Bir analist uzaktan çalışmanın "yumuşak" zorluklarına nasıl yaklaşıyor?

Kuruluşların güven, şirket kültürünü, çalışanların moralini ve kritik süreçlerini değiştiren bazı yolları aşağıda bulabilirsiniz.

Birçok insan evden ve bir süredir bir süredir çalışıyor – ama zorla tecritle yapmak tamamen farklı bir top oyunudur. İşbirliği teknolojilerini izleyen bir endüstri analisti olan David Coleman, uzaktan işbirliği teknolojisi yaklaşık 30 yıldır ancak yakın zamana kadar benimsenmenin yavaş ve istikrarlı olduğunu söyledi. Artık benimseme oranı son haftalarda neredeyse% 100'e yükseldi, çünkü tüm gereksiz endüstriler, COVID-19 Coleman'a göre enfeksiyon eğrisi, Blog yazısı. Bu hızlı kabulün her türlü zorluğu artırdığını söyledi.

En çok akla gelenler, özellikle video konferans yaygınlığının artması, WebEx ve Zoom gibi işbirliği platformlarının nasıl kullanılacağını ve doğru yazılımı edinme ile bant genişliğindeki drenajlardır. İşbirliği 2.0 "ve" Başarılı İşbirliği için 42 Kural ".

GÖRMEK:
Teknoloji uzmanları uzaktan çalışmaya geçişin kolaylaştırılmasına yardımcı olabilir (TechRepublic)

Coleman, "Ancak şimdiye kadar, bu sorunlarla başa çıkmak için bir haftadan fazla bir süre sonra, tahminimce çoğu kuruluş bu sorunları çözdü." Dedi. "Geriye kalan büyük zorluklar şunlardır: uzaktan çalışanlara güvenmeyi öğrenmek, hızla değişen bir şirket kültürüyle uğraşmak, uzak işçilerin moralini korumak ve kritik süreçleri şu anda birlikte çalıştığımız teknolojik sınırlara nasıl adapte etmek."

Kritik süreçlerin yeniden oluşturulması

Coleman her zaman çalışanlarını uzaktan çalıştıran şirketlerin süreçlerini teknolojik olarak uyumlu olacak şekilde tasarladıklarını belirtti. Bu, kaydedilen ilerlemeyi izlemek için e-imzalar, iş akışı ve proje yönetimi araçlarını kullanma lehine kağıdı ortadan kaldırmıştır.

Ancak, bir ofiste olmaya alışkın olduğunuzda, teknolojiye uygun süreçleri yeniden oluşturma işlemleri kolay bir iş değildir. “Benim durumumda, çok fazla eğitim yaptığım ve artık yüz yüze dersler ya da atölye çalışmaları öğretemediğim için müfredatımı teknolojide mevcut olanlara uyarlamak zorunda kaldım” dedi. "Bu, kullandığım kaynakların çoğunun, toplantıdaki herkesin ekran paylaşımı yoluyla görüntüleyebileceği belgelere dönüştürülmesi gerektiği anlamına geliyordu."

Çoğunlukla bu, Coleman'ın şeyleri PowerPoint veya Word belgelerine dönüştürdüğü anlamına geliyordu, ancak bazı durumlarda testler verirken ve çoğu soruyu çoktan seçmeli yaparken anket yazılımı kullanmak zorunda kaldığını söyledi.

Gelişmiş bir şirket kültürüne yaklaşmak

İnsanları mikro yönetmeye alışkınsanız, bunun uzak çalışanlarla yapılması kolay değildir. "Herkes kodlama yaptığında veya eşleştirilmiş kodlama gibi şeyler yaparken ısrar eden video kameraların bulunmasında ısrar eden programlama dükkanları duydum, ama çoğumuz için bu sadece mümkün değil, aynı zamanda üretkenliği hızla düşürüyor." Dedi.

Bununla başa çıkmanın daha iyi bir yolu, görevleri tamamlamak için kısa bir süre ile küçük bileşenlere ayırmak ve daha sonra görev için durum güncellemesini görmek ve ekli belgeleri incelemek için proje yönetim araçlarınızı kontrol etmektir. .

