Bir teknoloji uzmanı, Kubernetes'in neden modern COBOL'umuz olduğunu söylüyor

Yorum: Bugünün altyapısı yarının mirası haline gelir, ancak tuzaklardan kaçınmanın yolları vardır.

Kubernetes logo konsepti

Resim: Lisa Hornung, iStock

Bugün bir COBOL problemimiz var, çok (ve çok) eski kodun daha az (ve daha az) ile dolaşması. bununla nasıl başa çıkacağını bilen insanlar. COBOL, bir zamanlar finansal kurumların ve hükümetlerin scad'larının arka uç sistemlerini çalıştıran "içeride" bir altyapıydı. Şimdi ilerledik.

Aynı şekilde, O'Reilly Media'nın içerik stratejisinden sorumlu başkan yardımcısı Mike Louikides şunları önerdi: sektörümüzün bir sonraki "COBOL anı" muhtemelen Kubernetes'i içerecek. Zamanla, şunları kaydetti: Kubernet'ler kaçınılmaz olarak daha basit bir şeyle değiştirilecek ve bizi şu soruyu cevaplamaya bırakacak: "Zaten ona dayanan altyapıyı kim koruyacak?"

GÖRMEK: Baştan sona: Bir uygulama Kubernetes ile nasıl dağıtılır (TechRepublic Premium)

Kod olarak altyapı

Kodun bu "COBOLizasyonu" tüm yazılımlara özgü değildir. Örneğin, Loukides, uzun vadeli bakım sorunları oluşturan kod ile aşağıdakileri yapmayan kod arasında bir ayrım yapmak için Fortran'ı kullanır:

Fortran ve COBOL temelde farklı şekillerde kullanılır. Fortran altyapı oluşturmak için kullanılırken, Fortran'da yazılan yazılımın kendisi altyapı değildir… 60'larda, 70'lerde ve 80'lerde yeni köprüler ve arabalar tasarlamak için yazılan Fortran kodu artık kimsenin umurunda değil. Fortran hala mühendislikte yoğun olarak kullanılmaktadır – ancak bu eski kod kullanımdan kaldırılmıştır. Bu eski araçlar elden geçirildi ve değiştirildi….(I)Dünyanın tüm Fortran programcıları sihirli bir şekilde ortadan kaybolacak olsaydı, bu kütüphaneler ve uygulamalar modern dillerde oldukça hızlı bir şekilde yeniden oluşturulabilirdi – bunların çoğu zaten doğrusal cebir ve makine öğrenimi için mükemmel kütüphanelere sahiptir .

Altyapı kodu farklıdır. 1960'larda yazılan COBOL kodu hala kullanımda olabilir – bu, üzerine inşa ettiğimiz altyapıdır. Loukides tarafından belirtildiği gibi Fortran kodu aynı şekilde ele alınmaz.

Peki bizim modern COBOL'umuz nedir? Loukides için cevap açık. Kubernetes:

(C)şirketler, uygulamaları toplu halde buluta taşıyor. Basit kaldırma ve kaydırmaya ek olarak, monolitik uygulamaları sık sık Kubernetes tarafından düzenlenen mikro hizmet sistemlerine dönüştürüyorlar….

(I) bu sistemlerin birçoğunun bundan 20 veya 30 yıl sonra hala çalışacağı konusunda güvenli bir bahis değil; onlar yeni neslin "eski uygulamaları". …Kubernetes yapılandırması karmaşıktır ve başlı başına ayrı bir uzmanlık alanıdır. Kubernetes'in yerini daha basit bir şey alırsa (ki bence bu kaçınılmazdır), zaten ona dayanan altyapıyı kim koruyacak? Kubernetes öğrenmek bir sonraki iş veya terfi bileti değilse ne olur? Kubernetes'i yapılandıran YAML dosyaları, Python gibi Turing-complete bir programlama dili değildir; ama onlar kod. Bu kodla nasıl çalışılacağını anlayan insan sayısı kaçınılmaz olarak azalacak ve sonunda "ölmekte olan bir tür" haline gelebilir. Bu olduğunda, altyapıyı kim koruyacak?

Bu alarm için bir sebep değil. Çoğu kuruluş, 10 ila 20 yıl sonrasına bakmak ve sonunda kararlarını yakalayabilecek yetenek kıtlığı konusunda endişelenmek yerine, mevcut sistemlerini modernleştirmeye odaklanıyor. Ve muhtemelen, şirketler Kubernetes gibi bir endüstri standardı ile inşa ettiklerinde akıllıca bir karar veriyorlar. Evet, Kubernetes, beraberinde gelen tüm yetenek eksiklikleri ile bir gün miras kalacak. Ancak bugün, kuruluşlar daha fazla endişe duyuyorlar. Kubernetes yeteneğinde mevcut eksiklikler kucaklamaya çalıştıkça konteynerler-etkin, mikro hizmetler– güdümlü mimariler.

Belki de bundan alınacak ders şudur: Mevcut altyapınıza mümkün olduğu kadar çok çeviklik kazandırın ve bırakın geleceğin kendi kendine bakmasına izin verin. Expedia teknolojisi Başkan Yardımcısı Subbu Allamaraju bunu şöyle ifade etti, veri merkezi yatırımlarıyla buluttan korunma sağlayarak maksimum altyapı özgürlüğünü korumak isteyenlere bulaşan benzer bir zihniyetten bahsederken: "Hibrit bir mimaride ölçekte başarılı olmak ve müşteri değerini, maliyet verimliliğini ve çevikliği en üst düzeye çıkarmak için çok sayıda işlem yapmanız gerekir. teknik, insan ve süreç kararları, ihtiyaç duyulandan yıllar önce önceden planlanmıştır. Bunu karşılayabilseniz bile, bunları doğru bir şekilde (olasılıkla) alamayacaksınız."

GÖRMEK: Kubernetes: Bir hile sayfası (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

Veya dikkat Duckbill analisti Corey Quinn'in aynı konudaki danışmanı: "Teorik bir çıkış için inşa ederek, özellik hızıyla isteğe bağlılığı ödersiniz ve bulut maliyetlerinin işinizin genel başarısı için bile önemli olduğu bir konuma gelme şansınızı azaltırsınız."

Özetle, evet, bugünün sıcak Kubernetes kümesi büyük olasılıkla yarının COBOL benzeri eski altyapısıdır. Ancak, İncil'i yanlış alıntılamak için, "Bu nedenle yarını düşünmeyin: çünkü yarın kendi başına şeyler için düşünülecektir. Bugüne kadar bunun miras altyapısı yeterlidir."

Açıklama: AWS için çalışıyorum ancak burada ifade edilen görüşler bana aittir..

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*