BT ekibinizin "seçilebilirliğini" belirlemek için 4 soru

BT mağazaları gölge BT, dış satıcılar ve danışmanlarla "oy" için rekabet ediyor. BT ekibinizin "seçilebilirlik" gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını görün.

<a href = "https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/12/adabb193-981b-4d8a-a779-80b205a2bbd5/resize/770x/2b855f1583e330f44c65778dafe577a4/group-of-eople -iletişim-ağ-kavram-insan-kaynaklar-resim-id1196912174.jpg "target =" _ blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

"data-credit =" Resim: metamorworks, Getty Images / iStockphoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">grup-of-the insanlar-ve-iletişim-ağ-kavram-insan kaynakları-of-resim-id1196912174.jpg

Görüntü: metamorworks, Getty Images / iStockphoto

Seçilebilirlik, siyasi alanda oldukça komik bir kelimedir. Kağıt üzerinde, bir adayın kamu görevine seçilmesi için gerekenlere sahip olup olmadığı basit bir kavramdır. İşlerin bulanıklaştığı yer denklemin "ne gerektirdiği" parçasıdır. Siyasi adaylar için, siyasette ne kadar deneyime sahip oldukları kadar basit bir şey ya da belirli bir konu hakkındaki görüşler, hatta etnik kökenleri ya da cinsiyetleri gibi çok daha incelikli bir şey olabilir.

GÖRMEK: BT uzmanının uzaktan çalışma yol haritası (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Tıpkı göreve aday olanların zaman zaman seçilebilirliklerini almaları gibi, teknoloji liderleri olarak biz de. Siyasi demokrasiden farklı olarak, çoğu durumda en iyisi hayırsever monarşileriz, en kötüsü zalim diktatörleriz ve kurumumuzdaki bir kişinin sıradan yardım masası biletinden büyük bir binanın teknoloji parçasına kadar teknoloji rehberliğine ihtiyacı olan tek oyunuz. stratejik girişim. Bununla birlikte, kurumsal bir kredi kartı ve bir web tarayıcısı ile donanmış olan herkes artık bir CRM paketinden tüm bir veri merkezine kadar her şeyi IT'nin kutsaması olmadan sağlayabilir.

Seçilebilirlik sorunu siyasi adayları değerlendirirken oldukça zor olsa da, büyüyen rekabetin bu yeni çağında BT mağazanızın bu boyutlardaki seçilebilirliğini göz önünde bulundurmaya değer.

Kuruluşunuzun değerlerini yansıtıyor musunuz?

Nasıl seçmenler genellikle değerlerini yansıtan adaylar isterse, kuruluşlar da değerlerini yansıtan bir BT mağazası görmek ister. Örneğin, güven ve güvenliğe değer veren (ve ihtiyaç duyan) bir finans kurumu, güvenlikle hızlı ve gevşek oynayan ve tüm şirketi önemli bir riske sokan bir teknoloji lideri ile "organ reddine" maruz kalacaktır.

Liderlik tarzınızın ve teknoloji organizasyonunuzun daha geniş şirketin risk iştahını, çalışma ve iletişim hızını ve genel kültürü yansıtıp yansıtmadığını kendinize sorun. Aynı dili konuşmadığınızda veya aynı kurumsal özelliklere değer verdiğinizde güvenilir bir danışman olmak zordur.

Organizasyon hatlarında güzel oynayabilir misin?

Parti hatlarına ulaşabilen politikacılar giderek daha nadir görülen bir meta gibi görünse de BT, organizasyonlar arası işbirliği için olgunlaşmış bir alandır. Organizasyonun çoğuyla belirli bir kapasitede çalıştığımız için, şirkete değer sağlayan ilişkiler kurmak için benzersiz bir konuma sahibiz. Tanımlanmış bir paydaş için bir projeyi özenle uygulayan bir sipariş alıcı olarak hareket etmek yerine, şirketin teknoloji varlıklarını yeni şekillerde kullanma fırsatları arayın. Satış için uyguladığınız bu analitik aracının, tıpkı mühendislik ürün yaşam döngüsü yönetim aracının finans için değerli verilere sahip olması gibi, pazarlama için de değeri vardır.

