Bir Üniversite Çocuğu Honda Civic Kendi Kendini Sürüşünü 700 Dolara Nasıl Yaptı?

Brevan Jorgenson’un büyükannesi, kendisini otoyolda sürmek için modifiye ettiği Honda Civic'te gece boyunca dönmeye başladığında serin tuttu. Dikiz aynası yerine ev yapımı bir cihaz frenleri, gaz pedalını ve direksiyonu kontrol edebilir ve yol işaretlerini ve diğer arabaları tanımlamak için bir kamera kullanır.

Omaha Nebraska Üniversitesi'nden bir kıdemli olan Jorgenson, “Gerçekten şaşkın değildi – sanırım şu ana kadar teknolojiden çok şey gördü” diyor. Diğerleri, internetten indirilen planlar ve yazılımlar ile kurduğu sisteme ve yaklaşık 700 dolarlık parçalara karşı daha dikkatli. Jorgenson, homebrew otopilotunu yakından denetlediğinin, kız arkadaşını, aracın sürüşüne güvenmeye ikna etmediğini söylüyor. “Arabayı çarpacağından endişe ediyor,” diyor.

Birçok teknoloji ve otomobil şirketi başladı modifiye araba yolda test son yıllarda. Jorgenson’un aracı, dünyanın dört bir yanındaki tamirciler kendi araçlarını sürüş görevlerini paylaşabilecek bilgi işlem araçlarıyla yükseltmeye çalışırken daha düzensiz, tabandan bir test filosunun öncülüğünü yapıyor.

Motivasyon, teknolojiyi çalıştırmanın eğlenceli ve zorluğundan ve sürüşü kolaylaştırmaktan kaynaklanıyor. Chevy Bolt'u bir öğrenme egzersizi olarak kendi kendine sürmek için yola çıkan Kiki Jewell, eşinin kısmen kişisel çıkarlarının dışında güçlü bir şekilde destekleyici olduğunu söylüyor. Körfez Bölgesi'nde yaşayan Jewell, “Kocam, işe gidip gelmeyi kolaylaştırmak istediğim için mutlu” diyor.

Jewell ve Jorgenson’un projeleri geçtiğimiz Ekim ayında Comma.ai999 $ 'lık bir cihaz geliştiren ve belirli araçları kendilerini otoyolda yönlendirecek ve dur-kalk trafiğini takip edebilecek bir San Francisco şirketi. Kurucu George Hotz aniden iptal edildi Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi'nden işlevselliği hakkında sorular soran bir mektup aldıktan sonra ürünü başlatmayı planlıyor. Kasım ayında şirketin donanım tasarımları ve yazılımları ücretsiz olarak, araştırmacıları ve hobileri güçlendirmek istediğini söyledi. (Hotz, stratejisi hakkında konuşma taleplerine yanıt vermedi.)

Üniversite kıdemli Brevan Jorgenson’un arabası, 700 dolarlık parçalar kullanarak ürettiği ve kurduğu bu cihaz sayesinde otoyolda kendini yönlendirebilir.

Jorgenson, Comma’nın cihazını oluşturmak için gereken parçaları sipariş etmeye karar verdi Neo, aynı gün Hotz planları çevrimiçi olarak terk etti. Comma’nın servetlerini takip ediyordu ve şirketin yazılımı tarafından desteklenen iki modelden biri olan (2016 Acura ILX) 2016 Honda Civic'e sahip oldu.

Neo, Comma’nın ücretsiz olduğu bir OnePlus 3 akıllı telefondan üretildi Openpilot yazılımı, cihazı otomobilin elektroniğine bağlayan bir devre kartı ve 3-D baskılı bir kasa. Jorgenson davayı çevrimiçi bir servis tarafından bastı ve tahtayı kendi başına lehimledi.

Hayatını ilk kez bir akşam üniversite dersinden sonra Ocak ayının sonlarında cihazın ellerine bıraktı. “Eyaletler arası karanlıktı ve kendim test ettim çünkü bir şey ters giderse arabada kimseyi istemediğimi düşündüm” diyor Jorgenson. "Olağanüstü çalıştı." Sonraki testler Neo'nun bazen açıklanamaz bir şekilde sağa çekeceğini ortaya koydu, ancak Comma tarafından yayınlanan bir yazılım güncellemesi bunu çabucak düzeltti. Şimdi tam olarak çalışan sistem, Tesla’nın AutoPilot'unun ilk sürümüne benzer özelliklerde (bkz.10 Çığır Açan Teknolojiler: Tesla AutoPilot“).

Comma’nın planları ve yazılımı, kendi kendini süren otomobil üreticileri olmak isteyen tek kaynak değil. NeodrivenLos Angeles merkezli bir girişim, kısa bir süre önce Comma’nın Openpilot ile çalışan önceden oluşturulmuş bir Neo cihazı satmaya başladı; maliyeti 1.495 dolar. Çevrimiçi eğitim platformu Udacity, otonom otomobil araştırma programında kullanılan kodu yayınladı ve derslerinden birindeki öğrenciler bunu aktif olarak geliştiriyor ve genişletiyor (“Google’ın Kendi Kendini Yöneten Otomobili'nin Yaratıcısı Artık Onunla Rekabet Ediyor“).

Bryant Walker SmithGüney Karolina Üniversitesi'nde bir hukuk profesörü, federal ve eyalet yasalarının muhtemelen sürüş görevlerini paylaşmak için araçlarını yükseltme arzusu olanlara engel teşkil etmediğini söylüyor. ABD Ulaştırma Bakanlığı'na hukuk ve otomasyon konusunda tavsiyede bulunan Smith, NHTSA'nın araç ve sistemleri satan şirketler üzerinde yetki sahibidir, ancak tüketicilerin kendi araçlarında değişiklik yapma konusunda önemli esneklikleri vardır.

Ev yapımı bir Neo kullanan herkes yine de sorumlu sürüş gerektiren devlet kurallarına uymak zorunda kalacak. (Comma'nın Openpilot yazılımı bu konuda yardımcı olmaya çalışır: sürücünün beş dakikada bir tekerleğe dokunmadığından şikayet eder ve ilerideki yolu yorumlamada sorun olup olmadığını insan müdahalesi ister.) Ve bir çarpışma durumunda ev yapımı bir sürüş yardımı kaşları kaldırabilir. Smith, “Yasal olarak faaliyet gösterebilmeniz, medeni sorumluluk sahibi olmadığınız anlamına gelmez” diyor.

Kolombiya, Barranquilla'daki bir yazılım geliştiricisi olan Ariel Núñez, kendisi gibi hobi uzmanlarının çalışmasının, mevcut araçların nasıl daha güvenli hale getirilebileceğini umuyor – insan sürücülerine olan ihtiyacı sona erdirmeye odaklanmış dev şirketlerin alternatif bir vizyonu. Trafik işaretlerini, hız darbelerini veya çukurları gördüğünde Ford Fusion'ın otomatik olarak yavaşlamasını sağlamak için Comma ve Udacity kodunu kullanıyor (yolda test etmedi, ancak gaz ve direksiyon kontrolünü çalıştırdı ve bir ağaç ile yakın bir özledim). “Tam özerkliğe daha az ilgi duyuyorum ve arka uçları önlemeye daha çok ilgi duyuyorum” diyor. “Mevcut birçok otomobil sonradan takılabilir.”

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*