Bir risk yönetim planı geliştirmede 2 anahtar faktör

Projeleri yönetmekle ilgileniyorsanız, riskleri yönetmek konusunda rahat olmanız gerekir. Risk yönetimi planının nasıl, ne zaman ve nasıl oluşturulacağı aşağıda açıklanmıştır.

Proje riskleri iç veya dış faktörlerden kaynaklanabilir. Bunlar insan eylemi veya eylemsizlik, teknolojik hata veya girişim, doğal afetler, uyum değişiklikleri veya herhangi bir çevresel değişikliğin sonucu olabilir. Ancak, iyi hazırlanmış bir planınız varsa, felaketi önleme veya en azından daha az acı verici hale getirme şansınız daha yüksektir.

GÖRMEK: Proje hatası: Patronunuzun duymak istemediği 10 mazeret (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Risk yönetimi planı nedir?

Risk yönetimi planı, tüm olası riskleri tanımlamak, belgelemek ve önceliklendirmek için proje yöneticisi tarafından hazırlanan bir belgedir. Ayrıca, ortaya çıkarsa her bir riskle nasıl başa çıkılacağını açıklar. Planınızı oluştururken riskinizi değerlendirmenin en iyi yolu, risk matrisi.

Bir risk yönetim planı ne zaman oluşturulmalıdır?

Riskleri yakından izlemek ve yönetmek en iyi ihtimalle stresli olabilir. Dolayısıyla, bir proje yöneticisi veya risk yöneticisi olarak rolünüzde etkili olabilmek için, ilk günden itibaren potansiyel riskleri tanımlamanız ve yönetmeye başlamanız gerekir.

Proje yöneticileri bir projenin planlama aşamasında olası riskleri belirlemeye başlamak. Potansiyel riskleri belgelemek için bir risk değerlendirme matrisi kullanarak, bir proje yöneticisi ve ekibi proje boyunca ortaya çıkabilecek tüm riskleri belgeleyecek ve her birinin potansiyel hasarını ve sıklığını belirleyecektir.

Dikkate alınması gereken iki faktör: Risk ve değişim

Riskleri değerlendirirken ve olası tüm stratejileri belirlerken, sadece risk türlerini değil, aynı zamanda risk yönetiminizin değişiklikten büyük ölçüde etkilenip etkilenmediğini de hesaba katmak önemlidir. Bu iki faktör hafife alınmamalıdır.

 1. Risk türleri

Bu riskler için planlamanın önemi en önemli faaliyetlerden biridir çünkü risk çok katmanlı bir endişe olabilir. Günümüzde kuruluşlar, proje çalışmalarını ve günlük operasyonları aşırı derecede karmaşık hale getiren sürekli bir değişim ortamında iş yapmaktadır. Sonuç olarak, kuruluşlar, her ikisi de zaman zaman çakışan çok düzeyli risklerin yanı sıra kurumsal düzeydeki risklerle de karşı karşıyadır. Prosci Tim Creasey paylaştı kötü yönetilen değişimin riskleri.

Proje düzeyinde riskler

 • Aktif veya pasif direnç
 • Beklemeye alınan projeler
 • Kullanılamayan kaynaklar
 • Beklenmedik ve ani engeller
 • Gerçekleşmemiş sonuçlar
 • Terk edilmiş projeler

Kurumsal düzeydeki riskler

 • Müşteriler üzerindeki etkisi
 • Tedarikçiler üzerindeki etkisi
 • Azalan moral
 • Başarısız bir değişim mirası
 • Stres, karışıklık ve yorgunluk
 • Doygunluğu değiştir

Risklerin geç tespiti ve yönetimi, kaçırılan hedefler, düşük kalite, bütçe fazlalıkları ve başarısız projeler yoluyla kurumlara pahalıya mal olabilir.

2. Değişiklik

Değişimin risk yönetimini hareketli bir hedef haline getirme yolu vardır. Risk yönetiminde göz ardı edilen faktörlerden biri sürekli değişen ortamlardır. Etkili olabilmesi için risk yönetimi, kurumun ve projenin iç ve dış çevresinin izlenmesi ve potansiyel risk ve stratejilerin yeniden değerlendirilmesi konusunda sürekli bir alıştırma olmalıdır.

Stratejiler geliştirirken değişimdeki risk ve faktör türlerini belirlediğinizde, projenize ve organizasyonunuza potansiyel maliyet önemli ölçüde azalır. Bu, size ve ekibinize, ne olursa olsun müşterilerinizin beklediği sonuçları sunma şansını artırabilir.

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*