Bu araçla yazılımınızı bir sonraki Windows güncellemesine hazırlayın

Yazılım güncellemeleri için kendi test bilgisayar filonuzu çalıştırmak yerine neden Microsoft'un bunları bulutta yönetmesine izin vermiyorsunuz?

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/14/e6fc454b-850a-427b-ae42-e6f822fd66b8/tr-test-base-for-windows-365.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: Microsoft">

Resim: Microsoft

Büyük bilgisayar ve sunucu filoları için yazılım güncellemelerini yönetmek, özellikle kendi kodunuzu yazdığınızda veya kodlar doğada çalışan bir geliştiriciyseniz, asla kolay değildir. Her Salı Yamasında yanıtlanması gereken bir soru vardır: Bu güncelleme seti kodumu bozar mı?

Çeşitli Insider halkalarında test donanımını çalıştırarak bazı yanıtlar alabilirsiniz, ancak bunlar tüm güncellemeleri önceden sunmazlar. Önemli güvenlik güncellemeleri söz konusu olduğunda bu anlaşılabilir olsa da, kodunuzun çalışacağından emin olamadığınız anlamına gelir. Bunun alternatifi, uygulamalar test edilene kadar güncellemeleri geciktirmektir, ancak çoğu durumda, kullanıcıların ne yaptığı üzerinde kontrolünüz yoktur ve güncellemelerdeki herhangi bir gecikme, kötü amaçlı yazılım veya diğer saldırı riskini artırır.

Test Tabanıyla Tanışın

Microsoft, yazılım satıcılarına alternatif bir uygulama test platformu sunmaktadır. Microsoft 365 için Test Tabanı, için şimdi biraz zaman, yayın öncesi güncelleştirmelerle yüklenmiş Azure'da çalışan güvenli sanal makineleri kullanarak. Sistemlerin kurulduğundan ve doğrulandığından emin olabilirsiniz; tek yapmanız gereken uygulamalarınızı yüklemek, kurmak ve test etmektir. Test Tabanı, hem performansa hem de güvenilirliğe bakarak kodunuz üzerinde derin analizler sağlar.

Test Tabanı, Windows'un geçerli yayın sürümünü (güvenlik güncellemeleriyle birlikte) çalıştıran veya daha uzun süreli testler, Windows Insider Beta kanalından. Sonuçlar, önceki ve mevcut sürümler arasında karşılaştırılabilir ve Azure Portal'daki Test Temeli sonuç görüntüleyicisini kullanarak tüm farklılıkları görmenize olanak tanır. Testler şunları içerir: CPU regresyon analizi, Windows sürümleri arasında CPU kullanımındaki değişiklikleri kontrol etme.

Hizmet, BT uzmanlarına ve hizmet sağlayıcılarına özel bir önizlemede sunulmaya başlandı, daha geniş bir kitleye ulaştı ve ısmarlama dahili geliştirme ve filo yazılım yüklemelerinin doğrulanması için destek sağladı. Temel VM'ler Microsoft tarafından korunur ve Microsoft, hata ayıklama desteği sağlamanın yanı sıra sorunların araştırılmasına yardımcı olur.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/14/ffbf877c-92f7-456a-9255-7c81af717095/tr-test-base-cpu-regression.jpg" hedef ="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

İki Windows 10 sürümünde aynı uygulama için CPU kullanımlarının karşılaştırılması.&nbsp;

" data-credit="Resim: Microsoft">tr-test-base-cpu-regression.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/14/ffbf877c-92f7-456a-9255-7c81af717095/tr -test-base-cpu-regresyon.jpg

İki Windows 10 sürümünde aynı uygulama için CPU kullanımlarının karşılaştırılması.

Resim: Microsoft

Test Tabanında testler çalıştırma

Orijinal adı Update Staging Lab olan Test Tabanını duymuş olabilirsiniz. Hizmetin ilk sürümü, yalnızca standart komut dosyaları tarafından yönlendirilen önceden tanımlanmış testler sundu. Bu nispeten sınırlı görüldü ve Microsoft bir 2020 sonlarında güncelleme bu, seçtiğiniz test çerçevelerini kullanarak özel testler için destek ekledi.

Bu, işlevsel testler olarak kullanılmak üzere testleri tek bir zip dosyası olarak çalıştırmak için gereken tüm araçlarla birlikte bir zip dosyası yükleyerek çalışır. Çoğu uygulama için iyi olması gereken 2 GB'lık bir boyut sınırı vardır. Sekiz adede kadar test komut dosyasıyla birlikte kodunuzu çalıştırmayı, uygulamayı yüklemeyi, başlatmayı ve kaldırmayı işlemek için PowerShell komut dosyalarına ihtiyacınız olacak. Windows güncellemeleri bir testin herhangi bir noktasında uygulanabilir ve VM yeniden başlatmalarını kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde, bir güncelleme çalıştırmadan önce, önceki ve sonraki sonuçları karşılaştırarak temel bir sonuç alabilirsiniz. Microsoft, Azure Portal'da bildirilen sonuçlarla birlikte, testleri çalıştırmanıza izin vermeden önce paketlerin yüklendiğini doğrulayacaktır.

