BT uzmanları sınırları ve protokolleri nasıl belirleyebilir?

Yedeklemeleri ve Linux dağıtımlarını yönetmekten sabit sürücü arızasını gidermeye ve şirket verilerini korumaya kadar, BT uzmanlarının neden bunaldığını ve gereğinden fazla çalıştığını anlamak kolaydır.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2019/03/18/e071cdf6-90c9-4007-87ec-9e75cd892ae8/resize/770x/16e2de1ca2a6b5e8b2d06b4087a21ac0/istock-108938584.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: SARINYAPINNGAM, Getty Images/iStockphoto">istock-1089938584.jpg

Resim: SARINYAPINNGAM, Getty Images/iStockphoto

BT ekipleri, şirket verilerinin korunması söz konusu olduğunda her şeye hazır olmalıdır. Bilgisayar korsanları her zaman sistemlere sızmak, yedekleri şifrelemek ve fidye talep etmek için yeni yollar buluyor. Ayrıca günlük olarak uğraşılması gereken kullanıcı sorunları ve sabit sürücü arızaları gibi diğer sıradan sorunlar da vardır. Bu kadar çok iş sorumluluğu varken, BT uzmanlarının neden bunalmış ve aşırı iş yükü altında olduğunu anlamak kolaydır.

Kısa prosedürleri, en iyi uygulamaları ve sınırları birleştirmek, BT uzmanları için bir zorunluluktur. TechRepublic Premium'daki bu dört kaynak, BT ekibinizin bu tür saldırılara ve (kullanıcı) kesintilerine karşı güçlü bir savunma oluşturmasının yanı sıra sorun giderme yardımı için nereye gidileceği konusunda yardımcı olacaktır.

Bu makaleden hoşlanıyor musunuz?

Premium kitaplığımızdan bu makaleyi ve binlerce teknik incelemeyi ve e-kitabı indirin. Tümü reklamsız bir deneyimde uzman BT analist brifinglerinin ve en iyi BT uzmanlarına erişimin keyfini çıkarın.

Bugün Premium'a Katılın

İşte bulacaklarınız:

  • Yedeklemeleri yönetmek için 7 önemli görev
  • Sorunlu sabit sürücüler için 9 sorun giderme ipucu
  • Linux yöneticileri için 26 kaynak

Önerilen en iyi uygulamaları takip etmek yalnızca siber güvenliğinizi güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda olağanüstü durum kurtarmayı da kolaylaştırır.

Ayrıca, bir BT yardım masası SLA'sı için yedi maddelik bir plan vardır – bu, kullanıcılar sorunları olduğunda ve BT'nin yardım etmek için neler yapabileceğini, yapamayacağını ve yapamayacağını anlamaları gerektiğinde kullanışlı olacaktır.

Bu kontrol listesi, ister dahili ister harici disklerle uğraşıyor olun, sabit sürücülerle ilgili sorunları tanılamanız için sorun giderme sürecinde size yol gösterir. Belge, bariz adımlarla başlar ve deneyebileceğiniz çok açık olmayan düzeltmelere kadar çalışır.

TechRepublicPremium'da görüntüleyin

Güçlü siber güvenlik savunmalarına sahip olmak yeterli değildir. Ayrıca güvenli bir yerde saklanan güncel yedeklemelere de ihtiyacınız var. Bu kontrol listesi, ekstra bir güvenlik katmanı ekler ve herhangi bir olağanüstü durum kurtarma planının kritik bir bileşenini korur. Rutin bir işi verimli ve kolay hale getirmek için bu belgedeki dokuz adımı izleyin.

TechRepublicPremium'da görüntüleyin

Sorunlara hazırlıklı olmak her zaman iyidir, bu yüzden bir Linux dağıtımından sorumluysanız bu listeye göz atın. Bu kontrol listesi, sorun yaşarsanız ihtiyaç duyabileceğiniz kaynakları toplar. Belirli dağıtımlar için işletim sistemi tavsiyesi sağlayan sitelerden daha genel bilgi forumlarına kadar bu kaynak, Linux yöneticileri için gizli bir silahtır.

TechRepublicPremium'da görüntüleyin

Bu belge, yardım masasının sağladığı hizmetlerin kapsamını, iletişim prosedürlerini, yanıt sürelerini ve son kullanıcı hak ve sorumluluklarını açıklar. BT personeli ve destekledikleri kişiler için net beklentiler belirlemek, hayatı herkes için kolaylaştıracaktır. Bu SLA, yardım masası performansını ölçmek için bir dizi ölçüm de oluşturur.

TechRepublicPremium'da görüntüleyin

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*