Bu Robot bir Tsunami Arayışında Aylarca Yelken Açacak

Tsunamiyi izleyen bir okyanus robotu, felaket yolundayken hayat kurtaran şey olabilir.

Bu, Japon araştırmacıların yeni volkanik Nishinoshima adasında gerçekleştirmek üzere oldukları vizyon. 2013 yılında dalgalardan ortaya çıktığı için, ada tekrar tekrar patladı ve çoğunlukla deniz altı heyelanlardan yakınlardaki adalara tehdit oluşturdu.

Ekim ayında, Kobe Üniversitesi'nden Hiroko Sugioka icat etti – özerk Wave Glider robotu Kısa bir test turunda Nishinoshima'dan bir hidrofon, mikrofon, hızlandırılmış kamera ve uydu uplink ile donatılmış. Yapan Sıvı RobotikRobot, denizde yakıt olmadan çalışması için dalga ve güneş enerjisini kullanıyor. Sugioka’nın sürümü, okyanus tabanındaki bir su basıncı ve bir tsunaminin oluştuğunu gösteren manyetik alanlardaki değişiklikleri arayan bir sensör paketi ile iletişim kurmak için tasarlanmıştır. Bu, karadaki bir tsunami merkezinin üç ila dört dakika içinde tespit edilmesini sağlar – insanların daha fazla yer araması için yeterli zaman.

Sugioka olarak sistemin başlıca avantajlarından biri söyledi Bilimsel amerikalı, maliyet etkinliğidir. Derin deniz tsunami algılama şamandıraları da uydu uplink yoluyla bu bilgiyi hızlı bir şekilde aktarabilir. Ancak şamandıraları deniz tabanına bağlamak için kilometrelerce kabloya ihtiyaç duyuyorlar, bu da Sugioka'nın onları sisteminden 10 kat daha pahalı hale getirdiğini tahmin ediyor.

Maliyet, şamandıraların işlerini yapıp yapmadıkları konusunda kesinlikle bir faktör olmuştur. Mart 2016'da Sumatra'dan 7.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bölgede bir şamandıra ağı çoğunlukla başarısız oldu bir dalganın yaratılıp yaratılmadığı veya ne kadar büyük olduğu hakkında okumalar yapmak. Sonuç olarak, Endonezya makamları depremden kaynaklanan sismik okumalara dayalı bir battaniye uyarısı vermek zorunda kaldı. Yüz binlerce insan kaçtı, bir canavar dalgasının kıyıya çıkıp çıkmayacağını görmek için saatlerce bekledi. Asla olmadı.

Japonya'da anılar 2011'de büyük bir tsunami ortaya çıkaran 9.0 Tohoku depreminden hala taze kötü yanlış tahmin. Sugioka, robotunun Mayıs ayında Nishinoshima'yı tam zamanlı izlemeye başlamasını planlıyor. Testler iyi giderse, sistem tsunami tehdidinin olduğu yerlerde çoğaltılabilir ve konuşlandırılabilir.

(Daha fazla oku: Bilimsel amerikalı, Wall Street Journal, “Okyanus Petrol Robotu Açık Deniz Petrol ve Gazında Para Kazandı“)

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*