Beklenmedik durumlara yanıt verme: Nasıl tepki verdiğiniz, işinizi büyütebilir veya bozabilir

Bazen, hissedarlardan hükümete kadar olan kuruluşlar işinizi önemli ölçüde değiştirebilir. İşte nasıl cevap verileceği.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/09/27a3f319-c74e-4ea7-8552-a95a8d72c069/resize/770x/3d47a3ae2387fc93375056ce23696319/business-crises.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: VectorMine/Shutterstock">Fırtınaları atlatan iş adamı

Resim: VectorMine/Shutterstock

Geçenlerde, dış kaynaklı bir kaos durumundaki bir müşteriyle konuştum, bu nedenle temel ürünleri bir devlet kurumu tarafından esasen "satışa uygun değil" ilan edildi. Ürün depolarının tamamı artık gönderilemiyor ve satılamıyordu. Ürün sorununu çözmenin tek yolu, hükümet düzenlemelerini karşılayan yeni bir ürün serisinin piyasaya sürülmesini hızlandırmaktı; bu süreç, yıllar olmasa da aylar alacaktı. Günün sonunda, bu işletme, gelirinin çoğunu sağlayan ürünün birincil pazarında satılması esasen yasa dışı olduğu için hayati tehlike arz eden bir durumla karşı karşıya kaldı.

GÖRMEK: Uzaktan çalışma ile çocukların eğitimi arasında denge kurmak devasa bir iştir. İşte işverenlerin nasıl yardımcı olabileceği (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Bu özel durum istisnai gibi görünse de, hepimiz küresel bir pandemi kisvesi altında hiçbir kontrolümüz olmayan, dışarıdan yönlendirilen bir olaydan geçtik. Doğa olaylarından düzenleyici kurumlara, organizasyonel liderlikteki değişikliklere kadar her şey organizasyonlarımızda planlanmamış ve öngörülemeyen değişiklikler yaratabilir. Umarım, bir pandemi hayatta bir kez görülen bir olaydır. Yine de, yeni bir CEO kadar rutin bir şey, bir teknoloji organizasyonunda aynı derecede derin ve değişmez olabilen ani ve dramatik değişim için yetkileri tetikleyebilir. Özellikle belirsiz zamanlarda bu değişikliklere yanıt vermek, bir lider yapabilir ya da onu yıkabilir. Beklenmedik durumlara yanıt vermek için bazı öneriler.

Önem derecesini hızla önceliklendirin ve nasıl yeniden değerlendireceğinizi planlayın

Beklenmedik bir değişikliğin yarattığı belki de en önemli stres etkeni, bu değişikliğin büyüklüğünü ve süresini değerlendirmektir. Bir değişikliğin geçici mi yoksa kalıcı mı olduğunun anlaşılması, daha fazla bilgi elde edildikçe değişecektir. "Eğriyi düzleştirmek için iki hafta" aylarca sürecek bir savaşa dönüşebilir veya yeni bir tedarikçi çevrimiçi olduğunda görünüşte işi sona eren bir tedarik kısıtlaması aniden çözülebilir.

Geleceği doğru bir şekilde tahmin etmek için sihirli bir yeteneğiniz yoksa, en iyi hareket tarzı genellikle bilinen gerçeklere dayanarak bir durumun etkisini ve ciddiyetini değerlendirmektir. Milyonlarca potansiyel sonuç veya nüans üzerinde spekülasyon yapmak yerine, dünyanın mevcut durumunu kabul edin ve durumu bir sonraki ne zaman değerlendireceğiniz için bir zaman çerçevesi belirlerken harekete geçin.

GÖRMEK: BT liderleri için teknik projeler: Evde laboratuvar nasıl kurulur (Teknik Cumhuriyeti)

Dünyanın dört bir yanındaki tıbbi ve acil müdahale ekipleri, en büyük sorunları düzenli bir döngüde değerlendirmek ve ortadan kaldırmak için bu triyaj kavramını kullanır ve aynı süreç, beklenmedik bir değişikliğin neden olduğu bir organizasyonel acil durumla uğraşırken de geçerlidir. Durumun nasıl geliştiğini sürekli olarak belirlemek için liderliğinizin bir araya geldiği düzenli aralıklarla planlayın ve triyaj sürecinizde iyileştirmeler geliştirin. Metaforik kanama durduktan sonra, tüm bunların adaletsizliğini tahmin edebilir, varsayabilir ve yansıtabilirsiniz, ancak ilk önyargınız, bilgiyi geldiğinde aktif olarak değerlendirmeye ve düzenlemeye ve bunu hızla somut eyleme çevirmeye yönelik olmalıdır.

