BT departmanları net sıfır veri merkezleriyle sürdürülebilirliğe doğru ilerleyebilir ve genel bulutu iyileştirebilir

Gartner'ın yeni araştırmasına göre emisyonları ve tüketimi azaltmak BT liderleri için temel öncelikler.

istock-1200481547.jpg

Resim: iStock/EtiAmmos

G7 Zirvesi sona ererken – karbondan arındırılmış bir elektrik sektörünün elde edilmesi ve güneş, rüzgar ve yenilenebilir enerjiye yapılan vurgu ile üzerinde anlaşmaya varılan hedefler — yeşil bir gelecek vizyonu ivme kazanıyor. Siyasi arenanın ötesinde, iş liderleri iklim değişikliğini engellemek için harekete geçmenin önemini anladığından, net sıfıra doğru hareket C-suite'de de görülebilir. Örneğin, yakın tarihli bir Gartner CEO anketi, CEO'ların yaklaşık yarısının iklim değişikliğinin işleri üzerinde büyük bir etkisi olduğunu düşündüğünü gösteriyor.

Gartner analisti Tiny Haynes'e göre, BT liderlerinin sürdürülebilir bir geleceğe ulaşmasına yardımcı olabilecek birçok faktör var. "Sadece yenilenebilir enerji kullanma fikri bütünüyle sürdürülebilir değil" dedi. "Sürdürülebilirliğe kesinlikle büyük bir katkı ama tamamen sürdürülebilir bir yaklaşım değil." Bunun yerine Haynes, bu hedeflerin kuruluş çapındaki çabaların bir parçası olması gerektiğini savunuyor. Pandemi, kuruluşları sürdürülebilirliğe bakmaya zorladı ve yeşile gitmek için teşvikler sağladı.

Paranızın karşılığını gerçekten alabileceğiniz yer, malzemelerin geri dönüşümü ve kullanımında olduğunu söyledi.

GÖRMEK: CIO'nun kuantum hesaplama kılavuzu (ücretsiz PDF) (Teknoloji Cumhuriyeti)

Gartner 10 yıl önce BT liderleriyle yaptığı ankette, sürdürülebilirlik çabalarına yönelik bazı gerilemeler oldu. Hayes, "Her zaman, evlat edinmeyi görmeden yaklaşık 10 yıl önce teknolojiyi gördüğünüz bir oyun var" dedi. Hayes, veri merkezlerinde verimliliği artırmaya yönelik çalışmalar olsa da, sıcaklığı düzenlemek için sıcak veya soğuk yapılandırmalar gibi alanlarda "gündemde üst sıralarda" değildi. "İnsanlar her zaman yeşile sahip olmanın güzel olduğunu düşündü, ancak operasyonunuzun gerçek anahtarı olmak yerine veri merkezinizin rengini seçmekti" dedi. Hayes, ortak yerleşim maliyetleri ve göç maliyetleri de yüksekti ve üç ila beş yıl beklemediğiniz sürece yatırım yapmak kısa vadede mantıklı olmayabilir, dedi.

Ancak şimdi, mevzuat emisyonları ve vergi teşviklerini azaltmak, değişimi yönlendirmeye yardımcı oluyor. Biden yönetimi örneğin karbon ve sera gazını %50-52 oranında azaltmayı taahhüt etmiştir. COVID-19'un sürdürülebilirlik çabaları üzerinde yadsınamaz bir etkisi oldu. Yakın tarihli bir Gartner anketinde, ankete katılanların %69'u pandemi nedeniyle genel buluta yatırımlarını artıracaklarını söyledi. Hayes, "COVID bize bir ömür boyu sürecek bir sürpriz verdi." Dedi. "İnsanların artık sürdürülebilirlik hakkında daha olumlu bir şekilde konuşmak için bu girişimi kullanması gerçekten canlandırıcı."

GÖRMEK: Ev ofisinizi çevre dostu yapmanın 5 yolu (Teknoloji Cumhuriyeti)

Bir başka yeni gelişme – bulutun benimsenmesi, dijital dönüşüme yatırım yapmak isteyen CEO'lar için birincil kelime dağarcığının bir parçası haline geldiğinden, daha fazla lider veri merkezlerine yatırım yapmanın önemini fark etti. Bu, sürdürülebilirliği geliştirmek için bir dizi yol sunar. Hayes'e göre, "aşırı ölçekte verimlilikler" vardır.

"Bir Amazon veri merkezi, şirket içinde sahip olduğunuz daha küçük bir veri merkezinden çok daha büyük olduğu için çok daha verimli olacaktır" dedi. "İşlerin bu tarafında ölçek ekonomileri ve verimlilik elde edersiniz."

Veri merkezi geçişi için Hayes, veri merkezinizi sürdürülebilir elektrik ve serbest hava soğutması kullanabileceğiniz bir yere taşımanızı önerir. "Bazı insanlar, veri yerleşimi gibi şeyler nedeniyle veri merkezlerini taşıyamaz" dedi. "Ancak göç etmek altı ila dokuz ay sürüyor. Bu yıl İngiltere'deki gibi bir duyurumuz varsa, %10 karbon vergisi, insanlar olabildiğince hızlı hareket etmek istiyorlar. Olmamız gereken şey bu. şimdi düşünüyorum" diye ekledi.

Bununla birlikte, COVID-19 sürdürülebilirlik için tamamen iyi olmadı. Bazı şeyleri hızlandırırken, nakit akışı yönetimi büyük bir endişe kaynağıdır. Ve işletmelerin, maliyetli olabilen veri merkezi geçişine yatırım yapması gerekecek.

Hayes, BT liderlerini motive etmek için yeşile geçmenin finansal faydalarını vurgulamanın önemini görüyor. "CEO ve C-suite'in düşündüğü şey maliyet, gelir ve risktir" dedi. "Finansal teşvikler olması için maliyeti düşürmenin bir yolu var mı? Gelirleri en üst düzeye çıkarmanın bir yolu var mı? Olumlu bir mesaja sahip olmak, yankı uyandırıyor ve bu nedenle yeşil bir kuruluş olarak görülüyor."

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*