Bir iş görüşmesi sırasında ikili programlama oturumunda gezinmek için 7 ipucu

Bu bir sohbet, bir sınav değil ve adaylar kodlama ve iletişim becerilerini sergilemek için fırsatlar aramalı.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/02/0bcdd1fc-2491-4280-aacf-5616d7049cb3/resize/770x/72be801b3dd51c6e8255351f8267e34c/gettyimages-1268513577.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: GettyImages/San Francisco Chronicle/Hearst Gazeteleri">yazılım geliştiriciler eşli programlama

Resim: GettyImages/San Francisco Chronicle/Hearst Gazeteleri

Uzaktan çalışma hibrit çalışmaya dönüştüğü için ekip çalışması ve işbirliği her zamankinden daha önemli. Şirketler, güçlü kodlama ve iletişim becerilerine sahip geliştiricileri işe almanın yollarını arıyor. Çiftler programı ikisini de test etmenin bir yoludur.

Okunması gereken geliştirici içeriği

Görüşme süreci, mevcut bir çalışanla çalışan bir oturumu içeriyorsa, yapılması ve yapılmaması gerekenleri anlamak çok önemlidir. İşverenler, çeşitli becerileri ölçmenin yanı sıra bir adayın takıma nasıl uyacağını görmek ister.

ThoughtWorks'ün kıdemli danışman geliştiricisi Jonathan Fernández, ikili programlamanın amacının, adayın sorunu çözmesi değil, bir çalışan ve bir iş adayının bir sorunu çözmek için birlikte çalışması olduğunu söyledi.

"Bu noktayı yanlış anlamak, adayın konu hakkında önceden yapıcı bir konuşma yapmadan, hatta dilin belirli bir özelliği hakkında bilgi sergilemek için alıştırmaya ek karmaşıklık getirmeden önemli tasarım kararları almasına neden olabilir" dedi.

HackerEarth CEO'su Sachin Gupta, işverenlerin bu yetenekleri bir çift programlama oturumu sırasında ölçtüğünü söyledi:

 • Problem çözme becerileri: Kişi problemi anlayabilmiş, onu alt problemlere ayırmış ve sonra çözümler bulabilmiş midir?
 • Kodlamanın kalitesi: Kişi temiz ve anlaşılması kolay kod yazdı mı?
 • Kodun doğruluğu: Kod tüm yaygın senaryoları kapsıyor mu?
 • İletişim becerileri: Kişi farklı senaryolarda hata ayıklamak, kodun karmaşıklığı hakkında en uygun kodu yazmak, stres testi yapmak ve kodu optimize etmek için bir vekil olarak konuşmak üzere miydi?
 • Öğrenme yeteneği: Kişi iş başında öğrenmeye istekli ve yetenekli görünüyor mu?

"Daha ilerici görüşme süreçlerinden bazıları, bir değerlendirme listesi olarak bu yeterliliklere sahiptir ve her görüşmeci, her bir yetkinliği değerlendirir ve genel olarak belirlemek için kullandıkları bir derecelendirme verir – red, zayıf kabul veya güçlü kabul" dedi.

GÖRMEK: 13 teknoloji iş sitesi, evden çalışmak isteseniz de istemeseniz de yeni bir iş bulmanızı kolaylaştırıyor (Teknoloji Cumhuriyeti)

Fernández, ikili programlama oturumlarının bir kişinin genel olarak iletişim becerilerini göstermeyi amaçladığını söyledi.

Fernández, "Köşe kasalar hakkında doğru soruları sormak, bir tasarımın diğerine göre değiş tokuşunu açıklayabilmek veya karmaşık kavramları göstermek için basit örnekler kullanmak iyi göstergelerdir." Dedi.

İşte eşli programlamada gezinmek için dört yapılması ve üç yapılmaması gerekenler.

İyi bir izlenim nasıl yapılır

İşverenler, ikili programlama oturumları sırasında teknik becerilerin yanı sıra yumuşak becerileri de ölçüyor. Başarılı adaylar, genel kodlama becerilerini ve bir ekip üzerinde çalışma becerisini gösterebilecekler.

