Bu açık kaynaklı Microsoft karşılaştırması, güçlü bir sunucu test aracıdır

Depolama, modern bir sunucunun hayati bir bileşenidir. DISKSPD, farklı iş yükleri altında nasıl performans gösterdiğine dair değerli bilgiler sağlayabilir.

Modern veri merkezi, on yıl kadar öncesinden çok farklı bir yer. Kutu başına bir veya iki uygulama çalıştırmak yerine, sunucu rafları, özel veya hibrit bulutların bir parçası olarak tüm sanal altyapıları barındırıyor. Ancak bu, sanal makineleri ve uygulamaları en iyi şekilde hedeflemek için çalıştırdığınız donanımı anlamanıza gerek olmadığı anlamına gelmez.

Çoğu sanal makine yönetim aracı, belirli donanımlardaki sanal makineleri hedeflemenize olanak tanır, böylece veri merkezinizi bir bilgi işlem ve depolama yapısı olarak ele alıyor olsanız bile, en zorlu uygulamaları ve hizmetleri uygun sistemlere yerleştirebilirsiniz. Altyapı ve uygulamalar birbirinden ayrılmaya devam ettikçe, altyapı operasyonları ekibinin rolü daha az değil, daha fazla önem kazanır.

Peki donanımınızın bu resmini nasıl elde edersiniz? Çoğu kıyaslama aracı masaüstü bilgisayarlara odaklanır ve sunucu desteği sundukları yerler sunucu iş yükleri için optimize edilmemiştir. Vaat edilen performansı aldığınızdan ve donanımınızın işletmenin geri kalanıyla yaptığınız hizmet düzeyi anlaşmalarını karşılayabildiğinden emin olmanız gerekir. gibi teknolojileri piyasaya sürdüğünüzde bu daha da önemli hale gelir. Azure Yığın HCI, kullanıma hazır donanımlarda bulut benzeri bir performans sunmayı amaçlamaktadır.

Depolama performansını anlama

Modern bir sunucunun en önemli bileşenlerinden biri depolamasıdır. Buradaki darboğazlar, okuma ve yazma hızlarında veya mevcut bant genişliğinde, uygulamaları ciddi şekilde etkileyebilir. Kullanıcılar, verilerin yüklenmesini veya çalışmaya devam etmelerini engellemek için kalıcı kaydetme iletişim kutularını beklemek istemez. SLA'larınız disk performansına, gecikme süresine, aktarım hızına ve IOP'lere bağlıdır.

muhtemelen aşinasınızdır CrystalDiskMark, popüler bir disk kıyaslama aracı. Donanımı değerlendirmek için kullanılır, hem sabit sürücülerin hem de SSD'lerin farklı okuma ve yazma modellerini nasıl ele aldığını gösterir. Bununla birlikte, kullandığı kalıplar sabittir ve bir tüketici sisteminde bir diskin nasıl çalışabileceğinin iyi bir resmini verirken, bir dizi farklı uygulamayı çalıştıran sanal bir altyapıda bulabileceğinizler gibi daha karmaşık iş yüklerini simüle edemezler.

Ancak çoğu insanın bilmediği şey, CrystalDiskMark'ın akıllı grafik ön ucunun altında bir Microsoft komut satırı aracı olduğudur. DISKSPD özelleştirilebilir bir dizi iş yüküyle sürücüleri kıyaslamak için ücretsiz, açık kaynaklı bir araçtır. Hem masaüstü hem de sunucu işletim sistemlerinde bir dizi test çalıştırabilen komut dosyaları oluşturmanıza olanak tanıyan bir dizi komut satırı seçeneğiyle şaşırtıcı şekilde yapılandırılabilir. GitHub'daki kaynak koduyla, belki işinize gelen her yeni sürücüyü sınıflandırmak için otomatik bir donanım doğrulama sisteminin parçası olarak kodu değiştirebilir ve kendi özel sürümlerinizi oluşturabilirsiniz.

CrystalDiskMark'tan farklı olarak DISKSPD, bir uygulamanın normal çalışmada yapacağı okuma ve yazma işlemlerini simüle ederek kendi sentetik iş yüklerinizi oluşturmanıza olanak tanır (ve düzenli olarak gerçekleşmeyebilecek ağır yükleri test etmenize olanak tanır).

DISKSPD'yi kullanmaya başlama

Başlamak yeterince kolaydır; DISKSPD'yi GitHub'dan indirebilir ve doğrudan kurabilirsiniz. Alternatif olarak, Microsoft, PowerShell kullanarak uzaktan yüklemek için bir dizi talimat sağlar; komut satırının ötesinde bir tarayıcıya veya kullanıcı arayüzüne sahip olmayan bir Windows Server Core sistemleri kümesini karşılaştırıyorsanız yararlı bir alternatif. Bu son seçenek, Azure Stack HCI için kullanılan donanımı değerlendiriyorsanız kullanmak için iyi bir seçenektir. Microsoft, bir tek kısa URL bu her zaman en son sürüm sürümüne işaret eder.

DISKSPD dosyası 64-bit, 32-bit ve ARM sürümlerini içerir. Daha eski bir sunucu sürümüyle çalışmıyorsanız, çoğu durumda 64 bit amd64 sürümünü kullanmak isteyeceksiniz. Ancak, Microsoft'un modern sunucu işletim sistemi, tıpkı masaüstü Windows 10 gibi 64-bit'tir.

