BT ekipleri uzaktan çalışanları desteklemeye nasıl yardımcı olabilir: 5 ipucu

Bulut işbirliğini ve uzaktan çalışmayı etkinleştirmek için kurumsal BT ekipleri, çalışanların ev ağı kurulumlarını iyileştirmesine yardımcı olabilir.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/24/b29694a2-098e-48e6-8ed4-897eb46bbea9/resize/770x/9eece27bdd3dc1f0085a1ba1497e679a/hero-support-remote -work.jpg" target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: Andy Wolber/TechRepublic">Aşağıdaki öğelerin her biri için elle çizilmiş resim içeren metin (soldan sağa): ISP (küre), Modem (dikdörtgen cihaz), Wi-Fi, Optimize (web sayfası), Cihaz (dizüstü bilgisayar)

Resim: Andy Wolber/TechRepublic

Birçok BT liderinin evden çalışan çalışanlara sağlanan destek türünü önemli ölçüde artırması gerekir. Çok sık olarak, kuruluşlar insanları işe alır, onlara bir dizüstü bilgisayar, hesaplar ve şifre bilgileri verir ve ardından işe alım sürecini tamamlar. İnsanlar kuruluş tarafından kontrol edilen bir ofiste çalıştığında sorun değil, çünkü BT ekibi sahadaki ağı denetler, ancak BT liderleri her çalışanın ev ağının yeterli olduğunu varsaymamalıdır.

Eğer kullandıysan Google Meet, Microsoft Ekipleri veya yakınlaştır COVID-19 pandemisi sırasında, ev ağı kurulumu, hayırsever bir şekilde, optimalden daha az olan en az birkaç iş arkadaşı tespit edebilirsiniz.

Uzaktan çalışmayı ve yaşadığınız yerde çalışma senaryolarını destekleme konusunda ciddi olan kuruluşlar, insanlara aşağıda ayrıntılı olarak açıklandığı gibi ev ağı tavsiyesi ve desteği sağlamalıdır. BT ekibinin bu nispeten küçük zaman ve uzmanlık yatırımı, birçok kişi evden çalışırken ağla ilgili sorunları en aza indirmeye yardımcı olabilir.

GÖRMEK: COVID-19 işyeri politikası (TechRepublic Premium)

1. Çalışanların bir ISS seçmesine ve plan yapmasına yardımcı olun

Bir saatten daha az bir çalışmayla, bilgili bir BT personeli çoğu konum için makul sağlayıcıları ve planları belirleyebilir. Temel bilgileri (örneğin, evdeki insan sayısı, genel beklenen ihtiyaçlar) toplamak için birkaç dakika, sağlayıcılar ve planlar arasında yarım saat kadar ayırma ve ardından bu alternatifleri çalışana iletmek için birkaç dakika daha harcamayı bekleyin.

Farklı sağlayıcılar ve planlar farklı yerlerde en iyisi olabilir. ABD'deki bazı kentsel alanlarda, AT&T Fiber için kablolu bir apartmanda 300 Mbps simetrik bağlantı mantıklıyken, diğer yerlerde 1000 Mbps aşağı/35 Mbps yukarı akış planı Comcast/Xfinity internet için iyi bir seçenek olabilir. Ekibinizin yardımı, insanları yeterli yukarı akış hızı olmayan planlardan (ör. bütçe kablo bağlantıları) veya daha eski bağlantı yöntemlerinden (ör. DSL) uzaklaştırmaya yardımcı olabilir. Tahmin amacıyla, bir internet bağlantısı için ayda yaklaşık 100 ABD doları planlayın.

2. Ekipman yükseltmelerini önerin

Gerçek hizmete ek olarak, temel ekipman parçaları tipik olarak bir modem ve Wi-Fi donanımı içerir. Yine, BT ekibinizin bilgisinin yardımcı olabileceği yer burasıdır: örneğin, bir kablo şirketi tarafından sağlanan standart donanımı kullanmak yerine, ekibiniz insanları gecikmeyi azaltmaya, verimi artırmaya veya Wi-Fi kapsamını artırmaya yardımcı olacak yükseltmelere yönlendirebilir. Örneğin, standart bir modemden yüksek performanslı bir cihaza (örneğin, bir Arris SURFboard SB8200 veya Motorola MB8600'e) veya bir bütçe Wi-Fi yönlendiricisinden bir ağ kurulumuna (örneğin, eero 6, eero Pro 6 veya NetGear Orbi AX6000).