Varlıklarınızı değerlendirin

Triyaj döngünüzü oluşturduktan sonra, hangi varlıklara sahip olduğunuzu düşünün. Bunlar envanterden beceri setlerine, tedarikçi ve ortak ilişkilerine kadar değişebilir. Bu varlıkları farklı şekillerde nasıl kullanabileceğinizi ve olaylar geliştikçe nelerin "sona erebileceğini" ve neye ihtiyaç duyabileceğinizi düşünün. Duruma bağlı olarak, hassas, ancak kısa süreli bir krizde çalışmak için en iyi ekibinizi günün her saatinde görevlendirmek isteyebilirsiniz; başka bir senaryoda, durum uzun vadeli bir zorluk gibi görünüyorsa bu ekip yedekte tutulur. .

GÖRMEK: Liderler: Bu yıl ne yapmayı bırakacaksınız? (Teknik Cumhuriyeti)

Önemli bir varlığınız yoksa, o varlığın tedarik edilmesine veya bir alternatif belirlemeye öncelik verin. Sıcak bir beceriye sahipseniz, arz kısıtlamalarından kaçınmak için bu kapasiteyi ihtiyaç duymadan önce tedarik etmeyi düşünün. Tersine, varlıklarınızı, özellikle yeniden inşa edilmesi zor olanları azaltmadan önce dikkatlice düşünün. COVID-19 pandemisine anında yanıt olarak personel veya üretimi önemli ölçüde azaltan birkaç şirket, kaçırılan satış fırsatlarını izlerken bu kapasiteyi değiştirmek için çabalıyor. Geri görüş, bu özel durumda düşüncemizi çarpıtabilir, ancak gelecekteki durumlarda, birkaç ay içinde 100 $ pahasına şimdi 1 $ tasarruf etmediğinizden emin olun.

Geleneksel olmayan düşünce ve eylem arayışında olun

Belirsiz zamanlar, alışılmamış düşünce ve eylem gerektirir. Beklenmedik durumlara yanıt verebilmek adına risk, yenilik ve ortaklıkla ilgili "eski kuralların" askıya alındığını gösterin. Pandemi sırasında, liderler ekiplerinden yeni fikirler ve inovasyonlar araştırıp alırken, risk-olumsuz kuruluşlarının "hayvani ruhları" serbest bırakılırken birçok kuruluş şaşırdı. Liderler olarak, insanlarımızın korku içinde sinmesinin değil, duruma ayak uydurmasının beklendiği ortamlar yaratmak bizim görevimizdir.

GÖRMEK: Tükenmişlik yüzünden tükendi: Şirketler, çalışanların stresini azaltmak için çok uğraşıyor olabilir (Teknik Cumhuriyeti)

Deneyin ve ilerleyin

Alışılmadık düşünce ve eylemi teşvik etmenin kilit bir unsuru, deneylere izin vermek ve başarısız deneyleri cezalandırmaktan kaçınmaktır. Yeni şeyler deneyin ve başarısız olurlarsa, başarısızlıktan öğrenebileceklerinizi yakalayın ve devam edin. Aptal bromürün "hızlı bir şekilde başarısız olması" yerine, akıllı bahisler yapın ve bunların terk edilmelerine veya daha etkili olana yönlendirilmelerine izin verin. Bir başarısızlıktan alenen kaçınma dürtüsünü ortadan kaldırın.

GÖRMEK: Yeni bir iş kurmuyorsanız, (Teknik Cumhuriyeti)

Belirsizlik karşısında başarılı olan bu yeni varlık kombinasyonunu veya yeni ürünleri belirlemek için muhtemelen düzinelerce girişim gerekecektir. Beklenmedik olayı bir katalizör olarak kullanarak bu deneye izin veren bir kültürü hızla geliştirebilirseniz, ekiplerinizin yaratıcılıklarını ne kadar çabuk açığa çıkardığını ve hızlandırılmış bir hızla geliştiğini görünce şaşırabilirsiniz.

Beklenmedik olaylar meydana geldiklerinde düpedüz travmatik olsa da, liderlerde ve tüm organizasyonlarda en iyiyi ortaya çıkarabilirler. Beklenmedik durumlara iyi yanıt vermek, sorunlu bir durumu kuruluşunuz için bir dönüm noktasına dönüştürebilir ve sonuçta daha iyi ve daha etkili bir şeyle sonuçlanır.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*