GÖRMEK: İşin geleceği: Dijital iş yeri için araçlar ve stratejiler (ücretsiz PDF) (Teknoloji Cumhuriyeti)

Test Base'in ilk sürümü, BT departmanları için en büyük sorun olan masaüstü uygulamaları ve masaüstü Windows'a odaklanırken, son güncellemeler hem 2016 hem de 2019 için Windows Server desteği eklendi. Sunucu işletim sistemleriyle çalışmak, masaüstü sürümleriyle çalışmaya çok benzer; tek yapmanız gereken, uygun işletim sistemi sürümünü seçmek ve bir masaüstü için yaptığınız testlerin aynısını çalıştırmaktır. Sunucu testleri şu anda işletim sisteminin önizleme sürümlerini desteklemediğinden, yalnızca uygulamaların mevcut temel Windows Server sürümlerinde çalışmasını sağlamakla sınırlısınız. Çoğu uzun vadeli destek sürümlerinde çalıştığından ve bir sonraki büyük Windows Server sürümü hala biraz uzakta olduğundan, bu sunucu uygulamaları için bir sorun değildir. Bir uygulama hem istemcide hem de sunucuda çalışıyorsa, aynı paketi her ikisinde de test etmeyi seçebilirsiniz.

Windows'a karşı test yapmakla sınırlı değilsiniz. Test Tabanı ayrıca Office sürümlerine karşı test yapmanıza olanak tanır, böylece kodun kullanıcıların üretkenlik araçlarını engellemediğinden veya Office güncellemelerinden sonra entegrasyonların çalışmaya devam ettiğinden emin olabilirsiniz.

Sonuçları analiz etme ve dağıtımları planlama

Sonuçlar Test Tabanı portalının içgörüler bölümünde mevcuttur. Belirli testleri ayrıntılı olarak inceleyebilir ve hatta bir test sırasında yürütülen tüm süreçleri görebilirsiniz. Her hata kodunuzda değildir – ilgili bir uygulamada veya Windows'ta bir hata olabilir. Hatta iyi olduğu bilinen temel bir sürümü farklı Windows güncellemeleriyle karşılaştırarak performans sorunlarının yanı sıra çökmeleri de izlemenize yardımcı olabilirsiniz.

Plan, Test Base'i Microsoft'un güvenlik araçları paketi de dahil olmak üzere Microsoft Endpoint Manager'ın bir parçası yapmaktır. Ancak şimdilik süreç, Microsoft'un 'kritik üçüncü taraf yazılım satıcıları' dediği şeyle sınırlıdır. Bunlar, antivirüs ve diğer güvenlik araçlarının yanı sıra sorunların hem satıcı hem de kodlarını kullanan siteler üzerinde ciddi etkileri olabilecek geniş kitlelere sahip uygulamaları içerir. Bu önizleme kapalıyken, yazılım satıcılarını önizleme için aday gösterme becerisine sahip BT uzmanları için ilginç bir seçenek var. Bu şekilde kritik uygulamalarınızın test edilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Test Base'i Azure DevOps ile tümleştirme seçeneği vardır, böylece testleri bir derleme işlem hattının parçası olarak dahil edebilir, işlemleri otomatikleştirebilir ve tüm kod sürümlerinin bir testten geçmesini sağlayabilirsiniz. Sonuçlar, Power BI gibi harici araçlara aktarılabilir, böylece sorunları vurgulayarak ve düzeltmeleri izleyerek bunları bir dağıtım panosunda oluşturabilirsiniz. Microsoft, CI/CD işlem hatları ve DevOps araçlarıyla entegrasyonu çok daha kolay hale getirmek için hizmete API tabanlı erişim ekleyerek size daha fazla otomasyon seçeneği sunuyor.

Hizmet, Microsoft 365'in bir parçası olarak daha geniş bir kitleye sunulduğunda, uygulama dağıtım iş akışının bir parçası olarak diğer doğrulama ve test araçlarıyla birlikte kullanabilmeniz gerekir. Uygulamayı veya Windows güncellemelerini kullanıma sunmadan önce sorunları otomatik olarak izleme yöntemine sahip olmak, kullanıcılarınızı mutlu edecek ve sizin daha az stresli olmanızı sağlayacaktır.

Ayrıca Bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*