi başlangıçta garip görünüyor.

Sonuçlara bir başka mantıksız kırışık eklemek için, kendilerini "yüksek sosyal kaygıya" sahip olarak tanımlayan bir grup katılımcı daha makine benzeri olarak algılanan bir bot ile etkileşime girdiğinde, fikir üretmede daha da iyi performans gösterdiler. Giderek daha fazla insan benzeri AI araçları yaratmaya çalışırken, en azından bazı alanlarda daha robotik ve insan dışı bir etkileşimin gerçekten üstün olduğu görülüyor.

İnsanlığımız bizi başarısızlığa uğrattığında

Araştırmayı biraz daha derinden okuyunca, "botun gücü"nün yapay zeka sihirbazlığından çok, algılanan "yargısız" bir bölge oluşturmayla ilgili olduğu görülüyor. Hepimiz bir beyin fırtınası oturumunda ya da bir kişinin karizma, organizasyonel konum veya sertliğin bir kombinasyonunu kullanarak işlemlere hakim olduğu bir genel toplantıdaydık. İnsan olmayan bir ortak olarak algıladığımız şeyle etkileşime girdiğimizde, bilinçaltında, başka bir insanla etkileşime girerken kendi sınırladığımız yaratıcılığın kilidini açarak, otosansüre neden olabilecek reddedilme veya kamu incelemesi korkusunu ortadan kaldırıyoruz.

GÖRMEK: Uzaktan çalışma ile çocukların eğitimi arasında denge kurmak devasa bir iştir. İşte işverenlerin nasıl yardımcı olabileceği (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Bu tamamen yeni veya bilinmeyen bir fenomen değildir. Kendi kendine konuşma ve günlük kaydı gibi eski araçları düşünün; burada farklı düşünce, fikir ve yaklaşımları, başkalarının yargılarından özgür, özel bir ortamda ifade ederek esasen deniyorsunuz. Yarım yamalak ve çılgın bir fikri kişinin kişisel günlüğüne yazmak, fikrin ilk çekirdeklerini alenen ifade etmek zorunda kalsaydık, imkansız olan çığır açan bir düşünceye izin verebilirdi. Görünüşe göre bu deneyde de aynı mekanizma iş başında: Bilinçaltımızdaki insanlar tarafından yargılanma korkularımız ortadan kaldırıldığında, daha yaratıcı olabiliyoruz.

Birinin kesinlikle bir insanla etkileşime girmediği algısı, kişilerarası etkileşimlerin tetiklediği kaygıyı azalttığından, yüksek kaygı grubu için bu daha da anlamlıdır. Nasıl ki birisi bir zamanlar "Sevgili Günlük"ü kaleme aldığı gibi, kesinlikle insan olmayan bir kağıt dergiyle etkileşime girerken, belki de gelecekte kişisel ve yaratıcı zorluklarımızın üstesinden gelmek için "Sevgili Bot" yazacağız.

Bunun teknoloji liderleri için anlamı

Özellikle AI önyargılarının genel hedefi daha insan benzeri etkileşimlere yöneldiğinden, teknoloji liderleri için birkaç ilginç sonuç var. Fikir üretmenin özel durumunda, bunun tersi tercih edilebilir görünmektedir. Bu sonucu tahmin edersek, bir insanın yargıyla karşılaşabileceği veya akranlarıyla olumsuz bir sosyal etkileşimden korktuğu herhangi bir durum, bir bot veya insan dışı başka bir etkileşim için uygun olabilir. Etikten İK'ya ve zihinsel sağlığa kadar uzanan alanlar, daha açık etkileşimlere izin vereceği için kasıtlı olarak makine benzeri bir bot için harika fırsatlar olabilir.

GÖRMEK: Sanal etkinlikler yorucu olmak zorunda değil: Okta yeni bir yol buldu (Teknik Cumhuriyeti)

Bu çalışmanın sonuçlarına ve genel insan psikolojisi anlayışımıza dayanarak, 60 kişilik bu yakınlaştır onları "güvenli alan" olarak adlandırmak, herhangi bir konu için açık ve geleneksel olmayan düşünmeyi teşvik etmek için kesinlikle en kötü ortamdır.

Son olarak, bu çalışmadan alınan etkileyici bir ders, botlara veya yapay zekaya hiç ihtiyaç duymaz. Basitçe zihin haritaları, not defterleri, Post-It'ler ve Sharpies gibi araçlarla yapılandırılmış, bireysel "düşünme zamanı" sağlamak, ardından bir kolaylaştırıcının harmanlayıp her konsepti anonim olarak sunması, muhtemelen hiçbir bot dahil olmadan ekiplerinizin fikir yeteneklerini hızlandıracaktır.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*