GÖRMEK: İşin geleceği: Dijital iş yeri için araçlar ve stratejiler (ücretsiz PDF) (Teknoloji Cumhuriyeti)

Bilinen cmd'yi veya daha modern PowerShell'i kullanarak DISKSPD'yi Windows komut satırından çalıştırarak başlayın. Yükleyici yoktur, bu nedenle aracı başlatmak için yükleme dizininin tam yolunu kullanın veya araca gidip yüklü olduğu yerden çalıştırın. DISPSPD'nin etkileyici bir dizi konfigürasyon parametresi vardır, bu yüzden onunla vakit geçirmeye değer. GitHub belgeleri wiki.

Testler farklı hedeflere karşı çalıştırılabilir – normal dosyalar, adlandırılmış bölümler veya fiziksel cihazlar. Pratikte, bir diskin bir uygulamayla nasıl çalıştığını test etmek için bir hedef dosyayla çalışmak en iyisidir. Alternatif olarak, yeni sürücüler, disklerin ham davranışını elde etmek için fiziksel aygıt kimliği kullanılarak bölümlere ayrılmadan ve biçimlendirilmeden önce test edilebilir. Bir bölümü hedef olarak kullanabilirsiniz, ancak onu ham bir sürücüymüş gibi test ettiğiniz veya bir dosya sistemiyle çalıştığınız için önerilmez, bu durumda diğer iki seçenek en uygun olacaktır.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/10/689b9281-d819-407e-8406-101aace7bf68/tr-sample-diskspd-test-environment.jpg" hedef ="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

DISKSPD ile performansı test etmek için kullanılan örnek bir sunucu ortamı.

" data-credit="Resim: Microsoft">tr-sample-diskspd-test-environment.jpg

DISKSPD ile performansı test etmek için kullanılan örnek bir sunucu ortamı.

Resim: Microsoft

DISKSPD testleri oluşturma ve çalıştırma

Bir test oluşturmak, bir dizi parametreyi bir araya getirmeyi gerektirir. Bunlar onu son derece güçlü bir araç yapar ve bir test oluşturup dağıtmadan önce denemeye değer. Varsayılan test 10 saniye uzunluğundadır, ancak ısınma süresi ödeneklerinin yanı sıra çoklu sistem testleri için soğuma süreleri ile süreyi ayarlayabilirsiniz. DISKSPD'nin çok sayıda çok düşük seviye seçeneği vardır – örneğin, hem işletim sistemi seviyesinde hem de donanım önbelleğini yönetme.

Bir testin merkezinde, rastgele veya sıralı yazmaları test etmek gibi dosyaların nasıl oluşturulduğu ve yazıldığı yer alır. Yazma ve okuma yüzdesini ayarlama seçeneğiyle, uygulamalarınızdan beklenen işlem dengesini simüle etmenize izin vererek, yazılan blokların boyutunu bile değiştirebilirsiniz. Diğer seçenekler, farklı hedeflere karşı çalışan iş parçacıkları ile işlemci benzeşimini ve kullanılan iş parçacığı sayısını ayarlamanıza olanak tanır. Uygulamalarınızdan örnek çıktıları kullanarak veya otomatik olarak örnekler oluşturmak için kendi test dosyalarınızı sağlayabilirsiniz. Aynı donanım üzerinde aynı anda çalışan birden çok uygulamayı simüle etmek için farklı DISKSPD örnekleri arasında testleri senkronize etmek için olayları kullanma seçeneği bile vardır.

Karmaşık bir dizi test oluşturmayı ve çalıştırmayı planlıyorsanız, ayrı komut satırı çağrıları oluşturmanız gerekmez. Bunun yerine, her test için XML yapılandırma dosyaları oluşturarak yazım hatası ve hata riskini önleyebilirsiniz. Microsoft, işlem işlemleri ve iş analitiği dahil olmak üzere çeşitli yaygın iş yükleri için ipuçları ve örnekler sağlar. Bunları, yaygın iş kolu uygulamaları tarafından kullanılan işlemleri karakterize etmek ve planladığınız uygulama ve hizmetler paketiniz için doğru testleri uygulamak için kullanabilirsiniz.

GÖRMEK: Donanım envanter politikası (TechRepublic Premium)

Sonuçlar, iş parçacığı başına ve hedef öncesi istatistiklerle birlikte bir metin dosyasında teslim edilir. Yazılan ve okunan baytları, kullanılan bant genişliğini ve görevlerin IOP'lerini görebilirsiniz. İşlemci bilgilerinin yanı sıra okuma ve yazma gecikmelerini görme seçeneği de vardır. DISKSPD sonuçlarını işlemek ve görüntülemek için Excel gibi araçları kullanmaya değer, özellikle de farklı yazma türlerinden sonuçların istatistiksel analizini almakla ilgileniyorsanız.

DSKSPD güçlü bir araçtır ve tanıdık tüketici düzeyindeki CrystalDiskMark'tan çok daha yeteneklidir. Ancak, tüm güçlü araçlar gibi, bundan en iyi şekilde yararlanmak zaman alır. Bir kümede veya bir Azure Stack HCI sisteminde disk dizilerini ve sunucuları tasarlamaya ve dağıtmaya yardımcı olmak için sonuçları yorumlayarak iş yükünüz için doğru testleri oluşturabilmeniz gerekir. Bunun gibi ayrıntılı sonuçlar, donanım ve altyapının planlanan SLA'ları karşıladığını veya daha fazla yatırım gerekip gerekmediğini göstermenize olanak tanır.

Ayrıca, uygulama ekibinden herhangi bir şikayette bulunabilecek ve donanımınızı parmağınızla işaret etmek yerine kodlarını incelemelerini önerebileceksiniz!

Ayrıca Bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*