Ekibiniz, önerdiğiniz herhangi bir ekipmanın sağladığınız diğer ekipmanlarla (ör. dizüstü bilgisayar, tablet veya telefon) iyi çalıştığından ve modern ağ standartlarını desteklediğinden (ör. Wi-Fi 6 ve ağ). Maliyet tahmini amacıyla, yüksek performanslı bir kablo modem yaklaşık 200 $'a mal olurken, Wi-Fi yönlendiriciler ve ağ ağ ekipmanı 200 $ aralığında (yönlendirici ve/veya temel ağ aygıtı için) mal olabilir ve daha yüksek bir uç için 700 $'a kadar çıkabilir. Wi-Fi 6 ağ üç cihazlı kurulum.

3. Ev ağı performansını optimize etmek için uzaktan destek sağlayın

Birçok kişi kendi ev ağı kurulumunu yönetmeyi tercih ederken, bazıları destek ve yardımdan yararlanabilir. Yine, BT ekibiniz, insanların ağ ekipmanı üzerindeki bellenimi yükseltme veya güvenilirliği veya yanıt verme hızını artırmak için DNS ayarlarını ayarlama gibi görevleri tamamlamalarına uzaktan yardımcı olmak için gerekli becerilere sahip olabilir. Ekibinizden bu tür bir uzaktan yardım, özellikle ISP destek personeli tarafından yürütülen türden bir görev olmadığından özellikle faydalı olabilir, ancak bir ev ağının ne kadar iyi performans gösterdiği konusunda önemli bir fark yaratabilir. Yine, maliyet tahmini amacıyla, bir çalışan için bu uzaktan destek görevi için yaklaşık bir saatlik bir zaman planlayın.

4. Maliyetleri karşılamayı düşünün

İşle ilgili ev ağı maliyetlerini karşılamak için bir maaş düşünün. Bazı şirketler, satın alma işlemleri için insanlara ön ödemeli kart sağlarken, diğerleri çalışanlara doğrudan ödeme yapar. Kuruluş ve çalışanlar için olası vergi etkilerini anladığınızdan emin olmak için finans ve İK ekibinize danışın ve bu bilgileri net bir şekilde iletin.

5. Alternatif bağlantı seçeneklerini belirleyin

BT ekibiniz, insanları geleneksel bir ev geniş bant bağlantısına alternatiflere yönlendirmeye de hazır olabilir. Diğer seçenekler özel bir 5G veya LTE modem, etkin nokta seçeneği olan bir telefon, bir tür sabit kablosuz hizmet veya hatta bir uydu bağlantısı. Ayrıca yerleşik 5G/LTE desteğine sahip dizüstü bilgisayarlara ve/veya tabletlere geçiş yapmayı düşünebilirsiniz.

Ek olarak, bazı durumlarda, kısa süreli kiralık işyerleri veya çalışanlarınızın ortak bir şirketin ofislerinde kullanabileceği bir masa gibi evde çalışmaya alternatif olabilecek yerlerin bir listesini oluşturmak isteyebilirsiniz. Güvenlik konusunda endişeleriniz varsa, insanları kafelerde veya diğer halka açık yerlerde iş yapmaktan uzaklaştırmak için bu seçenekleri sunun.

BT'niz evden çalışma bağlantılarını nasıl destekliyor?

Çalıştığınız kuruluş, çalışanlarına evden çalışanlar için güvenilir, hızlı bir internet bağlantısı sağlamasına nasıl yardımcı oluyor? Kurumsal BT'de çalışıyorsanız, insanların uzaktan çalışma ihtiyaçlarını karşılamak için politikalarınız ve uygulamalarınız nasıl değişti? Aşağıdaki yorumla veya Twitter'da kuruluşunuzun yukarıdaki adımlardan hangisini (varsa) uyguladığını bana bildirin (@awolber).

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*