GÖRMEK: Tedarik zinciri gecikmelerinin ötesinde teknoloji endüstrisi üzerinde büyük etkisi olan Coronavirus (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Örgütsel bir "bağlayıcı" olarak hizmet etmek, şirket siloları üzerinde çalışmak, çoğu zaman nispeten düşük kaynak yatırımı ile muazzam bir değere sahiptir. Bu tür bir işbirliği, önemli teknolojilerin masaya getirebileceği ve anahtar kararlar alındıktan sonra BT'yi partiye davet eden arkadaşlarınız yerine akranlarınızla hızlı arama yapabileceğinizi de önemli ölçüde göstermektedir.

Geleceğe dair ilham veren bir vizyonunuz var mı?

Geleceğin büyük vizyonları ve vaatleri, politikanın ekmeği ve tereyağıdır, ancak maalesef birçok BT liderinde yoktur. Gelecek hakkında spekülasyon yapmaya alışkın değilseniz rahatsız edici olabilir, ancak bilgi ve deneyiminizi kuruluşun stratejisiyle uygulamak, teknolojinin daha geniş şirketin vizyonunu gerçekleştirmesine nasıl yardımcı olabileceği konusunda çekici bir resim çizmenize izin vermelidir. Her tencerede bir tavuk ya da "bileşenleriniz" için freebies sözü vermenize gerek yoktur, ancak BT'nin şirketin stratejisini yürütmeye nasıl yardımcı olacağı sorulduğunda, ışıkları açık tutmak ve size sorulan şeyi yapmaktan biraz daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır. . Genel olarak, iç politikacınızı kanalize etmek ve küçük bir bombardıman ve hikaye anlatımı uygulamak daha iyidir – bu genellikle teknoloji liderlerinin ayırt edici özelliği değildir – ve hedefiniz "en düşük ortak payda" vizyonundan ziyade iddialı bir hedefe ilham vermek ve göstermek yarının.

İle iş yapmak kolay mı?

Gölge BT, dış satıcılar ve danışman ordularıyla "oy" için rekabet etmenin önemli bir unsuru, iş yapmanın ne kadar kolay olduğudur. Teorik olarak, dahili BT mecazi seçimi her seferinde kazanmalıdır: Organizasyona fiziksel ve stratejik olarak en yakınsınız, siz ve çalışanlarınız şirket ve sektörü hakkında en iyi bilgiye sahip olmalısınız ve sistemleriniz ve veri.

GÖRMEK: Ofis politikalarının ve karamsarlığının mümkün olan en iyi lider olmanızı engellemesine izin vermeyin (TechRepublic)

Ancak, birçok BT kuruluşu bu avantajları ortadan kaldırıyor ve başka yerlerde destek sağlıyor. Siz veya ekibiniz, BT'de çalışmanın ne kadar zor olduğu, çok yıllık olarak yetersiz ve yetersiz desteklendiğiniz ve diğer sıkıntı hikayeleriyle ilgili hikayeler konusunda yardım isteyen herkesi yeniden düzenleyen kadar basit bir şey, diğer sıkıntı hikayelerini destekçilere dönüştürebilir. Kuruluşun geri kalanıyla temel etkileşim noktalarınızı değerlendirmek için birkaç ayda bir zaman geçirin. Bozuk bir bilgisayarı düzeltmek için 14 yardım masası bileti ve önemli idari kaçış gerekiyorsa ve herhangi bir yeni proje isteğine varsayılan yanıt "en az 18 ay yedekledik" ise, gölge BT'yi bulduğunuzda şaşırmayın ve salonları dolaşan dış satıcı kadroları.

Takımını değerlendirme zamanı

BT organizasyonunuzu herhangi bir siyasi adayla paylaşmanız bilinmeyebilir veya rahatsız edici olsa da, seçilebilirliğinizi benzer bir titizlikle değerlendirmeye değer. Nasıl seçilebilirliğini görmezden gelen uzun vadeli bir görevdeki gibi daha anlayışlı bir başlangıçla ortadan kaldırılabilir gibi, aynı günah işlemek durumunda kuruluşunuzun defunded, görmezden gelinmiş ve hatta dış kaynaklı olduğunu görebilirsiniz.

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*