 1. Kararlarınızın arkasındaki düşünce sürecini açıklayın.
 2. Okunabilirliği, sürdürülebilirliği ve genişletilebilirliği aklınızda bulundurun.
 3. Yapıcı eleştirileri nazikçe kabul edin.
 4. Öğrenebileceğinizi ve bir ekibin parçası olabileceğinizi gösterin.

Fernandez son bir blog gönderisinde yazdı geliştiricilerin görüşme sırasında okunabilirlik, sürdürülebilirlik ve genişletilebilirlik konusundaki becerilerini nasıl gösterebileceklerini düşünmeleri gerekir.

"Eşleştirme oturumu sırasında belirli önlemler almasak da, adayın bunu başarmak için iyi bilinen geliştirme kalıplarını (SOLID, YAGNI, KISS, vb.) ve iyi uygulamaları (test odaklı geliştirme) uygulamasını bekliyoruz ve biz de bunu başarmak istiyoruz. Ayrıca kodlama yaparken bunları ne zaman ve neden uygulamanız gerektiği hakkında konuşmayı da seviyorum” dedi.

Sürecin bir diğer önemli unsuru, kod yazmanın ileri geri birlikte ele alınması ve yapıcı eleştiriyi kabul edip aynı konuşma sırasında sunabilmektir. Fernández, iş adaylarının kod eleştirilerini kişisel algılamadan kabul edebilmeleri ve bir ikili programlama oturumu sırasında zor sorular sorma konusunda kendilerini rahat hissetmeleri gerektiğini söyledi.

"Uygulamadan önce empati ve mantıksal akıl yürütme ile bir çözümü geri itmek, çok zaman kazandırabilecek bir tartışmaya yol açacak ve çiftin değişikliğin etkilerini tam olarak anlamasını sağlamaya yardımcı olacak" dedi.

Şirketler ayrıca, eldeki göreve bağlı olarak birden fazla kullanıcıyı akılda tutabilecek geliştiriciler arıyor.

Fernández, "Bazen kendinizi son kullanıcının yerine koymanız, bazen altyapı için ödeme yapan veya platformun güvenliğini sağlayan kişi gibi düşünmeniz gerekir." Dedi. "Bunu yapmak, aynı zamanda eşleştirme yapmak ve çiftinize belirli bir anda ne tür bir şapka taktığınızı açıklamak gerçekten iyi bir beceri."

Bu hataları yapma

İşverenler, belirli beceriler aramaya ek olarak, bir bireyin takım için uygun olmayacağına dair uyarı işaretleri de izliyor. Fernández, kırmızı bayrakların, test etme becerileri eksikliği veya bir adayın iş kültürü etrafındaki değerlerinde yanlış hizalama gibi, işyerinde çeşitliliğe yeterince değer vermemek gibi teknik olabileceğini söyledi.

Hataların kısa listesi şöyle görünür:

 1. Doğrudan doğru cevaba atlamayın – çalışmanızı gösterin.
 2. Soru sormaktan korkmayın.
 3. Becerilerinizi abartmayın.

Gupta, işverenlerin, bir şeyi yaptığını iddia eden ancak bunu iş kanıtıyla kanıtlayamayan insanlar gibi her türlü yanlış beyanı izlediğini söyledi.

"Düşüncedeki katılık başka bir şeydir; bu tipik olarak hatalarından öğrenmeye açık olmayabileceklerini gösterir" dedi.

Gupta ayrıca adayların görüşmeciye soru sormak için bir noktaya değinmeleri gerektiğini söyledi.

"İnsanlar açıklayıcı sorular, sınır koşulları veya köşe vakaları sormakta tereddüt ediyor" dedi. "Sonuç olarak, görüşmecinin varsayımlarından farklı olabilecek kendi varsayımlarına dayalı bir yanıt buluyorlar."

Gupta ayrıca, en uygun çözümü ilk aşamada belirlemek yerine soruna yinelemeli bir yaklaşım benimsemeyi de tavsiye etti.

"Bir görüşmeci, adaydan sadece çözümü bilip bilmediklerini değil, soruna nasıl yaklaştıklarını, nasıl düşündüklerini ve çözüme nasıl ulaştıklarını göstermesini bekler" dedi.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*