"Kendimi bir mikro yönetici olmadım, omzuma bakan biri olmaktan nefret ediyorum. Oracle'da çalışırken en iyi patron bana şöyle derdi," Seni işe aldım çünkü benden daha akıllısın ve muhtemelen anlayabilirsin bunu yapmanın daha iyi bir yolu, bu yüzden gidin ve size yardımcı olabileceğim sorunlar veya zorluklarınız varsa bana bildirin. "http://www.techrepublic.com/" Bugün, bu patron bugün milyoner girişim kapitalisti , Coleman ekledi.

Bir başka öneri de, bir ekipteki insanların sadece görevlendirmek yerine gönüllü olmalarını veya görev yapmayı kabul etmelerini önerdi. "İlk durumda işbirliği yapıyorsunuz ve anlaşma ve fikir birliği alıyorsunuz, ikincisinde, daha çok usta tarafından işe atanmış bir hizmetkâr görevlendirilmiş gibi hissediyorsunuz. Çoğu çalışan bu tür bir tedavide buluşuyor ve sonuç olarak verimlilik azalıyor."

Coleman her zaman kimsenin yapmak istemeyeceği görevler olacak. "Bununla başa çıkmanın en iyi yolu, örnek almak ve sıkıcı evraklar veya kendinizi bildirmek gibi bu zahmetli görevlerden bazılarını üstlenmektir."

Ayrıca, uzaktan çalışma, hiç kimsenin yaptığınız her şeyi bilemeyeceği veya üzerinde çalıştığınız anlamına gelir, bu nedenle aşırı iletişim kurmak iyi bir şeydir. "Patronunuzun ve başkalarının ne üzerinde ve ne zaman üzerinde çalıştığınızı bildiğinden emin olun. Özellikle görevlerin öncüsü olan görevler yapıyorsanız, başkalarının sizden sonra üzerinde çalışması gerekecektir."

Coleman, çalışma şeklimizin değiştiği, iletişim kurma şeklimizin değiştiği ve dolayısıyla kurumsal kültürlerimizin değiştiğini söyledi. "Bu dev sosyal deney sona erdiğinde, şirketler uzaktan çalışmadan önce bir şeyleri tamamen değiştirdikleri zaman görülmeye devam edecek. Tahminim kimse olmayacak," dedi. "Bazıları uzaktan çalışmanın onlara kullanmaya devam edecekleri daha iyi ve daha verimli bir süreç verdiğini görecek ve diğer süreçlerin bazıları da uzaktan çalışmadan önce yaptıkları işleme geri dönecek."

Uzak işçi moralinin artırılması

İnsanlar sosyal varlıklardır ve önemsediğimiz tüm insanlarla birlikte olamasak da başa çıkmamıza yardımcı olacak teknolojimiz var. Coleman haftada en az iki Zoom toplantısına arkadaşlarıyla ve diğer insanlarla katıldığını söyledi. Bazıları, herkesin birbirleriyle check-in yapabilmesi için aile genelinde video konferanslar yapmayı tercih eder. Bu, izole edilmekten kaynaklanan birçok endişe ile başa çıkmaya yardımcı olduğunu söyledi.

"Aynı şey uzak çalışanlar için de işe yarar. Bir proje ekibi için bir video ekibi toplantısı sadece sosyalleşmek, birbirini güncellemek için harika bir yer değil, aynı zamanda moral inşa etmenin ve insanların yalnız değil gibi hissetmelerini sağlamanın bir yolu, "Coleman dedi.

Genelde, video toplantılarının başlangıcında üzerinde durulması gereken teknik sorunlar var, ancak bunlar çözüldükten sonra, insanların ekip arkadaşlarının bilmeyebilecekleri kendileri hakkında uygun şeyleri paylaşmalarını sağlayarak başlamak güzel.
"Bu hem güven hem de sosyal bağlantının kurulmasına yardımcı oluyor. Paylaştığım en iyi şeylerden biri," Sadece bir kez hava dalışı yaptığımı biliyor muydun ve ilk (solo) atlayışta paraşütüm başarısız oldu mu? "Http: // www .techrepublic.com /"

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/04/03/131f7fcb-cca3-4d83-bc4d-701df2357220/resize/770x/8bbd736c3b224fe0f300e6d3eb1dd55b/zo" hedef " _blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

"data-credit =" Getty Images / iStockphoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">Akıllı çalışma ve video konferans

Getty Images / iStockphoto

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*