Bir Robot Fizyoterapisti Serebral Palsili Çocuklara Yardımcı Olur

Darwin olarak adlandırılan bu robot, insanlara fizik tedavilerinde yardımcı oluyor.

Atlanta'daki genç bir kız, normal fizik tedavi ile serebral palsi semptomlarını yönetir, bu normalde bir doktor ofisine bir ziyaret veya kendi başına sıkıcı, tekrarlayan eylemler anlamına gelir. Son zamanlarda, evde, Darwin adlı bir pint boyutlu robot fizyoterapistinden talimatlar almaya başladı.

Georgia Teknoloji Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, çocukların ve yetişkinlerin fizik tedavi hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için robot kullanıyorlar. Ve basit bir oyunu, cesaret verici kelimelerle ve robotların fiziksel ipuçlarıyla birleştirmenin, hastaların kendi işlerinden geçmelerini istemeye kıyasla, hastaların çabalarında gözle görülür bir artış sağladığını keşfettiler.

Deneylerde araştırmacılar, bir deneğin hareketlerini izlemek için 3 boyutlu bir hareket izleyici kullandılar; Darwin, doğru hareketler için teşvik etti veya bir kişinin bunları yanlış yaptığını gösterdi. Bir vaka hariç hepsinde, robotu kullanmanın fiziksel aktiviteyi önemli ölçüde artırmaya yardımcı olduğunu buldular.

“Terapiyle ilgili temel sorunlardan biri çocukların yeterince alamaması” diyor Ayanna HowardGeorgia Tech'de Darwin'in yer aldığı projeye liderlik eden bir profesör. “Etkili olabilmesi için her gün yapmanız gerekiyor.”

Robotik donanım daha ucuz ve programlanması kolaylaştıkça, robotlar günlük yaşamın bazı şaşırtıcı alanlarında görünmeye başlayabilir. Bir robot bir fizyoterapistin yerini alamayabilir, ancak normalde herkese sunmak için çok pahalı olacak rutin yön ve teşvik sağlamaya yardımcı olabilir. Gerçekten de, bir dizi şirket ev için basit robotik asistanlar geliştirmektedir (bkz.Eviniz İçin Başka Bir Dost Robot Kuri ile Tanışın“).

Endüstriyel robot kolları, basit ev yardımı sağlamak için bilgisayar görme sistemleriyle kolayca birleştirilebilir. “Çıkan robot donanımlarından bazılarına bakarsanız, yeniden kullanılabilir; güç algoritmalarda, ”diyor Howard.

Howard ve ekibi, robotların rutin çocuk bakımı görevlerine yardımcı olabileceği yolları araştırıyor. Robotların günlük bakım ortamlarında yardımcı olabileceğini, basit görevleri gösterebileceğini, hatta çocukları besleyebileceği veya değiştirebileceğini önermektedir. Howard, robot biliminin çocukların günlük bakımda temas ettiklerini azaltmaları gerekmediğini savunuyor, çünkü bunların çoğu zaten diğer çocuklarla etkileşime giriyor.

Dan SchwartzStanford'da eğitimde teknolojiyi kullanma yollarını keşfetmeye adanmış bir laboratuvarı yöneten robotları kullanma fikrinin potansiyeli olduğunu söylüyor, ancak donanımın her zaman memnuniyetle karşılanamayacağını söylüyor. “Çocuklar sıklıkla robottan korkuyorlardı” diyor. “Onlar canlıydılar ama canlı değillerdi. "Tekinsiz vadi" ile ilgili tüm bu sorunlar gerçekten küçük çocuklarla ortaya çıkıyor. "

Howard, Darwin gibi bir robotun yaşlı hastalarla birlikte çalışabileceğini, ilaçlarını almalarını veya günlük egzersizlerini yapmalarını hatırlatabileceğini söylüyor. Aslında, Japonya'da yapılan Paro adlı robotik bir mühür zaten bazı bakım evlerinde çalışıyor ve hastaların stresini azaltmaya yardımcı oluyor.

Maja MataricGüney Kaliforniya Üniversitesi'nde sosyal robotik eğitimi alan bir profesör, büyük zorluğun insan-robot etkileşiminin dinamiklerini bulmak olduğunu söylüyor. “Kullanıcıların gerçekten neye ihtiyacı olduğunu ve ne istediklerini anlamamız gerekiyor, ki bunlar genellikle aynı şey değil” diyor. “İnsanları daha iyi anlamaktan, yapışacak teknolojiler yaratmaktan kaynaklanan zorluklar hala en zor olanlardan biri gibi görünüyor.”

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*