Bir Word belgesinde metnin kaymasını nasıl önleyebilirim?

Microsoft Word'ün otomatik sözcük kaydırma kullanışlıdır, ancak bazen istenmez. Metnin satır sonunda bölünmesini engellemenin iki yolu.

Resim: zefart, Getty Images / iStockphoto

Microsoft Word, siz yazarken geçerli satırın sonundan sonraki satırın başına otomatik olarak kaydırılır. Metin eklerseniz veya silerseniz, her şey otomatik olarak değişikliğe uyacak şekilde ayarlanır. Çalışırken bunu düşünmüyorsun bile. Bu davranış ne kadar kullanışlı olsa da, Word bunu yaptığında her zaman metni kaydırmak istemeyeceksiniz. Bu makalede, size Word'ü bölünemez karakterler ekleyerek ortada bölmek yerine metni bir arada tutmaya zorlamanın iki kolay yolunu göstereceğim.

kullanıyorum Microsoft 365 bir
Windows 10

64 bit sistem, ancak daha önceki sürümleri de kullanabilirsiniz. Demo dosyası yok; ihtiyacın olmayacak. Tarayıcı sürümü, mevcut bölünemez karakterleri destekler, ancak bunları giremezsiniz.

Word'de bölünemez boşluk nasıl eklenir

Bazı kelimelerin bir arada kalması gerekir. Örneğin, sokak numarasını sokak adından ayırmak istemeyebilir veya bir kişinin adını ve soyadını bir arada tutmak isteyebilirsiniz. Bunlar ihtiyaçtan daha fazla seçenek, ancak Word size kontrolü veriyor. Kelimeleri bir arada tutmak istediğinizde, kelimeler arasında normal boşluk yerine bölünemez bir boşluk ekleyin.

Bölünemez boşluk eklemek için Ctrl + Shift + Boşluk Çubuğu tuşlarına basın — gerçekten bu kadar kolay. Şimdi basit bir örneğe bakalım. Şekil A sağ kenarda ayrılmış “Jane Doe, Ph.D” gösterir. Adı bir arada tutmak için Jane ve Doe arasındaki boşluğu kaldırın ve Crl + Shift + Boşluk Çubuğu tuşlarına basın. Ardından, virgül ile Doktora arasındaki boşluğu silin ve Ctrl + Shift + Boşluk Çubuğu'na basın. Gördüğünüz gibi Şekil B Kelime ilk satırda üç kelimeyi bir arada tutamadı, bu yüzden grubu bir sonrakine zorladı.

Şekil A

Olduğu gibi, “Jane Doe, Ph.D” sağ kenarda ayrılmıştır.

Şekil B

“Jane Doe, Ph.D” yi aynı satırda tutmak için bölünemez iki boşluk ekleyin.

İkinci bölünemez boşluğu eklemenin sonuçları belirgin değildir; onsuz, Word Doe'yi ilk satırın sonuna çekecek ve “Doktora” yı ikinci satırın başına kaydıracaktır. Eğer ilk satırdaki bir kelimeyi silersiniz. Başlangıç ​​konumu nedeniyle, ikinci bölünemez boşluğa ihtiyacınız olduğunu düşünmeyebilirsiniz, ancak unutmayın, bu üç kelimenin son belgede nerede biteceğini bilmiyorsunuz.

Boşluğu kesmekten korumak tam sözcüklerde işe yarar, ancak Word'ün tireli bir sözcüğü sağ kenar boşluğuna kaydırmasını istemiyorsanız ne yapabilirsiniz? Bundan sonra öğreneceğimiz şey bu.

Word'de bölünemez kısa çizgi nasıl eklenir

Amaç olarak, bölünemez kısa çizgi bölünemez boşlukla aynıdır, ancak Word'ün sağ kenarda kaydırırken kısa çizgideki tireli bir kelimeyi kırmasını engeller. Normal kısa çizgi yerine bölünemez kısa çizgi ekleyerek, Word kısa çizgiyi kaydırmak yerine tüm kelimeyi sonraki satıra zorlar. Bu karakteri genel olarak tireleme ile karıştırmayın. Bu karakter, tireleme etkin olsa da olmasa da çalışır; hiç aynı şey değiller.

Bölünemez bir kısa çizgi girmek için Ctrl + Üst Karakter + – tuşlarına basın. Şimdi basit bir örneğe bakalım. Şekil C sağ kenarda “x-ışını” sarma kelimesini gösterir. Bu tireli kelimeyi bir arada tutmak için kısa çizgi karakterini silin ve Ctrl + Shift + – tuşlarına basın. Gördüğünüz gibi Şekil D, Sözcük kısa çizginin her iki tarafını da sonraki satırın başına zorlar.

Şekil C

“Röntgeni” aynı satırda bir arada tutmak için bölünemez bir kısa çizgi ekleyin.

Şekil D

Sözcük, kısa çizgiyi bölünemez kısa çizgiyle değiştirdikten sonra tüm sözcüğü sonraki satıra zorlar.

Word'de bölünemez karakterler nasıl bulunur

Nerede olduklarını biliyorsanız, bu iki özel karakteri kaldırmak zor değildir. Bunları görmek için, Paragraf grubunda (Giriş sekmesinde) Göster / Gizle'ye tıklayın. Şekil E neye benzediklerini gösterir. Spesifik olarak, derece sembolü (°) bölünmeyen bir boşluğu temsil eder ve daha uzun bir tire, bölünemez bir kısa çizgiyi temsil eder. Ne yazık ki, ikincisini tespit etmek zordur. Bunun yerine Word'ün Bul özelliğini kullanabilirsiniz. Ctrl + F tuşlarına basın ve bölünemez bir boşluk bulmak için ^ s ve bölünemez bir kısa çizgi bulmak için ^ ~ girin.

Şekil E

Göster / Gizle'yi etkinleştirerek bölünemez boşlukları ve kısa çizgileri görüntüleyin.

Bizi izlemeye devam edin

Bu iki karaktere aşina olduğunuzda, muhtemelen daha sonra bir değişiklik yapmak yerine, içeriği yazarken bunları eklemeye başlayacaksınız. Süreç hızla biraz sezgisel hale geliyor. Gelecekteki bir makalede, satırları ve paragrafları iki şekilde nasıl bir arada tutacağınızı göstereceğim: bir özelliği manuel olarak uygulama ve bu özelliği bir stile ekleme.

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*