BT kariyerinize zarar verebilecek 10 toksik özellik

Uzun ve başarılı bir BT kariyerine sahip olmak için yapmamanız gereken 10 şey var.

<a href = "https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/11/0fbcceb4-91c8-4ed7-8df0-e2cdce64c10b/resize/770x/2518e181a2e2edb50e59f05069975682/istock-164164 hedef" = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" Resim: Getty Images / iStockphoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">Çılgın erkek çalışan kadın meslektaşı hata için suçluyor

Resim: Getty Images / iStockphoto

Son bir makalede, En iyi BT uzmanları arasında ortak olan 10 özellik. Bu özellikler mutlaka bir kitap okuyarak öğrenilmez, daha çok içeriden gelir; özellikler doğru bireyler tarafından deneyim ve mentorluk yoluyla desteklenebilir.

GÖRMEK: Geliştirici tükenmişliğini önlemenin 10 yolu (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Olumsuz özelliklere odaklanan bu makalenin amacı, BT profesyonellerini utandırmamak veya eleştirmemek; umut, aşağıdaki özelliklerden herhangi biriyle özdeşleşen herkesin, uzun süreli alışkanlıklara dönüşmeden önce bu potansiyel olarak toksik ve kariyer sona eren) eğilimleri azaltmak için destek arayacağıdır. Belki de bu özelliklerin bazılarını sergileyen bir meslektaşınızla birlikte çalışıyorsunuz ve onların yollarını düzeltmelerine yardımcı olmak istiyorsunuz.

Bu liste eksiksiz veya BT'ye özel değildir. Bu davranışları göstererek "kötü elma" ya da yardımın ötesinde değilsiniz; bunlar sadece yirmi yılı aşkın IT deneyimimin gözlemleri ve kariyerim boyunca çalıştığım bazı bireylerin paylaştığı benzer nitelikleri fark ediyor.

1. Kayıtsız

Muhtemelen, yapılan işi önemsememek daha acımasız özellikler arasındadır. Her zaman bir BT uzmanının çalışmasında ortaya çıkar ve bunu gizleyebileceklerini düşündükleri kadar, paydaşlar bunu alacaktır. "Teslim alma" seviyesine ulaştığında, BT uzmanlarının iş arkadaşları bunu görecek değil, aynı zamanda BT uzmanının ekip için adil olmayan iş yükünün bir kısmını da omuzlayacaklar.

2. Kötü iletişimci

Özünde BT, hizmetle ilgili bir iştir. Bir BT uzmanının ulaştığı seviye veya pozisyondan bağımsız olarak, büyük olasılıkla kendini çaresiz hisseden ve bir sorunun çözülmesine yardımcı olması gereken bir hizmet veriyorlar. Birisi yardım için bir BT uzmanına ulaştığında ve yanıt alamadığında, bu bir problemdir.

GÖRMEK: Çalışanların politik faaliyet politikası (TechRepublic Premium)

3. Her zaman haklıdır ve hataları kabul etmez

Hepimiz haklı olmak istiyoruz (ve tersine, asla yanlış değil), ama gerçekçi olarak, durum böyle değil. Biz insanız; hatalar yaparız ve ilişkiler kurmak ve profesyonel olarak büyümek için bu hatalara sahip olmamız gerekir. Bir BT uzmanı bunun kendi hatası olduğunu kabul edemediğinde veya suçu başka birine geçirmeye çalıştıklarında, sonunda suçlanacak kimse kalmayacak.

4. Aceleci

Heyecanla karıştırılmamak için, aceleci bireyler genellikle harekete geçmek için uygun zamanı beklemezler, ancak meseleyi yardım veya gerekli araçlar olmadan çözeceklerine dair neredeyse kör bir inanca sahip olan bir konuya kafa kafaya dalarlar. Bu zihniyet işe yaradığında, genellikle "kendi kendine başlayan" olarak etiketlenir; ancak, bu durumdan vazgeçmediğinde, kişinin sabır eksikliğinin altını çizer ve bir görevi veya projeyi tehlikeye atar.

5. Büzgü politikaları ve yönergeleri

Yukarıdaki girişe benzer şekilde, genellikle el ele giderler – ve genellikle kişinin zararına. Politikalar ve yönergeler zaman zaman mükemmel değildir, ancak görevlerin / projelerin mümkün olduğunca az dirençle gerçekleşmesini sağlamak için uygulanmaktadır. Sistemi kurcalamak ve haydutluk yapmak nadiren işe yarar ve bir projeyi raydan çıkarabilir ve genellikle daha büyük bir sorun yaratır. Ayrıca, düzenlenmiş ortamlarda pahalı para cezaları ve / veya hapis cezası içerebilir.

6. Her şeyi bilir

Herkes bildiklerini sever… hiç kimseyi söylemedi. Bu özellikle iş dünyasında geçerlidir. Ne yazık ki, BT bu tür davranışlar nedeniyle zaman zaman kötü bir rap alır ve teknoloji ve yönetilme şekli değişirken, hala bu inancı sergileyen ve birçok insanı tutumlarıyla üzen BT uzmanları vardır. Bu bireyler genellikle BT'de kalıcı bir kariyer için iyi olmayan çok fazla sorun yaşarlar.

7. Meslektaşlarına / çalışma arkadaşlarına / yönetime saygı duymamak

Kimseye saygısızlık etmek için bir mazeret yoktur – dönem. Bu, tüm çalışma alanı için yönetim kuruludur. Bir kişinin meslektaşları kendi takımlarıdır ve sırtlarına sahip olmaları gerekir (ya da tam tersi). İş arkadaşları – özünde – bir BT uzmanının müşterisidir; bir anlamda BT çalışanlarını istihdam eden kişilerdir. Ve yönetim – onlar patronlar. Onları üzmek genellikle sona erdirmeye yol açar.

GÖRMEK: Erişim yönetimi politikası (TechRepublic Premium)

8. Odak veya perspektiften yoksun

Ne yazık ki, bu yolu çok sık görüyorum. Aksi takdirde, yukarı çıkmak ve başka şeyler yapmak isteyen ancak tokalaşma ve öğrenmeye başlamak için odaklanamayan iyi BT uzmanları. İnanın bana, gösterir ve diğerleri bunu görür ve söz konusu gibi buğdayı samandan ayırmak için bir barometre olarak kullanır. Bazen gerekli olan tek şey, bir şeyi uydurma dışında başka bir perspektiften anlama ve görme çabasıdır. Biraz çaba uzun bir yol kat eder.

9. Parayı geçer

Bu, karşılaşılması daha sinir bozucu konulardan biridir. Bir yandan, kişi bir şey bilmediğini kabul etmekten korkabilir, bu yüzden görevi başka, daha yetkin bir çalışana teslim eder. Ama bildiği ve denemediği zaman başka birinin çağrıyı alacağını bildiği için bu üzücü. O kişi olma.

10. Asla onların hatası değil

Bu, her şeyi bilene benzemektedir, ancak bu kişilik tipi, hiçbir şeyin onların hatası olduğunu kabul edemez (veya edemez). Onlar bu küçük detay üzerinde asılı (ve çoğu zaman küçük bir detay,) onlar ağaçlar için orman özledim. Enerjileri, yeni teknolojileri öğrenmek, bilgi tabanlarını artırmak ve zanaatlarının ustası olmak yerine yanlış olmaya odaklanmıştır.

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*